Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Cursuri Pedagogia invatamantului primar si prescolar
ella_
Trimis: 13 Dec 2009, 03:55 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Exista cumva cursuri de Pedagogia invatamantului primar si prescolar?
Sunt studenta in ultimul an la Pedagogie, voi fi licentiata in Stiinte ale educatiei. Urmez si cursurile unui modul psihopedagogic.
Ma intereseaza un modul pentru Pedagogia invatamantului primar si prescolar sau niste cursuri care sa imi dea dreptul sa lucrez ca invatatoare/educatoare (calificata) in scoala de masa.
Precizez ca n-am absolvit nimic in domeniul pedagogic( liceu, colegiu sau postliceala)
Multumesc anticipat!
Mesaj personal
deeaophe
Trimis: 22 Dec 2009, 09:59 PM

Începător
*

Buna! Anu' acesta am finalizat Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei, Departamentul pt. Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar si prin urmare sunt profesor pt.invtamantul primar si prescolar. De la Pedagogie vei iesi pedagog si in niciun caz nu vei fi licentiata in Stiintele Educatiei.
App., in cadrul Pedagogiei ai facut matematica si metodica predarii matematicii & a activitatilor matematice, ai facut literatura pentru copiii/metodica predarii lb. si lit. romane? Cursuri in acest domeniu (Pedagogia invatamantului primar si prescolar) nu exista!!! sad.gif
Mesaj personal
ella_
Trimis: 23 Dec 2009, 12:10 PM

Utilizator
**

Scuze, n-am fost destul de explicita.
Sunt la specializarea Pedagogie, nu la o facultate de Pedagogie...
Pe diploma de licenta asa mi s-a spus ca va scrie, licentiat in Stiinte ale educatiei, pentru ca domeniul principal, ca sa zic asa, este de Stiinte la educatiei.
Cat priveste materiile studiate, doar Matematica si Literatura pentru copii nu le-am studiat... in rest, sunt toate cele care se fac la Fac. de Pedagogie a invatamantului Primar si Prescolar, in plus, am mai studiat si Pedagogia invatamantului primar si prescolar, o multime de Psihologii, printre care si a varstelor, + Metode si tehnici de invatare +...
Ma gandeam ca daca exista cursuri la Psihopedagogie speciala, unde se invata tot ce-am invatat noi la facultate si crede-ma, sunt multe materii ( noi ne pregatim in primul rand pentru Invatamantul special), poate exista si cursuri de Pedagogie a invatamantului primar si prescolar, unde sa se invete cele doua materii pe care noi nu le-am facut...Eu practica mi-am facut-o ( si o sa mi-o fac in continuare) la o scoala speciala de hipoacuzici...tot lucrul cu copii este, numai ca aici trebuie sa stii ceva mai multa psihologie si limbajul mimico-gestual, in plus, se lucreaza diferentiat, pentru ca exista si copii cu handicap multiplu.
sad.gif De ce oare nu au deschis si un astfel de curs ???
Deci inteleg ca daca esti invatator/educator in scoala de masa, facand cursurile de psihopedagogie speciala poti lucra in invatamantul special, insa daca esti profesor psihopedagog sau invatator/educator in invatamantul special, nu exista nici un curs care sa-ti permita sa lucrezi la o scoala de masa...
sign67.gif Poate cei indreptatiti sa organizeze un astfel de curs vad si acest mesaj si fac ceva in acest sens unsure.gif
Mesaj personal
deeaophe
Trimis: 24 Dec 2009, 05:56 PM

Începător
*

Buna si Craciun fericit!
cea mai buna prietena a mea a terminat acum 3 ani psihopedagogie speciala si nu i-a permis sa predea la gradi/scoala d masa! asa k s-a inscris la noi la fac. si anu' acesta a terminat si ea! astfel, i s-a permis sa poata preda si in cadrul unei scoli d masa!
pupici! numai bine! smile.gif
Mesaj personal
ella_
Trimis: 27 Dec 2009, 12:15 AM

Utilizator
**

Multumesc mult, pentru raspunsuri si urari.
Sarbatori fericite si un an nou mai bun!
sign72.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved