Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (7) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Noul plan cadru, Aveti cumva ceva noutati?
gabrielir
Trimis: 9 Jan 2010, 10:37 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Sal"tare!!!

Vineri in judetul Iasi a avut loc o sedinta la ISJ cu directorii. Una din noutatile nu tocmai bune - din multe altele - este acea in legatura cu un nou plan cadru schimbat radiccal pentru anul scolar 2010-2011. Stiu ca acest subiect apare si pe alte topicuri. Poate, totusi, are cineva unele informatii concrete in legatura cu acest subiect. M-ar interesa planul cadru de la gimnaziu. Oricum, directorii au fost informati ca de saptamana viitoare e "musai' sa apara noul plan cadru. Stiiti cum e, in harababura asta, asteptarea e si mai "ucigatoare". Multumesc anticipat!!!!

Toate cele bune!
Mesaj personal
verona
Trimis: 9 Jan 2010, 10:48 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Schimbat radical?
Cum a fost elaborat acest nou plan cadru?
Dupa studii de impact (social, cultural, economic)? ca in tarile civilizate?
Sau urecheste (dupa ureche)? ca la noi si la nimeni altcineva?

Adica, am citit eu pe forum ca unii zic sa ramana doar 7 materii (ce daca sunt altii care argumenteaza ce se pierde - si nu e vorba de ore sau catedre, ci de viitorul unei generatii!). Si facem cum vrea boboru!

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 9 Jan 2010, 10:49 PM
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 9 Jan 2010, 10:51 PM

Utilizator avansat

character40.gif de foarte mult timp se discuta despre acest material! Aici este si propunere de plan cadru pentru primar, gnerala si liceu! happy30.gif

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 4513 )
Fișier atașat  Propuneri_curriculum_national_MECI.pdf

--------------------
De bun simt toata lumea area nevoie. Putini il au si fiecare crede ca il are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
gabrielir
Trimis: 9 Jan 2010, 10:59 PM

Utilizator activ

Din sursele mele am aflat aceste informatii "neoficiale":

1. lb. romana si matematica la gimnaziu raman neatinse (probabil vor scoate lb. latina la clasa a VIII-a),

2. la toate clasele de gimnaziu educatia plastica si educatia muzicala se vor face doar 0,5 ore pe saptamana, adica 1 ora la 2 saptamani,

3. se loveste tare la gimnaziu in biologie, fizica si chimie - chipurile s-ar uni intr-o singura disciplina numita "Stiinte", o continuare a ceea ce fac elevii la clase I-IV. aici nu se "stie" cate ore pe saptamana vor fi,

In rest nu mai stiu. Sunt, la fel cum sunteti si voi cu totii, satul de zvonistica asta care ne innebuneste. Nu vreau sa (re)creez zvonuri, vreau sa aflu ceva concret. Onorabilii din inspectorate si minister ar putea, sub protectia anonimatului, sa anunte aici daca sa schimba ceva ori ba, si daca da, ce anume.
Mesaj personal
gabrielir
Trimis: 9 Jan 2010, 11:00 PM

Utilizator activ

QUOTE (kovacsstefan @ 9 Jan 2010, 10:51 PM)
character40.gif de foarte mult timp se discuta despre acest material! Aici este si propunere de plan cadru pentru primar, gnerala si liceu! happy30.gif

Stimabile, cunosc documentul, dar ei vor sa fie mai radicali, din ce a inteles directorul meu la sedinta.
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 9 Jan 2010, 11:11 PM

Utilizator avansat

character40.gif Stimabile/a pot sa va spun ca este foarte curios ca acele sedinte sa fie doar in Iasi! Oare de ce nu au fost si la noi in judet? Nu am vrut sa jignesc cand am pus acel document! Este un studiu bine realizat de o institutie care este apolitica! cool20.gif

--------------------
De bun simt toata lumea area nevoie. Putini il au si fiecare crede ca il are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
gabrielir
Trimis: 9 Jan 2010, 11:18 PM

Utilizator activ

QUOTE (kovacsstefan @ 9 Jan 2010, 11:11 PM)
character40.gif Stimabile/a pot sa va spun ca este foarte curios ca acele sedinte sa fie doar in Iasi! Oare de ce nu au fost si la noi in judet? Nu am vrut sa jignesc cand am pus acel document! Este un studiu bine realizat de o institutie care este apolitica! cool20.gif

Nu vreau si EU sa jicnesc pe nimeni.

ma asteptam sa apara planul cadru nou deja cunoscut. Propabil, vor trece peste toate studiile, analizele pentru a ajunge la directivele Basescului.

O curiozitate, in ce judet lucreaza domnia voastra ?
Mesaj personal
mălăelea
Trimis: 9 Jan 2010, 11:54 PM

Utilizator avansat

Deja acest document este depasit. Noul plan cadru va fi conceput in spiritul directivelor domnului Basescu si va cuprinde mai putine discipline

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
symonyc25
Trimis: 9 Jan 2010, 11:59 PM

Utilizator activ

da....maxim 6 ca saracii elevi sunt f stresati si nu au suficient timp liber
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 10 Jan 2010, 12:00 AM

Utilizator avansat

character40.gif Cam ironic, dar poate din cauza situatiei....Din Bistrita-Nasaud! Inspectorul general a iesit pe post ieri si a anuntat ca din 1 septembrie nu va fi atins nici un titular din judet! Vor fi luate masuri in spiritul celor patru propuneri facute de minister! Ma astept la o cat de cata ratiune din partea guvernantilor. Marga spune ca ar trebui sa se faca angajari (cca 25 000 de cadre didactie) si nu reduceri!!! Sper sa nu aveti dreptate! cool20.gif

--------------------
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 10 Jan 2010, 12:10 AM

Utilizator avansat

character40.gif Observ ca si profesorii de biologie din Timis contesta aparitia disciplinei Stiinta (clasele V-VI) din acelasi document! Se pare ca acel studiu este totusi baza! http://www.petitieonline.ro/petitie/protes...-p16114043.html cool20.gif

--------------------
Mesaj personal
chchch
Trimis: 10 Jan 2010, 10:15 AM

Utilizator avansat

QUOTE (kovacsstefan @ 9 Jan 2010, 11:00 PM)
character40.gif Cam ironic, dar poate din cauza situatiei....Din Bistrita-Nasaud! Inspectorul general a iesit pe post ieri si a anuntat ca din 1 septembrie nu va fi atins nici un titular din judet! Vor fi luate masuri in spiritul celor patru propuneri facute de minister! Ma astept la o cat de cata ratiune din partea guvernantilor. Marga spune ca ar trebui sa se faca angajari (cca 25 000 de cadre didactie) si nu reduceri!!! Sper sa nu aveti dreptate!  cool20.gif

Si esti convins ca nu se ating de titulari? Daca se aplica cele mentionate, la noi pica cu certitudine ore din toate disciplinele, inevitabil si titularii vor avea reduceri de norma (suplinitori nu prea avem) Ma intreb unde vor primi completare. Situatia este TRAGICA.

Comasare clase + marire norma + noul curriculum = someri in invatamant

!!! fighting19.gif

Acest mesaj a fost modificat de către chchch la data 10 Jan 2010, 10:18 AM

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
tinatimis
Trimis: 10 Jan 2010, 11:14 AM

Utilizator activ

Am si eu o intrebare, in calitate de prof. de chimie- daca educatia fizica la ciclul primar se face de catre prof. de educatie fizica, de ce nu se accepta predarea orelor de cunoasterea mediului si stiinte ale naturii (nu stiu exact denumirea disciplinei la cls. a III-a si a IV-a) tot de catre un profesor ? Asa s-ar rezolva(partial ) si situatia prof. de fizica, chimie si biologie, care , in urma acestui plan cadru , ar fi drastic afectati la nr. de ore?!
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 10 Jan 2010, 11:40 AM

Utilizator avansat

nu cred ca le pasa de faptul ca suntem afectati la nr de ore.importanta este reforma din sistem.cat despre predarea stiintelor in ciclul primar de catre profesorii de chimie,biologie sau fizica,mi-as dori sa se intample,dar cred ca nu se va aplica deoarece se loveste in invatatori. confused24.gif

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 10 Jan 2010, 11:41 AM

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
gabrielir
Trimis: 10 Jan 2010, 12:00 PM

Utilizator activ

QUOTE (chchch @ 10 Jan 2010, 10:15 AM)
QUOTE (kovacsstefan @ 9 Jan 2010, 11:00 PM)
character40.gif Cam ironic, dar poate din cauza situatiei....Din Bistrita-Nasaud! Inspectorul general a iesit pe post ieri si a anuntat ca din 1 septembrie nu va fi atins nici un titular din judet! Vor fi luate masuri in spiritul celor patru propuneri facute de minister! Ma astept la o cat de cata ratiune din partea guvernantilor. Marga spune ca ar trebui sa se faca angajari (cca 25 000 de cadre didactie) si nu reduceri!!! Sper sa nu aveti dreptate!  cool20.gif

Si esti convins ca nu se ating de titulari? Daca se aplica cele mentionate, la noi pica cu certitudine ore din toate disciplinele, inevitabil si titularii vor avea reduceri de norma (suplinitori nu prea avem) Ma intreb unde vor primi completare. Situatia este TRAGICA.

Comasare clase + marire norma + noul curriculum = someri in invatamant

!!! fighting19.gif

Aveti perfecta dreptate!!!

In conditiile date:
1. reducerea nr. de ore pe zi, maxim 4 pe zi la clasa a VI-a, maxim 5 pe zi la clasa a VIII-a (aici este o alta directiva a lu' Basescu - probabil nu o vor pune in practia, sper eu),
2. comasarea de clase si de scoli,
3. noul plan cadru (care inca e un mare secret),
4. marirea normei (alt zvon care s-a adeverit pana acum doar pentru cei cu gradul I si peste 25 de ani vechime, dar restul lumii oare va scapa?)
5. noua finantare pe elev, majoritatea scolilor/ liceelor vor ramane pe deficit,
6 etc. (iar sper ca nu va mai aparea altceva)

titularii nu pot dormi linistiti, e imposibil sa nu fie afectati de acest "tzunami" al noii reforme.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 10 Jan 2010, 12:01 PM

Utilizator avansat

revin cu o intrebare,poate stie totusi cineva:ce se intampla cu profilul tehnic deoarece planul cadru pentru acest profil nu apare nicaieri.se desfiinteaza?

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
disper2009
Trimis: 10 Jan 2010, 01:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 10 Jan 2010, 11:01 AM)
happy30.gif [/QUOTE]
revin cu o intrebare,poate stie totusi cineva:ce se intampla cu profilul tehnic deoarece planul cadru pentru acest profil nu apare nicaieri.se desfiinteaza?

Si eu sunt interesata....

--------------------
"O lupta-i viata, deci te lupta!"
Mesaj personal
tied
Trimis: 10 Jan 2010, 01:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (gabrielir @ 9 Jan 2010, 10:59 PM)

1. lb. romana si matematica la gimnaziu raman neatinse (probabil vor scoate lb. latina la clasa a VIII-a),

2. la toate clasele de gimnaziu educatia plastica si educatia muzicala se vor face doar 0,5 ore pe saptamana, adica 1 ora la 2 saptamani,

3. se loveste tare la gimnaziu in biologie, fizica si chimie - chipurile s-ar uni intr-o singura disciplina numita "Stiinte", o continuare a ceea ce fac elevii la clase I-IV. aici nu se "stie" cate ore pe saptamana vor fi,

In rest nu mai stiu. Sunt, la fel cum sunteti si voi cu totii, satul de zvonistica asta care ne innebuneste. Nu vreau sa (re)creez zvonuri, vreau sa aflu ceva concret. Onorabilii din inspectorate si minister ar putea, sub protectia anonimatului, sa anunte aici daca sa schimba ceva ori ba, si daca da, ce anume.

am aflat acum ca in Inspectorate si la minister se lucreaza intens la reforma curiculara, la planul de invatamant, la inventarierea catedrelor si la reducerea numarului de ore la diferite discipline si
DECI.....LA REDUCERI DE PERSONAL didactic si auxiliar
SIGUR AUZITI SI DUMNEAVOASTRA LA SCOALA UNDE PREDATI

--------------------
LIFE IS WORTH LIVING !
Mesaj personalTrimite email
chchch
Trimis: 10 Jan 2010, 06:46 PM

Utilizator avansat

Eu nu am auzit nimic vorbindu-se despre aceasta propunere - PLANUL CADRU. L-am descoperit prin vara, in emisiunile despre invatamant nu am auzit vb despre PC. Se mai are in vedere si o astfel de modificare? sau a murit in fașă !

Acest mesaj a fost modificat de către chchch la data 10 Jan 2010, 06:47 PM

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
kristinutza1991
Trimis: 10 Jan 2010, 07:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (chchch @ 10 Jan 2010, 06:46 PM)
Eu nu am auzit nimic vorbindu-se despre aceasta propunere - PLANUL CADRU. L-am descoperit prin vara, in emisiunile despre invatamant nu am auzit vb despre PC. Se mai are in vedere si o astfel de modificare? sau a murit in fașă !

era in proiectul propus de Miclea
din cate am ainteles era realizat de catre faimosul ISE
Mesaj personal
ama2009
Trimis: 10 Jan 2010, 08:08 PM

Utilizator avansat

Se scoate o oră de limba română și la clasa a V-a. Muzica va fi o oră pe săptămână și desenul va fi o oră pe săptămână, nu o oră la 2 săptămâni cu ați spus dvs.

--------------------
Nietzsche spune la un moment dat: “avem nevoie de minciuni pentru a trăi”. La fel și Kierkegaard se întreaba: „suntem oare pregătiți să recunoaștem toate consecințele adevărului?”. Omul poate să înfrunte mai ușor realitatea și condiția de muritor prin minciună.
Mesaj personal
Radu de la Afumati
Trimis: 10 Jan 2010, 08:32 PM

Utilizator activ

In mod normal, dar ce mai e normal pe la noi, ar trebui sa se inceapa cu clasa I, a V-a si a IX-a! Este aberant sa se inceapa la toate clasele si ciclurile, dar au mai fost masuri d-astea heirupiste si unde s-a ajuns!?! Dar daca asa o fi putul gandirii basesciene!? Reforma e moarta, traiasca reforma!
Mesaj personal
kristinutza1991
Trimis: 10 Jan 2010, 08:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ama2009 @ 10 Jan 2010, 08:08 PM)

Se scoate o oră de limba română și la clasa a V-a. Muzica va fi o oră pe săptămână și desenul va fi o oră pe săptămână, nu o oră la 2 săptămâni cu ați spus dvs.

ama2009, de unde ai aceste date?isj-urile nu aveau (vineri), nimic concret in acest sens
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 10 Jan 2010, 09:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (kristinutza1991 @ 10 Jan 2010, 08:49 PM)

ama2009, de unde ai aceste date?isj-urile nu aveau (vineri), nimic concret in acest sens

Din documentul atasat mai sus.
Mesaj personal
ama2009
Trimis: 10 Jan 2010, 09:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ramclaudia @ 10 Jan 2010, 09:23 PM)
QUOTE (kristinutza1991 @ 10 Jan 2010, 08:49 PM)

Din documentul atasat mai sus.

Da. Ai dreptate.
Ce rost are să băgăm dihonia între oameni prin mesaje de genul Din sursele mele am aflat aceste informatii "neoficiale":?
În afară de acest document, care circulă pe forum de câteva luni, alte informații nu sunt. Flecăreli găsim în fiecare școală și la orice colț de stradă unde se întâlnesc două cadre didactice.

--------------------
Nietzsche spune la un moment dat: “avem nevoie de minciuni pentru a trăi”. La fel și Kierkegaard se întreaba: „suntem oare pregătiți să recunoaștem toate consecințele adevărului?”. Omul poate să înfrunte mai ușor realitatea și condiția de muritor prin minciună.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (7) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved