Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> concediu crestere copil, data?
ady@p
Trimis: 12 Jan 2010, 02:39 PM

Utilizator activ

Grup: Members

va rog frumos daca puteti sa ma lamuriti si pe mine.
nu stiu cand sa depun dosarul pentru indeminzatie si cu ce data.
am nascut in decembrie. acum sunt in concediul de crestere copil.
pe data de 23 ian . fac 43 de zile de cand am nascut. pe 13 februarie fac 62 de zile (dreptul in concediul postnatal)

trebuie sa fac cerere la inspectorat prin care solicit suspendarea activitatii, dar nu stiu ce data sa trec , avand in vedere ca eu vreau sa stau tot concediul postnatal si dosarul trebuie sa-l depun dupa 43 de zile de la nastere si maxim 60 de zile de la terminarea concediului.

va rog frumos!
daca poate cineva sa ma lamureasca cum se face.

Acest mesaj a fost modificat de către ady@p la data 12 Jan 2010, 02:40 PM
Mesaj personal
freya1
Trimis: 12 Jan 2010, 03:43 PM

Utilizator avansat

Cum "cerere la inspectorat prin care sa soliciti suspendarea activitatii"? Nu ai tu treaba cu cereri dinastea, tu trebuie sa ai grija de bb. Multa sanatate sign28.gif

--------------------
Hibiscus hula.
Mesaj personalTrimite email
edison
Trimis: 12 Jan 2010, 08:26 PM

Utilizator avansat

Cerere de intrare in CCC, asa se numeste acea cerere. Se depune la uniatea de invatamant unde sunte-ti si directorul o trece pri CA-ul unitatii spre aprobare. De rest se ocupa uniatea sa informeze inspectoratul ,etc.Ptr a intra in CCC trebuie completata o adeverinta de catre unitate , atunci depui si cererea de intrare in CCC, dupa 43 zile , daca vrei sa stai in postnatal pana termini zilele legale , nu este nici o problema , dar depune cererea de intrare in CCC dupa 43 zile, este mai bine. Sa traiti si sa'nfloriti!

Acest mesaj a fost modificat de către edison la data 12 Jan 2010, 08:29 PM

--------------------
Unii mor în picioare, alții trăiesc în genunchi...
http://www.breslo.ro/Shop/aurora2172
Mesaj personal
paulajosan
Trimis: 13 Jan 2010, 04:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (edison @ 12 Jan 2010, 08:26 PM)
Ptr a intra in CCC trebuie completata o adeverinta de catre unitate , atunci depui si cererea de intrare in CCC, dupa 43 zile , daca vrei sa stai in postnatal pana termini zilele legale , nu este nici o problema , dar depune cererea de intrare in CCC dupa 43 zile, este mai bine.

Domnule Edison, va rog lamuriti-ma si pe mine. Sunt insarcinata, din 8 februarie intru in prenatal si ar trebui sa nasc in jur de 17 aprilie. Dupa aceasta data voi lua restul de zile din concediu de maternitate, pana in 13 iunie. Ma intorc la scoala pentru cateva zile, apoi intru in concediul legal de odihna pana la data de 31 august. In concediu de crestere copil vreau sa intru din 1 sept, deoarece sunt inscrisa la gradul II si nu vreau sa pierd inspectiile facute.
Am inteles ca trebuie sa fac cerere de intrare in CCC. Cand sa o fac? Cu 1 sept? Dupa expirarea celor 43 de zile de concediu de lauzie?
Mesaj personal
sinvlex
Trimis: 13 Jan 2010, 08:27 PM

Utilizator avansat

Oricand, dupa 42 de zile de concediu postnatal (sau 42 de zile de la nasterea copilului).

--------------------
Nu dețin nicio funcție sindicală. Prin urmare, vă rog să nu vă mai vărsați năduful sindical asupra mea ! :)

sinvlex - blog neoficial și independent - despre sindicate * învățământ * lege
copiraituri shi pozăreli - blog de fotografie
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IMYahooMSN
sebydor
Trimis: 13 Jan 2010, 09:15 PM

Utilizator activ

As vrea si eu cateva clarificari in legatura cu modul de calcul al indemnizatiei pentru cresterea si ingrijirea copilului (pentru varianta cu 85% din salariu)
Mi s-a eliberat de la unitate adeverinta, insa sumele trecute nu corespund cu cele pe care le am in fluturasul de salariu (de exemplu, in adeverinta de la unitate mi s-a trecut la "venit net" restul de plata din fluturas).
Asadar:
1. Ce sume trebuie trecute in adeverinta (ma refer la cele din fluturas- venitul net, asa am vazut in lege, restul de plata etc?
2. Al XIII-lea salariu intra in calcul, avand in vedere ca cele 12 luni sunt oct 2008-sept 2009?
Mentionez ca nu am alte venituri in afara salariului.
3. Se impoziteaza, se platesc CAS, CASS...?
As vrea temeiul legal.
Multumesc!
Mesaj personal
sinvlex
Trimis: 14 Jan 2010, 02:02 PM

Utilizator avansat

E vorba de media veniturilor pe ultimele 12 luni anterior nasterii. Ventituri brute.
In fluturas nu apare dor venitul net , ci si venitul brut.

--------------------
Nu dețin nicio funcție sindicală. Prin urmare, vă rog să nu vă mai vărsați năduful sindical asupra mea ! :)

maxima
Trimis: 14 Jan 2010, 04:45 PM

Utilizator activ

se ia in calcul 85% din venitul net ( rest de plata) pe ultimele 12 luni.
Mesaj personal
edison
Trimis: 14 Jan 2010, 05:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (paulajosan @ 13 Jan 2010, 04:15 PM)
Ptr a intra in CCC trebuie completata o adeverinta de catre unitate , atunci depui si cererea de intrare in CCC, dupa 43 zile , daca vrei sa stai in postnatal pana termini zilele legale , nu este nici o problema , dar depune cererea de intrare in CCC dupa 43 zile, este mai bine.

Domnule Edison, va rog lamuriti-ma si pe mine. Sunt insarcinata, din 8 februarie intru in prenatal si ar trebui sa nasc in jur de 17 aprilie. Dupa aceasta data voi lua restul de zile din concediu de maternitate, pana in 13 iunie. Ma intorc la scoala pentru cateva zile, apoi intru in concediul legal de odihna pana la data de 31 august. In concediu de crestere copil vreau sa intru din 1 sept, deoarece sunt inscrisa la gradul II si nu vreau sa pierd inspectiile facute.
Am inteles ca trebuie sa fac cerere de intrare in CCC. Cand sa o fac? Cu 1 sept? Dupa expirarea celor 43 de zile de concediu de lauzie?

Intre 8.02 si 17.04 sunt 68 zile ar mai ramane 58 zile.
Sfatul meu este sa intrati in prenatal cat mai tarziu pentru a putea dupa nastere sa ,, jonglati" cu restul de zile in favoarea dvs.
Intrati , nu este o conditie, in prenatal cat mai tarziu nu va recomand sa incepeti din februarie prenatalul, avand in vedere ca doriti inceperea CCC din septembrie.
O data care sa va aduca cu inceperea CCC din septembrie este cea de 01.04 asta in functie si de starea dvs de sanatate.Va raman 109 zile calendaristice de postnatal.Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice.
Normele metodologice de aplicare a Ordonantei de Guvern nr 148/2005 cu completarile si modificarile ulterioare la articolul 20, alineat 1, litera a :
,, incepand cu ziua urmatoare celei care inceteaza , conform legii, concediul de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la nasterea copilului,indiferent de persoana care solicita dreptul,daca cererea este depusa in termen de 60 zile lucratoare de la acea data. "
Ca exemplu, sotia mea a nascut pe 13.05 si a intrat in prenatal la 01.05 si a fost o sarcina cu multe probleme pentru mama. Dvs hotarati.
Cererea de intrare in CCC se face si la sfarsitul concediului postnatal legiuitorul conditioneaza CCC de minim 42 zile postnatale.

--------------------
Mesaj personal
paulajosan
Trimis: 14 Jan 2010, 06:03 PM

Utilizator avansat

Va multumesc de sfaturi.

La scoala mi s-a sugerat sa intru in prenatal incepand cu 8 februarie si datorita faptului ca mai am de efectuat aproape 85 de zile calendaristice din concediul de odihna, concediu in care sa intru imediat ce se termina concediul de maternitate. De asta ma gandeam sa procedez asa - stau in concediu de maternitate pana in 13 iunie, apoi intru in concediu legal pana in 31 august, iar cu 1 septembrie in CCC.
Mesaj personal
sinvlex
Trimis: 14 Jan 2010, 06:52 PM

Utilizator avansat

QUOTE (maxima @ 14 Jan 2010, 04:45 PM)
se ia in calcul 85% din venitul net ( rest de plata) pe ultimele 12 luni.

Unde scrie? Ce se intelege prin venit, in sensul Codului fiscal?

--------------------

denisa-violeta
Trimis: 14 Jan 2010, 08:14 PM

Utilizator activ

Aici, din pacate. sad.gif

http://www.avocatnet.ro/UserFiles/articleF...S_02161740.html

Art 2, alin (1), lit. a, daca am inteles bine textul.

Daca nu se mai aplica, va rog sa ne dati documentul care sa le anuleze. Ar fi foarte bine sa se ia in calcul brutul...

--------------------
Denisa-Violeta Dumitrescu
Mesaj personal
lilisor_adr
Trimis: 14 Jan 2010, 09:11 PM

Utilizator activ

QUOTE (paulajosan @ 13 Jan 2010, 04:15 PM)

e mai avantajos sa intrerupi prenatalul sau postnatalul dupa caz,si sa intri in concediu de odihna?Eu trebuie sa nasc prin iulie si m-am gandit asa,la fel ca tine,insa nu stiu cum e mai avantajos.-Ma refer financiar.Cum sunt platita in acel concediu prenatal?Daca stau tot pre si postnatalul nu afecteaza la calculul indemnizatiei ?
Mesaj personal
denisa-violeta
Trimis: 14 Jan 2010, 09:21 PM

Utilizator activ

Indemnizatia de crestere copil nu este afectata negativ de indemnizatia de pre- si postnatal, ba dimpotriva. Concediul pre- si postnatal se plateste cu 85% din media bruturilor pe ultimile 6 luni, deci mai bine decat concediul de odihna si decat ar fi salariul in activitate.
Concediul de odihna neefectuat poate fi compensat in bani, deci nimic nu se pierde.

Aici mai gasiti informatii utile. Pe mine m-au ajutat smile.gif

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=101555

--------------------
Mesaj personal
sinvlex
Trimis: 14 Jan 2010, 09:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (denisa-violeta @ 14 Jan 2010, 08:14 PM)
Aici, din pacate. sad.gif

http://www.avocatnet.ro/UserFiles/articleF...S_02161740.html

Art 2, alin (1), lit. a, daca am inteles bine textul.

Daca nu se mai aplica, va rog sa ne dati documentul care sa le anuleze. Ar fi foarte bine sa se ia in calcul brutul...

Dupa parerea mea, aceste instructiuni adauga la lege. OUG 148/2005 nu face asemenea distinctii - venit net/venit brut - referindu-se la notiunea de venit in general, adica venitul asupra caruia se aplica impozitul pe venit de 16% plus celelalte contributii. Instructiunile contravin principiului "unde legea nu distinge, nici interpretul nu poate distinge".

Acest mesaj a fost modificat de către sinvlex la data 14 Jan 2010, 09:39 PM

--------------------

denisa-violeta
Trimis: 15 Jan 2010, 01:08 PM

Utilizator activ

De acord, dar cum putem face sa fie de acord si cei care se ocupa de calculul si plata indemnizatiei de CCC? unsure.gif

--------------------
Mesaj personal
sinvlex
Trimis: 15 Jan 2010, 01:17 PM

Utilizator avansat

Anularea instructiunilor/normelor metodologice in instanta.

--------------------

edison
Trimis: 15 Jan 2010, 11:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sinvlex @ 15 Jan 2010, 01:17 PM)
Anularea instructiunilor/normelor metodologice in instanta.

Sunt colegi care nu-si cunosc minimul de drepturi ...........si noi le spunem sa ceara in instanta anularea unor norme metodologice si altele asemenea...........hai sa fim seriosi si sa nu facem haz pe seama altora.

--------------------
Mesaj personal
lilisor_adr
Trimis: 16 Jan 2010, 12:54 PM

Utilizator activ

QUOTE (sinvlex @ 14 Jan 2010, 02:02 PM)
E vorba de media veniturilor pe ultimele 12 luni anterior nasterii. Ventituri brute.
In fluturas nu apare dor venitul net , ci si venitul brut.

unde scrie ca se iau in calcul veniturile nete sau brute?ca am auzit variante si variante si nimeni nu prea m-a lamurit.Daca brutul meu este 2000 si netul 16oo(e un exemplu)in fiecareluna atunci 85% din prima varianta sau din a doua?
Trebuie stiut exact ptr ca la noi,in Romanica ,am ajuns mai ceva ca avocatii sa ne motivam drepturile si sa ni le cerem.
Va rog sa dati un link sau ceva care sa arate clar precizarea.Brut sau net.
Multumesc.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 16 Jan 2010, 02:06 PM

Mentor

Grup: Moderatori

Sa nu faceti confuzie intre
1. indemnizatia de concediu de maternitate (pre si postnatal) care se determina pe
baza mediei venitului brut din ultimele 6 luni
si
2. Indemnizatia pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani care se determina pe
baza venitului net din ultimele 12 luni.

Vedeti si http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...dpost&p=1393150

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 16 Jan 2010, 02:07 PM

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
sinvlex
Trimis: 17 Jan 2010, 12:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (edison @ 15 Jan 2010, 11:23 PM)
hai sa fim seriosi si sa nu facem haz pe seama altora.

Sper ca va referiti la domnia voastra.

--------------------

simiana
Trimis: 17 Jan 2010, 07:29 PM

Utilizator activ

Bun gasit! As dori sa mi se raspunda , de cei care au fost in situatia mea sau cunosc legislatia in domeniu , la urmatoarea intrebare: pot participa la pretransferul de anul acesta, daca in a.c. sunt in CCC? Multumesc anticipat pentru raspuns!
Mesaj personal
edison
Trimis: 17 Jan 2010, 08:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (simiana @ 17 Jan 2010, 07:29 PM)
Bun gasit! As dori sa mi se raspunda , de cei care au fost in situatia mea sau cunosc legislatia in domeniu , la urmatoarea intrebare: pot participa la pretransferul de anul acesta, daca in a.c. sunt in CCC? Multumesc anticipat pentru raspuns!

Da,nu sunt conditionari in acest sens, pretransfer al persoanelor aflate in CCC.

Acest mesaj a fost modificat de către edison la data 17 Jan 2010, 08:59 PM

--------------------
Mesaj personal
crina1975
Trimis: 17 Jan 2010, 09:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (denisa-violeta @ 14 Jan 2010, 09:21 PM)
Concediul de odihna neefectuat poate fi compensat in bani, deci nimic nu se pierde.

Nu neaparat. Din ce am studiat eu pe topicul "Pentru mamici" am tras urmatoarele concluzii:
1) CO cuvenit, restant, ti se va plati obligatoriu daca dupa revenirea din CCC nu te mai intorci la aceeasi scoala;
2) daca te intorci la aceeasi la aceeasi scoala dupa efectuarea CCC dl. edison (http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=101555&st=275) sustine ca la intelegere cu directorul unitatii poti efectua CO restant in cursul anului scolar in care te-ai intors la scoala. Personal eu nu vrea vad cum.
De exemplu cazul meu:
- intru in prenatal cam pe 1 Iulie. Deci imi raman cam 40 de zile de CO neefectuat (Iulie si August)
- nasc in jur de 10 Sept., iau restul de concediu de maternitate, apoi intru in CCC
- vreau sa ma intorc la scoala pe 1 Sept. 2012
Variantele in privinta CO neefectuat pt. anul scolar 2009-2010 ar fi:
a) ma intorc la scoala pe. 1 Sept. 2012 si imi iau CO in anul scolar 2012-2013. In timpul zilelor de curs nu se poate, in timpul CO din vacante nu se poate (pt. ca s-ar suprapune CO din 2009-2010 cu cel din 2012-2013), iar in timpul activitatii din vacante iar nu prea se poate pt. ca zilele de activitate sunt mult mai putine decat zilele de CO restant (40, cel putin). Sa fie plauzibila o esalonare a CO restant de-a lungul zilelor de activitate din mai multi ani scolari ? Mi s-ar parea cam ciudat!
cool.gif ma intorc la scoala pe. 1 Iul 2012, direct in CO (restant) si primesc un stimulent de 100 RON la salariu (http://www.drepturile-gravidelor.ro/Articole/36/Stimulentul+lunar+cresterea+copilului+2+ani.html) pana cand face copilul 2 ani, adica pana pe 10 Sept. 2012 (deci cam 2 luni). O nimica toata! La ce e in invatamant acum as sta in CCC 100 de ani! biggrin.gif
c) cea mai convenabila solutie (nu si pt. contabil, dar legala) d.p.d.v.financiar ar fi ca cele 2 luni de CO sa-mi fie platite si nu ne-am mai incurca cu esalonari de CO pe alti ani s.a.m.d. Una e sa primesti 2 salarii pe doua luni de CO (pe langa indemnizatia de crestere a copilului) si alta e sa primesti un salariu lunar plus inca 100 RON in caz ca te intorci mai repede din CCC.
CO e un drept legal si trebuie platit sau reesalonat (lucu cam greu in sistemul de invatamant; in alte domneii acest lucru e mult mai facil).
Mesaj personal
paulajosan
Trimis: 19 Jan 2010, 06:52 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lilisor_adr @ 14 Jan 2010, 09:11 PM)

e mai avantajos sa intrerupi prenatalul sau postnatalul dupa caz,si sa intri in concediu de odihna?Eu trebuie sa nasc prin iulie si m-am gandit asa,la fel ca tine,insa nu stiu cum e mai avantajos.-Ma refer financiar.Cum sunt platita in acel concediu prenatal?Daca stau tot pre si postnatalul nu afecteaza la calculul indemnizatiei ?

Eu nu intrerup pre sau postnatalul. Imi iau toate cele 126 de zile cuvenite, ma intorc pentru o zi - doua la scoala si intru in concediul meu legal de odihna. Avantaj la bani nu este, pentru ca in CCC as lua mai multi bani decat pe CO, dar eu am ales aceasta solutie deoarece sunt inscrisa la grad, am avut deja 2 inspectii si daca intram in CCC din iunie (in loc sa intru in CO), in cartea de munca aparea intrerupere si acest an scolar nu intra in calculul vechimii la grad.
CO nu afecteaza plata indemnizatiei deoarece aceasta se calculeaza din venitul pe ultimele 12 luni anterioare nasterii bebe.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved