Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> FAQ - pentru elevii de a VIII-a, ce profil/ce liceu/ce specializare/de ce etc.
Piratu'
Trimis: 16 Jan 2010, 02:56 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Deparece am vazut ca se tot pun aceleasi intrebari in fiecare an, iar eu nu prea o sa mai scriu pe forum, am zis ca poate e folositor un "FAQ" (Frequently asked questions). Intrebari generale ale elevilor de a 8-a despre ceea ce urmeaza si niste raspunsuri. Eu o sa pun ce imi aduc aminte si pur opiniile mele. Adica nu pot sa raspund perfect la anumite intrebari, mai ales cele care tin de profilu' uman.
I-as ruga pe cei care nu mai sunt in ciclul 5-8 sa adauge si ei.

Cum este testarea anul acesta? Cum se calculeaza media?

Error. Prieteni, imi pare rau, dar s-a schimbat de atatea ori incat am ametit. O rog pe Verona sa va spuna. biggrin.gif

Real sau uman?

Uite-te la ce esti tu bun, daca nu te impaci cu matematica deloc, nu ai de ce sa-ti chinui viata la real. Gandeste-te, in liceu se pune accent si pe celelalte materii care tin de matematica (fizica, informatica, chimie) si daca nu te descurci la materia asta deloc, o sa ai necazuri. Sa nu mai spunem ca matematica devine mai grea la nivel de liceu.
Daca totusi te descurci, nu te duce la uman. Poti deveni jurnalist si daca termini un profil real, cunosc multi. Mai ales daca nu esti sigur pe ceea ce vrei sa devii, nu te duce la uman. La uman handicapul major este ca nu mai faci matematica deloc dintr-11-a, iar daca te razgandesti printr-a 12-a si vrei sa te duci la ASE (nu mi-a venit altceva), ai mult de recuperat.
Nu te lasa influentat de ce spun mami si tati.

Real: Mate-info sau stiinte?

Depinde de ce vrei sa te faci. Daca vrei medic, de ce sa te chinui cu matematica si informatica in liceu cand te poti duce la stiinte? Plus ca la BAC ai M2, nu M1 la matematica si este o diferenta. Tot la stiinte te poti duce daca te descurci cu matematica, dar nu la un nivel foarte mare, deoarece aici e mai usor.
Dar daca te descurci bine cu matematica si stii nu vrei sa fii medic/biolog/whatever, du-te la mate-info.
De la profilul real poti da la orice facultate. Indiferent de specializare.

Uman: Filologie sau stiinte sociale?

Aceeasi mancare de peste, imo, doar ca dai la alte materii teza in loc de latina. Deci daca nu te descurci cu latina, du-te la stiinte sociale. Eu fiind la real nu stiu detaliile, sa vina altii.

La ce dau teze?

Mate-info: romana, matematica, informatica, fizica/chimie/biologie (de ales). Daca esti la intensiv/bilingv o anumita limba straina (ex: engleza), dai teza si la ea. Eu, de exemplu, fiind la bilingv engleza dau si la aceasta materie.
Stiinte: romana, matematica, de ales alte doua teze dintre chimie/biologie/fizica. Valabila faza cu intensiv/bilingv si aici. Ai o teza in plus.
Filologie: romana, latina, l1 (limba straina 1), geografie/istorie (de ales).
Stiinte sociale: romana, geografie/istorie, l1, logica (in clasa a 9-a)/ psihologie (X)/ economie (XI)/ filosofie (XII).

Bilingv, intensiv, normal. Huh, care naiba e diferenta?

Intensiv, dupa cum e si numele, inseamna ca faci o anumita materie un pic mai aprofundat. De exemplu, Vianu au intensiv informatica, deci au mai multe ore de informatica si in fiecare an se mai adauga cate una. Asa e si cu intensiv engleza/franceza/germana/ whatever language.

Bilingv. Dupa cum ii spune numele, bi-lingv, e ceva de limba straina. Adica nu exista "bilingv informatica" . Faci mai aprofundat decat la intensiv respectiva limba straina si dai teza la ea. Diferenta dintre intensiv si bilingv engleza este de o ora, dar in fiecare an vine cate un surplus de ore aici. Depinde si de licee cum fac optionalele.
De ce bilingv? Macar stii ca o materie o faci sigur cum trebuie.

Care este cel mai bun liceu? In care "se face carte"?

Argh. smile.gif
Cel mai bun liceu nu cred ca exista. Oricat te-ai lua dupa performante/activitati extra-scolare/ etc. lucruri. Depinde de asteptarile tale.

In toate liceele "se face carte", mai ales in cele cu media peste 9. Acum depinde de norocul tau deoarece in orice liceu exista profesori mai buni si altii mai slabi si poti sa nimeresti de iesi de acolo foarte pregatit, ori invers. Dar ai toate materialele necesare sa inveti daca chiar asta vrei.

Cum imi aleg liceul?

De unde pisici sa stiu eu? Mor pe intrebarea asta.
Incearca sa te documentezi de la fiecare liceu, sa intrebi mai multa lume de acolo (nu doar cate o persoana) si sa te duci la "portile deschise" (desi nu stiu cat te ajuta, eu nu m-am obosit sa-mi misc picioarele). Si in functie de ce-ti doresti tu, faci un "bilant", iar mai apoi vezi care crezi ca ti se potrivesc.
Mai este acel factor: cat de aproape este de casa. Gandeste-te ca daca faci 1-2 ore pana la liceu, ti se taie. Nu mai ai chef, numai cand te gandesti la drum o sa ai sictir de scoala. Daca chiar vrei intr-un anumit liceu, acest factor poate fi lasat la o parte, dar as spune sa nu fie neglijat.
Nu exista liceu fara parti proaste. Cei care sustin asta ori vor sa te fraiereasca, ori sunt cei mai optimisti de pe planeta.
Nu te lua dupa mami si tati nici aici. Vezi ce-ti place tie ca tu te duci in liceul acela, nu ei.

E adevarat ca in liceul "X-ulescu" sunt numai drogalai, chiulangii?

V-as spune multe urale de bine. Imi pare rau sa va dezamagesc, dar in fiecare liceu exista "drogalai", dar pe anumite nivele. In primul rand, in afara de maxim un liceu (nu dau nume, stiu de la elevi de acolo, nu ca as fi vazut eu), acesti elevi "drogalai" nu sunt majoritari. Iar dintre acestia poate maxim 1% sa fie pe "injective" si chestii fara scapare. Oricum ar fi, nu te obliga nimeni sa iei. Nu vine niciunul la tine cu jointul: "ia si tu un fum sau iti dau in cap".
Ca tot ziceau unii ca Lazar e de drogati. Bai, nu are cum un liceu cu renume, medie mare si rezultate sa fie plin de drogati. Ca in orice liceu exista cativa care mai iau, evident, dar departe ca aia sa cauzeze niste probleme de proportii.
Ganditi inainte sa debitati.

Cum o sa fie la liceu?

Liceul este o cladire. Unde te duci sau nu la cursurile care se tin acolo. Nu e magie.
Sunt colegi noi, profesori noi, alta zona, alte cerinte. Asta diferentiaza. Iar acum o sa zic acea poezie pe care am repetat-o doi ani pe forum.
Intr-un liceu depinde de ce profesori si colegi dai, nu ai de ce sa injuri liceul ca ai avut tu ghinion, mai ales ca tu l-ai ales si trebuia sa stii de la inceput, daca te-ai documentat cum trebuie, ca are si parti proaste. Dar cel mai mult depinde de tine, cum esti tu, mai sociabil, mai tocilar (hehe), ce cerinte ai etc.
De ce e atata tam-tam cu liceul? Pentru ca este fix in perioada adolescentei (cand faci o granada de belele tari).

In ce liceu se asculta numai rock/rapp/pop/.. ?

In niciunul. Nu e liceu sa se asculte numai un anumit gen de muzica deoarece oamenii sunt diferiti, au gusturi diferite. Deobicei in liceele cu medie mare se asculta, in general, rock (inclusiv genurile asemanatoare: punk, metal). Dar se mai asculta si altele: raggae, blues, jazz, pop, dnb etc.

Daca doriti sa discutati despre licee si alte lucruri este acest topic, pe care v-as sugera sa il si cititi inainte pentru ca acolo sunt postate mai multe opinii/sfaturi care v-ar putea ajuta. Daca doriti sa discutati despre un liceu anume, incercati sa cautati topic-ul liceului respectiv si inainte de a posta sa-l cititi.

Astea sunt raspunsurile mele, nu e ceva batut in cuie. Nu e ca sa fac pe micu' geniu sau ceva asemanator. Unii pot sau nu sa fie de acord cu ce am scris. Am dorit doar sa ajut (nu ca mi-ar fi cerut cineva, ci din pura prostie).
Daca mai sunt intrebari, raspunsuri, rog pe cei cu idei sa posteze.

--------------------
Mesaj personal
Lady Rúna
Trimis: 16 Jan 2010, 03:03 PM

Utilizator avansat

Oh. Lord. blink.gif must...have...all that free time.... blink.gif ph34r.gif

--------------------
"Every thawing heart plays your theme with care..."

user posted image
- Jeff Buckley

Part of TAGOTAGC*

QUOTE (squishycookie)
Mi'am dat seama ca esti a naibii.

Blog

*The Awesome Group Of The Awesome Grammar Checkers
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
kryp
Trimis: 16 Jan 2010, 03:32 PM

Utilizator avansat

asta ar trebui facut sticky. xD

Legat de testare- e vorba despre o evaluare-cica dupa standarde internationale- la 2 materii-matematica si limba romana. Altfel spus, cica va conta mai mult cat pricepi, si nu cat tocesti. Cica.

Iar media se face dupa formula: 2ABS + TU + EN, totul pe 4, unde: ABS este media de absolvire a claselor 5-8, TU reprezinta media la tezele unice date in clasa a 7-a, EN este media la evaluarea nationala (adicatelea aia din mai)

Great job, anyway! smile.gif happy30.gif

--------------------
Rocku' sfinteste locu'.

Sunt membru al TAGOTAGC

Colegiul National "Mihai Viteazul" Bucuresti, matematica-informatica engleza intensiv

Give me the liberty to know, to utter, and to argue freely according to conscience, above all liberties.
Mesaj personalYahooMSN
Lady Plastic
Trimis: 17 Jan 2010, 10:53 AM

Utilizator avansat

Nu-mi mai vine in minte dacat o chestie importanta for now:

La ce dau bacul?

Real :
Oral: TIC, limba straina, romana
Scris: Matematica, romana, materie de profil(bio/fizica/chimie/info)

Uman :
Oral: TIC, limba straina, romana
Scris: Istorie, romana, materie de profil(geografie/economie/filozofie/logica/psihologie)

--------------------
UMF "Carol Davila" Bucuresti
Facultatea de Medicina Generala - anul III

Colegiul National "Gheorghe Lazar" Bucuresti
Stiinte ale naturii - promotia 2011

S-ar putea scrie cu usurinta o carte intreaga despre oameni de renume care au fost prosti in copilarie si au ramas la fel toata viata. Dar nu ne putem intrerupe acum pentru asta.
Mesaj personal
Ghiocica'
Trimis: 17 Jan 2010, 09:53 PM

Utilizator avansat

Acest mesaj ar trebui fixat smile.gif

Felicitari pentru initiativa, Pirate Onion smile.gif!

--------------------
lalalalalala
Mesaj personalYahoo
verona
Trimis: 18 Jan 2010, 02:41 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Am tot amanat sa ma ocup de topic, pt ca in week-end nu prea imi mergea bine netul.
Pirate, inca o data nota 10. Te-ai intrecut pe tine!
O sa fixez topicul...

Completari nu mai sunt, ceea ce a lasat descoperit oarecum Pirata, au completat kryp (care merita felicitat de asemeni) si Lady Plastic (si ei, multumiri).
Mesaj personal
verona
Trimis: 28 Jan 2010, 07:25 PM

Utilizator avansat

revin eu cu o completare.
Pe site-ul mministerului - adica www.edu.ro

aveti in dreapta sus "Inv Preuniversitar". Dati click, se deschide in stanga o insiruire, printre care si "Inv gimnazial", recte "Inv Liceal".

Cand dati click pe ceea ce doriti, aveti niste subiecte pe centru.
Pt examenul de anul asta, aveti "Evaluarea Nationala".
http://www.edu.ro/index.php/articles/c916/

Pt liceu, aveti planuri cadru, programe, bacalaureat...
Mesaj personal
Aurinko.
Trimis: 1 Feb 2010, 02:53 PM

Utilizator activ

Multumim pt FAQ. Este foarte bun si folositor! wink.gif

--------------------
CNBGC 8->

The greatest pleasure in life is doing what people say you cannot do.
Mesaj personalYahoo
verona
Trimis: 2 Feb 2010, 11:29 AM

Utilizator avansat

Inca o completare.

Putina lume vad ca a inteles lucrul asta, asa ca o sa-l repet, ca in fiecare an.
Admiterea voastra la liceu e alcatuita din 2 pasi.

Unul este absolvirea celor 8 clase, fie printr-un examen numit (pe rand) capacitate, testare nationala, respectiv evaluare nationala (anul asta), fie printr-o serie de teze unice (voi o sa fiti strutocamila cu amandoua luate in considerare).
Din media acestui (acestor) examen(e) si media 5-8, se face o medie de admitere.
La sf, se obtine o ierarhie, care arata pozitia voastra la absolvirea clasei a VIII-a.

Al doilea pas, il constituie admiterea la liceu. Liceele se clasifica prima data in 2 tipuri: vocationale si nevocationale.

La cele vocationale se intra prin examen de aptitudini, intre 10 si 19 iunie 2010. L-ai luat, esti intrat.

La cele nevocationale, exista mai multe filiere, profile, etc. O sa incerc sa vi le clasific intr-o zi. Admiterea se face prin repartitie computerizata, adica prin completarea unei fise de optiuni, in ordinea descrescatoare a preferintelor voastre.

Un amanunt: liceele cu profil de bilingv, sunt o combinatie intre vocationale si ne. Adica au o proba de tip vocational pt limba bilingvului. dai examenul, poti pune pe fisa si optiuni de bilingv, dar nu numai... Anul asta, examenul de limba moderna se da tot dupa 10 iunie.

Pt admiterea la liceu, se face iar o ierarhie, din care dispar cei care s-au dus la vocationale, cei care au plecat in alt judet si cei care au plecat din tara. Apar insa altii, din alte judete (la Bucuresti, cam 10-15%). Aceasta ierarhie, cea de repartizare, este dinamica, se completeaza incontinuu intre 17 iunie si 2 iulie, cand se face repartitia computerizata, cf metodologiei. De ce se modifica? Pai prin corectiile care se fac la baza de date (se gresesc medii, nume, etc - errare....), plus ca apar cei veniti din alte parti, care trebuie introdusi si ei in ierarhie.

Ce trebuie sa cititi ca sa va lamuriti?
Pai aveti:
metodologia pt EN, calendarul si programele de examen la

http://www.edu.ro/index.php/articles/c916/

de pe pag de edu.ro, sus dreapta Inv preuniversitar, lateral stanga: Inv gimnazial, centru Evaluarea Nat

metodologia pt admiterea la liceu, calendarul, etc la

http://www.edu.ro/index.php/articles/c307/

de pe pag de edu.ro, sus dreapta Inv preuniversitar, lateral stanga: Inv liceal, centru Admiterea: ciclul inf.

Succes!
Mesaj personal
verona
Trimis: 21 Feb 2010, 08:36 PM

Utilizator avansat

revin, cu amanunte legate de bilingv/intensiv

despre cum se deosebesc cele doua in liceu, a scris mai sus pirata.
despre deosebirile la admitere o sa va vorbesc acum putin:

Deci: optiunile care au bilingv in dreptul lor (ca sunt de mi, cum e celebrul mi bv eng de la Sava, ca sunt de filo, cred ca la Cosbuc e o astfel de optiune, dar nu am verificat) nu pot fi alese decat de cei care au dat testul de limba moderna in iunie.
cei care nu au dat si luat testul, nu pot alege aceste optiuni, iar daca o fac, la verificare calculatorul respinge optiunea, o anuleaza si trece la urmatoarea

optiunile la care scrie si intensiv lb straina, nu cer obligatoriu testul de limba straina din iunie. De regula, aceste optiuni acopera mai multe clase, din care una va fi organizata in regim de intensiv ceva...
deci, le pot alege toti, ceea ce inseamna ca se pot termina inaintea mediei tale, chiar daca ai dat si luat testul de lb straina...

dupa repartitia computerizata, liceul trebuie sa completeze clasa de intensiv, prioritate avand cei care au testul de bv dat, dar, daca mai raman locuri, se organizeaza un test local.

Deci:
1. testul de lb moderna e obligatoriu pt profilul cu bilingv. alegerea unei optiuni fara a avea testul luat duce la anularea optiunii respective
2. testul din iunie nu e obligatoriu pt profilul oricare + intensiv, dar este un avantaj in cazul in care intrati la profilul respectiv + intensiv
Mesaj personal
kryp
Trimis: 21 Feb 2010, 09:22 PM

Utilizator avansat

Criteriile la intensiv engleza depind de la un liceu la altul. In unele locuri conteaza si media de admitere-adica daca sa zicem au intrat 112 elevi la cod de m-i si exista o clasa de mi intensiv engleza (functionand criteriul mediei), pot aplica sa zicem 70 de copii care au luat bilingvul. Se ierarhizeaza, primii 28 sunt acceptati, restul sunt trimisi la mi simplu.

Acest mesaj a fost modificat de către kryp la data 21 Feb 2010, 09:22 PM

--------------------
Rocku' sfinteste locu'.

Sunt membru al TAGOTAGC

Colegiul National "Mihai Viteazul" Bucuresti, matematica-informatica engleza intensiv

Give me the liberty to know, to utter, and to argue freely according to conscience, above all liberties.
Mesaj personalYahooMSN
verona
Trimis: 22 Feb 2010, 12:18 AM

Utilizator avansat

QUOTE (kryp @ 21 Feb 2010, 09:22 PM)
Criteriile la intensiv engleza depind de la un liceu la altul. In unele locuri conteaza si media de admitere-adica daca sa zicem au intrat 112 elevi la cod de m-i si exista o clasa de mi intensiv engleza (functionand criteriul mediei), pot aplica sa zicem 70 de copii care au luat bilingvul. Se ierarhizeaza, primii 28 sunt acceptati, restul sunt trimisi la mi simplu.

corect!
dar sa stii ca situatia nu e chiar asa dramatica - adica, pana anul trecut, numarul celor care dadeau bv era mai mic.
Au existat cazuri in care pana si un liceu ca Sava a avut filo intensiv eng, o sg clasa, care s-a ocupat la medie de copii din care doar vreo 2 dadusera testul de bv... (2005)

Anul trecut, intr-adevar, s-a dat in corpore testul de lb straina, a fost o frenezie, un asalt. Poate ca situatia se va repeta, sau poate nu. Sa nu uitam ca anul acesta e vb din nou de un examen din materia pe 4 ani. Deci, de mai mult de munca decat anul trecut cand a fost mai relaxata situatia...
Mesaj personal
crystyna95
Trimis: 23 Feb 2010, 10:21 PM

Începător
*

am si eu o intrebare confused06.gif

sunt a 8-a si vreau sa intru la un liceu la intensiv engleza..am inteles ca se da un test inainte de repartizare..daca am testul cambridge dat trebuie sa mai dau si examenul acela?

astept raspuns[SIZE=7][COLOR=gray]
Mesaj personal
kryp
Trimis: 23 Feb 2010, 10:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (crystyna95 @ 23 Feb 2010, 10:21 PM)
am si eu o intrebare confused06.gif

sunt a 8-a si vreau sa intru la un liceu la intensiv engleza..am inteles ca se da un test inainte de repartizare..daca am testul cambridge dat trebuie sa mai dau si examenul acela?

astept raspuns[SIZE=7][COLOR=gray]

Da, din cate stiu trebuie sa dai bilingvul chiar daca ai Cambridge-ul.

--------------------
Rocku' sfinteste locu'.

Sunt membru al TAGOTAGC

Mesaj personalYahooMSN
crystyna95
  Trimis: 23 Feb 2010, 10:35 PM

Începător
*

mersi mult wink.gif
Mesaj personal
Victor94
Trimis: 10 Apr 2010, 12:30 PM

Utilizator avansat

La solicitarea unei persoane de pe un alt thread, voi posta un mesaj pe care il puteti gasi deja acolo. Se refera la tezele care se dau la profilul uman si pe ce se axeaza cele doua specializari ale umanului.

In primul rand, as vrea sa mentionez ca nici filologia si nici socio-umanul nu este un profil; ele sunt specializari ale profilului uman.

Daca veti consulta acele tabele cu numarul de ore alocat fiecarei materii in functie de profil si specializare, veti vedea ca exista, printre altele, ariile numite "Limba si comunicare" si "Om si societate". Filologia se axeaza pe limba si comunica, iar stiintele sociale (socio-umanul) se concentreaza asupra omului si societatii.

Filologie
teze: romana (ca toata lumea), istorie/geografie (la alegere), limba moderna1 (engleza e cea mai frecventa) si latina. La filo, veti face latina in toti cei patru ani de liceu si veti avea 1-2 ore. Din cate stiu, in clasa a XI-a, cei de la filologie scapa de matematica, fizica, biologie si chimie, fiind inlocuite de o ora denumita "stiinte". Va recomand aceasta specializare daca sunteti interesati in mod special de domeniul lingvistic, insa este o optiune buna si pentru jurnalism, filosofie, geografie, istorie (facultati) etc.

Stiinte sociale
teze: romana, istorie/geografie (la alegere), limba moderna1 si materia socio-umana din anul respectiv (IX: logica; X: psihologia; XI: economia; XII: filosofia). Tot din ce stiu va pot spune ca in clasa a XI-a, cei de la stiinte sociale scapa de fizica, biologie, chimia si latina (da, se face latina doi ani din patru); vor ramane 2 de matematica. Unii probabli aleg aceasta specializare, intrucat se tem de latina, dar vor la profilul uman. Este o alegere mai buna daca doriti ceva gen facultate de istorie, jurnalism, sociologie etc.

In concluzie, ramane sa decideti voi ce vi se potriveste mai bine, ce va va fi mai util si nu uitati ca amandoua apartin de profilul uman, deci diferenta nu este prea mare.

Sper sa va fie de ajutor! sign28.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Victor94 la data 10 Apr 2010, 12:35 PM
Mesaj personal
xDhappinessxD
Trimis: 12 Apr 2010, 03:49 PM

Utilizator avansat

eu stiam ca anul asta,media de admitere se calculeaza in felul urmator:

50%media anilor de gimnaziu
25%media tezelor unice din cls a7a
25%media testarilor nationale din acest an

eu am luat'o prin presupuneri(ce o sa fac la testare) si cu putin norooc..o sa fie bine:)

cine e in lazar?smile.gif si ce parere aveti de liceu:>
eu vreau filo,si stiu ca lazar e foarte bun pe filo:)

>:D< happy30.gif

--------------------
Colegiul National Bilingv "George Cosbuc"
Mesaj personal
Lady Plastic
Trimis: 12 Apr 2010, 08:28 PM

Utilizator avansat

Lazar e foarte bun pe filo...asta la modul general, poate. Dar daca il compari cu alte licee din oras, dintre care o sa amintesc Sava si Cosbuc ca exemple, nu e cel mai bun.

Si oricum, Lazarul are cele mai bune rezultate pe real, in principiu, si e un liceu majoritar realist. Dar nu-i rau ca alegere.

--------------------
UMF "Carol Davila" Bucuresti
Facultatea de Medicina Generala - anul III

Colegiul National "Gheorghe Lazar" Bucuresti
Stiinte ale naturii - promotia 2011

S-ar putea scrie cu usurinta o carte intreaga despre oameni de renume care au fost prosti in copilarie si au ramas la fel toata viata. Dar nu ne putem intrerupe acum pentru asta.
Mesaj personal
Victor94
Trimis: 12 Apr 2010, 08:54 PM

Utilizator avansat

Am o colega care a fost in timpul primului semestru in C.N. "Gheorghe Lazar" din Bucuresti, la stiinte sociale. Ne-a povestit ca multe persoane din acel liceu erau fitoase, fetele umblau cu genti scumpe, farduri, oje... tot setul! A ramas cu un gust amar si a fost dezamagita.
Din experienta personala nu am ce sa spun, deoarece nu am invatat niciodata acolo.

Totusi, consider ca depinde de cel putin doua lucruri:
1) standardele personale/asteptarile
2) clasa/grupurile in care nimeresti

xDhappinessxD, daca iti place engleza si/sau te intereseaza, atunci iti recomand sa incerci sa intrii in C.N. "George Cosbuc" datorita claselor de bilingv engleza. Clasele care au intensiv engleza sunt si ele o optiune foarte buna.

Mult succes la testarile nationale! character40.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Victor94 la data 12 Apr 2010, 09:09 PM
Mesaj personal
kryp
Trimis: 12 Apr 2010, 09:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Victor94 @ 12 Apr 2010, 08:54 PM)
Am o colega care a fost in timpul primului semestru in C.N. "Gheorghe Lazar" din Bucuresti, la stiinte sociale. Ne-a povestit ca multe persoane din acel liceu erau fitoase, fetele umblau cu genti scumpe, farduri, oje... tot setul! A ramas cu un gust amar si a fost dezamagita.
Din experienta personala nu am ce sa spun, deoarece nu am invatat niciodata acolo.

Totusi, consider ca depinde de cel putin doua lucruri:
1) standardele personale/asteptarile
2) clasa/grupurile in care nimeresti

xDhappinessxD, daca iti place engleza si/sau te intereseaza, atunci iti recomand sa incerci sa intrii in C.N. "George Cosbuc" datorita claselor de bilingv engleza. Clasele care au intensiv engleza sunt si ele o optiune foarte buna.

Mult succes la testarile nationale!  character40.gif

Desi nu neg ceea ce spui, chiar am auzit de fitele din Lazar, trebuie sa tii cont de faptul ca, daca unei persoane nu-i place ceva/cineva/etc., va exagera voit toate defectele sau micile nemultumiri...deci poate ca nu e chiar asa rau pe cat se zice ca e.

Legat de rezultate, Lazarul e mai renumit pentru uman, avand in vedere ca la real nu prea conteaza comparativ cu Vianu-Viteazu-Sava.

Acest mesaj a fost modificat de către kryp la data 12 Apr 2010, 09:17 PM

--------------------
Rocku' sfinteste locu'.

Sunt membru al TAGOTAGC

Mesaj personalYahooMSN
Victor94
Trimis: 12 Apr 2010, 09:24 PM

Utilizator avansat

Este posibil ca ea sa fi exagerat. Dupa cum eu insumi am spus, nu pot povesti din experienta-mi proprie, deci va zic ceea ce am auzit.

Acest mesaj a fost modificat de către Victor94 la data 12 Apr 2010, 09:25 PM
Mesaj personal
Piratu'
Trimis: 12 Apr 2010, 09:38 PM

Utilizator avansat

V-as ruga, daca e cu putinta, ca acest topic sa ramana pentru intrebarile generale (gen orar, specializari, profile etc.) si pentru opiniile, in mare, obiective. Subiectivitatea, propunerile de liceu, performantele si barfele despre anumite licee v-as ruga sa le mutati in acel topic dedicat elevilor de a VIII-a (click), sau, mai bine, chiar sa cautati topic-ul pentru liceul care va intereseaza si sa va puneti intrebarile despre el acolo. In acelasi timp va sugerez sa si cititi acele thread-uri deoarece contin multe informatii folositoare si o varitate de opinii (bune, rele, neutre etc.)

Victor94, merci pentru completarea partii de uman, fiind la real nu am stiut toate detaliile, diferentele dintre filo si stiinte sociale. Am scris si eu ft. pe scurt ce ai postat si tu, fara sa specific si facultatile la care ai un acces mai mare dupa terminarea specializarii cu pricina. Thankies. smile.gif

(ow, doamne, ce formal am sunat. ar trebui sa va urez o zi buna, iar mai apoi sa ma semnez ca sa o termin in cel mai stupid mod)

Acest mesaj a fost modificat de către Pirate Onion la data 12 Apr 2010, 09:39 PM

--------------------
Mesaj personal
Victor94
Trimis: 12 Apr 2010, 09:41 PM

Utilizator avansat

You're welcome, Pirate Onion. smile.gif

Daca mai aveti intrebari despre filo/socio, va rog sa le adresati si sper ca voi putea raspunde.
Mesaj personal
xDhappinessxD
Trimis: 13 Apr 2010, 04:16 PM

Utilizator avansat

multumesc mult! astept si alte parere cu privire la lazar-filo,iar cei care imi pot da informatii sa intre pe topicul de mai sus cu clasa a8a,ca sa nu existe probleme:)

>:D<multumesc,sper sa fie usoare\:d/

--------------------
Colegiul National Bilingv "George Cosbuc"
Mesaj personal
Mirunette
Trimis: 29 Apr 2010, 08:54 PM

Utilizator
**

QUOTE (Pirate Onion @ 16 Jan 2010, 02:56 PM)
Deparece am vazut ca se tot pun aceleasi intrebari in fiecare an, iar eu nu prea o sa mai scriu pe forum, am zis ca poate e folositor un "FAQ" (Frequently asked questions). Intrebari generale ale elevilor de a 8-a despre ceea ce urmeaza si niste raspunsuri.

Mersi mult de informatii >:D<

Am taiat citarea din Pirate Onion, pt ca nu avea nici un rost. Invatati sa nu citati tot postul anterior, ci doar ceea ce aveti nevoie pt interventie (intrebare, multumire, whatever...).
Pt ca acum o sa intervina o gramada de candidati cu o gramada de intrebari, si sa nu aglomeram pagina inutil.
Multumesc pt intelegere si bafta!
verona

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 30 Apr 2010, 03:03 PM

--------------------
Carpe diem!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved