Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> comasare scoli-restrangere
meryem
Trimis: 23 Feb 2010, 08:22 PM

Utilizator
**

Grup: Members

V-as ruga sa imi raspundeti la intrebarea: in cazul comasarii a doua scoli ( din care una are nr. suficient de elevi-800 elevi, iar cealalta pana in 200 de elevi) , dupa stabilirea incadrarilor ptr. anul scolar viitor, profesorii vor intra in restrangere de activitate impreuna? adica in cazul unui nr. insuficient de ore la o disciplina, profesorii din ambele scoli isi vor stabili punctajul si va pleca cel cu punctajul mai mic? nu mi se pare normal ca profesorul de la scoala cu nr. mai mult decat suficient de elevi sa intre intr-un astfel de concurs de dosare...va multumesc
Mesaj personal
Mirex
Trimis: 23 Feb 2010, 08:29 PM

Utilizator avansat

da, intra in concursul de dosare toti, asa e si la noi...
Mesaj personalTrimite email
IMEON
Trimis: 23 Feb 2010, 08:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (meryem @ 23 Feb 2010, 08:22 PM)
V-as ruga sa imi raspundeti la intrebarea: in cazul comasarii a doua scoli ( din care una are nr. suficient de elevi-800 elevi, iar cealalta pana in 200 de elevi) , dupa stabilirea incadrarilor ptr. anul scolar viitor, profesorii vor intra in restrangere de activitate impreuna? adica in cazul unui nr. insuficient de ore la o disciplina, profesorii din ambele scoli isi vor stabili punctajul si va pleca cel cu punctajul mai mic? nu mi se pare normal ca profesorul de la scoala cu nr. mai mult decat suficient de elevi sa intre intr-un astfel de concurs de dosare...va multumesc

eu cred ca este corect sa se faca punctaj

--------------------
,,Nu e destul să știi,
TREBUIE SĂ ȘI APLICI,
nu e destul să vrei,
TREBUIE SĂ ȘI FACI"

J.W.Goethe
dascalul.dascal
Trimis: 23 Feb 2010, 08:37 PM

Utilizator
**

Dar in cazul in care se comaseaza o scoala de stat cu una particulara, acelasi lucru va fi?
Mesaj personal
IMEON
Trimis: 23 Feb 2010, 08:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dascalul.dascal @ 23 Feb 2010, 08:37 PM)
Dar in cazul in care se comaseaza o scoala de stat cu una particulara, acelasi lucru va fi?

depinde de ce unitate rezulta de stat sau particulara:)

--------------------
,,Nu e destul să știi,
TREBUIE SĂ ȘI APLICI,
nu e destul să vrei,
TREBUIE SĂ ȘI FACI"

J.W.Goethe
ILEANA IRINA
Trimis: 23 Feb 2010, 08:55 PM

Utilizator avansat

da se fac dosare si se face si punctajul pt fiecare

--------------------
IN FIECARE ZI SA VA MEARGA BINE
Mesaj personal
meryem
Trimis: 23 Feb 2010, 08:56 PM

Utilizator
**

QUOTE (Mirex @ 23 Feb 2010, 08:29 PM)
da, intra in concursul de dosare toti, asa e si la noi...

pe baza carui ordin sau act oficial se face acest lucru? unde este stipulat concret? sau ramane la latitudinea inspectorilor generali?
Mesaj personal
meryem
Trimis: 23 Feb 2010, 09:02 PM

Utilizator
**

QUOTE (IMEON @ 23 Feb 2010, 08:36 PM)

Mie nu mi se pare corect...pentru simplul fapt ca daca in doua scoli ( situate in aceeasi zona), diferenta nr. de elevi este foarte mare, acest lucru arata ca s-a muncit pentru asta, prin profesorii pe care ii are, prin renumele pe care l-a obtinut in timp; iar cealalta scoala nu a stiut sa o faca.
Mesaj personal
felina
Trimis: 23 Feb 2010, 09:29 PM

Utilizator activ

QUOTE (meryem @ 23 Feb 2010, 08:02 PM)

Mie nu mi se pare corect...pentru simplul fapt ca daca in doua scoli ( situate in aceeasi zona), diferenta nr. de elevi este foarte mare, acest lucru arata ca s-a muncit pentru asta, prin profesorii pe care ii are, prin renumele pe care l-a obtinut in timp; iar cealalta scoala nu a stiut sa o faca.

Daca aceasta comasare s-a realizat inainte de restrangere,adica de aplicare a masurilor de reducere a cheltuielilor bugetare,iar directorul unitatii cu PJ a primit si planul de scolarizare al unitatii-structura,atunci DA,restrangerea se realizeaza "la comun"(unitatea cu PJ+unitatea structura).Eu sunt director intr-o scoala(PJ) care a primit o scoala-structura si ,acolo unde a fost cazul,au trebuit aplicate art.din Ordinul 5885/2009.
Mesaj personal
Cristyna Mihai
Trimis: 23 Feb 2010, 09:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (meryem @ 23 Feb 2010, 09:02 PM)

Probabil "zona", la dvs. reprezinta cartier, parte a orasului.

In mediul rural altfel stau lucrurile.

--------------------
user posted image

Mesaj personal
anetta60
Trimis: 23 Feb 2010, 10:18 PM

Utilizator activ

Daca la scola mare s-a muncit asa mult cum ziceti ,acest lucru sigur se va vedea la punctaje ,asa ca nu aveti de ce va face griji rolleyes.gif
Mesaj personal
ionela_pop
Trimis: 23 Feb 2010, 10:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (anetta60 @ 23 Feb 2010, 10:18 PM)

Mie nu mi se pare corect...pentru simplul fapt ca daca  in doua scoli ( situate in aceeasi zona),  diferenta nr. de elevi este foarte mare, acest lucru arata ca s-a muncit pentru asta,  prin profesorii pe care ii are, prin renumele pe care l-a obtinut in timp; iar cealalta scoala  nu a stiut sa o faca.

Daca la scola mare s-a muncit asa mult cum ziceti ,acest lucru sigur se va vedea la punctaje ,asa ca nu aveti de ce va face griji rolleyes.gif

cool20.gif
BUNĂ OBSERVAȚIE!

...măcar ne mai descrețim frunțile că urmeză Dosariada!

--------------------
"Tot ce doriți să vă facă vouă oamenii faceți-le și voi la fel!"
Mesaj personal
chchch
Trimis: 24 Feb 2010, 01:33 AM

Utilizator avansat

DIN METODOLOGIE : pag.22 (aici ma regasesc daca structura se desfiinteaza si trec elevii in scoala de baza? profesorii sunt oricum in acelasi PJ)

Art. 15. (1) În cazul restrângerii activității unei unități de învățământ se respectă prevederile art. 13 alin. (4) din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările și completările ulterioare, renunțându-se în ordine la:
a) activitatea prestată prin cumul, prin plata cu ora sau prin suplinire;
cool.gif activitatea prestată de personalul didactic care îndeplinește condițiile legale de pensionare pentru limită de vârstă;
c) activitatea prestată de personalul didactic care solicită plecarea din unitate pe motivul restrângerii postului în specialitate.
(2) În cazul în care restrângerea de activitate vizează două sau mai multe persoane de aceeași specialitate, inclusiv cadre didactice titulare în învățământul preuniversitar care ocupă funcții de conducere, îndrumare și control prin detașare în interesul învățământului, în afara situației prevăzute la art. 13 alin. (3) din Legea nr. 128/1997, cu modificările și completările ulterioare, se procedează la evaluarea obiectivă sau la organizarea unui concurs, conform hotărârii consiliului de administrație, la propunerea directorului adjunct. Evaluarea, respectiv concursul, se realizează de către o comisie, numită de inspectorul școlar general, al cărei președinte este inspectorul școlar de specialitate. Din comisia de evaluare/concurs face parte, în mod obligatoriu, directorul unității de învățământ. Evaluarea obiectivă, convertită în punctaj unitar stabilit de către Ministerul Educației, Cercetării și Inovării, constă într-o inspecție școlară la clasă, cumulată cu: nivelul studiilor, gradul didactic sau titlul de doctor, media de absolvire, pentru stagiari, progresul școlar al elevilor, activitatea didactico-științifică, lucrări științifice, studii, articole, programe și manuale școlare, material didactic omologat, experimente didactice. Dacă rezultatul evaluării obiective nu conduce la departajare, se aplică, în ordine, următoarele criterii socioumanitare: soțul/soția să lucreze în învățământ în aceeași localitate; soț/soție cu domiciliul în localitate; părinți cu domiciliul în localitate; motive de sănătate care nu permit părăsirea localității, soțul/soția să lucreze în învățământ, alte cauze obiective dovedite cu acte, ca de exemplu: minori în întreținere, părinți bolnavi, proprietăți imobiliare în localitate. Contestațiile la rezultatul evaluării obiective se rezolvă conform art. 18 din Legea nr. 128/1997, cu modificările și completările ulterioare. Concursul se organizează conform prevederilor art. 9 din Legea nr. 128/1997, cu modificările și completările ulterioare. Contestațiile la concurs se rezolvă potrivit dispozițiilor art. 12 din Legea nr. 128/1997, cu modificările și completările ulterioare. Reprezentanții organizațiilor sindicale reprezentative la nivel de ramură participă ca observatori la toate etapele pretransferării și transferării pentru restrângere de activitate.
(3) Cadrele didactice titulare care au decizia de numire/transfer în mai multe unități de învățământ preuniversitar sau pe mai multe specializări sunt vizate de restrângere de activitate, în cazul în care la nivelul uneia dintre unități/specializări există restrângere de activitate.

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
chchch
Trimis: 24 Feb 2010, 02:52 AM

Utilizator avansat

QUOTE (meryem @ 23 Feb 2010, 07:22 PM)

DA.

Suntem in ac. situatie, normal ca nu este corect. Pt ca avem 2 titulari pe cate 0,5 norma fiecare ,sunt vizati de restrangere si cel ce vine pe norma intreaga din scoala desfiintata ramane pe postul intreg lasat de cei doi.

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
manafu_ghe
Trimis: 24 Feb 2010, 07:04 AM

Utilizator activ

Stie cineva ce se intampla cu informaticianul scolii, secretara, bibliotecara, paznicul, labaroanta de la cele doua scoli care se unesc?
manafu_ghe
Trimis: 24 Feb 2010, 11:11 AM

Utilizator activ

QUOTE (ionela_pop @ 23 Feb 2010, 10:47 PM)
QUOTE (anetta60 @ 23 Feb 2010, 10:18 PM)

Mie nu mi se pare corect...pentru simplul fapt ca daca  in doua scoli ( situate in aceeasi zona),  diferenta nr. de elevi este foarte mare, acest lucru arata ca s-a muncit pentru asta,  prin profesorii pe care ii are, prin renumele pe care l-a obtinut in timp; iar cealalta scoala  nu a stiut sa o faca.

cool20.gif
BUNĂ OBSERVAȚIE!

...măcar ne mai descrețim frunțile că urmeză Dosariada!

In invatamant sunt si doamne (spun de doamne pt ca, in general, au in spate un sot care castiga suficient de bine incat sa acopere necesarul familiei) care isi permit ca salariul pe care il primesc sa-l puna la bataie pentru a face diverse cursuri cu credite, sa mai scoata, eventual de mai multe ori pe an cate o carte pentru a obtine puncte, daca are putin noroc si are cate un elev care se mediteaza si obtine rezultate bune la olimpiade scot punctaj mare cand se face dosarul. Asta nu inseamna ca aceea persoana care are gradul I dar nu are suficienti bani pentru a face astfel de cheltuieli este un profesor mai slab, care trebuie sa predea la alta scoala, eventual la tara. Si cum in momentul in care apare concursul de dosare nu poti contesta punctajul pe care il obtine altul ci doar pe al tau... nu stii cine e favorizat.
yoko70
Trimis: 24 Feb 2010, 11:26 AM

Mentor

...sau concurs decis de consiliul de administratie...in loc de "dosariada":))))cat de dese sunt?smile.gif
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 24 Feb 2010, 04:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 24 Feb 2010, 11:26 AM)
...sau concurs decis de consiliul de administratie...in loc de "dosariada":))))cat de dese sunt?smile.gif

lipsesc cu desavarsire.dosariada e la putere.

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
chchch
Trimis: 24 Feb 2010, 04:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (manafu_ghe @ 24 Feb 2010, 06:04 AM)
Stie cineva ce se intampla cu informaticianul scolii, secretara, bibliotecara, paznicul, labaroanta de la cele doua scoli care se unesc?

Ce se intampla si cu titularii daca nu sunt norme suficiente: REDUCERE
Banuiesc ca pt auxiliar si nedidactic trebuie studiate legile invatamantului, contractul de munca si codul muncii . Hmmm, pentru ei cred ca este mai rau (concediere, etc.) Va recomand http://www.avocatnet.ro/

Acest mesaj a fost modificat de către chchch la data 24 Feb 2010, 04:51 PM

--------------------
Mesaj personal
ella2005
Trimis: 25 Feb 2010, 01:04 PM

Utilizator activ

Am si eu o intrebare. Daca am intr-o unitate scolara 39 de elevi la ciclul primar , iar in alta 37 pot sa am cinci posturi de invatatori( 3 in una si 2 in cealalta)? Sau trebuie sa fie neaparat 41 ca sa functioneza 3 posturi? Mentionez ca ambele sunt scoli din cadrul aceleiasi unitati cu PJ.
Mesaj personal
sc_alina2007
Trimis: 27 Feb 2010, 12:57 PM

Utilizator activ

Alta intrebare... Au sosit noile planuri de scolarizare aprobate de Inspectorat, in jud Neamt? La scoala noastra nu se stie nimic.. Trebuie sa mai asteptam?
Mesaj personal
mihaelajoarza
Trimis: 6 Mar 2010, 11:47 PM

Utilizator
**

În cazul comasării a două școli, fiecare cu un titular pe catedra X, unde vor exista doar 16 ore din 1 septembrie, ce se întâmplă cu unul din ei aflat în concediul de îngrijire copil și care revine la catedră după 1 septembrie? Își face dosar pt. restrângere?

--------------------
Nici un lucru maret din lume nu a fost realizat fara pasiune. 
(Georg Wilhelm)
Mesaj personal
MATA-HARI
Trimis: 7 Mar 2010, 10:17 AM

Utilizator avansat

NU!

--------------------
"...O rugaciune catre ceruri zboara,
O rugacine catre Dumnezeu,
Ma rog acuma pentru a mea tara
Si pentru tine, sfint poporul meu."

http://www.youtube.com/watch?v=T_BPtzLym-I&feature=related
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 7 Mar 2010, 10:46 AM

Mentor

QUOTE (MATA-HARI @ 7 Mar 2010, 10:17 AM)
NU!

corect...desi intre juristi exista o discutie referitor la ce articol de munca sa se raporteze...
60 din Codul Muncii care permite concedierea si a persoanelor aflate in CIC daca unitatea este supusa reorganizarii judiciare...
sau 73 din Contractul colectiv de munca in care nu se mai aminteste nimic de reorganizare judiciara

dar se aplica prevederea favorabila angajatului...deci MATA Hari stie ce spune:)
Mesaj personal
MATA-HARI
Trimis: 7 Mar 2010, 10:53 AM

Utilizator avansat

Multumesc! smile.gif

--------------------
"...O rugaciune catre ceruri zboara,
O rugacine catre Dumnezeu,
Ma rog acuma pentru a mea tara
Si pentru tine, sfint poporul meu."

http://www.youtube.com/watch?v=T_BPtzLym-I&feature=related
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved