Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Eugen Jianu, Ajutor, vă rog!!!
dora^
Trimis: 24 Feb 2010, 08:55 PM

Mentor

Grup: Members

Copilul meu, în clasa a 3-a, are de făcut o fișă bio-bibliografică despre Eugen Jianu. Vă solicit ajutorul pentru că, spre rușinea mea, deși predau româna, nu știu nimic despre acest autor, nu găsesc niciun material biografic în dicționarele de autori / curente literare pe care le am în casă și, mai grav... "GOAGĂL" nu știe, nici el, nimic!!! Am găsit ceva titluri, dar date biografice... sad.gif

Vă rog, dacă aveți ceva, 2 rânduri... rămân datoare cu alte materiale...

Acest mesaj a fost modificat de către dora^ la data 24 Feb 2010, 09:03 PM

--------------------
user posted image

„Nu știu dacă mai e vreun copil, chiar și în clasa I, care să nu aibă telefon cu internet”.
Victor Ponta, prim-ministrul României.
Mesaj personal
dora^
Trimis: 24 Feb 2010, 09:39 PM

Mentor

confused24.gif confused24.gif

Chiar nu știe nimeni??? Individul e autor de legende... Legenda Ghiocelului, Legenda Buburuzei...

--------------------
user posted image

„Nu știu dacă mai e vreun copil, chiar și în clasa I, care să nu aibă telefon cu internet”.
Mesaj personal
analisa
Trimis: 24 Feb 2010, 09:46 PM

Utilizator avansat

Dora, cauta pe Forumul invatatorilor de pe "didactic".
Mesaj personalTrimite email
analisa
Trimis: 24 Feb 2010, 09:50 PM

Utilizator avansat

Mesaj personalTrimite email
dora^
Trimis: 24 Feb 2010, 09:58 PM

Mentor

QUOTE (analisa @ 24 Feb 2010, 08:50 PM)
http://forum.didactic.ro/viewtopic.php?f=19&t=14905

Mulțumesc... mulțumesc mult!!! E ceva!

--------------------
user posted image

Mesaj personal
moni73
Trimis: 24 Feb 2010, 10:10 PM

Utilizator activ

Sper ca te va ajuta.Este materialul pe care l-am folosit la lectie.
Mesaj personal
moni73
Trimis: 24 Feb 2010, 10:40 PM

Utilizator activ

Nu pot incarca materialul .
Mesaj personal
dora^
Trimis: 24 Feb 2010, 10:47 PM

Mentor

Moni, mulțumesc, ai MP cu adresa mea de mail! dacă mi l-ai putea trimite, aș fi foarte recunoscătoare!

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
user posted image

Mesaj personal
moni73
Trimis: 24 Feb 2010, 10:48 PM

Utilizator activ

Cateva date.
Eugen Jianu sub numele adevarat EUGENIU IONEL POPESCU
s-a nǎscut la data de 11 ianuarie 1925 in judetul Timiș și a murit la 20 februarie 2006
EUGEN JIANU a fost licențiat în agronomie, filosofie și științe juridice; Pasionat de filologie ,debutezǎ la vârsta copilǎrie cu povestirea,,CǍPRIOARA. Din dragostea lui nemarginita pentru naturǎ și vânǎtoare,scriitorul, EUGEN JIANU ne-a lǎsat noua copiilor, urmǎtoarele volume:,,Casa lui Mos Vuia'';,,Prin faneata,prin verdeata''; ,,Pacaleala Bursucului''
Recomandari de lecturǎ: Poveste de iarna ; Legenda ciocǎ-nitoarei ; Cântecul privighetorii ; Anotimpurile vânǎtorului ; Intâlniri cu somnoroșii ; Despre curaj; Strengǎrel ; Povestea cozilor celor înfoiate ale pǎu-nului si curcanului’
Mesaj personal
moni73
Trimis: 24 Feb 2010, 10:50 PM

Utilizator activ

e un material power point si nu-l pot trimite.
Mesaj personal
dora^
Trimis: 24 Feb 2010, 10:51 PM

Mentor

QUOTE (moni73 @ 24 Feb 2010, 09:48 PM)
Cateva date.
      Eugen Jianu sub numele adevarat EUGENIU IONEL POPESCU
s-a nǎscut la data  de 11 ianuarie 1925 in judetul Timiș  și a murit la 20 februarie 2006
    EUGEN JIANU a fost licențiat în agronomie, filosofie și științe juridice;      Pasionat de filologie ,debutezǎ la vârsta copilǎrie cu povestirea,,CǍPRIOARA.    Din dragostea lui nemarginita pentru naturǎ și vânǎtoare,scriitorul,   EUGEN JIANU ne-a lǎsat noua copiilor, urmǎtoarele volume:,,Casa lui Mos Vuia'';,,Prin faneata,prin verdeata''; ,,Pacaleala Bursucului''
    Recomandari de lecturǎ:   Poveste de iarna ;  Legenda ciocǎ-nitoarei ; Cântecul privighetorii ;    Anotimpurile vânǎtorului ;  Intâlniri cu somnoroșii ; Despre curaj;    Strengǎrel ; Povestea cozilor celor înfoiate ale pǎu-nului si curcanului’

Mulțumesc mult, cu siguranță sunt niște informații pe care le vor folosi și alții!!!!

Mii de mulțumiri! sign28.gif

Acest mesaj a fost modificat de către dora^ la data 24 Feb 2010, 10:51 PM

--------------------
user posted image

Mesaj personal
moni73
Trimis: 24 Feb 2010, 10:55 PM

Utilizator activ

Cu mare drag!Imi amintesc anul trecut am avut inspectie si a trebuit sa caut aceste date.Mi-au dat ceva batai de cap, dar am reusit, si uite asa sunt de folos si altora.Ma bucur din suflet! sign28.gif
Mesaj personal
dora^
Trimis: 24 Feb 2010, 10:59 PM

Mentor

QUOTE (moni73 @ 24 Feb 2010, 09:55 PM)
Cu mare drag!Imi amintesc anul trecut am avut inspectie si a trebuit sa caut aceste date.Mi-au dat ceva batai de cap, dar am reusit, si uite asa sunt de folos si altora.Ma bucur din suflet! sign28.gif

sign28.gif happy30.gif

--------------------
user posted image

Mesaj personal
dora^
Trimis: 25 Feb 2010, 07:25 PM

Mentor

Încă o dată, mulțumiri din suflet de mamă și suflețel de copil care-a fost singurul din clasă cu infomații despre Eugen Jianu!

Și o floricică, măcar virtuală... sign28.gif sign28.gif

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
user posted image

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved