Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> transfer
maria_valentina
Trimis: 2 Mar 2010, 09:33 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua, daca se poate as vrea sa stiu si eu urmatorul lucru!
Sunt titular pe o catedra de istorie si anul acesta termin romana-franceza, ma pot transfera pe o catedra de limba romana sau franceza fara concurs de titularizare?
Multumesc anticipat!
Mesaj personal
floooooooooooo
Trimis: 2 Mar 2010, 09:55 PM

Utilizator avansat

Da, se poate inclusiv pastrandu-va statutul de titular.
Mesaj personal
KEANU
Trimis: 5 Mar 2010, 08:23 AM

Utilizator avansat

QUOTE (floooooooooooo @ 2 Mar 2010, 08:55 PM)
Da, se poate.

De ce spui asta?

Maria, pretransferul are loc prin mai, tu daca termini facultatea in iunie-iulie, n-ai cum sa participi la pretransfer anul asta.

--------------------
Ospătărița Natalia - admirația mea eternă pentru inovație într-ale logicii. Mă-nclin.
Mesaj personalIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
ficusa
Trimis: 5 Mar 2010, 09:36 AM

Utilizator activ

art. 12 din metodologie, alin. 2 permite un astfel de transfer. Insa trebuie sa ai licenta luata in noua specializare.
Mesaj personal
Nelitta
Trimis: 7 Mar 2010, 09:22 AM

Utilizator
**

Se poate, dar au prioritate cei care solicită transfer/pretransfer și sunt titulari pe specialitatea respectivă.
Mesaj personal
ficusa
Trimis: 7 Mar 2010, 09:41 AM

Utilizator activ

ohmy.gif

Acest mesaj a fost modificat de către ficusa la data 7 Mar 2010, 09:43 AM
Mesaj personal
ficusa
Trimis: 7 Mar 2010, 09:43 AM

Utilizator activ

nu este adevarat! de unde ai scos-o si p-asta? in metodologie nu scrie ce ai zis tu, Nelitta...
Mesaj personal
angelixa
Trimis: 7 Mar 2010, 10:33 AM

Utilizator activ

nu au prioritate cei care deja predau.Se stabileste ordinea in ordinea descrescatoare a punctajului , insa punctajul se face ptr. specializarea ptr. care se solicita post (romana, franceza). Dar cred ca nu va fi gata diploma de licenta sau adeverinta provizorie pana la depunerea dosarului.
Mesaj personal
ficusa
Trimis: 7 Mar 2010, 05:30 PM

Utilizator activ

QUOTE (angelixa @ 7 Mar 2010, 10:33 AM)
nu au prioritate cei care deja predau.Se stabileste ordinea in ordinea descrescatoare a punctajului , insa punctajul se face ptr. specializarea ptr. care se solicita post (romana, franceza). Dar cred ca nu va fi gata diploma de licenta sau adeverinta provizorie pana la depunerea dosarului.

punctajul se face pe toate specializarile dobandite, nu numai pe una! Asa scrie in fisa de evaluare!
In caz de restrangere, punctajul se face doar pe specializarea in care se face restrangerea.

ar fi bine sa se posteze in cunostinta de cauza si nu dupa cum ar vrea fiecare sa se intample:)
Mesaj personal
rocasian
Trimis: 7 Mar 2010, 06:03 PM

Începător
*

salut!
sunt institutor si as vrea sa stiu daca se poate sa particip la pretransfer trecand pe lb. engleza. mentionez ca am terminat in 2008 sp.
anul trecut cineva s-a pretransferat de pe invatatori pe istorie (a terminat istorie-geografie)
Mesaj personal
daliada
Trimis: 7 Mar 2010, 11:24 PM

Utilizator activ

Daca am terminat specializare dubla matematica - informatica si sunt titulara pe matematica, fara sa fiu in restrangere, pot merge la pretransfer pe informatica?
Mesaj personal
ficusa
Trimis: 8 Mar 2010, 07:45 AM

Utilizator activ

QUOTE (daliada @ 7 Mar 2010, 11:24 PM)
Daca am terminat specializare dubla matematica - informatica si sunt titulara pe matematica, fara sa fiu in restrangere, pot merge la pretransfer pe informatica?

DA. Se poate! Activitatea metodica si stiintifica se ia in considerare la punctaj pe ambele specializari. Bafta!
Mesaj personal
ficusa
Trimis: 8 Mar 2010, 07:47 AM

Utilizator activ

QUOTE (rocasian @ 7 Mar 2010, 06:03 PM)
salut!
sunt institutor si as vrea sa stiu daca se poate sa particip la pretransfer trecand pe lb. engleza. mentionez ca am terminat in 2008 sp.
anul trecut cineva s-a pretransferat de pe invatatori pe istorie (a terminat istorie-geografie)

Da. Poti! citeste in metodologie art. 12, alin. 2. Punctajul se cumuleaza pe toate specializarile(institutor, engleza si ce mai ai). Bafta!
Mesaj personal
iepurascoconas
Trimis: 8 Mar 2010, 04:29 PM

Utilizator activ

Buna. La multi ani colegelor!
Am intrebat la ISj despre transferul in a doua specializare. Are dreptate cine sustinea ca transferul se face cu prioritate intre cei care sunt titulari in specialitatea postului scos, apoi intra cei din categoria celor care vor transfer in a 2-a specializare.
Se face punctaj, se ia in considerare ( explic pt un ex de mai sus: invatator vrea limba romana, intai asteapta sa se rezolve situatia celor de limba romana -acestia nu au alta optiune- iar la urma intra invatatorul), dar prioritatea este a celor care sunt deja pe disciplina respectiva.
Sunt intr-o asemenea situatie si m-am interesat personal . De asemenea am fost in situatia aceasta. Ce-i drept acum vreau sa revin in prima specializare, mi s-a spus ca trebuie sa ii astept pe cei care sunt in acea specializare si apoi intru eu (desi m-am titularizat in engleza, m-am pretrasferat pe romana, acum vreau sa trec din nou pe engleza, dar trebuie sa astept sa-si rezolve transferul cei de pe engleza si apoi sa optez si eu, indiferent daca am punctaj mai mare decat cei de la engleza- intre timp la scoala am avut combinatie de romana -engleza) . Stiu ca este anapoda, dar asta e metodologia.
Poate mai gasiti voi vreo portita, postati pe site sa vad si eu...

Multumesc si toate cele bune
Mesaj personal
ficusa
Trimis: 8 Mar 2010, 06:19 PM

Utilizator activ

Nu este adevarat!!Care metodologie????
Dati articol, alineat! Cei de la inspectorat ori mint, ori vor sa faca jocurile altora.

Caz concret: invatatori care au terminat ”spiru hare”t specializarea romana s-au pretransferat in acelasi timp cu cei care erau deja titulari pe romana si chiar au luat inaintea lor pentru ca au avut punctaj mai mare!

Asa ca, va rog, postati in functie de metodologie!!!!!!
Mesaj personal
ficusa
Trimis: 8 Mar 2010, 06:22 PM

Utilizator activ

si inca ceva:

eu m-am pretransferat anul trecut pe a doua specializare fara sa astept pe cei care erau deja titulari, ci am intrat toti, in functie de punctaj.

asa ca.... este eronata informatia lui iepurascoconas.
Mesaj personal
zanka
Trimis: 8 Mar 2010, 06:40 PM

Utilizator activ

Am si eu o intrebare...Detasare in interesul invatamantului se poate acorda si pe a doua specializare?
Si inca ceva...Cei detasati prin concurs de dosare nu au drept de continuitate?
Mesaj personal
piersic
Trimis: 8 Mar 2010, 10:27 PM

Utilizator avansat

Poate anul trecut așa a fost, dar anul acesta specifică foarte clar metodologia la art. 22 al.2:
"La ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante prin transfer ca urmare a restrângerii de activitate sau prin restructurarea rețelei școlare ori prin pretransfer la cerere au prioritate cadrele didactice care sunt titulare în specialitatea postului/catedrei solicitat(e)"
Metodologia e foarte "stufoasă" și necesită răbdare pentru a fi citită și mai ales înțeleasă. Evaluarea activității metodice și științifice se face conform notei din metodologie pag. 92

NOTĂ:
Pentru cadrele didactice care solicită pretransferul/transferul pentru restrângere de activitate în altă specializare se evaluează activitatea metodică și științifică pentru specialitatea postului didactic/catedrei solicitate.
Cadrele didactice care au desfășurat activitate metodică și științifică pe două sau mai multe specializări sunt evaluate pentru întreaga activitate

sper că acum sunt suficiente virgulele Ficusa... wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către piersic la data 8 Mar 2010, 10:31 PM
Mesaj personal
ady@p
Trimis: 9 Mar 2010, 01:44 PM

Utilizator activ

pot sa ma transfer anul acesta de la sat la oras, daca sunt in cocediul de crestere copil pana in septembrie 2011?
Mesaj personal
teo23
Trimis: 9 Mar 2010, 04:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (daliada @ 7 Mar 2010, 11:24 PM)

numai daca esti in restrangere poti trece la pretransfer pe a doua specializare.
Mesaj personal
iepurascoconas
Trimis: 9 Mar 2010, 08:39 PM

Utilizator activ

Multumesc piersic pentru sustinere, eu am transmis informatia despre prioritatea la pretransfer , privind specializarle pt care poti accesa, dupa discutia cu serviciul personal de la ISJ. Sper sa nu fie asa, as fi si eu in avantaj, pentru ca am punctaj foarte mare.

Spunea cineva despre continuitatea la detasare, spun din experienta: nu se da continuitate la detasare daca ai obtinut-o prin concurs de dosare (continuitate la detasare primeste numai cel care a dat concurs scris, sau are detasare in interesul invatamantului).

La pretransfer se poate opta la o catedra in noua specializare doar daca aceasta a fost dobandita ulterior titularizarii ( Eu m-am pretransferat in a 2-a specializare fara sa fiu in restrangere).

Se poate merge la detasare in noua specilaizare dar se va tine cont de prioritatea pusa in discutie mai sus.

E constructiv acest topic, e bine sa schimbam idei aici.

Mult succes tuturor
Mesaj personal
zanka
Trimis: 9 Mar 2010, 08:46 PM

Utilizator activ

QUOTE (iepurascoconas @ 9 Mar 2010, 08:39 PM)
Multumesc piersic pentru sustinere, eu am transmis informatia despre prioritatea la pretransfer , privind specializarle pt care poti accesa, dupa discutia cu serviciul personal de la ISJ. Sper sa nu fie asa, as fi si eu in avantaj, pentru ca am punctaj foarte mare.

Spunea cineva despre continuitatea la detasare, spun din experienta: nu se da continuitate la detasare daca ai obtinut-o prin concurs de dosare (continuitate la detasare primeste numai cel care a dat concurs scris, sau are detasare in interesul invatamantului).

La pretransfer se poate opta la o catedra in noua specializare doar daca aceasta a fost dobandita ulterior titularizarii ( Eu m-am pretransferat in a 2-a specializare fara sa fiu in restrangere).

Se poate merge la detasare in noua specilaizare dar se va tine cont de prioritatea pusa in discutie mai sus.

E constructiv acest topic, e bine sa schimbam idei aici.

Mult succes tuturor

Unde scrie ca se poate merge la pretransfer pe a doua specializare doar daca e dobandita ulterior titularizarii?

Si atunci detasare in interesul invatamantului pe a doua specializare(dobandita anterior titularizarii) nu se poate?

PS Eu nu pun la indoiala informatiile oferite de dumneavoastra, doar as avea nevoie si de o baza legala, deoarece am constatat ca fiecare face cum crede.
Mesaj personal
piersic
Trimis: 9 Mar 2010, 09:43 PM

Utilizator avansat

Poți merge la transfer/pretransfer pe altă disciplină decât cea pe care ești titular dar Metodologia spune că au prioritate cei care predau deja în specialitatea solicitată. Susțin părerea ta iepurascoconas despre acest topic, și anume că este bine să schimbăm păreri unii cu ceilalți doar că uneori avem colegi care ne vânează greșelile de exprimare și nu încearcă să vină cu nimic constructiv, adică mai mult "cârcotesc" decât să aibă o părere proprie pertinentă și cu argumente la subiectul topicului. În rest numai bine și sign28.gif

Acest mesaj a fost modificat de către piersic la data 9 Mar 2010, 09:45 PM
Mesaj personal
daliada
Trimis: 10 Mar 2010, 10:53 AM

Utilizator activ

In metodologie se vorbeste despre pretransferul pe a doua specializare daca e dabandita ulterior titularizarii, fara insa sa specifice " doar daca e dobandita ultarior titularizarii", tocmai de aceea am pus intrebarea.
Mesaj personal
iepurascoconas
Trimis: 10 Mar 2010, 08:15 PM

Utilizator activ

Art 12 alin 2 din Meodologie in privinta pretransferului in alta specializare :Personalul didactic titular care, ulterior titularizării, dobândește prin studii finalizate și alte specializări didactice poate solicita trecerea în noua specializare, cu păstrarea statutului de personal didactic titular, în condițiile respectării prevederilor art. 10 alin. (1) lit. a), cool.gif, b1) și b2) din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările și completările ulterioare și prezentei Metodologii. Au prioritate cadrele didactice aflate în restrângere de activitate, conform art. 7 alin. (5) din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările și completările ulterioare.

Acest articol nu se aplica pentru cei care au dubla specializare pe o singura diploma, specializari obtinute impreuna (romana-engleza, engleza-franceza,s.a.), ci acelora care s-au specializat ulterior (ex: invatator cu liceu pedagogic - istorie, matematica- informatica, inginer dex - informatica, s.a.)

Sper sa va fie de folos informatia.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved