Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (21) « Primul ... 17 18 [19] 20 21  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Pierderea titularizarii dupa noua lege a educatiei???, Ce inseamna asta???
anitza_6
Trimis: 14 Apr 2010, 08:47 PM

Utilizator
**

Grup: Members

V-ati gandit cumva ca ajungem sa fim la cheremul unor directori servili primarului care l-a ajutat sa devina ceea ce este, primar care nu are decat 4 clase si acelea facute pe casul cu branza, primar care a castigat alegerile nu datorita calitatilor sale exceptionale ci datorita rachiului si salamului dus la toti boschetarii?
Asta este tarisoara noastra! confused06.gif
Mesaj personal
monik30
Trimis: 14 Apr 2010, 09:37 PM

Utilizator activ

Sa inteleg ca boschetarii sunt mai multi decat oamenii cu cap, absolventi de facultati, mastere, doctorate? Boschetarii chiar au mers la vot, iar profesorii au stat acasa? Mai sa fie! blink.gif
Mesaj personal
roset
Trimis: 14 Apr 2010, 09:48 PM

Mentor

Cred ca trebuie sa asteptam sa se aprobe ,,o lege",apoi sa fim ,,rai"!Daca nu am reusit sa aducem amendamente este un lucru neplacut,dar cazurile speciale nu trebuie genralizate! Nu cred ca toti directorii sunt incompetenti,nici toti primarii analfabeti si rau intentionati!
Sa ne grabim incet!
Seara buna!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Fernando Marcu
Trimis: 14 Apr 2010, 09:57 PM

Utilizator avansat

Problema cea mai grea va fi atunci cand se va modifica planul cadru.Ca se va modifica.
Mesaj personal
kali_serena
Trimis: 17 Apr 2010, 07:36 PM

Utilizator activ

QUOTE (riaela @ 14 Apr 2010, 03:12 PM)
DRAGA KALI_SERENA ACESTA ESTE DOAR INCEPUTUL!

tongue.gif eu spun ca asta e deja sfarsitul biggrin.gif
Mesaj personal
edera
Trimis: 17 Apr 2010, 08:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 14 Apr 2010, 09:48 PM)
Nu cred ca toti directorii sunt incompetenti,nici toti primarii analfabeti si rau intentionati!

Ai mare dreptate...nu toti, ci...MAJORITATEA!
Mesaj personal
Pax
Trimis: 17 Apr 2010, 09:33 PM

Utilizator avansat

Asa cum au distrus celelate sectoare de activitate importante, tot la fel vor distruge in scurt timp si invatamatul national ! Iar noi stam si asistam nepunciosi la manevrele lor neinspirate !
Mesaj personal
roset
Trimis: 17 Apr 2010, 09:39 PM

Mentor

Majoritatea inseamna jumatate +1,sau doar 1/3 (nu neaparat cea care va fi recomandata pentru CA) biggrin.gif
P.S.Haz de necaz!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
fansuv
Trimis: 20 Apr 2010, 09:51 PM

Utilizator avansat

Primarii si consilierii se freaca pe maini!!!

Astepta prada noua. Ce isi vor angaja copiii, nepotii.....

Consilierii vor controla pe cei care corecteaza lucrarile.
LE VOR DA SI SUBIECTELE INAINTEA concursului ca sa fie angajat cine trebuie.

VOR FACE PROFIT FRUMUSEL si din contracte de renovare...

Acest mesaj a fost modificat de către fansuv la data 20 Apr 2010, 09:55 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 21 Apr 2010, 09:51 PM

Mentor

Eu cred ca ar trebui sa acordam si anumite circumstante!Nu vad cum toate colectivele de parinti,ori desemnatii consiliilor locale ar avea ceva impotriva profesorilor!
Parerea mea! dry.gif

--------------------
batranuljoe
Trimis: 21 Apr 2010, 10:32 PM

Utilizator activ

QUOTE (roset @ 21 Apr 2010, 09:51 PM)
Eu cred ca ar trebui sa acordam si anumite circumstante!Nu vad cum toate colectivele de parinti,ori desemnatii consiliilor locale ar avea ceva impotriva profesorilor!
Parerea mea! dry.gif

pai nu cu profesorii au parintii ceva ci cu situatia elevilor- ce facem cu parintii care vor neaparat sa isi scoata copiii(unii cu probleme mintale...) absolventi "magna cum laude" presandu-i pe profesori sa fie mult mai generosi ?
Daca evaluarea unui profesor va conta mult de aprecierile subiective ale parintilor sau elevilor de la clasa s-ar putea sa fie probleme !
Daca evaluarea se va face tinand cont mai mult de rezultate, de aprecierile absolventilor, cred ca va fi mult mai bine.
Chiar vreau sa va intreb daca ati patit si dumneavoastra in experienta la catedra ce am intalnit eu : am fost mult mai respectat de catre absolventii cu care am fost exigent cand erau elevi decat de catre absolventii fata de care am fost indulgent...
ma credeti ca in perioada cat erau elevi eram "iubit" de catre cei fata de care eram indulgent si "urat" de cei fata de care eram sever?
se tine cont in lege si de aceste ASPECTE PEDAGOGIGE ?
Mesaj personal
delia_corny1985
Trimis: 21 Apr 2010, 10:47 PM

La prima intervenție

sunt un profesor de educatie fizica,la buzau nu este decat un singur post de ed fiz,am terminat o facultate anul trecut,iar din toamna cu Dumnezeu inainte ca post nu mai am....oare dl Funeriu se gandeste si la tinerii care au absolvit o facultate ca nu au un loc de munca?mai ales ca se scot si orele de ed fiz de la 1-4...in loc de ed fizica vor face matematica si romana si se mai intreaba de cev sunt copiii obezi?oare de ce?iar de legea noua ce sa mai zic?ai banii ai post....nu ai bani stai la coada vaciii.....asa se merge in ziua de astazi.banii conteaza nu mai conteaza studiile,atestate profesionale,diplome ci doar euroiiii.....o sa ajungem o tara de analfabeti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! blink.gif
Mesaj personal
cornelia_maria
Trimis: 22 Apr 2010, 08:03 AM

Utilizator activ

QUOTE (monik30 @ 14 Apr 2010, 09:37 PM)
Sa inteleg ca boschetarii sunt mai multi decat oamenii cu cap, absolventi de facultati, mastere, doctorate? Boschetarii chiar au mers la vot, iar profesorii au stat acasa? Mai sa fie! blink.gif

Cum altfel iti explici rezultatele alegerilor? laugh.gif
Mesaj personal
edmundo
Trimis: 22 Apr 2010, 11:55 AM

Utilizator activ

QUOTE (delia_corny1985 @ 21 Apr 2010, 10:47 PM)
sunt un profesor de educatie fizica,la buzau nu este decat un singur post de ed fiz,am terminat o facultate anul trecut,iar din toamna cu Dumnezeu inainte ca post nu mai am....oare dl Funeriu se gandeste si la tinerii care au absolvit o facultate ca nu au un loc de munca?mai ales ca se scot si orele de ed fiz de la 1-4...in loc de ed fizica vor face matematica si romana si se mai intreaba de cev sunt copiii obezi?oare de ce?iar de legea noua ce sa mai zic?ai banii ai post....nu ai bani stai la coada vaciii.....asa se merge in ziua de astazi.banii conteaza nu mai conteaza studiile,atestate profesionale,diplome ci doar euroiiii.....o sa ajungem o tara de analfabeti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! blink.gif

Esti titulara? ca daca da nu o sa ai probleme legate de post.

Acest mesaj a fost modificat de către edmundo la data 22 Apr 2010, 11:56 AM
Mesaj personal
ionelaiordan
Trimis: 22 Apr 2010, 12:17 PM

Utilizator activ

QUOTE (edmundo @ 22 Apr 2010, 11:55 AM)

Esti titulara? ca daca da nu o sa ai probleme legate de post.

Serios? Spune-le asta celor care au intrat in restrangere si nu au posturi pe care sa se duca, titulari.
Mesaj personal
edmundo
Trimis: 22 Apr 2010, 02:19 PM

Utilizator activ

QUOTE (ionelaiordan @ 22 Apr 2010, 12:17 PM)
Serios? Spune-le asta celor care au intrat in restrangere si nu au posturi pe care sa se duca, titulari.

Eu vb despre cei titulari pe orele de 1-4 educatie fizica nu pt cei care au intrat in restrangere; apropo despre ce judet este vorba?
Mesaj personal
roset
Trimis: 22 Apr 2010, 08:51 PM

Mentor

Dle(dna)batranuljoe-interesant!
Parintii,indiferent care sunt din punct de vedere profesional, sau ce inteleg ce ar fi sistemul de invatanant vor fi 1/3 in CA(daca va trece noua lege)Cu 1/3 parinti si 1/3 CL,care va mai fi ,,cuvantul ''profesorilor?
Evaluarea trebuie sa fie unica,adevarat,dar si stiintifica!Haideti s-o lasam ,,moarta cu ce este acum in sistem!
Putem aprofunda!

--------------------
mihaiela41
Trimis: 22 Apr 2010, 09:14 PM

Utilizator
**

Nu , trebuie minim gradul II.
Mesaj personal
tied
Trimis: 22 Apr 2010, 11:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Pax @ 17 Apr 2010, 09:33 PM)
Asa cum au distrus celelate sectoare de activitate importante, tot la fel vor distruge in scurt timp si invatamatul national ! Iar noi stam si asistam nepunciosi la manevrele lor neinspirate !

asha a votat poporul.....deci.....zbieram degeaba

--------------------
LIFE IS WORTH LIVING !
Mesaj personalTrimite email
gabi.2004
Trimis: 23 Apr 2010, 01:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (tied @ 22 Apr 2010, 10:24 PM)
QUOTE (Pax @ 17 Apr 2010, 09:33 PM)

asha a votat poporul.....deci.....zbieram degeaba

ultima data cand am verificat, eram tot cetatean al romaniei - adica parte a poporului, teoretic.
despre care popor ce a votat este vorba? cumva jumatatea care NU a votat intr-un fel (indiferent despre care jumatate este vorba) nu mai are nicio importanta??

nu exista neputinta in astfel de momente, daca exista vointa. insa judecand dupa declaratii facute ieri de unii dintre cei care au participat la greva si altii care nu au participat la greva, se vede relativ clar ca sunt destui cei carora 1. nu le mai pasa de ce se va intampla in invatamant (pentru ca mai au putin pana la pensie si dupa ei, potopul!), 2. sunt foarte interesati de ce se va intampla in invatamant (pentru ca sunt titulari / suplinitori tineri, cu zeci de ani de munca in fata, pana la pensie) si 3. care sunt inraiti de politica si nu mai reactioneaza la nimic ce tine de invatamant, ci doar de politica.
la cei ce intra la varianta 2. optiunile sunt impartite, intre cei care percep schimbarea ca negativa si cei care vad o oportunitate personala in noua lege.

desfasurarea grevei de ieri arata insa ca cei care intra la varianta 2. (indiferent de optiune) sunt prea putini inca, sau prea nehotarati, pentru a actiona energic.

mi se pare ca toti vedem copacii si mai putin padurea.
Mesaj personal
Laura_and21
Trimis: 25 Apr 2010, 01:38 PM

Utilizator avansat

Pana la urma de cate voturi are nevoie aceasta "minune" lege ca sa treaca de parlament?
50%+1??
2/3??
Mesaj personal
Parsifal
Trimis: 25 Apr 2010, 05:24 PM

Utilizator activ

faina tara...oameni educati pe forum...pareri diferite.respect.argumente.tot inainte.
Mesaj personal
sweet_alice
Trimis: 25 Apr 2010, 07:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Laura_and21 @ 25 Apr 2010, 01:38 PM)
Pana la urma de cate voturi are nevoie aceasta "minune" lege ca sa treaca de parlament?
50%+1??
2/3??

Si pe mine ma intereseaza rspunsul la aceasta intrebare. Nu stie nimeni??
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 25 Apr 2010, 07:51 PM

Mentor

Fiind o lege organică, este nevoie de votul majorității membrilor celor două camere legislative, nu de majoritatea celor prezenți, ca în cazul legilor ordinare.

--------------------
Mesaj personal
Laura_and21
Trimis: 25 Apr 2010, 08:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 25 Apr 2010, 07:51 PM)
Fiind o lege organică, este nevoie de votul majorității membrilor celor două camere legislative, nu de majoritatea celor prezenți, ca în cazul legilor ordinare.

Nu prea m-ai lamurit...
50%+1 din cei prezenti
sau 2/3 din cei prezenti
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (21) « Primul ... 17 18 [19] 20 21  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved