Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> evaluarea cadrelor didactice, ajutorrrrrr am fost evaluată ca învîțătoare cu master
iris2010
  Trimis: 27 Mar 2010, 09:25 PM

Utilizator
**

Grup: Members

sign67.gif Sunt învățătoare în rural.Am terminat lic.ped 5 ani+fac.științe juridece 4 ani și masterat în management educațional 2 semestre.Recent s-a efectuat evaluare în unitatea noastră pentru restrângere de activitate și am fost punctată ca absolventă de lic ped cu master.Când am întrebat inspectorul de specialitate a spus că nu pot fi punctată ca institutor cu master pentru că nu am studii anume de institutor ,că nu sunt în domeniu și ca să fiu punctată așa trebuia să fi absolvit colegiul universitar de institutori și nu altceva.Sunt disperată pentru că am avut ultimul punctaj .Ce aș putea să fac ?
Mesaj personal
store
Trimis: 27 Mar 2010, 09:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (iris2010 @ 27 Mar 2010, 10:25 PM)
sign67.gif Sunt învățătoare în rural.Am terminat lic.ped 5 ani+fac.științe juridece 4 ani și masterat în management educațional 2 semestre.Recent s-a efectuat evaluare în unitatea noastră pentru restrângere de activitate și am fost punctată ca absolventă de lic ped cu master.Când am întrebat inspectorul de specialitate a spus că nu pot fi punctată ca institutor cu master pentru că nu am studii anume de institutor ,că nu sunt în domeniu și ca să fiu punctată așa trebuia să fi absolvit colegiul universitar de institutori și nu altceva.Sunt disperată pentru că am avut ultimul punctaj .Ce aș putea să fac ?

Pune-i sub nas inspectorului de specialitate legea 128/1997(statutul cadrului didactic) care prevede clar ca invatatorul cu studii superioare este institutor. Nu te lasa!!! Nu are dreptate ... dreptatea este de partea ta ... Bafta!!!
Mesaj personal
iris2010
Trimis: 27 Mar 2010, 09:56 PM

Utilizator
**

MULȚUMESC DE ÎNCURAJĂRI.VOI VIZITA MINISTERUL PT CĂ NICI NU TREBUIA SĂ SE FACĂ RESTRÂNGERE DE ACTIVITATE .TOTUL AFOST O ȘARADĂ CA SĂ IASĂ CINEVA PREFERAT MAI SUS CA MINE.
Mesaj personal
iris2010
Trimis: 27 Mar 2010, 10:03 PM

Utilizator
**

V-aș mai deranja totuși cu o întrebare :oare la care direcție din minister să mă înscriu în auduiență pentru preblema de mai sus că de vreo 2 ore nu mă dumiresc
Mesaj personal
store
Trimis: 27 Mar 2010, 10:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (iris2010 @ 27 Mar 2010, 11:03 PM)
V-aș mai deranja totuși cu o întrebare :oare la care direcție din minister să mă înscriu în auduiență pentru preblema de mai sus că de vreo 2 ore nu mă dumiresc

Cred ca la directia juridica. Dar ... poti sa te descurci si singura. Cauta pe net legea 128/1997 si la capitolul despre incadrarea cadrelor didactice vei gasi articolul care iti da dreptate. Listezi pagina respectiva si o atasezi la o cerere in care soliciti punctajul corespunzator studiilor tale confrm legii. Dar ... apropo', in cartea de munca cum esti incadrata??? ... invatator sau institutor??? Este f important pt ca-n cartea de munca orice incadrare se face cu specificare legii in baza careia te incadreaza.
Mesaj personal
Aytana
Trimis: 28 Mar 2010, 08:48 AM

Utilizator avansat

Iris si eu ti-as sugera sa cauti tu personal legile si sa le pui sub nas articolele.Din ce stiu eu sesizarile astea pe la ministere au ca timp de solutionare o luna si puturosii de acolo nici gand sa le rezolve mai devreme.
Am avut o poveste de genul asta cu departamentul juridic de la Ministerul Sanatatii si timp de o saptamana i-am bombardat cu telefoane(pe banii mei) desi trecusera doua luni de la depunerea sesizarii.Intr-un final f ofensati au binevoit sa imi raspunda.Ori ma gandesc ca toti sunt o apa si=un pamant.
Bafta multa si nu te lasa!
Mesaj personal
iris2010
Trimis: 28 Mar 2010, 12:19 PM

Utilizator
**

peste tot sunt trecută ca având funcția de institutor și deși am spus asta în cadrul comisiei de restrângere domnului inspector de specialitate nu m-a băgat în seamă zicând că eu sunt tânără și trebuioe să fiu cuminte.Am căutat toate articolele din toate legile posibile și le am la dispoziție dar vroiam și o altă părere că deja îmi imaginam că am luat-o eu razna.Mulțumesc pentru gânduri și idei
Mesaj personal
ioanaalexia2007
Trimis: 28 Mar 2010, 01:24 PM

Utilizator
**

cine -i inscauneaza pe acesti..domni inspectori care habar nu au ce e cu ei pe lumea asta....dar in isj???daca se facea nedreptatea pentru ei????????????altfel vedeau legea mad.gif
Mesaj personal
lusi2010
Trimis: 29 Mar 2010, 08:50 PM

Utilizator
**

Nu as vrea sa vorbesc prostii dar si la noi a fost o situatie similara in urma cu cativa ani; incadrarea e una, salarizarea e alta si criteriile de punctare la restrangere de activitate sunt altceva. Cred ca inspectorul a avut dreptate; cauta grila de punctare si acolo spune despre studiile superioare care trebuie sa fie in specialitate ca sa fie punctate ( la noi au fost in discutie o absolventa de drept si una de psihologie - a fost punctata doar absolventa de psihologie).
Mesaj personal
bemi
Trimis: 29 Mar 2010, 09:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lusi2010 @ 29 Mar 2010, 09:50 PM)
Nu as vrea sa vorbesc prostii dar si la noi a fost o situatie similara in urma cu cativa ani; incadrarea e una, salarizarea e alta si criteriile de punctare la restrangere de activitate sunt altceva. Cred ca inspectorul a avut dreptate; cauta grila de punctare si acolo spune despre studiile superioare care trebuie sa fie in specialitate ca sa fie punctate ( la noi au fost in discutie o absolventa de drept si una de psihologie - a fost punctata doar absolventa de psihologie).

Este ilogic! Cum poti sa punctezi un master daca nu punctezi facultatea? Eu am fac de drept si am studiat foarte bine problema. Facultatea de drept este recunoscuta pentru incadrarea ca Instotutor I, dar nu ca prof in inv. primar. Grila de punctaj spune forte clar asta. Nu se face diferentierea intre facultatile terminate. Prostia si necunoasterea legii duce adesea la aberatii.

--------------------
I LOVE SOMEONE WITH AUTISM!
Mesaj personal
bemi
Trimis: 29 Mar 2010, 09:33 PM

Utilizator avansat

Iar ideea cu incadrarea una, salariyarea alta, grila de punctaj altceva pare cel putin stranie!
Nu poti sa incadrezi ca Institutor I ,sa salarizezi ca Prof II si sa punctezi ca avand studii medii.
Este posibil, cel mai probabil, ca masterul in domeniul educational sa-ti dea dreptul sa fii Profesor in inv. primar.

--------------------
Mesaj personal
bemi
Trimis: 29 Mar 2010, 09:35 PM

Utilizator avansat

Cea mai buna ideea este sa depui o contestatie la director si inspectorat. Daca nu raspund in 30 de zile faci o depesa catre departamentul juridic de la minister.

--------------------
Mesaj personal
iris2010
Trimis: 29 Mar 2010, 09:52 PM

Utilizator
**

dar eu sunt încadrată din 2007 pe funcția de institutor conform legii 128/1997 art 7 citez:
Art. 7
c)pentru functia de institutor - absolvirea cu examen de diploma a colegiului universitar pedagogic, a liceului pedagogic sau a unei scoli echivalente, urmata de absolvirea unei institutii de invatamant superior de lunga sau de scurta durata ori de absolvirea cu diploma de licenta sau de absolvire, urmata de un curs specific in domeniul psihopedagogic si metodic;
iar după criteriile de evaluare cred că m-aș fi încadrat la rubrica II B* citez:
ABSOLVENȚI AI COLEGIULUI PEDAGOGIC UNIVERSITAR (INSTITUTORI) CU DIPLOMĂ DE ABSOLVIRE
Notă:*Educatoarele și învățătorii care au dobândit funcția de institutor prin absolvirea învățământului superior de scurtă/lungă durată sau a ciclului I de studii universitare de licență ori a ciclului II de studii universitare de masterat
Mesaj personal
iris2010
Trimis: 29 Mar 2010, 09:55 PM

Utilizator
**

am încercat să fac rost de o audiență la minister departamentul juridic și control cum mi s-a recomandat mai sus ,dar mi s-a spus că la acest dep nu se operează audiențe și m-au îndreptat către resurse umane dar să sun după Paști .Oricum voi insista Mulțumesc pentru păreri și interes ,mă ajută mult
Mesaj personal
iris2010
Trimis: 30 Mar 2010, 12:04 AM

Utilizator
**

Am uitat să precizez că și doamna director și lederul de sindicat au fost afectate de evaluare. cool.gif Caterincăăăăă
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 30 Mar 2010, 11:06 PM

Utilizator avansat

Iris, inainte de toate citeste cu atentie acea fisa, inclusiv asteriscuri, note de subsol etc.
Cum master fara facultate nu exista, este posibil sa scrie undeva pe fisa ca se puncteaza ultima scoala absolvita sau ca studiile de la punctele ...a,b,c,... nu se cumuleaza. Daca masterul se puncteaza mai bine decat facultatea, inseamna ca punctajul pentru facultate este deja inclus in punctajul masterului si sa fie considerat doar ultimul nivel absolvit.
Am vazut ceva asemanator la gradele didatice. Este evident ca nu poti avea gradul I fara gradul II si def, iar la punctaj se considera doar ultimul grad obtinut, fara a fi cumulate toate gradele.
In rest, succes in rezolvarea problemelor!

--------------------
"Daca esti cea mai inteligenta persoana din incapere, nu te afli unde trebuie." — Dave Zinczenko
Mesaj personal
bemi
Trimis: 31 Mar 2010, 04:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roberta-chris @ 31 Mar 2010, 12:06 AM)
Iris, inainte de toate citeste cu atentie acea fisa, inclusiv asteriscuri, note de subsol etc.
Cum master fara facultate nu exista, este posibil sa scrie undeva pe fisa ca se puncteaza ultima scoala absolvita sau ca studiile de la punctele ...a,b,c,... nu se cumuleaza. Daca masterul se puncteaza mai bine decat facultatea, inseamna ca punctajul pentru facultate este deja inclus in punctajul masterului si sa fie considerat doar ultimul nivel absolvit.
Am vazut ceva asemanator la gradele didatice. Este evident ca nu poti avea gradul I fara gradul II si def, iar la punctaj se considera doar ultimul grad obtinut, fara a fi cumulate toate gradele.
In rest, succes in rezolvarea problemelor!

Cursurile postuniversitare, masterele sunt punctate diferit, nu au treaba cu ultima forma de invatamant absolvita. Aceasta se puncteaza cu 9 puncte in cazul ei.

--------------------
Mesaj personal
iris2010
Trimis: 22 Apr 2010, 05:14 PM

Utilizator
**

cu toate că am retrimis dosarul meu la Consiliul de Administrație al Isj nu mi l-a reevaluat nimeni și răspunsul tot de inspectorul general mi-a fost formulat și pentru a doua oară tot în "doi peri" cum că :e chestiune de management al unității școlare ,că dacă unitatea solicită consultanță o va primi ,.......dar absolut nimik despre punctajul meu și nerecunoașterea facultății.

Concluzie:DE ACUM AȘA AM SĂ MĂ ȘI PREZINT:

ÎNVĂȚĂTOARE CU MASTER ,DAR FĂRĂ FACULTATE

Chiar nu știu ce să mai fac !Doamne în ce țară trăim ?Până când suntem bătaia de joc a cuiva .M-aș duce cât văd cu ochii ,dar tot ca [***] aș fi tratată că-s româncă

MULȚUMESC tuturor celor care au încercat să-mi ofere o speranță sau idei
Să vă ferească cel de sus să ajungeți ca mine!
TOATE CELE BUNE....
Mesaj personal
louiza 45
Trimis: 22 Apr 2010, 07:15 PM

Utilizator
**

Eu in locul tau as fi mers in audienta la Minister.

Acest mesaj a fost modificat de către louiza 45 la data 22 Apr 2010, 07:16 PM
Mesaj personal
hortolanyi
Trimis: 22 Apr 2010, 07:41 PM

Utilizator
**

QUOTE (iris2010 @ 22 Apr 2010, 06:14 PM)
cu toate că am retrimis dosarul meu la Consiliul de Administrație al Isj nu mi l-a reevaluat nimeni și răspunsul tot de inspectorul general mi-a fost formulat și pentru a doua oară tot în "doi peri" cum că :e chestiune de management al unității școlare ,că dacă unitatea solicită consultanță o va primi ,.......dar absolut nimik despre punctajul meu și nerecunoașterea facultății.

Concluzie:DE ACUM AȘA AM SĂ MĂ ȘI PREZINT:

ÎNVĂȚĂTOARE CU MASTER ,DAR FĂRĂ FACULTATE

Chiar nu știu ce să mai fac !Doamne în ce țară trăim ?Până când suntem bătaia de joc a cuiva .M-aș duce cât văd cu ochii ,dar tot ca [***] aș fi tratată că-s româncă

MULȚUMESC tuturor celor care au încercat să-mi ofere o speranță sau idei
Să vă ferească cel de sus să ajungeți ca mine!
TOATE CELE BUNE....

E rusinos sa fii invatator?
Mesaj personal
Aytana
Trimis: 22 Apr 2010, 07:45 PM

Utilizator avansat

E rusinos sa nu ti se recunoasca meritele.In fond a depus un efort ca sa termine facultatea aceea. ph34r.gif
Mesaj personal
iris2010
Trimis: 22 Apr 2010, 07:47 PM

Utilizator
**

nu deloc,dar când te gândești că riști ca nici această generație de copii pe care i-ai crescut 3 ani să nu-i poți duce pân' la capăt îți vine să urlii,mai ales dacă ești pasionat de ceea ce faci
Mesaj personal
hortolanyi
Trimis: 22 Apr 2010, 07:53 PM

Utilizator
**

QUOTE (Aytana @ 22 Apr 2010, 08:45 PM)
E rusinos sa nu ti se recunoasca meritele.In fond a depus un efort ca sa termine facultatea aceea. ph34r.gif

"Merit si calitati sunt pentru lume o provocare la duel"EMINESCU
Mesaj personal
adi3adi
Trimis: 23 Apr 2010, 06:33 AM

Utilizator activ

si eu particip la transfer, sunt educatoare si am terminat o facultate de 4 ani la zi...si conform fisei de evaluare am obtinut 8 puncte (II* cool.gif.... ar trebui sa nu renunti...
Mesaj personal
Aytana
Trimis: 24 Apr 2010, 05:57 AM

Utilizator avansat

Depinde cum interpreteaza inspectorul.
Si eu sunt cumva in cazul lui Iris.Inspectoarea de la noi mi-a punctat doar liceul si masterul restul studiilor nu le-a luat in considerare deoarece "nu sunt in specialitate" asta desi as fi fost si eu incadrata ca si profesor conform facultatilor pe care le-am absolvit.Dar cine se mai pune sa se certe cu ei?

Off topic:Intrebare pt invatatori...Noua lege schimba modul de lucru in cazul acestora?In sensul ca un invatator nu o sa mai aiba o generatie de copii 4 ani ani?Imi povestea tatal meu aseara ceva de genul si nu am vrut sa cred...sper ca nu e adevarat si ca a interpretat el gresit!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved