Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> CONCURSUL "LA SCOALA CU CEAS" si PREAAMABILUL DOMN SMARANDOIU, competitiile valcene
emaB
Trimis: 28 Mar 2010, 09:10 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Week-endul trecut s-a desfasurat fantasticul concurs de matematica LA SCOALA CU CEAS. Cred ca multi dintre noi stim deja cam ce inseamna acest concurs. dar in mod paradoxal, an de an tot mai multi copii vin sa dea cu capul de acesT zid numit Scoala Take-Ionescu, sau poate, de ce nu, ospitalitatea VALCEANA.
Sa va povestesc cum a fost la GALATI? la CRISTIAN CALUDE? gazde extrem de amabile, camere foarte curate, aproape ca la hotel, microbuze pentru transportul elevilor, totul a fost decent. La VALCEA s-au intrecut cu totii in a ne toca nervii. Am fost obligati sa platim masa la cantina, si ne-au servit la pranz de exemplu un fel de ciorba cu cozi de pui si grasime ranceda de porc cred, fimea era moarta de foame dupa concurs dar nu s-a putut atinge de ea (cred ca au fiert-o in oale murdare sau coclite, fiindca gustul era tare ciudat).Felul doi l-a mancat saraca (de foame) si consta intr-un sos gras de bulion cu o bucata de fleica de 4 cm in el). A fost SUPER. Poate nu va vine sa credeti, dar au mancat si profesorii acolo, dar mai ales multi copii (bietii de ei).Copii din toata tara, care au venit sa dea piept cu ospitalitatea valceana.Care au mers pe jos vreo juma de ora , de cateva ori pe zi, ca sa ajunga de la internat la scoala unde aveau probele.Langa fantasticul internat, pe o raza de 1km, nu gaseai nici un loc unde sa mananci (doar un chiosc de benzinarie).
Anul asta cel putin nu ne-am calcat in picioare ca sa intram in salile de concurs.Singurul lucru civilizat. Si la prima proba, culmea, n-au prea iesit fruntasi copiii din judet. Nu pot spune la fel despre proba nr2, unde evident ca s-au scos happy30.gif AICI NU SE ADMITEAU CONTESTATII, iar corectura s-a facut in mare graba.
Daca incercai sa ceri prin telefon vreo informatie, cum ar fi de ex banala intrebare LA CE ORA SE AFISEAZA REZULTATELE, te loveai din nou de politetea valceana: nimeni nu stia nimic, n-aveau chef sa vorbeasca, chiar asa tipau in telefon, sa fie lasati in pace. confused24.gif
TAXELE incasate de la atatea SUTE de elevi nu au fost de ajuns pentru a-i plati pe profesorii corectori, sa serveasca masa devreme si sa inceapa corectura exact la 2, cand s-a incheiat concursul! NU! Ei au venit pe la 4 sau 5 si pina la 10 noaptea nu au dat de capat spinoasei probleme (erau destul de putine lucrari culmea!!! la proba 2 s-au retras multi dintre candidati, de bine ce se simteau acolo).
Evident corecturi facute in graba si punctaje fantastice pentru copiii valceni (care la prima proba, cea cu contestatii, abia au acumulat ceva puncte).
Nici acum n-au postat pe net rezultatele de la JUNIORS2 (oare de ce??) Secret de stat.
Am solicitat PREAMABILULUI DOMN SMARANDOIU un punct de vedere asupra lucrarii fetei mele din proba a doua (prea a luat 9 puncte doar , cu 3 probleme duse la capat). Nu zic ca a fost furata , haha , poate a rezolvat gresit toate problemele, desi daca le-a facut cum mi-a zis mie, ele au fost corecte. Insa copiii nu retin faptele cu exactitate, si se pot insela usor la argumentari, justificari, etc. Problemele erau de tipul asta, si argumentarea era cea decisiva. DAR TOTUSI! Am solicitat amabilului (si foarte ocupatului) DOMN SMARANDOIU un punct de vedere, doar pentru a-mi fi satisfacuta curiozitatea: evident NICI UN RASPUNS. Nu s-a obosit sa spuna macar ca nu poate sa caute lucrarea sa se uite pe ea. De ce s-o faca?? nu il pot plati pentru efortul asta confused06.gif
Si uite asa, ne-am tocat nervii un week-end intreg, am stat de la 9 pina pe la 11 noaptea sa vedem ce rezultate am obtinut si ce premii de dau, ne-au tinut in sala aia de "festivitati" cica , vreo 3 ore, ca pe niste prosti, nici nu ne spuneau ce au de gand, si veneau asa pe rand, la intervale de juma de ora, cu cate o premiere (ca au fost 3 probe), nici n-aveau statie, doar un amarat de microfon, N-AU FELICITAT COPIII DELOC, TOTUL A FOST IN MARE GRABA, nu cred ca vreunul a simtit ce mare lucru a fost ca a luat si el o medalie la concursul asta.
Fimea a luat o medalie de aur (la proba 1 aia cu contestatii)) si pentru eforturile ei a fost rasplatita , in 3 secunde, adica i-a fost varata pe gat fara prea mult tam-tam si gata:D (ea fiind undeva jos si prea onorabilii din prezidiu undeva pe un podium improvizat).
Apropo: MEDALIA "DE AUR" A COCLIT IN VREO 3 ZILE, SI ACUM ESTE DE UN BRONZ ORDINAR:) Nici macar pentru medalii nu au cheltuit banii!!!!
Vom mai merge la anul la concursul asta? daaaaaaaa! dar vom fotografia lucrarile (pe sest) si le vom publica apoi , pentru placerea noastra, ca sa vedem daca isi mai permit ei sa batjocoreasca asa munca unui copil, facand numai ce vor ei, pentru ca isi aroga dreptul de a nu raspunde atunci cand sunt intrebati.
Oare nu e ciudat ca deseori, dupa contestatii, punctajele cresc si cu 9, 10 puncte?? Ce hal de corectura e asta? ori copilul e "pilos" si i-a fost marit punctajul artificial, ori NU ERA "PILOS" si au vrut sa scoata pe altul in fata!!! Dar nu se poate gresi cu 10 puncte la o corectura!!!! Asta e clar, stimate DOMNULE GOLOGAN!!! si cu totii stim ce hal de corectura se face la OLIMPIADA DE MATEMATICA.
Evident ca fimea nu a facut lucrare perfecta, ca atunci n-aveau ce face! ei au avut de ce sa se lege atunci cand au corectat de 9 puncte lucrarea ei.Dar eu sunt convinsa ca daca nu aveau rea-vointa, lucrarea valora vreo 15.(vorbesc de proba 2).
In fine, cine e acest domn SMARANDOIU? Am vazut ca scrie si carti:) Un tip foarte ocupat, al carui telefon suna neintrerupt, si de aceea nu raspunde niciodata.
Poate este vreo personalitate si eu nu stiu? cer lamuriri, va rog frumos.

Mesaj personal
emaB
Trimis: 28 Mar 2010, 11:13 AM

Utilizator
**

Sa va dau un link pentru a mai afla si alte impresii despre acest fantastic concurs tongue.gif .
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135468
Este acolo o doamna, mama unui coleg de-al fetei mele, coleg care a participat anul trecut la acest concurs (anul asta nu a mai riscat sa vina)).
Nu are dumneai prea multa dreptate in legatura cu problema la care fiul dumneaei a fost depunctat, deoarece respectiva problema se rezolva in doar 5 randuri, si daca scriai 3 foi de aberatii asta nu putea fi apreciat decat la un concurs de literatura rolleyes.gif .Apropo, si fimea s-a aberat in vreo jumatate de pagina, si tot zero puncte a luat, aviz doamnei profesoare de matematica de la Vianu, care nu i-a invatat deloc anul trecut Metoda Cutiei (nici unul din clasa nu stia s-o aplice anul trecut, la nici un concurs).
Sper ca anul acesta , la proba de juniori, fimea s-a aberat mai putin (ca o fi invatat din greseli) si continui sa cred ca a rezolvat corect problemele (pana la proba contrarie).
Si daca nu e asa, tot nu mi-e rusine sa cer lamuriri preaonorabilului si preastimabilului domn SMARANDOIU confused06.gif si le voi cere, pana cand voi vedea lucrarea in cauza.
In fine, mesajul respectiv este instructiv pentru cei care doresc , pe viitor, sa dea cu capul de zidul SCOLII TAKE-IONESCU si de judetul VALCEA, in general.
Pentru mine a fost cel putin amuzant.
Mesaj personal
emaB
Trimis: 28 Mar 2010, 12:41 PM

Utilizator
**

Am marea indrazneala de a posta in acest forum, cuvintele domnului inspector de matematica din Valcea , care de altfel este singurul care a raspuns solicitarii mele , spre lauda dumnealui . Dumnealui mi-a raspuns, printre altele, ca, citez,

"La aceste concursuri participarea este optionala si nu obligatorie!!! Fiecare se poate inscrie sau nu!
Voi lua legatura cu dl. Smarandoiu sa vad ce se poate face!!!"

Asa o fi? Eu cred ca trebuie sa fi inteles eu gresit. Oare ce parere au despre asta domnul GOLOGAN sau domnul inspector general ALEXANDRESCU , cei care se numara printre organizatorii concursului de juniori? S-au implicat dumnealor in organizarea acestui concurs, sau numele lor au fost trecute acolo numai pentru a face "impresie"?

Eu raman la ideea ca, desi participarea e optionala, trebuie create conditii mai bune pentru a avea cat mai multi participanti, asta daca scopul acestui concurs este PROMOVAREA TINERELOR TALENTE, SI NU NUMAI O METODA DE A FACE RECLAMA SAU A INCASA NISTE VENITURI.
Inclin sa cred ca nu se pot face "afaceri" cu aceste concursuri...Dar cine stie, traim in Romania, iar eu nu cunosc toate dedesubturile.

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved