Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> titularizare, titularizarea
crisna
Trimis: 30 Mar 2010, 12:34 PM

Începător
*

Grup: Members

buna ziua! sunt studenta in anul III la litere si in vara as dori sa dau si eu examenul de titularizare. As avea nevoie de unele informatii din partea dumneavoastra. Eu as vrea sa devin profesor in invatamantul gimnazial. este aceeasi programa? testul o sa fie acelesi cu cel din invatamantul liceal? Nu stiu exact ce trebuie sa invat..... sad.gif . <Multumesc!
Mesaj personal
Jean Luc Picard
Trimis: 2 Apr 2010, 09:24 AM

Utilizator avansat

Crisna, dar după noul sistem, nu este obligatoriu sa faci si doi ani de master (studii aprofundate sau cum se mai numesc)?

--------------------
Omul este singurul animal care roseste sau ar trebui sa roseasca
Mesaj personal
sempretitti
Trimis: 6 Apr 2010, 09:07 PM

Utilizator activ

atat testul cat si programa coincid, doar ca studiile de scurta durata (Bologna) nu iti dau dreptul de a preda la liceu inainte de a termina masterul...

--------------------
"There are so many ways to waste a life..."
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
crisna
Trimis: 7 Apr 2010, 03:09 PM

Începător
*

multumesc!
Mesaj personal
moby
Trimis: 11 Apr 2010, 08:25 PM

Utilizator activ

Din cate stiu eu poti preda la liceu, dar ca suplinitor. In ceea ce priveste titularizarea, examenul e acelasi, dar daca iei peste 7 si sunt posturi titularizabile nu poti alege decat o scoala gimnaziala.
Mesaj personal
sempretitti
Trimis: 11 Apr 2010, 08:34 PM

Utilizator activ

QUOTE (moby @ 11 Apr 2010, 08:25 PM)
Din cate stiu eu poti preda la liceu, dar ca suplinitor. In ceea ce priveste titularizarea, examenul e acelasi, dar daca iei peste 7 si sunt posturi titularizabile nu poti alege decat o scoala gimnaziala.

diferenta intre un titular si un suplinitor nu este numai de nota, daca ai sau nu peste 7. Ca sa fii titular mai e nevoie si de un post titularizabil, daca este.

exista diferenta doar intre suplinitorii calificati si suplinitorii necalificati. Cei din urma sunt cei considerati ca avand studii necorespunzatoare postului. Iar pentru a preda la liceu, titular sau nu, e nevoie de studii de lunga durata (4 ani) sau studii de scurta durata, tip Bologna, plus master. Avand doar 3 ani, poti preda la liceu ca necalificat, sau poti ocupa un post de suplinitor calificat sau de titular doar la gimnaziu. Mai era ceva cu clasele de SAM, dar nu stiu exact ce s-a mai modificat.

--------------------
dyadeea
Trimis: 11 Apr 2010, 08:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sempretitti @ 11 Apr 2010, 08:34 PM)

diferenta intre un titular si un suplinitor nu este numai de nota, daca ai sau nu peste 7. Ca sa fii titular mai e nevoie si de un post titularizabil, daca este.

exista diferenta doar intre suplinitorii calificati si suplinitorii necalificati. Cei din urma sunt cei considerati ca avand studii necorespunzatoare postului. Iar pentru a preda la liceu, titular sau nu, e nevoie de studii de lunga durata (4 ani) sau studii de scurta durata, tip Bologna, plus master. Avand doar 3 ani, poti preda la liceu ca necalificat, sau poti ocupa un post de suplinitor calificat sau de titular doar la gimnaziu. Mai era ceva cu clasele de SAM, dar nu stiu exact ce s-a mai modificat.

Si la clasele a IX-a si a X-a SAM.
Mesaj personal
dyadeea
Trimis: 11 Apr 2010, 08:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Jean Luc Picard @ 2 Apr 2010, 09:24 AM)
Crisna, dar după noul sistem, nu este obligatoriu sa faci si doi ani de master (studii aprofundate sau cum se mai numesc)?

Numai daca vrei sa predai la liceu. La gimnaziu poti preda si fara masterat.
Mesaj personal
alina0909
Trimis: 11 Apr 2010, 08:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dyadeea @ 11 Apr 2010, 08:45 PM)

Doar a IX-a si X-a SAM?

Profesoara de pedagogie mi-a spus ca pot preda cu Bologna la invatamantul obligatoriu, adica inclusiv clasa a X-a si a IX-a.

Si, din cate imi amintesc, am citit asta si in Metodologie.

Ma insel?

Acest mesaj a fost modificat de către alina0909 la data 11 Apr 2010, 08:56 PM

--------------------
Ciudate sunete m-ating, și-mi lasă urme sângerii..ninsorile care mă ning sunt prea târzii, sunt prea târzii..
Mesaj personal
moby
Trimis: 11 Apr 2010, 10:33 PM

Utilizator activ

QUOTE (alina0909 @ 11 Apr 2010, 08:56 PM)
QUOTE (dyadeea @ 11 Apr 2010, 08:45 PM)

Doar a IX-a si X-a SAM?

Profesoara de pedagogie mi-a spus ca pot preda cu Bologna la invatamantul obligatoriu, adica inclusiv clasa a X-a si a IX-a.

Si, din cate imi amintesc, am citit asta si in Metodologie.

Ma insel?

SAM-ul s-a desfiintat incepand din acest an scolar. Fostul SAM adevenit liceu tehnologic, iar SAM-urile fac parte dintr-un Grup scolar in general si nu te-ar fi acceptat aplicatia, ar fi trebuit sa fie pur si simplu SAM.(existau unele scoli gimnaziale care obtinusera acreditare si pentru SAM)
In ceea ce priveste ceea ce am afirmat mai sus in legatura cu statutul de suplinitor la liceu mi-a fost spus de o prietena care a terminat facultatea -3 ani si preda in Suceava. Acelasi lucru mi l-au spus si alte colege din Neamt. Daca ma insel, imi cer scuze.
Mesaj personal
alina0909
Trimis: 11 Apr 2010, 10:57 PM

Utilizator avansat

Multumesc pentru explicatii! Da, asa stiam si eu, suplinitor la liceu, dar pana in clasa a X-a inclusiv!

--------------------
Ciudate sunete m-ating, și-mi lasă urme sângerii..ninsorile care mă ning sunt prea târzii, sunt prea târzii..
Mesaj personal
bonibonn
Trimis: 12 Apr 2010, 03:43 PM

Începător
*

Buna! Am si eu o nelamurire, daca ma poate ajuta cineva...:
Am terminat RELATII INTERNATIONALE SI STUDII EUROPENE (SOCIO-UMANE) in sistem Bologna iarr in prezent sunt in anul I la master (snspa). Pot preda stiinte socio-umane la liceu? daca da, care dintre acestea: filosofie, logica, economie...? Nu ma intereseaza sa ma titularizez pentru ca am inteles ca nu pot fi titular la liceu daca nu am terminat masterul. Sunt interesata pentru suplinire.
Mesaj personal
ioanacio
Trimis: 12 Apr 2010, 07:36 PM

Utilizator activ

intrebare: Se mai da titularizarea in acest an?

--------------------
dj
Mesaj personal
sempretitti
Trimis: 12 Apr 2010, 07:38 PM

Utilizator activ

sigur ca da, intrebarea e ce posturi vor mai fi titularizabile...

--------------------
bonibonn
Trimis: 14 Apr 2010, 02:45 PM

Începător
*

Imi poate raspunde si mie cineva...va rooog!!!! Sunt intr-o mare ceata cand privesc spre sistemul asta si am nevoie de lamuriri de la cunoscatori biggrin.gif
So, pot participa la examenul din vara de titularizare pentru disciplinele de socio-umane daca am terminat Relatii internationale si studii europene (Bologna) iar in prezent sunt anul 1 la master (SNSPA-comunicare manageriala si resurse umane)? Daca da, la care dintre acestea: filosofie, psihologie, economie, logica...?!?!
Mesaj personal
crisstyanna1
Trimis: 14 Apr 2010, 11:35 PM

Utilizator activ

QUOTE (bonibonn @ 14 Apr 2010, 02:45 PM)
Imi poate raspunde si mie cineva...va rooog!!!! Sunt intr-o mare ceata cand privesc spre sistemul asta si am nevoie de lamuriri de la cunoscatori biggrin.gif
So, pot participa la examenul din vara de titularizare pentru disciplinele de socio-umane daca am terminat Relatii internationale si studii europene (Bologna) iar in prezent sunt anul 1 la master (SNSPA-comunicare manageriala si resurse umane)? Daca da, la care dintre acestea: filosofie, psihologie, economie, logica...?!?!

Pana nu termini masterul nu poti preda la liceu.De fapt, poti, dar ca suplinitor necalificat cu un salariu de 5 mil. ph34r.gif Dupa ce terimi masterul te incadrezi la prof calificat suplinitor sau titular, dupa caz wink.gif
Cat despre ce discipline poti preda cu specializarea pe care ai terminat-o confused06.gif nu am idee.Cel mai bine este sa citesti in legea educatiei.Sigur gasesti.
sign28.gif sign28.gif sign28.gif
Mesaj personal
crisna
Trimis: 5 May 2010, 05:48 PM

Începător
*

am si eu o nelamurire.... unsure.gif cum fac sa vad ce posturi titularizabile sunt anul acesta in judetul Mehedinti? ce inseamna posturi incomplete? astea sunt titularizabile? multumesc celor care imi vor raspunde. sign28.gif
Mesaj personal
lis86
Trimis: 5 May 2010, 06:09 PM

Utilizator activ

Posturile titularizabile sunt cele cu viabilitate peste 4 ani.
Mesaj personalYahoo
Atena Gorath
Trimis: 5 May 2010, 06:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (crisna @ 5 May 2010, 05:48 PM)
am si eu o nelamurire.... unsure.gif cum fac sa vad ce posturi titularizabile sunt anul acesta in judetul Mehedinti? ce inseamna posturi incomplete? astea sunt titularizabile? multumesc celor care imi vor raspunde. sign28.gif

Deocamdata nu s-a actualizat lista cu posturile vacante ramase dupa transfer. Singurele posturi titularizabile sunt cele in dreptul carora este specificata viabilitatea de 4 ani - vacant. Restul sunt pentru suplinire.

--------------------
Școala are rostul sa te ridice undeva de unde sa-ti fie rusine sa mai cobori.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved