Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Examenele de Limba Moderna, ..si ce inseamna INTENSIV/BILINGV.
danieluts
Trimis: 5 May 2010, 10:35 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Pentru ca din ce in ce mai multi intrebati despre ele am zis sa fac un topic special pt ele cu detalii.Este vorba de examenele din 2010 (evident).

--------------------------------------------------------------------------------------------------

La ce serveste examenul de limba moderna? Daca vrei sa mergi la o clasa de BILINGV sau INTENSIV nu poti sa intrii decat daca ai acest examen luat!

Ce inseamna INTENSIV? Inseamna ca faci respectiva materie mai aprofundat, ai mai multe ore (se ajunge si la 5 ore pe saptamana) .

Ce inseamna BILINGV? Inseamna ca faci materia respectiva destul de mult, mai multe ore ca la INTENSIV si in plus mai faci si Geografia si Istoria respectivei tari (de exemplu daca esti la intensiv franceza faci geografia frantei, in franceza).
Exista licee in Romania care au BAC-ul cu optiune de bilingv (Adica daca esti dintr-o clasa de bilingv si dai BAC-ul Bilingv vei avea o proba speciala pentru limba straina respectiva pe care daca o vei lua vei obtine un atestat ce va certifica cunostintele tale.Acel atestat ofera multe avantaje la facultatile din strainatate mai ales.

[SCOALA CENTRALA din Bucuresti are un astfel de BAC cu mentiune francofona (de lb franceza)]

=======

EXAMENUL LA LIMBA ENGLEZA

Examenul are loc pe 15 iunie
Scris-ora 10.00
Oral-ora 12.00
La unul dintre centrele de anul asta (iti alegi tu care) si anume:

Colegiul National Sf. Sava
Liceul Teoretic „N. Iorga”
Colegiul National Bilingv „George Cosbuc”
Colegiul National „Spiru Haret”
Colegiul National ,,Iulia Hasdeu”
Colegiul National „Elena Cuza”
Colegiul Tehnic de Postă si Telecomunicatii

===================================

EXAMENUL LA LIMBA FRANCEZA

Examenul are loc pe 16 iunie
Scris-ora 10.00
Oral-ora12.30

La centrele urmatoare:

Scoala Centrală
Colegiul Tehnic de Posta si Telecomunicatii “Gh. Airinei”

EXAMENUL LA LIMBA GERMANA/SPANIOLA

Germana se tine pe 17 iunie (scris la 9 si oral la 12) la I.L.Caragiale
Spaniola se tine pe 17 iunie (scris la 10 si oral la 12.30) la Cervantes

================================================
================================================

Legat de materie, este materia de clasa a 8-a.

Alte precizari:

Examenul de verificare a cunostintelor de limbă modernă constă în două probe:
a. Proba scrisă, pentru care se acordă 70 de puncte (din care 10 puncte din oficiu)
b. Proba orală, pentru care se acordă 30 de puncte.
Timp de lucru pentru redactarea lucrării scrise : 60 de minute.
Nota minimă de admitere este 6 (sase)
Rezultatele se afisează în data de 18 iunie 2010, până la ora 12.00.
Contestatii se admit numai pentru probele scrise si se depun în aceeasi zi la secretariatul centrului, până la orele 16.00.
Rezultatele finale, după contestatii, se afisează în ziua de 19 iunie 2010, în fiecare
centru . În aceeasi zi se transmit Comisiei de Admitere a Municipiului Bucuresti listele cu rezultatele finale.
În data de 21 iunie 2010, candidatii îsi ridică anexele fiselor de înscriere de la centrele unde au sustinut proba de verificare a cunostintelor de limbă modernă.
Pe 22 iunie 2010, candidatii, care au participat la aceste probe, depun anexele fiselor
de înscriere la unitătile gimnaziale absolvite. Aceste anexe (completate, semnate, stampilate), se vor atasa fisei de înscriere.
Este considerat promovat candidatul care a obtinut :
• minimum nota 6 la examenul de verificare a cunostintelor de limba modernă

Daca aveti alte intrebari, spuneti.

Acest mesaj a fost modificat de către danieluts la data 5 May 2010, 10:44 AM

--------------------
Colegiul Național "Mihai Viteazul". (mate-info)
Clasa a X-a B
București.
http://la-mishu.net

Pentru bobocii din Colegiul Național "Mihai Viteazul" ---> Dati like pe Facebook!
Mesaj personalYahoo
Victor94
Trimis: 5 May 2010, 10:50 AM

Utilizator avansat

N-as spune ca este tocmai corect sa afirmi ca este materie de cls. a VIII-a... noi am facut multe timpuri verbale, vorbirea indirecta si conditionalele in a VI-a si a VII-a, adaugand cateva lucruri in a VIII-a. Mai bine zis materia pana in a VIII-a (inclusiv).

Si felicitari ca ai deschis acest thread! cool20.gif
Mesaj personal
danieluts
Trimis: 5 May 2010, 10:51 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Victor94 @ 5 May 2010, 10:50 AM)
N-as spune ca este tocmai corect sa afirmi ca este materie de cls. a VIII-a... noi am facut multe timpuri verbale, vorbirea indirecta si conditionalele in a VI-a si a VII-a, adaugand cateva lucruri in a VIII-a. Mai bine zis materia pana in a VIII-a (inclusiv).

Si felicitari ca ai deschis acest thread!  cool20.gif

Depinde de ce clasa esti, eu spre exemplu sunt la L2 Engleza biggrin.gif si Intensiv Franceza.

Acest mesaj a fost modificat de către danieluts la data 5 May 2010, 10:52 AM

--------------------
Clasa a X-a B
București.

Pentru bobocii din Colegiul Național "Mihai Viteazul" ---> Dati like pe Facebook!
Mesaj personalYahoo
Victor94
Trimis: 5 May 2010, 10:57 AM

Utilizator avansat

Era o clasa de intensiv engleza (folosesc imperfectul, pentru ca sunt a IX-a acum).

Oricum, materia la gramatica ar fi:
1) cam toate timpurile verbale

2) Passive Voice

3) Reported Speech

4) Conditionals / If clause

5) Participles:
a. present: verb-ing
b. past: verb-ed/3rd form of the verb
c. perfect: having + verb-ed/3rd form)

6) Time Clause (when, after, before, until, till, by the time, next time, once, while, as etc.)

7) Modal Verbs (can, could, shall, should, will, would, may, might, must etc.)

Acest mesaj a fost modificat de către Victor94 la data 5 May 2010, 10:59 AM
Mesaj personal
danieluts
Trimis: 5 May 2010, 10:59 AM

Utilizator avansat

Aveti modele de subiecte la engleza(scris) aici: http://education.8k.ro/bilingv09.doc .Si un model de oral aici: http://education.8k.ro/bilingvoral3.doc

--------------------
Clasa a X-a B
București.

Mesaj personalYahoo
TyBy
Trimis: 5 May 2010, 11:26 AM

Începător
*

Acele Bilingvuri atesta ca poti face fata la predarea intensiva de limba.Eu sunt in clasa a 8a la o clasa cu predare intensiva de franceza biggrin.gif ii frumos dar cnd faci franceza din clasa 1 te cam plictisesti, iar la liceu vrei sa urmezi alta sectie ! P.S - daca iti plac limbile straine merita sa te duci smile.gif
Mesaj personal
verona
Trimis: 6 May 2010, 08:43 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (danieluts @ 5 May 2010, 10:35 AM)
La ce serveste examenul de limba moderna? Daca vrei sa mergi la o clasa de BILINGV sau INTENSIV nu poti sa intri decat daca ai acest examen luat!

Felicitari pt topic!
Amendament - pt INTENSIV, nu e obligatoriu testul de limba dat anterior.
Constituie un avantaj, daca sunt mai multe clase pe acea optiune si doar una e de intensiv, au prioritate la clasa aceea de intensiv cei care au dat examenul in mai.
Daca este o sg clasa la optiune, se intra la medie, si o poti lua inaintea unuia care a dat testul in mai dar are medie de admitere mai mica. Va trebui sa dai testul in liceu, dar practic esti intrat laugh.gif . Nu au cum sa renunte la tine...

S-a intamplat la Sava filo intensiv engleza, 2005. Fiind o sg clasa, s-a dat test de lb engleza dupa inscriere (pe vremea aceea, nu era asa la moda testul asta, nu il dadeau prea multi, anul trecut am remarcat ca a fost o inregimentare aproape totala, mai ales la medii mari), o parte nu au luat nota >5, o parte nu s-au prezentat. Dar clasa a ramas intensiv, urmand ca toti sa ia examenul de lb straina pana la bac laugh.gif . And guess what! L-au luat!

Ce inseamna BILINGV? Inseamna ca faci materia respectiva destul de mult, mai multe ore ca la INTENSIV si in plus mai faci si Geografia si Istoria respectivei tari (de exemplu daca esti la intensiv franceza faci geografia frantei, in franceza).

Alt amendament - paranteza nu e de intensiv, ci de bilingv.
Mesaj personal
danieluts
Trimis: 6 May 2010, 09:01 AM

Utilizator avansat

Bilingv am vrut sa zic in paranteza, m-am exprimat prost.
Poti edita tu postarea mea?

--------------------
Clasa a X-a B
București.

Mesaj personalYahoo
florin95
Trimis: 6 May 2010, 01:26 PM

Utilizator
**

Puteti sa-mi spuneti, va rog, daca prima limba e franceza si a doua engleza, pot sa dau la bilingv engleza?

multam si bafta
Mesaj personal
danieluts
Trimis: 6 May 2010, 04:27 PM

Utilizator avansat

QUOTE (florin95 @ 6 May 2010, 01:26 PM)
Puteti sa-mi spuneti, va rog, daca prima limba e franceza si a doua engleza, pot sa dau la bilingv engleza?

multam si bafta

Tu poti da, dar depinde cat de bine esti pregatit!
Uita-te pe modele si vezi daca stii.

--------------------
Clasa a X-a B
București.

Mesaj personalYahoo
verona
Trimis: 6 May 2010, 06:29 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (danieluts @ 6 May 2010, 09:01 AM)
Bilingv am vrut sa zic in paranteza, m-am exprimat prost.
Poti edita tu postarea mea?

Daca iti editez postarea aia, nu mai are rost schimbul nostru de replici laugh.gif

Oricum, cred ca toti au inteles...

Florin95, am mai raspuns odata, dar asta fiind fixat de un moderator, repet: nu conteaza a cata limba moderna e cea la care dai testul din iunie.
Colegi de ai fiului meu au dat la ambele limbi. Nu este asa de greu incat sa nu il treci, chiar daca e a doua lb moderna. Plus ca engleza va e voua foarte accesibila (desene animate - care nu erau vorbite cand erati mici, filme, alte emisiuni, cantece, jocuri, calculator...)

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 6 May 2010, 06:30 PM
Mesaj personal
Chemicalkidd
Trimis: 9 May 2010, 07:48 PM

Utilizator activ

Hey biggrin.gif are cineva modele de subiecte pentru testul de bilingv germana? confused06.gif

Sau stiti unde as putea gasi? unsure.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Chemicalkidd la data 9 May 2010, 07:50 PM

--------------------
Fost Bobocel In C.A. Rosetti
Mate-info
[2010]

Exista vise simbolice, vise care simbolizeaza realitatea. Sau exista realitati simbolice, realitati care simbolizeaza vise.
But the worst part is before it gets any better...

Maria aka. Chemicalkidd
Mesaj personalYahoo
mydream
Trimis: 9 May 2010, 08:13 PM

Utilizator avansat

La caragiale poti intra la bilingv si fara sa dai bilingvul.

--------------------
CNIH.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
kryp
Trimis: 9 May 2010, 08:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mydream @ 9 May 2010, 08:13 PM)

Cum asa?

--------------------
Rocku' sfinteste locu'.

Sunt membru al TAGOTAGC

Colegiul National "Mihai Viteazul" Bucuresti, matematica-informatica engleza intensiv

Give me the liberty to know, to utter, and to argue freely according to conscience, above all liberties.
Mesaj personalYahooMSN
mydream
Trimis: 9 May 2010, 08:17 PM

Utilizator avansat

Pai ramaneau locuri libere asa ca jumate se intra fara bilingv si jumate cu bilingv

--------------------
CNIH.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Chemicalkidd
Trimis: 9 May 2010, 08:18 PM

Utilizator activ

QUOTE (mydream @ 9 May 2010, 08:13 PM)

Stiu dar vreau sa incerc sa dau si examenul ...

--------------------
Fost Bobocel In C.A. Rosetti
Mate-info
[2010]

Exista vise simbolice, vise care simbolizeaza realitatea. Sau exista realitati simbolice, realitati care simbolizeaza vise.
But the worst part is before it gets any better...

Maria aka. Chemicalkidd
Mesaj personalYahoo
meredith
Trimis: 26 May 2010, 07:56 PM

Începător
*

[SCOALA CENTRALA din Bucuresti are un astfel de BAC cu mentiune francofona (de lb franceza)]

=======

EXAMENUL LA LIMBA ENGLEZA

Examenul are loc pe 15 iunie
Scris-ora 10.00
Oral-ora 12.00
La unul dintre centrele de anul asta (iti alegi tu care) si anume:

Colegiul National Sf. Sava
Liceul Teoretic „N. Iorga”
Colegiul National Bilingv „George Cosbuc”
Colegiul National „Spiru Haret”
Colegiul National ,,Iulia Hasdeu”
Colegiul National „Elena Cuza”
Colegiul Tehnic de Postă si Telecomunicatii

EXAMENUL LA LIMBA FRANCEZA

Examenul are loc pe 16 iunie
Scris-ora 10.00
Oral-ora12.30

La centrele urmatoare:

Scoala Centrală
Colegiul Tehnic de Posta si Telecomunicatii “Gh. Airinei”

M-a ajutat foarte mult ce ai scris, dar mai am o rugaminte...
Imi poti spune te rog programa pentru testele de la bilingv franceza si engleza? Sau macar o programa? Multumesc ^^.
Mesaj personal
Victor94
Trimis: 26 May 2010, 08:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (meredith @ 26 May 2010, 07:56 PM)

M-a ajutat foarte mult ce ai scris, dar mai am o rugaminte...
Imi poti spune te rog programa pentru testele de la bilingv franceza si engleza? Sau macar o programa? Multumesc ^^.

La engleza... ai de pregatit cam tot la gramatica: timpurile, pasiva, modalele, conditionalele, vorbirea indirecta etc.
Mesaj personal
meredith
Trimis: 26 May 2010, 08:22 PM

Începător
*

Well... yeah, dar problema este ca nu prea am inteles ce ne-a predat profesorul si nu stiu cu ce sa incep cautarea pe net... am cautat programe, dar nu am gasit... Cam ce ar trebui exact sa invat? ( daca se poate o lista numerotata 8-> ... dar sa stii ca ma multumesc si cu niste cuvinte scrise si fara space, sa stii! )
Mesaj personal
Soul in flames
Trimis: 26 May 2010, 08:23 PM

Utilizator avansat

Sper sa nu ne dea conditionala.Cam scartai la capitolu` asta laugh.gif

Daca pica Reported Speech sau pasiva dau party sign08.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Soul in flames la data 26 May 2010, 08:25 PM

--------------------
"There is no good and evil, there is only power...and those too weak to seek it."
Boboacă in Barbu<3
Filologie-intensiv engleză
Mesaj personalYahoo
Victor94
Trimis: 26 May 2010, 08:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (meredith @ 26 May 2010, 08:22 PM)
Well... yeah, dar problema este ca nu prea am inteles ce ne-a predat profesorul si nu stiu cu ce sa incep cautarea pe net... am cautat programe, dar nu am gasit... Cam ce ar trebui exact sa invat? ( daca se poate o lista numerotata 8-> ... dar sa stii ca ma multumesc si cu niste cuvinte scrise si fara space, sa stii! )

Ai putea sa-ti achizitionezi o carte precum "TEST YOUR ENGLISH FOR INTENSIVE AND BILINGUAL CLASSES". Are ceva modele... nu sunt toate asa cum se dau la bilingv, dar sunt bune. Incearca si alte site-uri.

Sper sa nu ne dea conditionala.Cam scartai la capitolu` asta

La ce ai dificultati?
Edit: Exercitiile sunt de regula te tip "rephrase", deci pot pica mai multe situatii.

Acest mesaj a fost modificat de către Victor94 la data 26 May 2010, 08:27 PM
Mesaj personal
Lady Plastic
Trimis: 26 May 2010, 08:30 PM

Utilizator avansat

La vremea mea laugh.gif laugh.gif ne-au dat subiect de forma olimpiada.

Adica multiple choice, gapped text, word formation, de alea cu right verbal tense, rephrasing, de ala cu find and correct mistakes si la sfarsit ceva writing.

--------------------
UMF "Carol Davila" Bucuresti
Facultatea de Medicina Generala - anul III

Colegiul National "Gheorghe Lazar" Bucuresti
Stiinte ale naturii - promotia 2011

S-ar putea scrie cu usurinta o carte intreaga despre oameni de renume care au fost prosti in copilarie si au ramas la fel toata viata. Dar nu ne putem intrerupe acum pentru asta.
Mesaj personal
Soul in flames
Trimis: 26 May 2010, 08:39 PM

Utilizator avansat

Victor...nu stiu cum sa-ti explic,dar eu cand am de reformulat o propozitie (de exemplu) ,o gandesc mai intai in romana si apoi o traduc in engleza.
La pasiva si reported speech ma descurc pentru ca seamana foarte tare forma gramaticala.
Dar la conditionala mi se pare pe dos.Adica mot-a-mot,tradus in romana suna ciudat.Daca e present continuous se traduce la imperfect...si sunt tot felul de capcane de genul asta.

Pe mine ma zapaceste rau.

--------------------
"There is no good and evil, there is only power...and those too weak to seek it."
Boboacă in Barbu<3
Mesaj personalYahoo
Victor94
Trimis: 26 May 2010, 08:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Soul in flames @ 26 May 2010, 08:39 PM)
Victor...nu stiu cum sa-ti explic,dar eu cand am de reformulat o propozitie (de exemplu) ,o gandesc mai intai in romana si apoi o traduc in engleza.
La pasiva si reported speech ma descurc pentru ca seamana foarte tare forma gramaticala.
Dar la conditionala mi se pare pe dos.Adica mot-a-mot,tradus in romana suna ciudat.Daca e present continuous se traduce la imperfect...si sunt tot felul de capcane de genul asta.

Pe mine ma zapaceste rau.

Trebuie sa intelegi cum e cu modul subjonctiv.
If I were (Subjunctive for present time) you, I would speak with her. Acest exemple e identic in inteles cu "You should speak with her." (apropo de "rephrase")

Ar fi bine sa-i auzi cum vorbesc ei... nu trebuie sa te gandesti prea mult daca suna bine in romana. tongue.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Victor94 la data 26 May 2010, 08:44 PM
Mesaj personal
Soul in flames
Trimis: 26 May 2010, 08:44 PM

Utilizator avansat

Noua nu ne-a zis profa niciodata despre subjonctivul asta blink.gif

--------------------
Boboacă in Barbu<3
Mesaj personalYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved