Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Titularizare in alt judet
the_big_strumph
Trimis: 10 Jun 2010, 07:35 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna.
As vrea sa dau concurs de titularizare in alt judet. Am auzit ca nu s-ar mai permite transferul in judetul din care provin. Stiti cumva daca este adevarat?
Mesaj personal
Deeanna
Trimis: 10 Jun 2010, 07:44 PM

Utilizator avansat

Am să vă răspund tot cu o intrebare:la profilul dumneavoastră scrie că sunteti învățătoare.Oare o fi adevărat?

Acest mesaj a fost modificat de către Deeanna la data 10 Jun 2010, 07:45 PM

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
al_ina83
Trimis: 10 Jun 2010, 08:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (the_big_strumph @ 10 Jun 2010, 07:35 PM)
Buna.
As vrea sa dau concurs de titularizare in alt judet. Am auzit ca nu s-ar mai permite transferul in judetul din care provin. Stiti cumva daca este adevarat?

cu noua lege care se asteapta de cei de "sus" sa fie votata asa se pare ca e: titualrizarea se face doar in judet. acuma daca dai in alt judet, acolo ramai sa profesezi, daca te muti, dai inca o data examenul. asta stiu eu unsure.gif
Mesaj personal
the_big_strumph
Trimis: 11 Jun 2010, 09:11 AM

Utilizator activ

Da, sunt invatatoare.

Care este legatura cu ceea ce ma interesa pe mine? Nu prea inteleg... blink.gif
Mesaj personal
ellie 2009
Trimis: 11 Jun 2010, 11:26 AM

Utilizator activ

Ce legatura are faptul ca este invatatoare cu intrebarea ? Este dreptul fiecaruia sa hotarasca , daca si cand se prezinta la titularizare . confused24.gif
Mesaj personal
the_big_strumph
Trimis: 11 Jun 2010, 12:43 PM

Utilizator activ

As vrea sa o vad pe doamna atunci cand sunt 3 posturi titulare la dansa in judet si acelea aranjate cum va proceda.
Eu nu plec din judet pentru ca nu sunt in stare sa iau un examen, ci pentru ca la mine in judet invat de 3 ani sa iau note mari, dar nu-mi ajuta la nimic. mad.gif
Mesaj personal
ella_09
Trimis: 11 Jun 2010, 02:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (the_big_strumph @ 11 Jun 2010, 09:11 AM)
Da, sunt invatatoare.

Probabil s-a uitat la profil: ocupatie si rol in educatie.
Mesaj personal
Deeanna
Trimis: 11 Jun 2010, 09:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (the_big_strumph @ 11 Jun 2010, 09:11 AM)
Da, sunt invatatoare.

Aveti dreptate,probabil nu există nicio legatură...dar nu între cele două întrebări.Un cadru didactic trebuie să cunoască și cadrul legislativ în care își desfașoară activitatea,trebuie să-și cunoască obligațiile și drepturile,pentru a putea să și le apere la nevoie.Nu de alta,dar (trebuie să știți și dumneavoastră) au fost profesori,învățători,educatori care au făcut grevă pentru "a se permite în continuare transferul",ca să vă citez.Unii au stat pe margine și au privit,iar pe aceia nu-i pot numi "dascăli".De aici întrebarea mea.

Acest mesaj a fost modificat de către Deeanna la data 11 Jun 2010, 09:34 PM

--------------------
Mesaj personal
Deeanna
Trimis: 11 Jun 2010, 09:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (al_ina83 @ 10 Jun 2010, 08:43 PM)
cu noua lege care se asteapta de cei de "sus" sa fie votata asa se pare ca e: titualrizarea se face doar in judet.

Încă un răspuns aiuristic.Aveți o premoniție în legătură cu ceea ce ați afirmat?Dacă citeați proiectul de lege înainte de a răspunde ați fi văzut că titularizarea se va da în școală,iar profesorul va fi titularul școlii,nicidecum al județului.

--------------------
Mesaj personal
the_big_strumph
Trimis: 11 Jun 2010, 11:25 PM

Utilizator activ

Eu am pus o intrebare si speram sa fiu ajutata cu un raspuns la ceea ce ma interesa pe mine. Nu cred ca sunteti in masura sa-mi cereti explicatii de ce nu stiu legea sau de ce nu sunt la curent cu toate presupunerile care se fac.

Pe mine atunci cand nu ma intereseaza un subiect trec mai departe si nu las niciun comentariu. Ma faceti sa cred ca dumneavoastra nu sunteti profesor. Dascalii adevarati sunt niste oameni intelegatori care-si ajuta colegii atunci cand au nevoie.

Oricum,multumesc totusi ca v-ati facut timp sa va uitati peste intrebarea mea si mai ales peste profilul meu. Eu in locul dumneavoastra nu as fi fost atat de curioasa.

O seara buna sa aveti si cu legi care sa va puna in fata!
Mesaj personal
aurelia
Trimis: 11 Jun 2010, 11:27 PM

Utilizator activ

QUOTE (Deeanna @ 11 Jun 2010, 08:46 PM)
cu noua lege care se asteapta de cei de "sus" sa fie votata asa se pare ca e: titualrizarea se face doar in judet.

Încă un răspuns aiuristic.Aveți o premoniție în legătură cu ceea ce ați afirmat?Dacă citeați proiectul de lege înainte de a răspunde ați fi văzut că titularizarea se va da în școală,iar profesorul va fi titularul școlii,nicidecum al județului.

si daca acum e concurs national,eu ma duc in alt judet,da?intrebarea era :ma pot pretransfera la primavara in judetul meu?
sincer eu nu am citit nimik din noua lege,dar daca e sa dai titularizarea dupa noua lege,de cand se aplica?asta ne este noua neclar!
ma repet :daca eu dau titularizarea in alt judet,ma pot pretransfera in primavara in judetul meu?

--------------------
radu
Mesaj personalTrimite email
the_big_strumph
Trimis: 11 Jun 2010, 11:38 PM

Utilizator activ

Si pe mine tot asta ma intereseaza biggrin.gif .
Pana la urma eu voi risca pentru ca nu am nimic de pierdut. La mine in judet dau examen si iau nota degeaba. Pentru ei conteaza sa fim la numar posturile sunt luate deja. mad.gif
Mesaj personal
aurelia
Trimis: 11 Jun 2010, 11:40 PM

Utilizator activ

QUOTE (the_big_strumph @ 11 Jun 2010, 10:38 PM)
Si pe mine tot asta ma intereseaza biggrin.gif .
Pana la urma eu voi risca pentru ca nu am nimic de pierdut. La mine in judet dau examen si iau nota degeaba. Pentru ei conteaza sa fim la numar posturile sunt luate deja. mad.gif

suntem din acelasi judet! food-smiley-004.gif

--------------------
radu
the_big_strumph
Trimis: 12 Jun 2010, 10:27 AM

Utilizator activ

Dolj cumva? happy23.gif tongue.gif
Mesaj personal
eu_vali_vlad
Trimis: 12 Jun 2010, 11:18 AM

Utilizator
**

QUOTE (the_big_strumph @ 12 Jun 2010, 10:27 AM)

si eu as dori sa dau titularizarea in alt judet deoarece am inteles ca este unltimul an in care se pot face detasari in interesul invatamantului astfel incat sa revin ca titular acasa, in acelasi an, respectiv 2010....eu asa stiu.....daca este cineva mai informat il rog sa ma ajute. Multumesc!
Mesaj personal
miha3la90
Trimis: 12 Jun 2010, 02:38 PM

Utilizator activ

QUOTE (eu_vali_vlad @ 12 Jun 2010, 11:18 AM)
QUOTE (the_big_strumph @ 12 Jun 2010, 10:27 AM)
Dolj cumva? happy23.gif  tongue.gif

si eu as dori sa dau titularizarea in alt judet deoarece am inteles ca este unltimul an in care se pot face detasari in interesul invatamantului astfel incat sa revin ca titular acasa, in acelasi an, respectiv 2010....eu asa stiu.....daca este cineva mai informat il rog sa ma ajute. Multumesc!

si pe mine tot acest subiect m-ar interesa.dar mai am o nelamurire,daca totusi dau in alt judet si nu ma pot detasa in toamna k apoi sa intru la pretransfer in primava,cum pot lua post de suplinitor la mine in judet?
Mesaj personal
ellie 2009
Trimis: 12 Jun 2010, 05:56 PM

Utilizator activ

Cei cu nota obtinuta la concurs in alt judet intra ultimii la suplinire , eu asa stiu .
Mesaj personal
the_big_strumph
Trimis: 12 Jun 2010, 06:56 PM

Utilizator activ

Nu cred ca avem sanse sa luam ceva daca intram ultimii. Daca ar ramane posturi am lua detasare si am intra primii biggrin.gif tongue.gif

Mie imi este teama ca nu vor fi posturi nici pentru detasari, dar cum am mai spus eu ma risc rolleyes.gif
Mesaj personal
the_big_strumph
Trimis: 12 Jun 2010, 07:00 PM

Utilizator activ

Vali_Vlad, daca te titularizezi in 2010 in alt judet, in toamna te detasezi, iar in primavara lui 2011 vei deveni titular in judetul tau. Din calculele mele asa iese. biggrin.gif
Mesaj personal
eu_vali_vlad
Trimis: 12 Jun 2010, 08:29 PM

Utilizator
**

QUOTE (the_big_strumph @ 12 Jun 2010, 07:00 PM)
Vali_Vlad, daca te titularizezi in 2010 in alt judet, in toamna te detasezi, iar in primavara lui 2011 vei deveni titular in judetul tau. Din calculele mele asa iese. biggrin.gif

multumesc pt raspuns....of...acum ramane sa ma hotarasc ce o sa fac...cata bataie de cap pt un salariu amarat!
Mesaj personal
Deeanna
Trimis: 13 Jun 2010, 10:22 AM

Utilizator avansat

QUOTE (aurelia @ 11 Jun 2010, 11:27 PM)
QUOTE (Deeanna @ 11 Jun 2010, 08:46 PM)

si daca acum e concurs national,eu ma duc in alt judet,da?intrebarea era :ma pot pretransfera la primavara in judetul meu?
sincer eu nu am citit nimik din noua lege,dar daca e sa dai titularizarea dupa noua lege,de cand se aplica?asta ne este noua neclar!
ma repet :daca eu dau titularizarea in alt judet,ma pot pretransfera in primavara in judetul meu?

Dacă proiectul de lege se aproba,el va intra în vigoare în anul școlar următor-2010-2011,deci de la 1 septembrie 2010.Proiectul a fost postat pe site-ul edu.ro și desființează mișcarea de personal;nu va mai exista pretransfer,detașare etc.

Acest mesaj a fost modificat de către Deeanna la data 13 Jun 2010, 10:26 AM

--------------------
Mesaj personal
ellie 2009
Trimis: 13 Jun 2010, 01:36 PM

Utilizator activ

big strumph in ce judet vrei sa dai examen , daca nu sunt indiscreta
Mesaj personal
the_big_strumph
Trimis: 13 Jun 2010, 03:29 PM

Utilizator activ

biggrin.gif Ilfov, cred.
Tu?
Mesaj personal
aurelia
Trimis: 14 Jun 2010, 06:12 PM

Utilizator activ

QUOTE (the_big_strumph @ 12 Jun 2010, 09:27 AM)

da,dolj!

--------------------
radu
monikca767
Trimis: 16 Jun 2010, 04:13 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Deeanna @ 11 Jun 2010, 09:46 PM)

Mai cititi ! sunt cateva noi amendamente acceptate de ministru, printre care si acesta cu titularizar in judet
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved