Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> reclamatia la inspectoratul scolar
ancutaioana
Trimis: 14 Jun 2010, 04:01 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna ziua,
as vrea sa va intreb cum se face o reclamatie la inspectorat, daca eu ca reclamat aflu cine este cel nemultumit si care sunt consecintele.
Am aflat de la o colega din scoala ca cineva mi-a facut o reclamatie la inspectorat ca vorbesc urat cu elevii si as vrea sa stiu cum ma pot disculpa.Bineinteles ca niciodata nu i-am jignit, dar uneori ii mai cert, ca stiti cu totii ca nu invata mai nimic.
Sunt destul de suparata, mai ales ca am 10 ani de invatamant si imi sunt dragi copiii si niciodata nu am mai avut de-a face cu astfel de lucruri.
Daca stiti ceva despre cum se procedeaza, cine face investigatia, cum decurge, depinde sau nu de director etc, va rog ajutati-ma.
Multumesc mult.
Mesaj personal
Danusha
Trimis: 14 Jun 2010, 04:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ancutaioana @ 14 Jun 2010, 04:01 PM)
Buna ziua,
as vrea sa va intreb cum se face o reclamatie la inspectorat, daca eu ca reclamat aflu cine este cel nemultumit si care sunt consecintele.
Am aflat de la o colega din scoala ca cineva mi-a facut o reclamatie la inspectorat ca vorbesc urat cu elevii si as vrea sa stiu cum ma pot disculpa.Bineinteles ca niciodata nu i-am jignit, dar uneori ii mai cert, ca stiti cu totii ca nu invata mai nimic.
Sunt destul de suparata, mai ales ca am 10 ani de invatamant si imi sunt dragi copiii si niciodata nu am mai avut de-a face cu astfel de lucruri.
Daca stiti ceva despre cum se procedeaza, cine face investigatia, cum decurge, depinde sau nu de director etc, va rog ajutati-ma.
Multumesc mult.

Nu am trecut prin așa ceva, dar reclamația va fi luată în considerare numai dacă este semnată. În mod normal, inspectoratul trebuie să deschidă o anchetă. Bineînțeles că veți fi informată în legătură cu conținutul reclamației și că vă veți putea apăra.
Presupun că ancheta constă în inspecții la clasă, chestionare aplicate elevilor, verificarea documentelor dumneavoastră, discuții cu directorul, poate cu părinții ș.a.
Eu zic să nu puneți prea mult la suflet, deși îmi închipui că e greu, dar dacă nu sunteți vinovată cu nimic, gândiți-vă că oameni răuvoitori există mereu.

--------------------

Samba si, trabajo no!
Mesaj personal
istorie 55
Trimis: 14 Jun 2010, 05:43 PM

Utilizator avansat

Reclamatia se ia in consideratie si anonima.
Problema este cine si de ce a facut-o:
-conducerea scolii;colegii;parintii,etc.
-ISJ-ul daca a inregistrat-o este obligat sa o cerceteze:vine un inspector de sector/specialitatea dv si ia legatura cu scoala dv(directori,resp.comisie metodica,diriginti clase la care predati/se face referire in reclamatie;
-vor vorbi si cu dv;
-vor trage concluziile care ii avantajeaza.
ohmy.gif unsure.gif mad.gif laugh.gif
SUCCES!
Practic puneti mana peROFUIP;Statut;Codul Muncii=ce ar putea sa va faca pe niste vorbe?Un prim avertisment?
Mesaj personal
ancutaioana
Trimis: 14 Jun 2010, 10:25 PM

Utilizator activ

Multumesc mult!
Mesaj personal
magdatodea
Trimis: 15 Jun 2010, 09:25 AM

Utilizator avansat

Draga Ancuta, continua sa-i tratezi frumos pe elevi,cu afectiune,cu dojana cand gresesc si nu pune la suflet reclamatiile. In pomul laudat se da cu piatra. Ohoo,prin cate "necazuri" de astea trece un dascal de-al lungul vietii la catedra!
Succes si curaj!
Mesaj personal
tonymichael2046
Trimis: 15 Jun 2010, 12:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ancutaioana @ 14 Jun 2010, 04:01 PM)
Buna ziua,
Multumesc mult.

defineste comportamentul tau si termenul 'urat' ...

pai chiar elevii tai te pot disculpa.
daca e un caz grav, atunci e de discutat. in rest, nu e o solutie buna reclamatia la ISJ, pentru ca vor fi afectati si ceilalti colegi, intr-un fel sau altul.

--------------------
Mesaj personalTrimite email
docx
Trimis: 16 Jun 2010, 06:50 PM

Mentor

QUOTE (istorie 55 @ 14 Jun 2010, 05:43 PM)
Reclamatia se ia in consideratie si anonima.

Adica, in cazul unei anchete, anonimul reclamant n-ar trebui sa dea si el o declaratie? Ca anonima ar putea-o scrie oricine, chiar si in gluma, dar intr-o ancheta ar trebui sa si-o asume. Asa mi s-ar parea logic.
Mesaj personal
dorutelu
Trimis: 17 Jun 2010, 01:34 AM

Utilizator activ

Oameni rau intentionati stai linistita..........

--------------------
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul." Henry David Thoreau
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved