Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Concurs Educatoare
angilix
Trimis: 20 Jun 2010, 09:13 PM

Începător
*

Grup: Members

Buna! Sunt noua pe forum... eu am terminat psihologia si am o mare nelamurire, pe care nu stie cam nimeni sa o clarifice: pot sa fiu educatoare? am facut si modulul psihopedagogic...
Mesaj personal
KEANU
Trimis: 20 Jun 2010, 09:16 PM

Utilizator avansat

Bine ai venit, Angilix! smile.gif

Adica nu ai studii facute special pentru postul de educatoare? Ai doar specializare de psiholog?

Din Centralizator afli ce ai voie sa predai daca ai doar Facultatea de Psihologie:
http://www.edu.ro/index.php/articles/13058 .

Acest mesaj a fost modificat de către KEANU la data 20 Jun 2010, 09:17 PM

--------------------
Ospătărița Natalia - admirația mea eternă pentru inovație într-ale logicii. Mă-nclin.
Mesaj personalIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
angilix
Trimis: 20 Jun 2010, 09:37 PM

Începător
*

Am verificat centralizatorul si am realizat ca daca am specializare in psihologie nu pot sa dau concurs pentru post de educatoare. Insa exista un ordin emis de Ministerul Invatamantului prin care eu una intelg ca as putea. Asa suna acest ordin :

Art. 2. (1) Candidații ale căror specializări nu se regăsesc în Centralizator vor primi
acceptul de participare la concursurile de ocupare a posturilor didactice/catedrelor
vacante/rezervate din învățământul preuniversitar dacă profilul postului/catedrei coincide cu profilul specializării absolvite și dacă specializarea înscrisă pe diploma de studii a
candidatului/programul de studii finalizat de candidat poate fi asimilată uneia dintre
specializările/asimilat unuia din programele de studii incluse în acest Centralizator.
În aceste situații acceptul de participare la concursurile de ocupare a posturilor didactice din învățământul
preuniversitar se acordă cu aprobarea Ministerului Educației, Cercetării și Inovării.

Din acest ordin eu inteleg ca specializarea mea este in acord cu postul de educatoare. Mai mentionez faptul ca facultatea absolvita are denumirea de " socio-umane" iar specializarea psihologie. Este ciudat faptul ca nu pot sa fiu educatoare, deoarece in facultate am avut destule materii despre psihologia copilului iar practica am facut in gradinite. Poate ma lamureste cineva...
Mesaj personal
madalina_voicu
Trimis: 21 Jun 2010, 09:24 AM

Utilizator avansat

pentru a da examen de titularizare pe un post de educatoare trebuie sa ai:
liceul pedagogic - specializarea educatoare sau
scoala postliceala - specializarea educatoare
sau colegiul de institutori - specializarea educatoare
sau facultatea de psihologie si stiintele educatiei - specializarea pedagogia invatamantului primar si prescolar.

fiind absolventa de psihologie, nu poti concura pe post de educatoare, ci doar pe post de consilier.

succes!

--------------------
...ai grija ce-ti doresti, pentru ca exact aia vei avea!...
Mesaj personal
zzalmi
Trimis: 21 Jun 2010, 04:02 PM

Utilizator
**

Sunt in aceeasi situatie, numai ca am terminat pedagogia si licenta am dat-o in domeniul stiintelor ale educatiei, si am modul psihopedagogic cu practica in inv. primar si prescolar. Dupa legea inv. scrie ca pot sa lucrez ca educatoare.
In plus am ceurt opinia unui jurist, care mi-a spus ca pot sa-mi predau dosarul la educatoare
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
angilix
Trimis: 21 Jun 2010, 08:24 PM

Începător
*

Cum "Zzalmi" esti intr-o situatie similara daca ai terminat pedagogia? Eu am terminat psihologia si specializarea mea nu este in centralizator la postul "educatoare" . Domeniul tau "pedagogie" se regaseste in centralizator la postul "educatoare" dar nu stiu ce specializare ai inscrisa pe diploma. Adica cum ai situatia similara? Te-ai folosit de Ordinul acela al Ministerului pentru a candida pe post, deoarece specializarea ta nu era in centralizator, sau cum?
Mesaj personal
zzalmi
Trimis: 22 Jun 2010, 12:55 PM

Utilizator
**

Eu am absolvit fac. de psiho-ped., voi primi diploma de licenta in domeniu "stiinte ale educatiei" cu specializarea pedagogie, si nu ped. inv. primar si prescolar. Dar dupa cum scria in legea educatiei pot sa-mi predau dosarul fiindca am si modullul psihopedagogic. Sper sa mi-l ia. Bafta si tie, si ai dreptate
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
sweet_alice
Trimis: 22 Jun 2010, 01:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (zzalmi @ 22 Jun 2010, 12:55 PM)
Eu am absolvit fac. de psiho-ped., voi primi diploma de licenta in domeniu "stiinte ale educatiei" cu specializarea pedagogie, si nu ped. inv. primar si prescolar. Dar dupa cum scria in legea educatiei pot sa-mi predau dosarul fiindca am si modullul psihopedagogic. Sper sa mi-l ia. Bafta si tie, si ai dreptate

Trebuie sa ai strict specializarea de inv prescolar ca sa poti da titularizare ca educatoare sau daca nu titularizare macar suplinitor calificat. Altfel vei fi incadrat ca si suplinitor necalificat.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved