Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (15) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Definitivat Limba Franceza, impresii, materiale
ramo_mona
Trimis: 14 Jul 2010, 12:47 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna! Ii rog prin intermediul acestui topic pe colegii care au sustinut definitivatul la limba franceza anii trecuti sa ne impartaseasca impresii despre acest examen, sa ne dea sfaturi si eventual sa ne ajute cu materiale! Va multumesc!

Acest mesaj a fost modificat de către ramo_mona la data 14 Jul 2010, 12:49 PM
Mesaj personal
Marie_Helene
Trimis: 16 Jul 2010, 06:20 PM

Utilizator activ

QUOTE (ramo_mona @ 14 Jul 2010, 12:47 PM)
Buna! Ii rog prin intermediul acestui topic pe colegii care au sustinut definitivatul la limba franceza anii trecuti sa ne impartaseasca impresii despre acest examen, sa ne dea sfaturi si eventual sa ne ajute cu materiale! Va multumesc!

Buna ramo_mona.Si eu sustin examenul de definitivat in vara aceasta la Univ. Oradea. Poate ne ajutam cu materiale. smile.gif Am initiat si eu un topic acum cateva luni pe tema definitivatului la franceza dar n-am primit raspunsuri...si acum am gasit ce ai scris tu.Unde dai examenul?

--------------------
“A man said to the universe: "Sir, I exist!" "However," replied the universe, "The fact has not created in me a sense of obligation” ...
Stephen Crane
Mesaj personal
Marie_Helene
Trimis: 16 Jul 2010, 06:23 PM

Utilizator activ

QUOTE (Marie_Helene @ 16 Jul 2010, 06:20 PM)
QUOTE (ramo_mona @ 14 Jul 2010, 12:47 PM)
Buna! Ii rog prin intermediul acestui topic pe colegii care au sustinut definitivatul la limba  franceza anii trecuti sa ne impartaseasca impresii despre acest examen, sa ne dea sfaturi si eventual sa ne ajute cu materiale! Va multumesc!

Buna ramo_mona.Si eu sustin examenul de definitivat in vara aceasta la Univ. Oradea. Poate ne ajutam cu materiale. smile.gif Am initiat si eu un topic acum cateva luni pe tema definitivatului la franceza dar n-am primit raspunsuri...si acum am gasit ce ai scris tu.Unde dai examenul?

--------------------
“A man said to the universe: "Sir, I exist!" "However," replied the universe, "The fact has not created in me a sense of obligation” ...
Stephen Crane
Mesaj personal
profa de franceza
Trimis: 16 Jul 2010, 06:25 PM

Utilizator avansat

Este cineva care da deful la franceza in Bacau?
Mesaj personal
raymona_r
Trimis: 16 Jul 2010, 06:42 PM

Utilizator avansat

Ma alatur si eu colegelor care au scris : voi sustine definitivatul in august la Universitatea din Pitesti.
Cred ca este o idee buna sa ne ajutam cu materiale !

Bonne chance !
Mesaj personal
Marie_Helene
Trimis: 16 Jul 2010, 06:49 PM

Utilizator activ

Programa examen definitivat limba franceza smile.gif

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...0&#entry1624159

Acest mesaj a fost modificat de către Marie_Helene la data 16 Jul 2010, 06:51 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 868 )
Fișier atașat  programa.doc

--------------------
Stephen Crane
Mesaj personal
ramo_mona
Trimis: 16 Jul 2010, 08:10 PM

Utilizator activ

Buna. si eu tot la Univ. Oradea dau. daca aveti nevoie de materiale o sa postez numai sa ziceti ce.
Mesaj personal
profa de franceza
Trimis: 16 Jul 2010, 08:12 PM

Utilizator avansat

Posteaza te rog subordonatele de Teodora Cristea si cate ceva despre discursuri
Mesaj personal
Marie_Helene
Trimis: 16 Jul 2010, 08:13 PM

Utilizator activ

QUOTE (ramo_mona @ 16 Jul 2010, 08:10 PM)
Buna. si eu tot la Univ. Oradea dau. daca aveti nevoie de materiale o sa postez numai sa ziceti ce.

Pot sa te rog sa-mi lasi un id de mess? Si eu tot al Oradea dau si n-am fost al cursurile de pregatire fiindca Baia Mare e cam departe smile.gif

--------------------
Stephen Crane
Mesaj personal
ramo_mona
Trimis: 17 Jul 2010, 10:51 AM

Utilizator activ

Asta am eu la tipuri de discurs! Incitativ si epistolar nu le am in format electronic

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 876 )
Fișier atașat  les_discours.doc
Mesaj personal
ramo_mona
Trimis: 17 Jul 2010, 11:32 AM

Utilizator activ

Nici eu nu am fost la cursurile de pregatire!
Mesaj personal
raymona_r
Trimis: 17 Jul 2010, 01:08 PM

Utilizator avansat

LE DISCOURS RAPPORTÉ : LES STYLES DIRECT, INDIRECT ET INDIRECT LIBRE

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 600 )
Fișier atașat  discours_rapporte.doc
Mesaj personal
Marie_Helene
Trimis: 17 Jul 2010, 03:15 PM

Utilizator activ

Fetelor character40.gif , care dam examenul de def vara asta la Oradea, ati avzut asta?

http://www.uoradea.ro/attachment/791672704...august_2010.doc

Acest mesaj a fost modificat de către Marie_Helene la data 17 Jul 2010, 03:16 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 337 )
Fișier atașat  programul_desfasurarii_ex_Oradea.doc

--------------------
Stephen Crane
Mesaj personal
lauramaria25
Trimis: 17 Jul 2010, 03:29 PM

Utilizator activ

fetelor si eu dau defu la oradea,am fost si la cursul de pregatire di 12 iunie la psihopedagogie,am tot cautat pers care sa mai fie la fr sa putem face curs de pregatire si la specialitate dar am fost doar doua si nu s-a putut face din pacate.
Mesaj personal
lauramaria25
Trimis: 17 Jul 2010, 03:30 PM

Utilizator activ

stie cineva cati suntem la oradea?oare apare undeva vreo lista ?
Mesaj personal
lauramaria25
Trimis: 17 Jul 2010, 03:36 PM

Utilizator activ

as avea nevoie de lectia les determinants defini et indefini, daca are cineva,e unul dintre subiectele care se da la oral.
Mesaj personal
Marie_Helene
Trimis: 17 Jul 2010, 03:50 PM

Utilizator activ

QUOTE (lauramaria25 @ 17 Jul 2010, 03:29 PM)
fetelor si eu dau defu la oradea,am fost si la cursul de pregatire di 12 iunie la psihopedagogie,am tot cautat pers care sa mai fie la fr sa putem face curs de pregatire si la specialitate dar am fost doar doua si nu s-a putut face din pacate.

Imi pare rau ca nu am stiut de acele cursuri de pregatire. sad.gif ..Sincer, cu toata distanta pana al Oradea as fi mers...Nu stiu cati/cate suntem in anul acesta sau daca apare vreo lista...Important e ca o parte ne-am gasit aici sign28.gif

--------------------
Stephen Crane
Mesaj personal
Marie_Helene
Trimis: 17 Jul 2010, 03:57 PM

Utilizator activ

QUOTE (lauramaria25 @ 17 Jul 2010, 03:36 PM)
as avea nevoie de lectia les determinants defini et indefini, daca are cineva,e unul dintre subiectele care se da la oral.

Eu inca nu m-am apucat de invatat pentru examenul de definitivat ... de abia am scapat de titularizare (si inca nu stiu cum am scapat...si asteptarea pana maine e asa grea unsure.gif ).
MULTUMESC TUTUROR CELOR CARE AU RASPUNS IN ACEST TOPIC! sign28.gif

--------------------
Stephen Crane
Mesaj personal
Luis1982
Trimis: 17 Jul 2010, 03:59 PM

Utilizator avansat

Am sustinut definitivatul in 2008 la Universitatea din Craiova pe matematica...
Subiectele, de regula, sunt dificile....dar evaluarea se face intr-un mod ce tine de 'indulgenta'...asta pentru ca nu este un 'concurs' in adevaratul sens al cuvantului. La matematica nu au promovat 4 din 26...la celelalte discipline ..promovabilitatea fiind de 100% sau aproape de 100%....Asadar ...nu trebuie sa va stresati...(dar totusi...trebuie sa va pregatiti)

Acest mesaj a fost modificat de către Luis1982 la data 17 Jul 2010, 03:59 PM

--------------------
"Școala va fi școală când omul va fi om și statul va fi stat. (M. Eminescu)

"Cel ce se însoțește cu cei înțelepți ajunge înțelept, iar cel ce se întovărășește cu cei nebuni se face rău. (Solomon)

"Adevarul demonstrat prin cuvinte nu cucereste pe deplin decat mintile viguroase, cu adevarat libere de orice prejudecati". (H. Lebesgue)
Mesaj personal
georgiana24
Trimis: 17 Jul 2010, 04:03 PM

Utilizator
**

Buna fetelor. Eu am dat deful anul trecut la bacau. Pot sa spun k a fost destul de bine, exceptand psiho-pedagogia unde ca de obicei d-l Dumitriu a corectat dupa ureche sau cine stie dupa ce...(nu mai stiu dak a pus vreo nota de 8).
La psiho-ped s-a dat :1. Personalitatea cadrului didactic. 2. Mijloace de invatare moderne, gen cubul, mozaic, matricea conceptuala, cu exemplificari la desciplina de care o predai. La franceza subiectele au fost accesibile, la scris s-a dat Balzac, iar la proba orala te mai ajutau si prof.din comisie. Pot sa spun k nu a picat nimeni, iar notele au fost foarte bune. Cei care s-au inscris la acest centru sa nu-si faca griji. In rest, bafta tuturor si numai bine!!! wink.gif
Mesaj personal
liutza84
Trimis: 17 Jul 2010, 04:33 PM

Utilizator avansat

Si eu am dat defu la bacau anul trecut si a fost relativ bine, cu toate ca Dumitriu iti creeaza emotii, habar nu ai cum corecteaza. Eu am avut noroc, am luat 7,87 la psihopedagogie, insa, sa stiti ca nu am scris mot-a - mot din cursurile lui, ca nu am putut toci. La franceza oral a fost bine, iar la scris, sincer, nu-mi mai amintesc sub de gramatica, insa stiu ca nu ma asteptam sa cada asa ceva.
Mesaj personal
raymona_r
Trimis: 17 Jul 2010, 06:23 PM

Utilizator avansat

http://www.dppdpitesti.ro/grade_didactice.php?idc=35

Definitivat și Gradul Didactic II în sesiunea august 2010

DPPD, organizează cursuri de pregătire pentru definitivat și gradul didactic II, care se vor desfășura în perioada 05.07. 2010 - 13.07.2010.

Cererea de înscriere (clik pentru download cerere) pentru aceste cursuri se depune la D.P.P.D., bd. Republicii, nr. 71, etaj 3, camera 306 în perioada 27.05.2010 - 01.07.2010.

Pentru pregătirea de specialitate este necesară formarea unei grupe de minim 20 de cursanți.

Cursurile de pregătire psihopedagogică pentru definitivat vor avea loc începând cu data de 05.07.2010, ora 10 în corpul S (locul de desfășurare - Facultatea de Științe, str. Târgu din Vale, nr.1, în spatele Rectoratului).

Cursurile de pregătire psihopedagogică pentru gradul didactic II, vor avea loc începând cu data de 05.07.2010, ora 14 în corpul S (locul de desfășurare - Facultatea de Științe, str. Târgu din Vale, nr.1, în spatele Rectoratului)

Planificarea examenului de definitivat în sesiunea august 2010:

1. Pedagogie și elemente de psihologie - examen scris - 19.08.2010 - ora 10 (locul de desfășurare - Facultatea de Științe, str. Târgu din Vale, nr.1)

2. Specialitate și metodică - examen scris - 23.08.2010 - ora 10 (locul de desfășurare - la facultățile de profil)

3. Specialitate și metodică - examen oral - 25.08.2010 (locul de desfășurare - la facultățile de profil)

Planificarea examenului pentru obținerea gradului didactic II în sesiunea august 2010:

1. Specialitate și metodică - examen scris - 26.08.2010 - ora 10 (locul de desfășurare - la facultățile de profil)

2. Specialitate și metodică - examen oral - 27.08.2010 - ora 10 (doar specializarea Religie) - (locul de desfășurare - la facultățile de profil)

3. Specialitate și metodică - examen oral - 28.08.2010 - ora 10 (toate specializările fără Religie) - (locul de desfășurare - la facultățile de profil)

4. Pedagogie și elemente de psihologie - examen oral - 30.08.2010 și 31.08.2010 (locul de desfășurare - Facultatea de Științe, str. Târgu din Vale, nr.1)

Pentru participarea la examenele pentru obținerea definitivării în învățământ toți candidații trebuie sa achite, până la susținerea primei probe de examen, o taxă de 120 lei (60 lei - taxă de înscriere + 60 lei - taxă de înmatriculare).

Pentru participarea la examenele pentru acordarea gradului didactic II, toți candidații trebuie sa achite, până la susținerea primei probe de examen, o taxă de 160 lei (80 lei - taxă de înscriere + 80 lei - taxă de înmatriculare).

Notă: Cheltuielile pentru evaluarea candidaților sunt suportate prin subvenție de stat.
Mesaj personal
profa de franceza
Trimis: 17 Jul 2010, 08:37 PM

Utilizator avansat

Postati daca aveti Actes de langage-typologie si sinonimia,antonimie etc.
Multumesc
Mesaj personal
ramo_mona
Trimis: 17 Jul 2010, 08:57 PM

Utilizator activ

QUOTE (lauramaria25 @ 17 Jul 2010, 03:36 PM)

Este unul din subiectele de la oral? Stii sigur? biggrin.gif
Mesaj personal
lauramaria25
Trimis: 18 Jul 2010, 09:15 PM

Utilizator activ

da ,s-a dat anul trecut la oral,det defini a fost un subiect si det indefini alt subiect
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (15) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved