Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Definitivat
Frumusik12
Trimis: 24 Jul 2010, 09:06 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Cum se stabileste inspectia pentru def ? Iti alegi tu o data pe care o scrii in cererea respectiva sau vine inspectorul neanuntat la clasa? Cate ore trebuie trebuie sa sustii in cadru inspectiei ? Am avut o colega care a sustinut 4 ore intr-o zi la clase diferite ...
Ce tipuri de lectii poti aborda?
Mesaj personal
teo23
Trimis: 24 Jul 2010, 10:01 AM

Utilizator avansat

dupa ce te inscrii inspectorul de specialitate repartizeaza metodistii care efectueaza inspectia; cam prin noiembrie-dec. si mai sigur dupa vacanta de iarna apare aceasta repartizare pe site-ul ISJ la compartimentul perfectionare si la disciplina respectiva; apoi iei legatura cu metodistul si fixati ziua de inspectie si iti spune ce tipuri de lectie sa pregatesti- 4 ore, lectii diferite. Nu se fac inspectii neanuntate.
Mesaj personal
mihai_ropota
Trimis: 24 Jul 2010, 10:04 AM

Mentor

Depinde, poate sa vina chiar inspectorul de specialitate, nu e obligatoriu sa vina metodistii. In unele judete, intr-adevar, sunt metodisti repartizati pe zone.
Mesaj personal
Georgiana_d
Trimis: 24 Jul 2010, 10:35 AM

Utilizator activ

In cazul educatoarelor ce trebuie pregatit: o activitate integrata, mai multe activitati simple ?
Cum se desfasuara o inspectie de def la aceasta specialitate?
Mesaj personal
mihaela84
Trimis: 24 Jul 2010, 10:41 AM

Utilizator activ

QUOTE (Georgiana_d @ 24 Jul 2010, 10:35 AM)
In cazul educatoarelor ce trebuie pregatit: o activitate integrata, mai multe activitati simple ?
Cum se desfasuara o inspectie de def la aceasta specialitate?

si la educatoare e cam la fel stabilesti cu inspectorul de specialitate dat si ora si iti alegi tu tema in functie de saptamana in care esti programata la tema mare anuala.daca ai grupa mare-pregatitoare ar fi indicata activitate integrata.dar stabilesti cu inspectorul.ATENTIE te verifica la toate documentele educatoarei si ar fi bine sa ai proiecte didactice de la inceputul anului scolar macar cate unul pentru fiecare activitate comuna sau la libera alegere(ALA ADE ADP)

BAFTA! tongue.gif
Mesaj personal
Georgiana_d
Trimis: 24 Jul 2010, 10:45 AM

Utilizator activ

Cat trebuie sa dureze propriu zis activitatea ( nu voi avea grupa pregatitoare)?
Se verifica documentele din anul scolar curent sau si cele din anii trecuti?

Multumesc pt explicatii
Mesaj personal
docx
Trimis: 24 Jul 2010, 08:15 PM

Mentor

Documentele din anul in curs.
Mesaj personal
Frumusik12
Trimis: 24 Jul 2010, 08:57 PM

Utilizator activ

La inspectie trebuie sa prezint lectiile care urmeaza in mod normal in planificare?sau pot alege alte lectii .....sa zicem unele care au fost predate in urma cu o saptamana , doua
Metodistul imi va da o nota sau un calificativ pt prestatia mea? Am inteles ca aceasta nota nu se adauga la nota finala
Mesaj personal
briana_gabriela
Trimis: 24 Jul 2010, 09:33 PM

Utilizator avansat

Lectiile trebuie sa corespunda cu programa. Poti sa le mai predai odata. Vei primi un calificativ si nota. Nu influenteaza nota finala.
Mesaj personal
mihaela84
Trimis: 24 Jul 2010, 09:50 PM

Utilizator activ

QUOTE (Frumusik12 @ 24 Jul 2010, 08:57 PM)
La inspectie trebuie sa prezint lectiile care urmeaza in mod normal in planificare?sau pot alege alte lectii .....sa zicem unele care au fost predate in urma cu o saptamana , doua
Metodistul imi va da o nota sau un calificativ pt prestatia mea? Am inteles ca aceasta nota nu se adauga la nota finala

poti prezenta subtema din saptamana care corespunde cu planificarea
daca este grupa mica activitatea dureaza 15-20 minute
grupa mijlocie 20-25 minute
grupa mare-pregatitoare 25-30 minute sau chiar 45

citeste noul curriculum aparut in 2008 primele pagini

daca aveai cerc pedagogic atunci in functie de tema cercului puteai sa schimbi planificarea DOAR in ziua respectiva
iti vada o nota ce va fi scrisa in raportul scris in urma inspectiei si pe care il faci in 3 exemplare 2 la inspector (unul inspectorului si unul pentru CCD ce va fi depus la dosarul tau)un exemplar il opresti tu ATENTIE trebuie stampilat de catre scoala sau gradinita daca gradinita are stampila
nota cu care ai luat def-ul este media de la cele trei probe pe care le dai in sesiune insa daca la raportul scris ai 5 crezi ca la examen vei lua 10?????????
conteaza si practica nu numai teoria
Mesaj personal
Frumusik12
Trimis: 24 Jul 2010, 09:53 PM

Utilizator activ

QUOTE (mihaela84 @ 24 Jul 2010, 09:50 PM)
La inspectie trebuie sa prezint lectiile care urmeaza in mod normal in planificare?sau pot alege  alte lectii .....sa zicem unele care  au  fost predate in urma cu o saptamana , doua

daca aveai cerc pedagogic atunci in functie de tema cercului puteai sa schimbi planificarea DOAR in ziua respectiva
iti vada o nota ce va fi scrisa in raportul scris in urma inspectiei si pe care il faci in 3 exemplare 2 la inspector (unul inspectorului si unul pentru CCD ce va fi depus la dosarul tau)un exemplar il opresti tu ATENTIE trebuie stampilat de catre scoala sau gradinita daca gradinita are stampila
nota cu care ai luat def-ul este media de la cele trei probe pe care le dai in sesiune insa daca la raportul scris ai 5 crezi ca la examen vei lua 10?????????

bineinteles ........nu e profesor acela ce nu se descurca si cu practica
Mesaj personal
mihaela84
Trimis: 24 Jul 2010, 10:10 PM

Utilizator activ

QUOTE (Frumusik12 @ 24 Jul 2010, 09:53 PM)
La inspectie trebuie sa prezint lectiile care urmeaza in mod normal in planificare?sau pot alege  alte lectii .....sa zicem unele care  au  fost predate in urma cu o saptamana , doua

cunosc cazuri in care la inspectie prima data nu a avut proiect didactic inspectorul a reprogramat-o
a II-a oara nu a avut materialul in concordanta cu tema proiectului iar aIII-a oara cand tot nu era pregatita i-a dat 5 ne-a spus chiar inspectorul la sedinta de consfatuiri din toamna
iti spun doar sa sa-ti pregatesti atent documentele materialul didactic si proiectul
intreaba colege di gradinita(daca nu esti singura)sau de la comisia metodica sa afli mai multe pareri
BAFTA!
cool20.gif
Mesaj personal
mihaela84
Trimis: 24 Jul 2010, 10:13 PM

Utilizator activ

TREBUIE SA AI ACTIVITATI ASEMANATOARE CU CEVA VREME INAINTA SA NU INTAMPINI GREUTATI CU COPIII CARE SUNT NEPREVAZATORI DAR SA NU FACI REPETITIE CU TEMA PENTRU INSPECTIE CA OR SA TE DEA DE GOL COPIII tongue.gif
Mesaj personal
Frumusik12
Trimis: 24 Jul 2010, 10:13 PM

Utilizator activ

QUOTE (mihaela84 @ 24 Jul 2010, 10:10 PM)
QUOTE (Frumusik12 @ 24 Jul 2010, 09:53 PM)

cunosc cazuri in care la inspectie prima data nu a avut proiect didactic inspectorul a reprogramat-o
a II-a oara nu a avut materialul in concordanta cu tema proiectului iar aIII-a oara cand tot nu era pregatita i-a dat 5 ne-a spus chiar inspectorul la sedinta de consfatuiri din toamna
iti spun doar sa sa-ti pregatesti atent documentele materialul didactic si proiectul
intreaba colege di gradinita(daca nu esti singura)sau de la comisia metodica sa afli mai multe pareri
BAFTA!
cool20.gif

A venit inspectia iar ea nu avea proiectul de lectie ?Mi se pare incredibil !
Mesaj personal
mihaela84
Trimis: 24 Jul 2010, 10:19 PM

Utilizator activ

ESTI DIN DAMBOVITA? aici asa ne-a precizat insasi inspectoarea Tomescu Victoria la sedinta de consfatuiri din confused05.gif toamna din data de 9.09.2010
a intrebat daca e in sala educatoarea careia i-a facut inspectia la sfarsitul anului(ultima) iar o colega de gradi i-a spus ca nu a mai participat la examenul de def iar inspectoarea a spus ca isi facea mustari de constiinta ca i-a dat 5 dar a incercat imposibilul cu ea
Mesaj personal
Frumusik12
Trimis: 24 Jul 2010, 10:24 PM

Utilizator activ

QUOTE (mihaela84 @ 24 Jul 2010, 10:19 PM)
ESTI DIN DAMBOVITA? aici asa ne-a precizat insasi inspectoarea Tomescu Victoria la sedinta de consfatuiri din confused05.gif toamna din data de 9.09.2010
a intrebat daca e in sala educatoarea careia i-a facut inspectia la sfarsitul anului(ultima) iar o colega de gradi i-a spus ca nu a mai participat la examenul de def iar inspectoarea a spus ca isi facea mustari de constiinta ca i-a dat 5 dar a incercat imposibilul cu ea

Pune-ma te rog frumos si pe mine in tema cu toate aceste documente . In afara de proiectele de lectie ale anului in curs , ce alte documente ar mai trebui sa pregatesc? Presupun ca trebuie sa arat planificarile semestriale , anuale . Proiecte tematice?
Mesaj personal
mihaela84
Trimis: 24 Jul 2010, 10:40 PM

Utilizator activ

ar fi bine sa le ai pregatite insa depinde de cel care iti face inspectia poate sa ti-le ia la puricat la sange sau doar sa i le pui pe masa si sa nu le verifice
cel mai bine este sa le ai pregatite

in afara de cele enumerate trebuie sa ai planificarea la obtionalul pe care il desfasori,portofoliul educatoarei cu cv-ul tau fisa postului adevarinte de la concursuri actele de studii portofoliul copiilor care trebuie sa corespunda cu planificarea ta(daca saptamana trecuta ai avut de exemplu aplicatie pisica asta trebuie sa fie in mapa copilului nu de ex. pictura floarea -soarelui
sectorizarea salii
proiecte pe care le-ai sustinut in cadrul comisiei

trebuie sa vina si directorul scolii sau cel al gradinitei

exista o carte PSIHOPEDAGOGIE perscolara si scolara -def si gradul II
DE ED. BUCURESTI 2005 coordonator GHEORGHE TOMSA
ISBN 973-0-03895-3
POATE O GASESTI
Mesaj personal
ama2009
Trimis: 25 Jul 2010, 09:04 AM

Utilizator avansat

Cum, Doamne iartă-mă, să nu știi atâta lucru?! Parcă acum pășești în învățământ!

--------------------
Nietzsche spune la un moment dat: “avem nevoie de minciuni pentru a trăi”. La fel și Kierkegaard se întreaba: „suntem oare pregătiți să recunoaștem toate consecințele adevărului?”. Omul poate să înfrunte mai ușor realitatea și condiția de muritor prin minciună.
Mesaj personal
ama2009
Trimis: 25 Jul 2010, 09:06 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Frumusik12 @ 24 Jul 2010, 10:24 PM)
QUOTE (mihaela84 @ 24 Jul 2010, 10:19 PM)
ESTI DIN DAMBOVITA? aici asa ne-a precizat insasi inspectoarea Tomescu Victoria la sedinta de consfatuiri din confused05.gif  toamna din data de 9.09.2010

Pune-ma te rog frumos si pe mine in tema cu toate aceste documente . In afara de proiectele de lectie ale anului in curs , ce alte documente ar mai trebui sa pregatesc? Presupun ca trebuie sa arat planificarile semestriale , anuale . Proiecte tematice?

Documentele școlare ale profesorului reprezintă "o cerință" imperioasă în orice moment, nu numai când vine inspecția. Câți ani de învățământ ai? Pari picată din lună!

--------------------
Nietzsche spune la un moment dat: “avem nevoie de minciuni pentru a trăi”. La fel și Kierkegaard se întreaba: „suntem oare pregătiți să recunoaștem toate consecințele adevărului?”. Omul poate să înfrunte mai ușor realitatea și condiția de muritor prin minciună.
Mesaj personal
mihai_ropota
Trimis: 25 Jul 2010, 09:07 AM

Mentor

Sunt oameni care nici macar nu stiu cum sa puna o absenta in catalog. Am o colega care de 25 de ani pune absentele gresit si cand i-am zis mi-a spus ca nu i-a spus nimeni. I-am aratat normele de la inceputul catalogului si a zis ca nu le-a citit niciodata. E invatatoare. Sa mai comentez ceva?! De-atunci am evitat sa mai iau clasele ei.
Mesaj personal
ama2009
Trimis: 25 Jul 2010, 09:11 AM

Utilizator avansat

QUOTE (mihai_ropota @ 25 Jul 2010, 09:07 AM)
Sunt oameni care nici macar nu stiu cum sa puna o absenta in catalog. Am o colega care de 25 de ani pune absentele gresit si cand i-am zis mi-a spus ca nu i-a spus nimeni. I-am aratat normele de la inceputul catalogului si a zis ca nu le-a citit niciodata. E invatatoare. Sa mai comentez ceva?! De-atunci am evitat sa mai iau clasele ei.

Așa este, dar nu poți veni cu întrebări de genul...

--------------------
Mesaj personal
mihai_ropota
Trimis: 25 Jul 2010, 09:12 AM

Mentor

QUOTE (ama2009 @ 25 Jul 2010, 09:11 AM)

Eu zic sa aleaga lectii de la clase la care nu preda si eventual din anii trecuti.
Mesaj personal
ama2009
Trimis: 25 Jul 2010, 09:15 AM

Utilizator avansat

QUOTE (mihai_ropota @ 25 Jul 2010, 09:12 AM)
QUOTE (ama2009 @ 25 Jul 2010, 09:11 AM)

Eu zic sa aleaga lectii de la clase la care nu preda si eventual din anii trecuti.

Nu poți veni cu asemenea întrebări aberante, după ce ai fost suplinitoare și pretinzi că ești titular. Dacă 1 septembrie 2010 ar fi prima zi în învățământ, ar fi perfect îndreptățită întrebarea.

--------------------
Mesaj personal
mihai_ropota
Trimis: 25 Jul 2010, 09:16 AM

Mentor

Da, si lumea se ia de mine ca sunt rau si ipocrit. Cum sa nu fii rau cand vezi asemenea specimene?!
Mesaj personal
ama2009
Trimis: 25 Jul 2010, 09:22 AM

Utilizator avansat

QUOTE (mihai_ropota @ 25 Jul 2010, 09:16 AM)
Da, si lumea se ia de mine ca sunt rau si ipocrit. Cum sa nu fii rau cand vezi asemenea specimene?!

Care mereu vor "recunoștință" financiară...

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved