Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> DOSAR DETASARE PT. TITULARI 2010
mady
Trimis: 3 Aug 2010, 04:32 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Va rog sa-mi spuneti si mie ce trebuie sa contina dosarul de detasare pt. cei care au luat anul acesta post titularizabil.Am fost la ISJ si nu am gasit pe nimeni care sa-mi spuna si am inteles ca mai primesc maine.Va multumesc!
Mesaj personalTrimite email
mrd
Trimis: 3 Aug 2010, 04:47 PM

Utilizator activ

QUOTE (mady @ 3 Aug 2010, 04:32 PM)
Va rog sa-mi spuneti si mie ce trebuie sa contina dosarul de detasare pt. cei care au luat anul acesta post titularizabil.Am fost la ISJ si nu am gasit pe nimeni care sa-mi spuna si am inteles ca mai primesc maine.Va multumesc!

Pe cererea de detasare la cerere prin concurs specific iti scrie exact ce acte ai nevoie pentru intocmirea dosarului de detasare+ cererea mentionata mai sus.Pusiiiiii huh.gif
Mesaj personal
mady
Trimis: 3 Aug 2010, 05:01 PM

Utilizator
**

Eu am inteles ca vom face cerere pt. detasare in interesul invatamantului si NU cerere pt detasare la cerere prin concurs specific.
Mesaj personalTrimite email
mihaelabbu
Trimis: 3 Aug 2010, 05:07 PM

Utilizator activ

Cererea pentru detasare in interesul invatamantului poate fi facuta doar de catre un director de unitate; noi, cadrele didactice putem solicita doar detasare la cerere.

Mady, daca ai luat anul acesta post titular, inseamna ca deja ai un dosar depus la inspectorat. Acum, pentru detasarea la cerere, trebuie doar sa depui cererea pentru detasare la cerere, fisa de evaluare si documente doveditoare pentru cele sustinute in fisa de evaluare ( spre exemplu adeverinte, certificate, etc ). Bafta !
Mesaj personal
akymya
Trimis: 3 Aug 2010, 05:33 PM

Utilizator activ

eu nu mai inteleg nimic...mie mi-a spus de la inspectorat ca cei care ne-am titularizat anul acesta nu avem voie sa ne detasam acum...doar dupa 1 septembrie..in alte judete se poate??
Mesaj personal
mrd
Trimis: 3 Aug 2010, 06:01 PM

Utilizator activ

QUOTE (mady @ 3 Aug 2010, 05:01 PM)
Eu am inteles ca vom face cerere pt. detasare in interesul invatamantului si NU cerere pt detasare la cerere prin concurs specific.

Eu am fost in aceasta situatie,m-am titularizat departe de casa si am vrut sa ma detasez.Nu poti sa te detasezi in interesul invatamantului,acest lucru il poate face numai un director.Tu,care te-ai titularizat in acest an poti sa te detasezi la cerere prin concurs specific si trebuie sa-ti faci un alt dosar cu toate actele care sunt mentionate pe cerere si atunci in functie de punctajul obtinut din fisa de evaluare vei cere un post in sedinta din septembrie,dar ai grija ca dosarele se depun in august(nu stiu exact data).Eu vorbesc cum ii in judetul Timis,poate in alt judet ii altfel.Bafta si sa-ti gasesti un post mai aproape de casa. tongue.gif
Mesaj personal
mrd
Trimis: 3 Aug 2010, 06:05 PM

Utilizator activ

QUOTE (akymya @ 3 Aug 2010, 05:33 PM)
eu nu mai inteleg nimic...mie mi-a spus de la inspectorat ca cei care ne-am titularizat anul acesta nu avem voie sa ne detasam acum...doar dupa 1 septembrie..in alte judete se poate??

Te poti detasa in sedinta din septembrie daca te-ai titularizat anul acesta,dar dosarul de detasare se depune in august(nu stiu exact data).Asa ca mergi la isj si vezi cand se depune dosarul sa nu treaca perioada si sa ratezi.
Mesaj personal
jonela_mail
Trimis: 5 Aug 2010, 12:48 AM

Utilizator
**

Daca cererea de detasare in interesul invatamantului trebuie facuta de un director, atunci dosarul cu cele necesare detasarii in interesul invatamantului ce trebuie sa contina si CAND se depune? (-ma refer pt titularii din iulie 2010).
Mesaj personal
irina.c
Trimis: 5 Aug 2010, 10:27 AM

Utilizator avansat

eu m am detasat anul trecut in septembrie,ma titularizasem in iulie.......nu poti decat dupa 1 sept sa te detasezi pt ca de atunci esti titular.....dosarul tb sa cintina tot felul de adeverinte adte de scoala unde i functionat in ultimii ani,diplome de la concursuri,adeverinte cu vechimea si gradul didactic......se depune acest dosar iar dupa va fi o sedinta publica unde vei lua conform punctajului care l ai postul pt care vrei sa optezi.....

bafta multa
Mesaj personal
mona_alx
Trimis: 5 Aug 2010, 11:06 AM

Utilizator avansat

Pentru detasare avem nevoie de alt dosar, chiar daca am mai depus pentru titularizare.
La Valcea s-au depus dosarele intre 3 si 4 august.(momentan nu mai e niciun post)....
Multa bafta!

--------------------
Mesaj personal
aa.voicu
Trimis: 5 Aug 2010, 11:58 AM

Utilizator
**

QUOTE (irina.c @ 5 Aug 2010, 10:27 AM)
eu m am detasat anul trecut in septembrie,ma titularizasem in iulie.......nu poti decat dupa 1 sept sa te detasezi pt ca de atunci esti titular.....dosarul tb sa cintina tot felul de adeverinte adte de scoala unde i functionat in ultimii ani,diplome de la concursuri,adeverinte cu vechimea si gradul didactic......se depune acest dosar iar dupa va fi o sedinta publica unde vei lua conform punctajului care l ai postul pt care vrei sa optezi.....

bafta multa

dar cand ai depus dosarul anul trecut? nu pe 24-25 august?
oricum, in sept cand te-ai detasat tu, era etapa a III-a de repartitie, dupa care urma etapa a IV-a, tot in septembrie, in care au fost repartizati suplinitorii necalificati.
Anul acesta etapa a III-a se desfasoara pe 23 august, ar inscrierile s-au facut pe 3-4 august.
Deci....pentru cei care nu si-a depus dosarul pe 3-4 august nu o sa mai fie o alta etapa de detasare in sept. Doar daca inspectoratele care nu au vrut sa primeasca acum dosare fac asta in afara calendarului.
Si chiar daca se intampla asta spre norocul titularilor din 2010, este foarte aiurea, pentru ca trebuie sa aleaga post din ce a ramas de la suplinitorii necalificati si de la pensionari, pentru ca si lor li se dau ore tot la sfarsitul lunii august.
Mesaj personal
cora lm
Trimis: 5 Aug 2010, 01:58 PM

Utilizator
**

Eu am incercat sa imi depun dosarul ieri si nu am reusit pentru ca nu am acordul judetului unde sunt titulara. Mi s-a spus clar ca pe 1 septembrie trebuie sa fiu la post sa mi se deschida cartea de munca, sa semnez contractul de munca, etc, apoi, pe 2 septembrie, daca am acordul judetului unde m-am titularizat, pot depune actele pentru detasare la mine in judet.
Mi s-a spus, ca alternativa, ca pot incerca detasarea in interesul invatamantului.
Ce conditii sunt? Daca pana la urma gasesti un director sa te ceara, postul ramane blocat pentru tine? A fost cineva in situatia aceasta?
Mesaj personal
miha3la90
Trimis: 5 Aug 2010, 05:35 PM

Utilizator activ

si eu sunt in ac situatie.mi-am bg dosarul de detasare,dar a scris pe el in interesul invatamantului,deoarece sunt debutanta si prin concurs specific nu aveam punctaj.am fst si la isj bucuresti si la isj buzau si nimeni nu a comentat nimic.acum trebuie sa aduc completare de acte ,pana pe 23 august

Acest mesaj a fost modificat de către miha3la90 la data 5 Aug 2010, 05:35 PM
Mesaj personal
jonela_mail
Trimis: 5 Aug 2010, 11:00 PM

Utilizator
**

QUOTE (miha3la90 @ 5 Aug 2010, 05:35 PM)
si eu sunt in ac situatie.mi-am bg dosarul de detasare,dar a scris pe el in interesul invatamantului,deoarece sunt debutanta si prin concurs specific nu aveam punctaj.am fst si la isj bucuresti si la isj buzau si nimeni nu a comentat nimic.acum trebuie sa aduc completare de acte ,pana pe 23 august

Imi spui te rog si mie ce fel de acte trebuie sa contina dosarul pt detasare in interesul invatamantului? Cererea este cea de la sfarsitul metodologiei, "Cerere de detasare in interesul invatamantului 2010-2011"? Trebuie exact documentele scrise la sfarsitul in acea cerere, sau si altele, in plus? Eu din cate am inteles numai dupa 1 sept se preiau astfel de dosare. Si eu sunt debutanta, m-am titularizat acum in iulie si vreau sa ma detasez.
Mesaj personal
miha3la90
Trimis: 6 Aug 2010, 07:03 PM

Utilizator activ

actele sunt cele de la sfarsitul cererii...asa mi s.a spus,asa am facut.
Mesaj personal
miha3la90
Trimis: 6 Aug 2010, 07:05 PM

Utilizator activ

QUOTE (jonela_mail @ 5 Aug 2010, 11:00 PM)
QUOTE (miha3la90 @ 5 Aug 2010, 05:35 PM)

Imi spui te rog si mie ce fel de acte trebuie sa contina dosarul pt detasare in interesul invatamantului? Cererea este cea de la sfarsitul metodologiei, "Cerere de detasare in interesul invatamantului 2010-2011"? Trebuie exact documentele scrise la sfarsitul in acea cerere, sau si altele, in plus? Eu din cate am inteles numai dupa 1 sept se preiau astfel de dosare. Si eu sunt debutanta, m-am titularizat acum in iulie si vreau sa ma detasez.

se pot aduce acte pana pe 23 august si apoi in septembrie,incepand cu 1 vor iesi posturile si probabil va fi o sedinta ceva...cred blink.gif
Mesaj personal
miha_teacher
Trimis: 7 Aug 2010, 09:58 AM

Utilizator activ

Vreau sa va intreb si eu ceva:
Acea fisa de evaluare a activitatii metodico-stiintifice este aceeasi pt. toate judetele?Eu am gasit mai multe variante,in care punctajul se calculeaza in mod diferit.Daca o aveti dvs.,puteti sa o atasati,va rog mult.
Eventual pt. Caras Severin...Pe site-ul Isj-ului nu am gasit decat detalierea punctajului de la pct-ul V.
Ms anticipat pt. raspunsuri.
Mesaj personal
KEANU
Trimis: 7 Aug 2010, 01:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (miha_teacher @ 7 Aug 2010, 09:58 AM)
Vreau sa va intreb si eu ceva:
Acea fisa de evaluare a activitatii metodico-stiintifice este aceeasi pt. toate judetele?Eu am gasit mai multe variante,in care punctajul se calculeaza in mod diferit.Daca o aveti dvs.,puteti sa o atasati,va rog mult.
Eventual pt. Caras Severin...Pe site-ul Isj-ului nu am gasit decat detalierea punctajului de la pct-ul V.
Ms anticipat pt. raspunsuri.

unele judete n-au fisa din asta, pentru ca asa a hotarat isj-u'

--------------------
Ospătărița Natalia - admirația mea eternă pentru inovație într-ale logicii. Mă-nclin.
Mesaj personalIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
Gianina Mariana
Trimis: 11 Aug 2010, 09:52 AM

Utilizator
**

Urgent!!! M-am titularizat anul acesta ca invatatoare in sat Cuza-Voda com. Ipatele jud. Iasi si sunt disponibila de a face SCHIMB cu un titular care are post mai aproape de Iasi, intrucat anul acesta nu sunt posturi la detasari. Daca intereseaza pe cineva, va rog contactati-ma la adresa de mail ginut_b@yahoo.com.
Mesaj personal
KEANU
Trimis: 11 Aug 2010, 12:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Gianina Mariana @ 11 Aug 2010, 09:52 AM)
Urgent!!! M-am titularizat anul acesta ca invatatoare in sat Cuza-Voda com. Ipatele jud. Iasi si sunt disponibila de a face SCHIMB cu un titular care are post mai aproape de Iasi, intrucat anul acesta nu sunt posturi la detasari. Daca intereseaza pe cineva, va rog contactati-ma la adresa de mail ginut_b@yahoo.com.

Nu cred ca va dori cineva mai aproape de Iasi sa faca schimb. Asta a fost si scopul examenului. Toata lumea a vrut mai aproape de Iasi.

--------------------
Ospătărița Natalia - admirația mea eternă pentru inovație într-ale logicii. Mă-nclin.
Gianina Mariana
Trimis: 11 Aug 2010, 12:37 PM

Utilizator
**

Ma gandesc ca poate unui titular i-ar fi mai aproape sa faca naveta spre Ipatele decat spre Iasi; nu m-am gandit la titularii care locuiesc in Iasi, ci in satele din apropiere.
Mesaj personal
KEANU
Trimis: 11 Aug 2010, 12:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Gianina Mariana @ 11 Aug 2010, 12:37 PM)
Ma gandesc ca poate unui titular i-ar fi mai aproape sa faca naveta spre Ipatele decat spre Iasi; nu m-am gandit la titularii care locuiesc in Iasi, ci in satele din apropiere.

stai linistita, titularii care locuiesc in satele din apropiere n-aveau motiv sa solicite post langa iasi

oricum, te rog sa nu mai postezi acelasi anunt de zece ori! din respect pentru ceilalti

--------------------
andreea_mdm
Trimis: 17 Aug 2010, 06:23 PM

Utilizator
**

care este din iasi va rog sa imi spuneti si mie cand se fac inscrierile pentru detasare. Am dat anul asta titularizarea si m-am titularizat. Acum sunt in focul defului, am avut azi scris ji joi oral , deci nu prea am timp sa umblu pe la isj acum. Sper sa am timp dupa ce termin cu asta ! Care e ultima zi de inscriere la detasare Iasi?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved