Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> ARACIP, noua metodologie
adrian35
Trimis: 2 Sep 2010, 01:22 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Dupa cum precis s-a auzit, ARACIP a introdus o noua metodologie de la 1 sept. Se spune in aceasta metodologie ca trebuie facuta o cerere, o evaluare in format clasic, adica pe hartie apoi acestea scanate si transpune pe supor electronic. Plus se mai vorbeste acolo de o taxa pentru acreditare care trebuie depusa la dosar. Toate aceste, culmea, pentru ca ARACIP este preocupat pentru inlaturarea birocratiei. Intrebarea mea este daca stiti unde gasesc aceste formulare pentru cerere si un nr de cont.....
Mesaj personal
chchch
Trimis: 2 Sep 2010, 03:31 PM

Utilizator avansat

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
Danusha
Trimis: 30 Sep 2010, 02:31 PM

Utilizator avansat

Știe cineva care e termenul până la care se pot depune dosarele de autorizare la ARACIP?
Oricât am căutat pe site-ul ARACIP nu am găsit.

--------------------

Samba si, trabajo no!
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 30 Sep 2010, 02:37 PM

Mentor

Intrebati la ISJ.

--------------------
user posted image
Mesaj personal
Danusha
Trimis: 30 Sep 2010, 02:52 PM

Utilizator avansat

Am întrebat la ISJ, inspectoarea a sunat la ARACIP si răspunsul a fost: căutați pe site.
Pe site nu am găsit sad.gif

--------------------

Samba si, trabajo no!
Mesaj personal
rubik
Trimis: 1 Oct 2010, 03:43 AM

Utilizator
**

ARACIP este un ONG.
Daca Ministerul doreste o acreditare- nu are decat sa o reglementeze.
ARACIP are relatii subterane cu Ministerul si creaza confuzii in randul scolilor.

Un aviz de calitate cerut de Minister- oricand, dar sa-l reglementeze si sa plateasca transparent.

Pana atunci ARACIP face CIP-CIRIP cu niste fonduri europene, iar Ministerul face "ciocu mic".

Ca asa-i in tenis. Pam-Pam
Mesaj personal
ileana15
Trimis: 1 Oct 2010, 04:43 PM

Utilizator
**

Dar stie cineva care e termenul până la care se pot depune dosarele de acreditare la ARACIP?[B]
Mesaj personalTrimite email
Danusha
Trimis: 4 Oct 2010, 08:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ileana15 @ 1 Oct 2010, 04:43 PM)
Dar stie cineva care e termenul până la care se pot depune dosarele de acreditare la ARACIP?[B]

Nu mi-e clară o chestie. Când se plătește taxa? Înainte de a duce dosarul la ARACIP (în ultima adresă către ISJ-uri scrie că trebuie să ai copia chitanței la depunere) sau după ce l-ai depus, pe baza facturii emise de ei?
Azi am sunat la ARACIP, dar înafara secretarei nu se răspundea la telefon.
Eu nu mă las, întreb și despre termenul care vă interesează pe dumneavoastră, numa' să-i prind!

--------------------

Samba si, trabajo no!
Mesaj personal
getahudici
Trimis: 4 Oct 2010, 09:13 PM

Utilizator
**

Anul trecut termenul de depunere a cererii si a raportului de evaluare interna la Inspectorat a fost 23 octombrie. Dupa aceea Inspectoratele au fost planificate pe zile sa duca dosarele la ARACIP, dar nu mai tarziu de 30 octombrie. Evaluarea externa a fost in noiembrie, intre 2 si 30, conform planificarii. Propunerile ARACIP de acordare sau neacordare a autorizarii a fost 11.12.2009.
Cat despre taxa, s-a platit jumatate inainte, restul pana la venirea expertilor ARACIP.
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 4 Oct 2010, 09:30 PM

Mentor

QUOTE (getahudici @ 4 Oct 2010, 09:13 PM)
Anul trecut termenul de depunere a cererii si a raportului de evaluare interna la Inspectorat a fost 23 octombrie. Dupa aceea Inspectoratele au fost planificate pe zile sa duca dosarele la ARACIP, dar nu mai tarziu de 30 octombrie. Evaluarea externa a fost in noiembrie, intre 2 si 30, conform planificarii. Propunerile ARACIP de acordare sau neacordare a autorizarii a fost 11.12.2009.
Cat despre taxa, s-a platit jumatate inainte, restul pana la venirea expertilor ARACIP.

Anul asta isj-ul nostru s-a cam scuturat...

Acest mesaj a fost modificat de către amethyst la data 4 Oct 2010, 09:31 PM

--------------------
user posted image
Mesaj personal
lasvegas
Trimis: 5 Oct 2010, 09:07 PM

Utilizator activ

Un colegiu cu profil tehnic poate solicita autorizare pentru o clasa profil servicii?
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 5 Oct 2010, 09:08 PM

Mentor

da

--------------------
user posted image
Mesaj personal
lasvegas
Trimis: 5 Oct 2010, 09:34 PM

Utilizator activ

Raspunsul este valabil si pentru acest an? Daca aveti si actul normativ care precizeaza acest lucru va rog sa mi-l indicati. Multumesc
Mesaj personal
ciaciru
Trimis: 6 Oct 2010, 01:51 PM

Utilizator avansat

ARACIP= Birocratie

Acest mesaj a fost modificat de către ciaciru la data 6 Oct 2010, 01:51 PM
Mesaj personal
Dana_BD
Trimis: 12 Oct 2010, 09:56 PM

Utilizator
**

Am fost numita în comisia de calitate din scoala.Mi s-au pus in brate o grămadă de materiale din care nu prea ințeleg mare lucru....
Cine poate sa mă ajute...pare o muncă uriașă...adică foarte multe hârtii sad.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved