Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> secretara personal didactic auxiliar
espac69
Trimis: 30 Sep 2010, 10:41 AM

Utilizator activ

Grup: Members

va rog din suflet sa-mi trimita cine are ordinul de minustru prin care postul de secretar a fost asimilat ca personal didactic auxiliar, pentru ca Universitatea tehnica din Cluj-napoca nu vrea sa-mi recunoasca statutul si nu vrea sa asigure cazarea fiului meu in caminul studentesc gratuit. motivul: conform L.128/1997 postul de secretara nu este cuprins la personal didactic auxiliar........Pana anul trecut fiul meu a beneficiat de gratuitate, de anul acesta nu......Help mi plizzzzzzzzzzzzzzz
Mesaj personal
eu-mirandolina
Trimis: 30 Sep 2010, 12:07 PM

Utilizator avansat

Pentru espac69-OG nr.15/2008 care cuprinde in anexe pentru salarizare si functiile didactice auxiliare.Daca va regasiti ca incadrare cu statutul de secretar III,II,I IA....cu studii medii (M) sau superioare(S) atunci este clar ca postul pe care lucrati este didactic auxiliar.Atentie insa ca exista si secretare cu statut de personal nedidactic.Vedeti in statul de functii care este titulatura exacta a functiei pe care o ocupati.
Mesaj personal
espac69
Trimis: 30 Sep 2010, 02:19 PM

Utilizator activ

daca o iei asha...korekt. de la oficiul juridic de la universitate mi s-a raspuns ka nu ma regasesk in art.6 din l.128/1997
Mesaj personal
eu-mirandolina
Trimis: 30 Sep 2010, 02:57 PM

Utilizator avansat

Imi pare rau dar cred ca este rea voință.In mod normal adeverința eliberată de unitatea de învățământ este un act.
Mesaj personal
lylypapiu
Trimis: 1 Oct 2010, 08:33 PM

Utilizator avansat

Buna. Sper sa te ajute mesajul meu.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 509 )
Fișier atașat  omec4847_2004_echivalare_contabi_functie_auxiliara.pdf
Mesaj personal
lylypapiu
Trimis: 1 Oct 2010, 08:34 PM

Utilizator avansat

Buna. Sper sa te ajute.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 814 )
Fișier atașat  didactic_auxiliar_secretare.doc
Mesaj personal
lylypapiu
Trimis: 1 Oct 2010, 08:34 PM

Utilizator avansat

Si inca ceva.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 674 )
Fișier atașat  numire_secretar__did_aux.tif
Mesaj personal
Olena Vladescu
Trimis: 2 Oct 2010, 03:31 PM

Utilizator avansat

Eu am copilul in anul III la "Cuza" si am platit in fiecare an caminul, mi s-a spus ca nu sunt "didactic de predare", am incercat ceva cu liderul de sindicat ... dar s-a plictisit de problema mea, asa ca platesc si anul acesta....
Mesaj personal
llena
Trimis: 2 Oct 2010, 06:18 PM

Utilizator avansat

da,numai adeverinte de didactic vor la facultati
Mesaj personal
tulceanul
Trimis: 4 Oct 2010, 12:29 PM

Utilizator
**

conform art. 1 din statut personalul didactic auxiliar este personal didactic. personalul didactic de predare este personal didactic. art. 6 elimina din continut cuvantul " de predare " la functiile didactice de predare si ,de aici, toti rauvoitorii asimileaza notiunea de personal didactic numai cu profesorii si invatatorii ( de predare ).statutul personalului didactic se refera la profesorii,invatatori,pedagogi.bibliotecari....inspectorul sef de la inspectoratul judetean nu este personal didactic ? este . personal didactic de conducere.solicit de un an de zile la minister un raspuns autorizat daca pedagogul scolar este personal didactic si nu am primit raspuns. de acum le trimit in fiecare saptamana scrisori pana primesc un raspuns.
Mesaj personal
espac69
Trimis: 5 Oct 2010, 11:44 AM

Utilizator activ

conform statutului, personalul didactic se imparte in personal didactic de predare, de conducere si indrumare si auxiliar....deci, avem dreptul sa beneficiem de toate drepturile prevazute in statut pentru PERSONAL DIDACTIC.insa se pare ca si liderii de sindicat tin partea numai [profesorilor, invatatorilor,maistrilor, etc....uita ka suntem si noi akolo si avem drepturi, pe care multa lume nu ni le respecta...Din Pacate...oricum va multumesc pentru raspunsuri, adresa din 1998 am gasit-o si eu in arhiva mea, si am sa dau univeristatea tehnica din cluj in judecata daca numi acorda gratuitatea la cazare...Se pare ca instanta rezolva totul in favoarea "angajatului".
Mesaj personal
j.lacra
Trimis: 5 Oct 2010, 03:04 PM

Utilizator avansat

Si eu sunt in aceeasi situatie. Sunt administrator financiar si fiica mea este studenta in anul II la Constructii la Iasi. Nici anul trecut si nici acum nu mi se recunoaste statutul de personal didactic. Am cerut raspuns scris si mi s/a spus ca nu sunt cadru didactic. Am argumentat ca in statut scrie clar "copiii personalului didactic beneficiaza....", iar statutul se aplica nu numai cadrelor didactice. Mai mult in acelasi articol 108 la pct 1 scrie sad.gif1) Cadrele didactice și copiii acestora în vârstă de până la 14 ani, care însoțesc preșcolari, elevi sau studenți în tabere și excursii, beneficiază de gratuitate privind transportul, cazarea și masa, în condițiile legii.Deci acolo unde e vorba doar de cadre didactice este specificat clar acest lucru. Intentionez sa fac o adresa Ministerului Educatiei.
In ceea ce priveste liderii de sindicat, ce sa spun? Am citit contractul de munca la nivel de judet si ce credeti? Scrie negru pe alb "copiii cadrelor didactice....." in loc de copiii personalului didactic. Daca nici ei nu respecta legea....
Mesaj personalYahoo
marisara
Trimis: 6 Oct 2010, 09:03 PM

Utilizator activ

Si eu am avut probleme de acest gen. Fetita mea a fost studenta la ubb cluj si 2 ani din cei 4 a beneficiat de acest avantaj, adica de adeverinta ca sunt cadru didactic auxiliar, adeverinta vizata de ISJ. Prima data nu s-a aprobat dar dupa ce am depus contestatie la decan am primit raspuns favorabil. Sper sa reusesti si tu!
Mesaj personal
tulceanul
Trimis: 28 Oct 2010, 06:05 PM

Utilizator
**

gata.s-a legiferat. personalul didactic auxiliar nu este personal didactic .copii acestora nu mai beneficiaza de aceste drepturi. asa spune noua lege a educatiti. clar.
Mesaj personal
pufulici2010
Trimis: 29 Oct 2010, 11:56 AM

La prima intervenție

Buna ziua! sunt pt prima oara pe aici si sper sa fiu utila

In ordin MEN 3522/30.03.2000 privind aprobarea fiselor postului si fiselor de evaluare a pers didactic si didactic auxiliar din inv preuniv la art. 1 lit. b "functii didactice auxiliare : bibliotecar, documentarist, redactor.... coregraf si secretar, secretar-sef"
Mesaj personal
espac69
Trimis: 29 Oct 2010, 12:20 PM

Utilizator activ

din pacate tulceanu are dreptate..asa se pare ca noi, pesonalul didactic auxiliar nu mai avem dreptul de a necaza copii gratuit la facultate, pentru ca nu suntem personal didactic in activitate...bine ca muncim de zeci de ani in invatamant si suportam toate [***]urile tuturor "profesorilor" care habar n-au sa=si predea orele..
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved