Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> posturi did.auxiliar
gunginan
Trimis: 18 Oct 2010, 06:10 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Cine stabileste nr.de posturi la personalul did.auxiliar intr-o unitate de invatamant ,CA al unitatii sau CA al ISJ ?
Mesaj personal
eu-mirandolina
Trimis: 19 Oct 2010, 09:57 AM

Utilizator avansat

Nu aveti stat de functii aprobat de ISJ? Acesta aproba posturile in functie de normativele in vigoare.
Mesaj personal
gunginan
Trimis: 19 Oct 2010, 11:41 AM

Utilizator activ

Cf.Legii 128/1997 art.19 alin 4 .structura si nr. de posturi pentru personalul didactic auxiliar din invatamantul de stat se stabilesc de CA al unitatii de invatamant , pe baza criteriilor de normare elaborate de MEC, pentru fiecare categorie de personal. Nu inteleg de ce ISJ aproba posturile la did . aux. cand in Legea 128 / 1997 scrie altceva?
Mesaj personal
chchch
Trimis: 20 Oct 2010, 08:34 AM

Utilizator avansat

Eu sunt curioasa daca este scoala in care se respacta normativele in acest sector. La noi NU ! In fiecare an depunem cerere pt aceste posturi.Nu se aproba nimic. Acum cu reducerile ne-au omorat. In primavara s-au redus la profesori titulari, in august la auxiliar/nedidactic. Dar se cere CALITATE . Este incredibil la ce s-a ajuns. Exact ca pe vremea ceausista. La inceput de an scolar, avand lucrari in scoala, TOATA suflarea scolii a spalat geamuri, coridoare, mobilier. ...oamenii au inteles o data, dar sa faci un obicei din acest lucru? Normal ca se revolta, nu au in fisa postului asa ceva (secretar, contabil, profesor, director) Vin tot felul de controale, amenzi - NU INTERESEAZA PE NIMENI ca nu ai cu cine lucra.

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
eu-mirandolina
Trimis: 20 Oct 2010, 05:15 PM

Utilizator avansat

Nu ati inteles: posturile la auxiliar se discuta in CA, se fundamenteaza de catre unitatea scolara ,fundamentare care se prezinta la ISJ.Daca aceasta este conforma cu legea se aproba postul propus in statul de functii.Orice ati spune statul de personal il aproba ISJ.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved