Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PCO INVATATORI
cerna_adi60
Trimis: 19 Oct 2010, 10:08 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Ma poate lamuri cineva in legatura cu plata cu ora la invatatori ?
Daca in schema orara are 18 ore, iar invatatorul are gradul didactic I si peste 25 ani vechime i se diminuează norma cu 2 ore ,aceste ore se plătesc la plata cu ora ,Corect ?
Pe de altă parte Legea 128/1997 stipulează că învățătorul este angajat pe post ,fără să se facă precizării clare cîte ore trebuie să presteze pe săptămână.
Când -să presupunem că nu are 18 ore în catedră (ex.17 ore),i se diminuează salariul cu 1 oră !!!??? Nu, și atunci ? nu văd logica plății PCO.
De ce s-ar plăti PCO când depășește norma didactică cu 1,2 ore !!??? Cred că aceste ore fac parte din obligația/postul învățătorului.
Aștept opinii pertinente ! Este o simplă întrebare și nu doresc învrăjbirea cd !
Mesaj personal
ILUS
Trimis: 19 Oct 2010, 02:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cerna_adi60 @ 19 Oct 2010, 10:08 AM)
Ma poate lamuri cineva in legatura cu plata cu ora la invatatori ?
Daca in schema orara are 18 ore, iar invatatorul are gradul didactic I si peste 25 ani vechime i se diminuează norma cu 2 ore ,aceste ore se plătesc la plata cu ora ,Corect ?
Pe de altă parte Legea 128/1997 stipulează că învățătorul este angajat pe post ,fără să se facă precizării clare cîte ore trebuie să presteze pe săptămână.
Când -să presupunem că nu are 18 ore în catedră (ex.17 ore),i se diminuează salariul cu 1 oră !!!??? Nu, și atunci ? nu văd logica plății PCO.
De ce s-ar plăti PCO când depășește norma didactică cu 1,2 ore !!??? Cred că aceste ore fac parte din obligația/postul învățătorului.
Aștept opinii pertinente ! Este o simplă întrebare și nu doresc învrăjbirea cd !

Fara sa se supere nimeni, doar o parere: nu ar trebui platita aceeasi persoana la pco.
Legea 128, art. 45( 1) i-a facilitat acest drept pt ca a prestat 25 ani .Asta inseamna ca, nu mai face fata unui nr. mai mare de ore!
Cele 2 ore sa fie platite altui cadru didactic.Oricum inv ia acelasi salariu, chiar daca s-a diminuat norma.
Asa gandesc eu, nu vreau sa supar pe nimeni!!!!!!
Mesaj personal
danielahraniciuc@yahoo.com
Trimis: 19 Oct 2010, 02:37 PM

Utilizator avansat

,,LEGEA SE EXECUTĂ NU SE DISCUTĂ,,
DEOCAMDATĂ ESTE DREPTUL LOR :EDUC.INV. PROF. M.I.
CE E MAI GRAV : INCADRAREA CU NORMAREA NU MAI ,, PICĂ,, ACOLO UNDE SUNT MAI MULȚI PROF. ( - 0,11 NORMĂ PTR. CELE 2 ORE/SĂPT. E UN FEL DE DEGREVARE)
Mesaj personal
cerna_adi60
Trimis: 19 Oct 2010, 02:55 PM

Utilizator activ

Daca s-ar aplica legea si nu s-ar discuta..ehe !!! Legea nr.221 asteapta si se discuta inca....Ne merita soarta !
Mesaj personal
roset
Trimis: 19 Oct 2010, 07:10 PM

Mentor

Ilus,
Plata celor 2 ore se face in conformitate cu legea,nu ca invatatorul, nu ar fi in stare sa-si faca datoria (dupa 25 de ani si grI-doar aceia primesc.Multe judete au castigat dreptul SI IN INSTANTA)!
Ce spuneti despre plata cu ora a unui profesor care are acelasi grad,aceeasi vechime si 5-6 ore/sapt in plus ?Ei sunt in stare?
Parerea ramane doar a dumneavoastra,noi (eu) am inteles doar ,,tendinta"
confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
ILUS
Trimis: 20 Oct 2010, 10:34 AM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 19 Oct 2010, 07:10 PM)
Ilus,
Plata celor 2 ore se face in conformitate cu legea,nu ca invatatorul, nu ar fi in stare sa-si faca datoria (dupa 25 de ani si grI-doar aceia primesc.Multe judete au castigat dreptul SI IN INSTANTA)!
Ce spuneti despre plata cu ora a unui profesor care are acelasi grad,aceeasi vechime si 5-6 ore/sapt in plus ?Ei sunt in stare?
Parerea ramane doar a dumneavoastra,noi (eu) am inteles doar ,,tendinta"
confused06.gif

Cred ca am fost inteleasa gresit.Nu am avut tendinta de a supara pe nimeni.Alta era ideea: Se vede ca suntem toti din sistem stresati, vrem sa zicem una si se intelege alta.Ca sa fie invatamantul de calitate in Romania, trebuie sa fim platiti la justa valoare si sa fim respectati.
Asta incercam eu sa zic: daca prof, inv ... are 25 ani, are norma mai mica, dar sa fie remunerat corespunzator si sa nu fie platit si la PCO.La PCO sa se faca angajari, sa se mareasca nr. de norme, nu sa se dea oameni afara.... fie profesor, fie invatator, fie secretar... etc....
Iar cei care devin profesori sa nu-i angajeze nimeni pentru ca nu sunt posturi si sa plece din tara ca sa fie umiliti.
Asta incercam eu sa spun, nu ca as avea ceva cu o anumita persoana.Imi cer scuze daca s-a inteles altceva.
Toate cele bune!
Mesaj personal
roset
Trimis: 20 Oct 2010, 05:23 PM

Mentor

Da,pana acum vreo 4-5 ani un invatator avea cel putin 20 de ore la clasa a IVsi 18 la cls I-II.De cand cu ed fizica numarul scade dar invatatorii sunt platiti pe POST DIDACVTIC,nu la nr de ore!La clasa a II-a din 23 de ore scadem 2 limbi straine,2 ed. fizica,1 religie si tot raman 18!Cred ca n-a fost decat o ,,interpretare personala " a articolului si asta nu-i o suparare,atata timp cat nu aveti puterea de decizie biggrin.gif !
Glumesc,desigur!
Toate bune!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved