Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> asistentele la clasa
monaaida
Trimis: 21 Oct 2010, 08:32 PM

Începător
*

Grup: Members

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca se poate unsure.gif
Sunt profesoara de engleza si in general am fost asistata de catre directori la clasa o singura data pe semestru. Mama este educatoare si s-a transferat de la o gradinita la alta iar noua ei directoare a hotarat ca semestrul acesta sa o asiste la 12 activitati adica de 12 ori in acest semestru. Este foarte suparata si nu intelege de ce se intampla asta dupa 30 de ani in invatamant. M-a intrebat pe mine cat de normal este sa fie atat de asistata de director si mai ales la grupa mica si nu am stiut ce sa-i raspund. Daca ea nu vazut asta in 30 de ani de invatamant eu cu atat mai putin in 3 ani.
Va rog sa ma ajutati si daca se poate si o lege suport in care sa se precizeze faptul ca directorul poate intra la clasa in asistenta ori de cate ori vrea.
Mesaj personal
chchch
Trimis: 21 Oct 2010, 09:25 PM

Utilizator avansat

ROFUIP

p) controlează, cu sprijinul șefilor de catedră, calitatea procesului instructiv-educativ. În cursul unui an școlar, directorul efectuează săptămânal 3-4 asistențe la orele de curs, astfel încât fiecare cadru didactic să fie asistat cel puțin o dată pe semestru. La asistențele efectuate sau la unele activități ale catedrelor, directorul este însoțit, de regulă, de șeful de catedră

Poate face cate asistente doreste .

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
mira50
Trimis: 21 Oct 2010, 10:24 PM

Utilizator activ

Atat de multe asistente la ore nu se fac decat in cazul debutantilor sau al reclamatiilor. Eu, dupa asistenta la 1-2 ore, as ruga directoarea sa afiseze un grafic al asistentelor, ca si-a propus sa faca asa de multe, incat are nevoie de unul. Nu de alta, dar sa se convinga ca nu este hartuire. Si, de asemenea, sa o roage sa faca si ea vreo 2 lectii demonstrative, ca sa fie si directoarea ,,in randul lumii"si sa dea un bun exemplu.Textul legii spune: cel putin 1 ora de asistenta, la 12 iti cam pui intrebari.Tot textul regulamentului zice sa treaca pe la toti, in mod egal, ca e democratie; 3-4 asistente pe saptamana la 3-4 profesori, nu la acelasi cadru didactic.
E ,,sarita" directoarea sau e o smechera care a aflat ca exista ,,frica de inspectie" si o speculeaza. Au si directorii o frica, frica de reclamatii. Educatoarele sunt fricoase?
Mesaj personal
chchch
Trimis: 21 Oct 2010, 10:29 PM

Utilizator avansat

Eu ma intreb daca directoare nu are si alte treburi de rezolvat, sta frumos pe capul oamenilor ! Doamne, ma minunez ce mai aud. Lucrez de 30 de ani , cred ca am trecut prin 7 scoli dar nu m-a stresat niciun director. Se pare ca am fost o norocoasa pana acum . happy30.gif

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
cristianion99
Trimis: 21 Oct 2010, 10:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (chchch @ 21 Oct 2010, 09:25 PM)
ROFUIP

p) controlează, cu sprijinul șefilor de catedră, calitatea procesului instructiv-educativ. În cursul unui an școlar, directorul efectuează săptămânal 3-4 asistențe la orele de curs, astfel încât fiecare cadru didactic să fie asistat cel puțin o dată pe semestru. La asistențele efectuate sau la unele activități ale catedrelor, directorul este însoțit, de regulă, de șeful de catedră

Poate face cate asistente doreste .

Sa vina , de cate ori vrea. Cum vine, asa pleaca. laugh.gif
Oricum , la 12 asistente, nu stiu care e scopul. Eu m-as plictisi.

Acest mesaj a fost modificat de către cristianion99 la data 21 Oct 2010, 10:41 PM
Mesaj personal
monaaida
Trimis: 21 Oct 2010, 11:09 PM

Începător
*

va multumesc pentru informatii.
mama nu este fricoasa asa cum am vazut precizat de cineva dar la 12 inspectii intr-un semestru si dupa 30 de ani de munca esti revoltat de ceea ce se intampla in jurul tau (ma refer la mama)
Mesaj personal
albu monica
Trimis: 21 Oct 2010, 11:20 PM

Mentor

QUOTE (monaaida @ 21 Oct 2010, 11:09 PM)
mama nu este fricoasa asa cum am vazut precizat de cineva dar la 12 inspectii intr-un semestru si dupa 30 de ani de munca esti revoltat de ceea ce se intampla in jurul tau (ma refer la mama)

mie imi suna a hartuire. cum sa anunti 12 asistente intr-un semestru?
anunti prima asistenta, daca nu esti multumit de prestatia respectivului, dai indrumarile de rigoare, apoi anunti urmatoarea asistenta care are scopul de a constata daca acesta si-a imbunatatit stilul.

--------------------
Mesaj personal
lylyana32
Trimis: 22 Oct 2010, 02:06 PM

Utilizator avansat

Si cand esti anuntat ca iti vine directorul in asistenta trebuie sa ai pregatit un proiect de lectie? Ma refer, in special, la cei care au gradul I. Sau e de ajuns o schita a lectiei? confused06.gif
Mesaj personal
rubas10
Trimis: 22 Oct 2010, 03:12 PM

Utilizator
**

Chiar daca ai gradul I si vechime "cat cuprinde ", trebuie sa prezinti directorului un proiect didactic ,atunci cand iti vine in asistenta .
Mesaj personal
tetra
Trimis: 22 Oct 2010, 03:21 PM

Utilizator activ

In cazul in care inspectia este anuntata din timp, trebuie sa ai un proiect didactic, dar in cazul in care este asistenta neanuntata, cel cu gradul I trebuie sa aiba schita de lectie.
Mesaj personal
sartre
Trimis: 22 Oct 2010, 06:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cristianion99 @ 21 Oct 2010, 10:38 PM)

Poate face cate asistente doreste . [/QUOTE]
Sa vina , de cate ori vrea. Cum vine, asa pleaca. laugh.gif
Oricum , la 12 asistente, nu stiu care e scopul. Eu m-as plictisi.

Daca e frumoasa, poate sa vina ora de ora!
Nu ma plictiseste!
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Mesaj personal
massy
Trimis: 22 Oct 2010, 06:37 PM

Mentor

QUOTE (albu monica @ 21 Oct 2010, 11:20 PM)

anunti prima asistenta, daca nu esti multumit de prestatia respectivului, dai indrumarile de rigoare, apoi anunti urmatoarea asistenta care are scopul de a constata daca acesta si-a imbunatatit stilul.

cool20.gif Exact la asta ma gandeam citind postarea colegei. Asta nu mai e deloc ,,fisa postului", e hartuire de-a dreptul.

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
John270566
Trimis: 22 Oct 2010, 06:40 PM

Mentor

QUOTE (massy @ 22 Oct 2010, 06:37 PM)

cool20.gif Exact la asta ma gandeam citind postarea colegei. Asta nu mai e deloc ,,fisa postului", e hartuire de-a dreptul.

Deseori, e singura modalitate prin care un director poate controla angajatul pentru: intarzieri, abuzuri, prezentare sub influenta alcoolului etc.

--------------------
user posted imageuser posted image
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IM
massy
Trimis: 22 Oct 2010, 06:46 PM

Mentor

QUOTE (Sorin Borodi @ 22 Oct 2010, 06:40 PM)
QUOTE (massy @ 22 Oct 2010, 06:37 PM)

Deseori, e singura modalitate prin care un director poate controla angajatul pentru: intarzieri, abuzuri, prezentare sub influenta alcoolului etc.

cool20.gif cool20.gif

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
sartre
Trimis: 23 Oct 2010, 07:39 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Sorin Borodi @ 22 Oct 2010, 06:40 PM)

Si?
Daca-i titular il doare-n basca!
Ai vazut vreo sanctiune drastica?

Acest mesaj a fost modificat de către sartre la data 23 Oct 2010, 07:41 AM
Mesaj personal
mi_bios
Trimis: 23 Oct 2010, 08:47 AM

Utilizator avansat

Probabil nr. cadrelor didactice este mic, iar dna directoare a calculat 3-4 x 36 saptamani = 108 - 144 ore de asistenta.
144 : 12 = 12
Sunt 12 educatoare la gradinita?
In plus, e posibil sa nu fie doar asistente la ore, ci si la alte activitati.
Mesaj personal
sartre
Trimis: 23 Oct 2010, 11:38 AM

Utilizator avansat

QUOTE (mi_bios @ 23 Oct 2010, 08:47 AM)
Probabil nr. cadrelor didactice este mic, iar dna directoare a calculat 3-4 x 36 saptamani = 108 - 144 ore de asistenta.

Ca la carte!
Corecta, d-na directoare!
Ca toti sefii!
Ca de n-ar fi, nu s-ar povesti!

Acest mesaj a fost modificat de către sartre la data 23 Oct 2010, 11:43 AM
Mesaj personal
danyman25
Trimis: 23 Oct 2010, 11:45 AM

Utilizator activ

QUOTE (rubas10 @ 22 Oct 2010, 03:12 PM)
Chiar daca ai gradul I si vechime "cat cuprinde ", trebuie sa prezinti  directorului un proiect didactic  ,atunci cand iti vine in asistenta .

mai ales daca ai un director numit prin delegatie (politic de pdl)...acest pdl i-a gasit pe cei mai infecti ca si caracter dintre prof si i-a pus directori... eu cunosc cateva scursuri de oameni care au dat din coate sub acest regim sa ajunga directori... mai proiecte le trebuie ...oare stiu ei ce e un proiect didactic facut serios ?

mad.gif mad.gif mad.gif mad.gif mad.gif

Acest mesaj a fost modificat de către danyman25 la data 23 Oct 2010, 11:46 AM
Mesaj personal
mi_bios
Trimis: 23 Oct 2010, 11:56 AM

Utilizator avansat

QUOTE (sartre @ 23 Oct 2010, 11:38 AM)

Ca la carte!
Ca toti sefii!

Am incercat o explicatie logica.
Nu inteleg care este problema dvs?!
Mesaj personal
sartre
Trimis: 23 Oct 2010, 12:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mi_bios @ 23 Oct 2010, 11:56 AM)
QUOTE (sartre @ 23 Oct 2010, 11:38 AM)

Ca la carte!
Ca toti sefii!

Am incercat o explicatie logica.
Nu inteleg care este problema dvs?!

Absolut niciuna!
Doar ca logica in tara asta numai functioneaza demult!
Sa fim noi prea suspiciosi?
Mesaj personal
sartre
Trimis: 23 Oct 2010, 12:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lylyana32 @ 22 Oct 2010, 02:06 PM)
Si cand esti anuntat ca iti vine directorul in asistenta trebuie sa ai pregatit un proiect de lectie? Ma refer, in special, la cei care au gradul I. Sau e de ajuns o schita a lectiei? confused06.gif

Schita de lectie!
Sau nu!
Daca nu-i convine....valea!
Mesaj personal
sartre
Trimis: 23 Oct 2010, 12:25 PM

Utilizator avansat

Dupa parerea mea, singurul in masura sa-mi aprecieze munca este inspectorul de specialitate.
Un prieten are o directoare care se pricepe la toate.
Daca nu-i convine, preda ea.
Si mate, si fizica, si chimie,si romana.
Ii pare rau ca nu stie engleza.
Pe vremea ei se facea rusa!
Mesaj personal
cristianion99
Trimis: 23 Oct 2010, 02:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sartre @ 23 Oct 2010, 12:25 PM)

Dupa parerea mea, singurul in masura sa-mi aprecieze munca este inspectorul de specialitate.
Un prieten are o directoare care se pricepe la toate.
Daca nu-i convine, preda ea.
Si mate, si fizica, si chimie,si romana.
Ii pare rau ca nu stie engleza.
Pe vremea ei se facea rusa!

Corect, doar inspectorul de specialitate. Asta in cazul in care nu e si ala pus acolo doar ca a fost in partidul care trebuie.
Directorul vine mai mult asa, ca are in fisa postului de facut asistente, nu ca ar ajuta la ceva aceste "asistente".
Pai daca-ti vine o directoare de sport la matematica, tu poti sa desenezi un dreptunghi pe tabla si sa zici elevilor "uitati, asta e un trapez" laugh.gif
Mesaj personal
dora^
Trimis: 23 Oct 2010, 08:27 PM

Mentor

QUOTE (sartre @ 22 Oct 2010, 06:30 PM)

Daca e frumoasa, poate sa vina ora de ora!
Nu ma plictiseste!
biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Tu chiar ai fi în stare să te uiți la... tocuri și să uiți de copii!!! tongue.gif Ia să te pârăsc io părinților... biggrin.gif

On topic: e hărțuire, clar. Mama ta a ocupat prin transfer / detașare postul vreunui "apropiat" al directoarei? rolleyes.gif

Acest mesaj a fost modificat de către dora^ la data 23 Oct 2010, 08:31 PM

--------------------
user posted image

„Nu știu dacă mai e vreun copil, chiar și în clasa I, care să nu aibă telefon cu internet”.
Victor Ponta, prim-ministrul României.
Mesaj personal
roset
Trimis: 23 Oct 2010, 08:32 PM

Mentor

Spune-i repede lui sofitel si lui stingray (cu i gin Y biggrin.gif )

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved