Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Nr minim elevi clasa, Ajutor va rog !
berevoescul
Trimis: 21 Nov 2010, 08:57 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Stie cineva cati elevi sunt necesari pt 4 clase la invatamant primar la tara ?
Dar la gimnaziu ? Cand se fac simultan ? la ce nr de elevi ?
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 21 Nov 2010, 09:22 PM

Utilizator avansat

character40.gif Cam multe intrebari! Este simplu sa pui intrebarea si altii sa se uite prin legi! Aveti ceva prescris de medic sa nu cautati in legislatia actuala? confused24.gif

--------------------
De bun simt toata lumea area nevoie. Putini il au si fiecare crede ca il are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
roset
Trimis: 21 Nov 2010, 09:33 PM

Mentor

Mi se pare normal ca ,cine intervine sa raspunda,nu sa plaseze un comentariu,,la misto” (mai ales....)
Legea,deocamdata este aceeasi 84 /1995 cu modificarile si imbunatatirile ulterioare si acolo gasiti ce va trebuie!Cautati pe google!
Cand va aparea LEN-ul, o sa vedem ce e nou!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
ionicaaa
Trimis: 22 Nov 2010, 08:02 AM

Utilizator avansat

QUOTE (berevoescul @ 21 Nov 2010, 08:57 PM)

Pt 4 posturi la inv primar e nevoie de 60 de elevi iar clasele din inv gimnazial pot functiona cu minim 10 elevi/clasa.
Mesaj personalTrimite email
adeniss
Trimis: 22 Nov 2010, 08:18 AM

Utilizator avansat

Teoretic asa ar fi (nr. minim conform prevederilor legale 15 elevi la clasa), practic insa sunt si scoli care au peste 100 de copii tot in 4 clase (cazul scolii mele).Depinde de indicatiile pretioase!
Mesaj personal
lylyana32
Trimis: 22 Nov 2010, 03:55 PM

Utilizator avansat

Pana anul trecut trebuia sa strangi minim 10 copii pentru a face clasa I. Incepand cu anul scolar 2009-2010 numarul minim de elevi pentru a se putea infiinta clasa I este de 12. Vorbesc de clase in mediul rural. Anul trecut clasele a II-a, a III-a si a IV-a puteau functiona si cu minim 10 elevi in clasa. (Erau pe sistem vechi, daca pot spune asa.)
Cel putin asa s-a pus problema in judetul Dolj.
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 22 Nov 2010, 04:04 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 21 Nov 2010, 09:33 PM)
Mi se pare normal ca ,cine intervine sa raspunda,nu sa plaseze un comentariu,,la misto” (mai ales....)
Legea,deocamdata este aceeasi 84 /1995 cu modificarile si imbunatatirile ulterioare si acolo gasiti ce va trebuie!Cautati pe google!
Cand va aparea LEN-ul, o sa vedem ce e nou!

character40.gif Mi se pare colosala informatia!!! Auzi domnule cica...sa cautati pe google! Asta da lamurire! Oare ce nu stia? Despre Legea invatamantului sau sa caute pe Google!!! Eu consider la ,,misto" intrebarea (ce sa mai vorbesc de comentariu...) nu raspunsul meu!!! biggrin.gif

--------------------
De bun simt toata lumea area nevoie. Putini il au si fiecare crede ca il are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
chchch
Trimis: 22 Nov 2010, 04:44 PM

Utilizator avansat

kovacsstefan are dreptate. Daca tot aveti internet de ce nu-l folositi, pe www.edu.ro sau site-ul ISJ de care apartineti.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 758 )
Fișier atașat  Anexa_la_OMECTS_nr._5618_2010.zip

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
chchch
Trimis: 22 Nov 2010, 04:47 PM

Utilizator avansat

Pt simultan pag .6

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 491 )
Fișier atașat  0191.zip

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
roset
Trimis: 22 Nov 2010, 05:05 PM

Mentor

Considerati cum doriti,domnule ...stefan! Este dreptul dumneavoastra!
(chchch) Nu cel citat de dumneavoastra a indicat didacticul,ci eu!(ceea ce l-a deranjat pe ...stefan)Vedeti ca lylyana 32 a incercat sa dea raspunsul personal,dar e gresit!(O fi valabil doar la DOLJ- -LEN-ul propunea minim 12) ; Intotdeauna unele ISJ-uri aplica deja ,,legea noua!Asta ,asa, pentru siguranta) biggrin.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 22 Nov 2010, 05:06 PM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
kovacsstefan
Trimis: 22 Nov 2010, 05:32 PM

Utilizator avansat

character40.gif Aveti chef se pare sa va certati cu mine ....Peste tot ma contrati!!! De ce? Mie imi place modul cu abordati problemele! De ce nu ma iubiti ? indifferent17.gif

Acest mesaj a fost modificat de către kovacsstefan la data 22 Nov 2010, 05:33 PM

--------------------
Mesaj personal
roset
Trimis: 22 Nov 2010, 05:47 PM

Mentor

Nu am nimic vis-a-vis de ceea ce dumneavoastra postati! Eu lucrez in mediul rural si,pur si simplu,m-a suparat interventia!Cine credeti ca se va duce in delta cu 700 de lei ,cand vine acasa doar din 2 in 2 luni! Eu am cunoscut,personal, pe cineva care mergea in zone ,,grele” pentru cei 80% chiar si dupa pensie !(Fie-i tarana usoara!)
Cat despre legi TREBUIE SA INVATAM ,TOATE CADRELE DIDACTICE,LEGISLATIA,buna sau rea,asta-i o alta problema!
Nu e nimic personal;daca v-am suparat imi cer iertare!

--------------------
chchch
Trimis: 22 Nov 2010, 08:04 PM

Utilizator avansat

"Cam multe intrebari! Este simplu sa pui intrebarea si altii sa se uite prin legi "

Pentru asta am spus ca are dreptate stefan ! Mi se pare ciudat ca unii (care vad ca au internet) nu cauta singuri raspunsul la intrebari. Asta, dupa cate ati constatat, nu ma impiedica sa nu raspund, sigur ca imi ia ceva timp si mie pt a cauta. Nicio problema, acesta cred ca este scopul acestui forum, nu sa ne jignim...

--------------------
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 23 Nov 2010, 07:56 AM

Utilizator avansat

character40.gif Perfect! Gandim la fel! sign28.gif

--------------------
Mesaj personal
roset
Trimis: 23 Nov 2010, 08:31 AM

Mentor

Corect! Si sigurii foarte bine!Ceilalti....au doar internet!
(Asta sa inteleg?)

--------------------
raibor
Trimis: 23 Nov 2010, 05:25 PM

Mentor

QUOTE (berevoescul @ 21 Nov 2010, 08:57 PM)

... wink.gif ... legea nu-ti explica babeste cum se formeaza clasele in functie de efectiv, dar din enunt poti sa deduci... wink.gif ... eu am dedus urmatoarele:
INV.PRESCOLAR:
-1 grupa - minim 10 copii, maxim 20
-2 grupe - peste 21 de copii
-3 grupe - peste 41 de copii
-4 grupe - peste 61 de copii
INV.PRIMAR:
-1 clasa - minim 10 elevi, maxim 25
-2 clase - peste 26 de elevi
-3 clase - peste 51 de elevi
-4 clase - peste 76 de elevi
INV.GIMNAZIAL-LICEAL:
-1 clasa - minim 15 elevi, maxim 30
-2 clase - peste 31 de elevi
-3 clase - peste 61 de elevi
-4 clase - peste 91 de elevi
... cu simultane, parca s-a dat raspunsul mai sus... smile.gif

--------------------
Viitorul cetatean educat, constient si bine informat, garantul unei societati democratice! ... CE GLUMA BUNA!!!
A darui inseamna a primi. ...???
.
.
7,4 < 5,2 ...???
.
Logica cvorumului este legitimitatea pentru o decizie, ca atare, in subsidiar,
decizia SE IA cu jumatate plus unu din cvorum!!!
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
roset
Trimis: 23 Nov 2010, 06:14 PM

Mentor

Ati inteles bine si este dupa lege,raibor,doar cu o singura interventie: la fiecare ciclu de invatamant, in legea actuala se specifica si un numar ,,in medie" de (15,20...) ceea ce da ,,dreptul" la interpretari.(Asa va fi si in cealalta)
Toate bune!
Exemplu in legea 84/95:
-la clasele I-IV vor fi in medie 20 de elevi,nu mai putin de 10 si nu mai mult de 25
(Ce ar insemna media? 10 + 25 =35-rezulta media de17,5 -matematic,vorbind!);
-in LEN-proiect- in medie 20 ,nu mai putin de 12 si mai mult de 25! Deja creste media ,,spre 20" tongue.gif
,,Smecheria " este la acea ,,in medie",pe car CINEVA (ISJ ori minister),in functie de ce se vrea, o pot folosi ,,si impotriva sindicatelor'',si a scolii,in general!

--------------------
simo_mi
Trimis: 23 Nov 2010, 07:10 PM

Utilizator activ

Omul a pus o intrebare. Chiar nu vad de ce unii se irita pe burta ca nu a cautat pe internet. Poate nu stie de unde sa inceapa, treaba dumnealui! Nu a fortat pe nimeni. Cine stie deja informatiile poate sa-i economiseasca putin timp si sa-i raspunda... cine nu... poate sa-si reverse frustrarile in mod complet rautacios, "asa, de-al naibii"... de ce sa nu supere pe cineva cand are ocazia? Nu e pacat?
Mesaj personal
roset
Trimis: 23 Nov 2010, 07:37 PM

Mentor

simo-mi,
Dar nu inteleg,cine pe cine a suparat?! confused24.gif

--------------------
kovacsstefan
Trimis: 23 Nov 2010, 07:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 23 Nov 2010, 08:31 AM)
Corect! Si sigurii foarte bine!Ceilalti....au doar internet!
(Asta sa inteleg?)

character40.gif V-am spus ca gandim la fel!!! tongue.gif

--------------------
Mesaj personal
roset
Trimis: 23 Nov 2010, 07:47 PM

Mentor

N-am inteles cui ati raspuns! (prima data cu ,,gandirea la fel") rolleyes.gif confused06.gif

--------------------
simo_mi
Trimis: 23 Nov 2010, 09:05 PM

Utilizator activ

QUOTE (roset @ 23 Nov 2010, 07:37 PM)
simo-mi,
Dar nu inteleg,cine pe cine a suparat?! confused24.gif

Ma gandesc ca s-o fi suparat cel care a deschis topicul. Poate ca nu s-a suparat, nici nu ar merita. Ma rog. Prostii.
Mesaj personal
gigia
Trimis: 23 Nov 2010, 11:15 PM

Utilizator
**

Buna!
As dori sa ma ajute cineva cu efectivele minime pentru clase simultane: doua, trei, patru.
Mesaj personal
roset
Trimis: 24 Nov 2010, 03:23 PM

Mentor

Iata:

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 411 )
Fișier atașat  Av_nd__n_vedere_prevederile_art.doc

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved