Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> fondul scolii, fondul scolii
Madalina Ana
  Trimis: 26 Nov 2010, 02:19 PM

Începător
*

Grup: Members

Am 3 copii in 3 institutii de invatamant familia mea este formata din 5 persoane, munceste doar sotul meu deoarece sanatatea nu imi permite sa muncesc iar venitul este de 700 ron plus alocatiile copiilor in liceul viilor (economic 4 ) unde invata fetita mea fondul scolii este de 80 ron anual mie mi se pare exagerat de mare dar intelegere nu sa putut gasi cand am pus aceasta problema in discutie mi sa spus ca acest fond este obligatoriu VI SE PARE CORECT?
Mesaj personal
roset
Trimis: 26 Nov 2010, 04:55 PM

Mentor

Cine a solicitat aceasta suma?

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Madalina Ana
Trimis: 2 Dec 2010, 02:08 PM

Începător
*

suma de 40 ron pe semestru respectiv 80 ron pe an a fost solicitata de catre liceu mi sa transmis in sedita de comitet profesoral si parinti
Mesaj personal
Madalina Ana
Trimis: 2 Dec 2010, 02:09 PM

Începător
*

am intrebat-o personal pe doamna directoare explicandu-i situatia finaciara cu care ma confrunt si dansa mi-a spus ca trebuie sa platesc
Mesaj personal
roset
Trimis: 2 Dec 2010, 02:40 PM

Mentor

Daca-i hotararea comitetului de parinti, si asa ar trebui sa fie,cu toate celelalte situatii legale,cont,banca,justificare de cheltuieli,trebuie s-o platiti! Directorul nu are niciun amestec! (financiar-se intelege!)

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
gen_mitza
  Trimis: 6 Dec 2010, 02:39 PM

Utilizator
**

Nu este corect ! confused05.gif
Din cate stiu scoala este obligatorie si GRATUITA . Nici un parinte sau profesor nu are dreptul sa ceara 1 banut ! Mai ales un **** de comitet de parinti . Ce ? Au ramas fara bani de cafea ?
Doamna , nu dati nici un cent daca dumneavoastra credeti ca nu se merita ! Pentru ce ?
Mie mi'au cerut in ultimul an bani pentru schimbarea mobilierului . Adica eu pentru un an sa platesc 1 milion si generatia urmatoarea sta in "lux" gratuit . Nu le'am dat nimic , sa vad ce poate sa imi faca ... imi aduc masa si scaun de acasa si am terminat balciul .
Asta e scoala ? Pentru ce a trimis UE bani in tara ? Pentru ce a luat basexu bani de la FEMEI ?
Mesaj personal
roset
Trimis: 6 Dec 2010, 03:23 PM

Mentor

gen_mitza,
Inca se la inceput va spun ca aproape nimic nu este corect in tara aceasta!Se incalca flagrant legi care aduc profituri uriase unora!Nu pot,totusi,sa fiu in consens cu atitudinea dumneavoastra!
Daca in C A al scolilor, comunitatea are peste 50% reprezentare,daca scolile arata asa cum arata,atunci nimeni nu poata sa dea sfaturi altora,doar asa de ,,Gica Contra”!
Vai,ce lux va fi dupa plecarea copiilor dumneavoastra,intr-o banca la care i s-a schimbat fata! wink.gif
Aveti dreptate,nimeni nu va poate face nimic,nimeni nu baga in seama astfel de specimene! Cine credeti ca va primeste scaun si masa de acasa!(au si cadrele didactice , niste drepturi,niste regulamente ,ca si dv,nu?) ohmy.gif S-apoi scaunul si masa n-au costat niste bani,ori le-ati insusit din alta parte?
Sa stiti ca U E nu a trimis bani in tara (ar fi fost pe placul romanului, ,,sa primeasca”,doar!),ca si cum am fi toti sinistrati!S-au trimis pe proiecte,dar nu pot sa se incadreze chiar toti!
Ati vrut sa scrieti FMI,ori chiar FEMEI? biggrin.gif

--------------------
roset
Trimis: 6 Dec 2010, 03:25 PM

Mentor

Incerc sa inteleg ce ati vrut sa sugerati cu ***? confused24.gif

--------------------
gen_mitza
Trimis: 6 Dec 2010, 07:34 PM

Utilizator
**

1. Noua ni sa cerut modificarea completa a mobilierelor , nu doar schimbata fata .
2. Am spus in gluma faza ca vin de acasa cu scaun si masa , ce naiba inca nu am luat'o razna .
3. Ti se pare corect ca in ultimul an de scoala sa dai 1 milion pentru mobilier ? Tinand cont ca dai 6 mil pentru album foto , cate 10E cheta la fiecare examen pt BAC + banii de banchet (sala , costum/rochie , etc etc) . Deci pentru un elev dintro familie nu foarte bogata pare aiurea sa mai dai si 1 mil in ultimul an , asta se face in clasa a 9-a (renovarea) .
4. Pai da , scoala noastra a trecut printr'un program de renovare ... dar spre surprinderea noastra sa pus un gard de sarma (15.000 euro .. atat au spus ca a costat ) 20% din clase renovate cu tot ce trebuie (in proiect erau toate clasele) .
In concluzie se fura pe rupte si inca mai fura si de la elevi . Poate sunt unele familii care traiesc doar cu un somaj si 2 alocatii de 40 lei . Dar cine sa se gandeasca la ei ? Directorii ? Pai ei din ce bani isi mai umple barul cu whiskey si dulapiorul cu Jacobs ?

PS: Ma scuza'ti pentru gramatica , la calculator nu stau sa verific "-"ele . Am fost putin cam degajat in primul post , dar cand vad atata nesimtire .. adica femeia explica situatia financiara si raspunsul e ceva de genul " Nu ma intereseaza , sunte'ti obligata sa platiti"

Edit : Corect roset , aproape nimic nu e corect in tara asta . Dar cu scoala nu e de glumit ! Parlamentarii , primarii , directorii nu se gandesc deloc ca noi suntem viitorul tarii ? Ne imbiba cu teorie dar practica 0 , activitati extrascolare ZERO ... daca ar fi dupa majoritatea profesorilor elevii sunt niste masinarii de tocit manuale .

Acest mesaj a fost modificat de către gen_mitza la data 6 Dec 2010, 07:40 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 6 Dec 2010, 10:23 PM

Mentor

Nu inteleg cine va obliga pentru album,cheta de 10 euro pentru bac?(aveti dovezi?),banchet s.c.l.Si acesti bani ii dati tot profesorilor?
P.S. In prima mea interventie am specificat faptul ca banii de la fondul scolii,adunati de comitetul de parinti pe scoala, nu de profesori,ori director sunt CONTABILIZATI pentru care se da socoteala ! Restul e...poveste si inertie (copie) de la generatiile anterioare (revolutiei biggrin.gif )

--------------------
gen_mitza
Trimis: 7 Dec 2010, 01:46 AM

Utilizator
**

Dovezi "nimeni nu are" , dar cheta se face pentru BAC ( de la cei slabi la invatatura pana la "tocilari" ) .
Poate sa fie si comitet de parinti , contabilizati dar nimeni nu are dreptul de a te obliga sa dai banii aia ! Fondul scoli il cere directorul prin comitetul de parinti , doar e logic .. nimeni nu poate sa schimbe nimic in scoala fara stirea directorului !

Eu am dat un exemplu cum se intampla in unele scoli cu elevii din clasele XII - XIII . Cate cheltuieli sunt NECESARE nu obligatorii . Si garantez ca e mult mai necesar sa ai albumul foto (care iti ramane ani si ani de zile) decat mobilier nou care il folosesti 1 an si apoi il distrug "bobocii" . Si daca ma gandesc sunt necesari si acei 10 euro la cheta , de ce sa nu iei o nota mai mare decat trebuie ?
Din cauza sistemului de invatamant sa ajuns sa se copie in halul asta la bac , pentru ca iti baga in cap 20 de materii dintre care doar 3 sunt importante daaar toate te suprasolicita .

Infine , BAC'ul e BAC si situatia doamnei e alta ! Eu ma retrag de aici , atat vreau sa spun ca scoala nu are nici un drept de ati cere bani .. si cu toate astea te obliga ! PUNCT
Mesaj personal
roset
Trimis: 7 Dec 2010, 10:21 AM

Mentor

Daca esti doar elev ai timp sa te mai pui la punct cu scrierea in limba romana!
(Mobilierul era pe care iar a-ti cere era cu cratima!)
Sigur ,in acest caz,ai nevoie sa dai mita la bac!
Daca esti cadru didactic e dezastru,ca de altfel si parinte!
P.S. Album e se pot face (in zilele noastre) foarte simplu-nu ca acum 30 de ani cand doar profesionistii in ale pozelor aveau aparatura!Luati doar o camera performanta si nu va costa 600 de lei de persoana! De acord ca programele sunt incarcate!Totusi, cultura generala se formeaza nu se ,,copiaza”! character17.gif
Sarbatori cu bine!

--------------------
Mamytica
Trimis: 16 Sep 2011, 01:44 PM

Utilizator activ

Buna ziua, citesc , ma uimesc si totusi ma incurajez, nu sunt singurul parinte care nu mai are incredere in Invatamant! Sunt tot mai dezamagita si consternata in acelasi timp! Prima zi de liceu, prima intilnire cu d-na diriginta si bineinteles primele discutii legate de BANI!!! Am stat mai retrasa, incercam sa-mi retin furia si lacrimile de neputinta! Daca spun ceva contradictoriu , copilul meu va avea de suferit! Si totusi cat va tine nerusinarea asta? Va voi face o mica lista cu banuti pe care trebuie(s-a spus ca este obligatoriu)...fondul scolii-70 lei--fondul clasei-15 lei--ecuson-4 lei--mop-galeata- matura-5 lei--scaune-35 -45 lei--anumite manuale trebuie cumparate(astea inca nu stim cat costa) avem pretentii la caiete-nu mari ca mici sau invers si caiete tip repertoar( care costa 18 lei)...si toate astea pe langa faptul ca platesc doar pe abonamente 460 ron...dimineata este o firma de transport iar dupa masa alta firma! Daca nu-mi trimit copiii la scoala, are grija Directia de Asistenta Sociala de mine!!!! Oare stimabilii care decid aceste porcarii se gandesc ca in Romania mai exista si oameni fara locuri de munca , sau in cazul meu 2 copii x 460 ron abonamentele..este cu mult peste salariul sotului meu ....Cat despre bursa sociala si decontarea abonamentelor, am doar un gust amar... nu sunt fonduri, nu au venit tabelele, nu avem bani nici pt salarii..etc etc....Unde vom ajunge? Unde sunt acele vremuri in care eram incurajati sa sa facem o scoala, erai ajutat!!!! Pacata ca nu traieste Vlad Tepes si chiar Ceausescu!!!!Oricum va doresc o zi buna si la cat mai putini parinti nemultumiti!!!!!

--------------------
Cresterea copiilor este parte bucurie, parte razboi de gherila. (Ed Asner)
Mesaj personalIntegrity Messenger IM
roset
Trimis: 16 Sep 2011, 02:55 PM

Mentor

Luati legatura cu comitetul de parinti pe clasa si vedeti ce a (ATI) hotarât in aceasta structura!De ce sa începeti cu reproșuri? wink.gif

--------------------
Mamytica
Trimis: 27 Sep 2011, 11:19 AM

Utilizator activ

Scuzati-mi indignarea, ce sa mai iau legatura si de ce???Sunt 2-3 parinti cu functii cu firme, etc....bineinteles ei sunt in comitet...mai putem noi spune ceva ???Crezi ca mai conteaza? Ceea ce este dureros ca multi dintre noi avem o conditie sociala mai precara....(asta nu inseamna doar casa de lut sau carton) e suficient sa ramai fara loc de munca, nu? ca o masina si un calculator nu tin de foame si sete...nici nu produc bani pt a mi tinea copiii in scoala!!!!!Suntem saraci , dar nu prosti....din pacate societatea nu tine cont de asta....avem 2 clase sociale bine definite....si este suficient atat!O zi buna!

--------------------
Cresterea copiilor este parte bucurie, parte razboi de gherila. (Ed Asner)
Mesaj personalIntegrity Messenger IM
roset
Trimis: 28 Sep 2011, 10:59 AM

Mentor

Aceste ,,comiții” și comitete s-au ales democratic în baza unui regulament de funcționare, Dacă spuneți ca sunt numai părinții cu ,,firme”-înseamnă că pe aceștia i-ați ales!Nu cred că vă poate obliga nimeni la o contribuție bănească,atâta timp cât nu aveți de unde!Sunt situații între situații,dar asta nu înseamnă că cei care pot să ajute scolile trebuie îngrădiți! Ne spunem fiecare amarul. confused06.gif biggrin.gif Cât despre societate.......(care societate? ph34r.gif laugh.gif )

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved