Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Contabil scoala
ella2005
Trimis: 7 Jan 2011, 09:28 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Am nevoie de un raspuns , daca se poate, cu temei legal. In Arges s-au normat zilele acestea posturi de contabili in scoli in vederea descentralizarii. Ce conditii credeti ca ar trebui sa indeplineasca o persoana pentru a putea participa la concurs? Cu niste cursuri de 6 luni se poate?
E nevoie sa aiba vechime in domeniu?
Vorbesc despre un coleg care este prof de informatica si are cursuri de 6 luni in contabilitate. Poate participa la concurs?
Mesaj personal
roset
Trimis: 8 Jan 2011, 01:26 PM

Mentor

Cine organizeaza concursul pune si conditiile (legale, desigur),asa ca ar trebui sa va informati direct de la sursa! wink.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
llena
Trimis: 8 Jan 2011, 02:45 PM

Utilizator avansat

Art.10 din L.82/1991 :
".......
(2) Contabilitatea se organizează și se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare.
.........
(4) Răspunderea pentru aplicarea necorespunzătoare a reglementărilor contabile revine directorului economic, contabilului-șef sau altei persoane împuternicite să îndeplinească această funcție, împreună cu personalul din subordine. În cazul în care contabilitatea este condusă pe bază de contract de prestări de servicii, încheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România, răspunderea pentru conducerea contabilității revine acestora, potrivit legii și prevederilor contractuale."

Poti sa te incadrezi la "alta persoana imputernicita" pt.ca indeplinesti conditia de studii, dar cu conditia ca in fisa postului sa ai printre atributii si intocmirea situatiilor financiare anuale si normal, raspunderea aferenta.
Mesaj personal
roset
Trimis: 8 Jan 2011, 04:02 PM

Mentor

Problema e de ce in scoala trebuie sa fie contabil,atata timp cat exista acele fantome de centre bugetare?
In scoli nu prea exista directori economici!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
llena
Trimis: 8 Jan 2011, 04:48 PM

Utilizator avansat

,,in vederea descentralizarii.''ne spune ... ella2005 unsure.gif
Probabil se desfiinteaza centrele financiare si fiecare scoala v-a avea un administrator financiar.A mai vehiculat candva acest zvon.

Acest mesaj a fost modificat de către llena la data 8 Jan 2011, 04:52 PM
Mesaj personal
ella2005
Trimis: 8 Jan 2011, 10:19 PM

Utilizator activ

Da. Tocmai asa am si fost anuntati ( de fapt chemati cu statul de functii la ISJ). In functie de numarul de copii se acorda o fractiune de norma - pana la o norma - de contabil - administrator financiar. La noi in judet, deja s-au acordat normele si urmeaza aprobarea noului stat de functii si scoaterea posturilor la concurs.
Prin urmare se desfiinteaza centrele bugetare si nici nu mai depindem contabiliceste de primarii.

Acest mesaj a fost modificat de către ella2005 la data 8 Jan 2011, 10:20 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 8 Jan 2011, 10:45 PM

Mentor

Dar care este articolul din LEN,m-ar interesa, care stipuleaza aceste masuri? (Nu ce spun PDL-istii de la ISJ-uri!)

--------------------
ionicaaa
Trimis: 9 Jan 2011, 06:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ella2005 @ 7 Jan 2011, 09:28 PM)
Am nevoie de un raspuns , daca se poate, cu temei legal. In Arges s-au normat zilele acestea posturi de contabili in scoli in vederea descentralizarii. Ce conditii credeti ca ar trebui sa indeplineasca o persoana pentru a putea participa la concurs? Cu niste cursuri de 6 luni se poate?
Vorbesc despre un coleg care este prof de informatica si are cursuri de 6 luni in contabilitate. Poate participa la concurs?

La noi la scoala (Botosani) anul trecut a fost respins dosarul unui candidat cu astfel de cursuri. I s-a spus ca trebuie sa fie absolvent profil contabilitate.Apoi a dorit contabilul primariei dar a fost respins pt ca e functionar public.
Mesaj personalTrimite email
cristinela
Trimis: 13 Jan 2011, 01:38 PM

Utilizator activ

in ce judete stiti ca s-au mai aprobat norme( fractiuni de norma) pt. contabili ( la scolile din mediul rural)?
Mesaj personal
chchch
Trimis: 13 Jan 2011, 10:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ella2005 @ 7 Jan 2011, 08:28 PM)

Va imaginati ca un contabil de scoala e asa de decor ? Cu un curs de 6 luni nu face nimeni fata. Daca as fi director nu m-as da pe mana unui asemenea contabil !

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
llena
Trimis: 14 Jan 2011, 06:49 AM

Utilizator avansat

,,Va imaginati ca un contabil de scoala e asa de decor ? Cu un curs de 6 luni nu face nimeni fata. Daca as fi director nu m-as da pe mana unui asemenea contabil ! ''
Corect chchch !Nu cred ca un informatician se descurca in contabilitate,cum nici un contabil,in informatica.Doar daca ai studii si experienta in ambele.Sunt domenii foarte grele si complexe.
Mesaj personal
chchch
Trimis: 14 Jan 2011, 09:22 AM

Utilizator avansat

Scoala noastra a trecut prin aceasta situatie, s-au organizat 3 concursuri pana s-a gasit omul cel mai valoros. Nu regretam, avem un contabil PERFECT . Nu exagerez !

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
llena
Trimis: 14 Jan 2011, 04:42 PM

Utilizator avansat

Felicitari si lui si unitatii care l-a cautat.
Mesaj personal
chriss_vio_munteanu
Trimis: 22 Jan 2011, 12:30 PM

Începător
*

Buna.
La noi s-a efectuat descentralizarea din 2006. sunt contabil la o scoala din mediul rural si pentru a ocupa postul erau niste conditii date de inspectorat mai exact de contabilul sef al inspectoratului, nu are treaba cu angajarea contabila primariei, ea poate face parte doar din comisie dar asta la decizia scolii, daca vrea sa o treaca in comisie insa comisia e formata dintr-un reprezentant al ISJ-ului, directorul scolii, liderul de sindicat si secretara care se ocupa de partea de secretariat. ca si conditii cel putin studii medii adica liceu nu cursuri, dupa parerea mea nici nu cred ca ar face fata pt ca trebuie sa stii contabilitate ca alfel duci unitatea de rapa. Sa ai minimum 3 ani vechime in domeniu si sa nu ai cazier. se pot face exceptii dar numai in ceea ce priveste vechimea se pot angaja si "proaspeti" absolventidar asta numai cu acordul ISJ obligatoriu. Ca proba de examen este o metodologie stabilita tot de ISJ si proba interviului, pt dosar ai nevoie de cerere, copie legalizata a actelor de studii, cazier judiciar, fisa medicala iar daca ai mai avut carte de munca copie xerox. Asta e ceea ce stiu eu, asa am facut, nu stiu cum e la voi. Detaliile le vei afla de la ISJ.

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved