Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 [2] 3 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Consiliul de administratie, Structura dupa LEN1

In scoala dv. functioneaza CA dupa LEN1?
a. DA [ 41 ]  [28.08%]
b. NU (merge dupa O.M.5619/11.11.2010) [ 78 ]  [53.42%]
c. Nu stiu [ 27 ]  [18.49%]
Voturi totale: 146
Vizitatorii ne-înregistrați nu pot vota 
bia100
Trimis: 31 Aug 2011, 10:57 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Cine face parte din "corpul national de experti"?
Mesaj personal
roset
Trimis: 1 Sep 2011, 08:13 PM

Mentor

Cei care au cel putin 60 de credite în management educational! Si să știți ca nici în momentul de fața nu sunt puțini. Se așteapta doar ,,calea libera” a metodologiei! wink.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
gabiec
Trimis: 2 Sep 2011, 07:28 AM

Utilizator avansat

Extras din proiectul metodologiei:
Art.12
(3) Președintele de ședință al consiliului de administrație desemnează, din rândul salariaților unității de învățământ, ca secretar al consiliului de administrație, persoana cu atribuții de secretar al unității de învățământ, fără drept de vot.

(4) Secretarul consiliului de administrație este ales pentru un mandat cu durata unui an școlar, cu posibilitatea reînnoirii acestuia. Responsabilitățile de secretar al consiliului de administrație pot fi preluate, în absența acestuia, prin dispoziția președintelui de ședință, de către unul dintre membrii consiliului de administrație sau, prin hotărârea, cu majoritate simplă, de către o altă persoană, angajată în unitatea de învățământ respectivă.

Deci, nu inteleg, secretarul CA se alege sau se desemneaza de catre presedintele CA?
Apoi, este vorba despre persoana cu atributii de secretar al unitatii, sau poate fi orice persoana din randul salariatilor?

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 2 Sep 2011, 07:31 AM

Utilizator avansat

Chiar ieri m-am intrebat si eu de ce la noi scrie PV-ul unul din CA.
Eu am inteles ca secretarul unitatii e si secretarul CA-ului. (ales, numit dar e "obligatoriu" P) )

Oricum e doar proiect. La final cred ca se va corecta ceva pe ici pe colo.

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 2 Sep 2011, 07:32 AM

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
roset
Trimis: 2 Sep 2011, 08:42 AM

Mentor

Probabil s-au ,,inspirat” din metodologia funcționarii consiliilor locale unde secretarul (ce-i drept al CL) face aceasta activitate fără drept de vot. (Poate ca este ,,zvonacul” catre profesori!) laugh.gif wink.gif laugh.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
cristinane
Trimis: 2 Sep 2011, 08:48 AM

Utilizator
**

Consilierul educativ este membru de drept in Consiliul de Administratie sau se alege ca si restul membrilor de catre Consiliul Profesoral?
Consilierul educativ este echivalent cu director adjunct?
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 2 Sep 2011, 09:39 AM

Utilizator avansat

Nu.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
gabiec
Trimis: 2 Sep 2011, 02:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cristinane @ 2 Sep 2011, 08:48 AM)
Consilierul educativ este echivalent cu director adjunct?

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
sc sport
Trimis: 3 Sep 2011, 10:28 PM

Utilizator activ

In legea educatiei nationale la art. 96. alin.2 lit.a se arata ca , consiliul de administratie este format din 3 cadre didactice, inclusiv directorul; 2 reprezentanți ai părinților; un reprezentant al primarului; un reprezentant al consiliului local.

Iar in ordinul nr. 4714/23.08.2010 directorul unității de învățământ, doi reprezentanți ai cadrelor didactice, aleși din consiliul profesoral, contabilul/contabilul șef al unității de învățământ, un reprezentant al consiliului local, un reprezentant al primarului și un reprezentant al asociației de părinți.

Deosebirea este ca lipseste contabilul din legea educatiei.

Ce se va respecta legea sau ordinul?

Presedinte CA va fi directorul sau nu?
Mesaj personal
nicleon
Trimis: 3 Sep 2011, 11:00 PM

Utilizator avansat

Nu! Vezi LEN 1/2011.
Mesaj personal
PAMV
Trimis: 3 Sep 2011, 11:52 PM

Utilizator activ

Am citit posturile de mai sus si nu pricep cum multi isi dau cu parerea si arunca atatea vorbe fara vreo acoperire. Dupa parerea mea un cadru didactic trebuie sa fie permanent foarte bine informat; daca nici cadrele didactice nu sunt informate atunci cine mai e informat in tara asta? Inteleg sa nu fii informat, dar atunci daca nu stii, din decenta macar, nu-ti dai cu parerea.

Cu privire la subiect. Ordinul 4714/23.08.2010 nu este legal pentru ca nu a fost publicat in M.O. (Monitorul Oficial pentru necunoscatori).
Pentru ca nu exista contabili in toate unitatile de invatamant a fost dat un nou ordin

http://www.legestart.ro/Ordinul-5619-2010-...MzY1MjYz%29.htm

Ordinul a fost publicat in M.O. din 7 dec 2010. deci a intrat in vigoare in 2011, in ianuarie.

Acest ordin de mai sus este in vigoare chiar daca LEN a fost publicata in 11 ianuarie.

De ce acest ordin se afla in vigoare?

Raspunsul se gaseste in ordinul 3753 publicat in M.O. din 9.02.2011

http://www.legalis.ro/2011/02/11/ordinul-3...-de-invatamant/

Articolul 1 al acestui ordin spune asa:

Până la elaborarea metodologiilor pentru punerea în aplicare a Legii educației naționale nr. 1/2011, în învățământul preuniversitar se aplică dispozițiile privind organizarea, funcționarea sistemului de învățământ și desfășurarea procesului de învățământ aflate sau intrate în vigoare la începutul și pe parcursul anului școlar 2010–2011.

Prin urmare componenta C.A. din L.E.N. nu va intra in vigoare pana la aparitia metodologiilor (pana acum a aparut o singura metodologie-cea cu privire la obligatia de predare a cadrelor didactice cu functii de conducere) si ramane valabila componenta C.A. din Ordinul 5619.
Mesaj personal
roset
Trimis: 4 Sep 2011, 12:09 AM

Mentor

Corecta interventia! Numai ca L1/2011 se aplica din 9 II 2011! Atunci a facut 30 de zile de la apariția în M O! (Si ca sa fiu mai clar-se aplica SELECTIV biggrin.gif ,doar ce le place LOR)!!!!!
Aș putea sa intreb de ce s-a trecut (atunci) legea prin asumarea raspunderii guvernului care ,e clar , nu era pregatit ( nici ministerul) s-o aplice -dovada metodologiile ,dar n-o fac!
Noapte buna, tuturor! sign28.gif

--------------------
macmillan
Trimis: 4 Sep 2011, 07:45 AM

Utilizator avansat

QUOTE (irimie1 @ 31 Aug 2011, 02:21 PM)
QUOTE (ella2005 @ 31 Aug 2011, 01:10 PM)
Stie cineva care va fi componenta CA anul acesta scolar( cum a fost sau cf. noii legi a educatiei)? Si, mai mult, care sunt sarcinile clare ale membrilor CA? Fiecare ce are de facut.

Iata ce s-a decis la nivel de ISJ:

Un raspuns oficial a postat colegul(a) (sursa www.isjcj.ro)

Acest mesaj a fost modificat de către macmillan la data 4 Sep 2011, 07:46 AM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 831 )
Fișier atașat  Adresa_ISJ_88342_26.07.2011_ref._componenta_consilii_de_administratie.pdf

--------------------
hear no evil, see no evil, speak no evil
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 4 Sep 2011, 07:56 AM

Utilizator avansat

Adresa respectiva nu prea isi avea rostul, pentru ca nu vine cu nimic nou. In plus, proiectul de metodologie nu este inca aprobat, asa ca, nu vad la ce le foloseste acea adresa. Oricum, pana la aprobare, functioneaza CA-ul vechi.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
bia100
Trimis: 4 Sep 2011, 07:58 AM

Utilizator activ

Unde se pot face cursuri de management?
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 4 Sep 2011, 08:02 AM

Utilizator avansat

QUOTE (bia100 @ 4 Sep 2011, 07:58 AM)
Unde se pot face cursuri de management?

De ex. Fundatia Academica Alumni din Constanta. Au inceput deja inscrierile.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
bog.ne
Trimis: 4 Sep 2011, 08:24 AM

Utilizator avansat

In scoala noastra, cand vine momentul sa discutam despre componenta consiliuliu de administratie, suntem direct intrebati, de catre director: "Sunteti de acord sa pastram aceeasi membri, ca si anul trecut, in C. A.? Ati fost multumiti de ei?"
Si bineinteles ca nimeni nu se ridica sa-si spuna punctul de vedere. Si chiar daca ar indrazni cineva sa-si expuna impresiile, oricum nu este sustinut de catre colegii, care vorbesc pe la colt, dar in plen nu. Drept urmare aceeasi membri de peste 4 ani.
Mesaj personal
chchch
Trimis: 4 Sep 2011, 09:38 AM

Utilizator avansat

QUOTE (bog.ne @ 4 Sep 2011, 07:24 AM)
In scoala noastra, cand vine momentul sa discutam despre componenta consiliuliu de administratie, suntem direct intrebati, de catre director: "Sunteti de acord sa pastram aceeasi membri, ca si anul trecut, in C. A.? Ati fost multumiti de ei?"
Si bineinteles ca nimeni nu se ridica sa-si spuna punctul de vedere. Si chiar daca ar indrazni cineva sa-si expuna impresiile, oricum nu este sustinut de catre colegii, care vorbesc pe la colt, dar in plen nu. Drept urmare aceeasi membri de peste 4 ani.

Are dreptul sa propuna. Daca toti tac...este o atitudine ce ne caracterizeaza !!!!!!!

Director , director adjunct, consilier educativ (trei persoane)

Consilierul educativ, numit și coordonator pentru proiecte și programe educative școlare și extrașcolare, este cadru didactic titular, numit, de regulă, din corpul profesorilor mentori, de către directorul unității de învățământ preuniversitar, pe baza hotărârii consiliului de administrație, la propunerea consiliului profesoral.

Eu sunt sigura ca in cate zile vom avea noul ROFUIP .

http://www.edu.ro/index.php/articles/15259

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 4 Sep 2011, 10:08 AM

Utilizator avansat

Formulările tip ,,de regulă" nu prea au nicio valoare; oricum fiecare școală face cum crede de cuviință

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
macmillan
Trimis: 4 Sep 2011, 11:11 AM

Utilizator avansat

QUOTE (gabiec @ 4 Sep 2011, 07:56 AM)
Adresa respectiva nu prea isi avea rostul, pentru ca nu vine cu nimic nou. In plus, proiectul de metodologie nu este inca aprobat, asa ca, nu vad la ce le foloseste acea adresa. Oricum, pana la aprobare, functioneaza CA-ul vechi.

Colegul a raspuns concret la intrebarea pusa si anume ”Stie cineva care va fi componenta CA anul acesta scolar( cum a fost sau cf. noii legi a educatiei)?”, postand o adresa oficiala, rezultat al hotararii CA ISJ. Sa inteleg ca, in opinia ta, acea adresa nu are valoare/nu se aplica in judetul respectiv?

--------------------
hear no evil, see no evil, speak no evil
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 4 Sep 2011, 12:13 PM

Mentor

metodologiile trebuie aprobate in 9 luni...inclusiv Cons. de administratie....
Mesaj personal
bia100
Trimis: 4 Sep 2011, 02:33 PM

Utilizator activ

Deocamdata functionam dupa structura vechiului Consiliu de administratie urmand ca prin luna noiembrie sa se aleaga noul Consiliu de administratie dupa noua LEN.Asa ni s-a spus noua de catre inspectorul de zona care a tinut sa fie prezent in scoala noastra in momerntul cand ne-am ales colegii in Consiliu de administratie (2 sept. 2011)
Mesaj personal
camomille
Trimis: 4 Sep 2011, 03:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (chchch @ 4 Sep 2011, 09:38 AM)

Eu sunt sigura ca in cate zile vom avea noul ROFUIP .

http://www.edu.ro/index.php/articles/15259

Vă rog dacă puteți să-l descărcați la dvs, să-l salvați ca doc. word2003 și să îl dați ca doc și nu docx?Mulțumesc

Acest mesaj a fost modificat de către camomille la data 4 Sep 2011, 03:16 PM
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 4 Sep 2011, 03:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (macmillan @ 4 Sep 2011, 11:11 AM)
QUOTE (gabiec @ 4 Sep 2011, 07:56 AM)

Colegul a raspuns concret la intrebarea pusa si anume ”Stie cineva care va fi componenta CA anul acesta scolar( cum a fost sau cf. noii legi a educatiei)?”, postand o adresa oficiala, rezultat al hotararii CA ISJ. Sa inteleg ca, in opinia ta, acea adresa nu are valoare/nu se aplica in judetul respectiv?

Invocarea Legii 1/2011 in baza careia ISJ-ul respectiv a emis acel ordin nu este in regula, pentru ca, iata:

ORDIN Nr. 3.753/2011 privind aprobarea unor măsuri tranzitorii în sistemul național de învățământ
M.Of. nr. 104 din 09.02.2011
Art. 1
Până la elaborarea metodologiilor pentru punerea în aplicare a Legii educației naționale nr. 1/2011, în învățământul preuniversitar se aplică dispozițiile privind organizarea, funcționarea sistemului de învățământ și desfășurarea procesului de învățământ aflate sau intrate în vigoare la începutul și pe parcursul anului școlar 2010–2011.
Acest ordin nu a fost abrogat, asadar, noua metodologie nu s-a publicat in MO, deci CA functioneaza dupa ordinul de anul trecut.
Nu era nevoie de niciun alt ordin din partea ISJ, pt ca exista baza legala in vigoare.

Acest mesaj a fost modificat de către gabiec la data 4 Sep 2011, 03:31 PM

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 4 Sep 2011, 03:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (bia100 @ 4 Sep 2011, 02:33 PM)
Deocamdata functionam dupa structura vechiului ...............

ne-am ales colegii in Consiliu de administratie (2 sept. 2011)

Nu inteleg. Deocamdata functionati cu vechiul consiliu, desi la 2 sept inteleg ca ati ales colegii in CA, iar inspectorul era prezent ?
Ori i-ati ales pe cei noi la 2 septembrie, ori functionati cu cel vechi? blink.gif

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 [2] 3 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved