Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Pretransfer, Nelamurire
justgabi
Trimis: 11 Apr 2011, 06:20 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Sunt invatatoare si vreau sa ma transfer pe un post de educatoare. Stiu ca se reduce punctajul. Ce anume nu se puncteaza din activitatea efectuata ca invatatoare? Va multumesc anticipat tuturor celor care veti avea placerea de a ma ajuta cu un raspuns! sign67.gif
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Apr 2011, 06:47 PM

Mentor

Pentru cadrele didactice care solicită pretransferul/transferul pentru restrângere de activitate în altă specializare se evaluează activitatea metodică și științifică pentru specialitatea postului didactic/catedrei solicitate.

--------------------
Mesaj personal
justgabi
Trimis: 11 Apr 2011, 10:02 PM

Utilizator
**

Deci, ce nu mi se va puncta? Activitatea la comisia metodica a invatatorilor, de exemplu? Ma puteti lamuri, cei care aveti aceeasi situatie sau stiti mai multe amanunte in legatura cu acest lucru?
Mesaj personal
rmanu
Trimis: 11 Apr 2011, 10:47 PM

Utilizator activ

QUOTE (justgabi @ 11 Apr 2011, 10:02 PM)
Deci, ce nu mi se va puncta? Activitatea la comisia metodica a invatatorilor, de exemplu? Ma puteti lamuri, cei care aveti aceeasi situatie sau stiti mai multe amanunte in legatura cu acest lucru?

Da comisia metodica pica,si eventualele cursuri prin ccd, ș.a.m.d. Și eu sunt in aceasi situatie,oricum mi se pare aiurea mai ales daca ai dubla specializare.

--------------------
CHANCE FAVOURS PREPARED MINDS.
Mesaj personal
Oancea_Mariana
Trimis: 12 Apr 2011, 02:47 PM

Utilizator
**

Vin cu o intrebare...Daca am tinut la cerc pedagogic un referat,cum fac sa dovedesc?Imi trebuie procesul verbal de la cerc?Daca DA, de unde pot sa-l iau?Si am vazut aici k nu ne trebuie raportul de evaluare.Ce ne trebuie pt a arata calificativele noastre din cei 2 ani?Multumesc
Mesaj personal
Cristyna Mihai
Trimis: 12 Apr 2011, 03:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Oancea_Mariana @ 12 Apr 2011, 02:47 PM)
Vin cu o intrebare...Daca am tinut la cerc pedagogic un referat,cum fac sa dovedesc?Imi trebuie procesul verbal de la cerc?Daca DA, de unde pot sa-l iau?Si am vazut aici k nu ne trebuie raportul de evaluare.Ce ne trebuie pt a arata calificativele noastre din cei 2 ani?Multumesc

Pentru raportul de la cercul pedagogic, luati legatura cu seful de cerc. El va poate ajuta.

Adeverinta cu calificativele se obtine de la scoala la care functionati.

--------------------
user posted image

Mesaj personal
Oancea_Mariana
Trimis: 12 Apr 2011, 05:49 PM

Utilizator
**

Multumesc mult pt raspuns.Deranjez iar...pt activitati extracurriculare ( serbari,ziua eroilor,ziua internationala a apei, vizite la gradina zoologica),imi trebuie ceva?sau astea nu se puncteaza la dosar de pretransfer?daca da,ce?eu am acasa toate hartiile de la astfel de activitati extracurricularre,dar banuiesc ca nu trebuie sa le pun pe alea...ma scuzati daca deranjez cu prea multe intrebari,dar nu jtiu cum sa procedez k imi trebuie un punctaj cat mai mare(asea cum vor toti)...sanatate smile.gif
Mesaj personal
Oancea_Mariana
Trimis: 13 Apr 2011, 01:49 PM

Utilizator
**

am adresat o intrebare si rog pe cineva care stie raspunsul sa ma lumineze si pe mine....va rog mult! sanatate
Mesaj personal
silver fish
Trimis: 13 Apr 2011, 11:21 PM

Utilizator activ

Mergeti cu ele(articole din ziar, forografii plus calendarul activitaților extracurriculare la grupa, gradinița si impreuna cu sefa Comisiei metodice si responsabila cu activitatile extracurriculare inrocmiti o adeverinta in care le enumerati ,unde semneaza atât responsabila cu activitati extracurriculare, sefa Comisiei metodice si apoi Directorul. Sau nu aveti toate aceste comisii, caci daca le aveti aceste persoane cunosc activitatea dumneavoastra iar domnul/a director are obligatia sa va confirmea cest lucru in adeverinta caci exista la punctul V (citez)si ,,activitati metodico stiintificeextrascolare(vizite, tabere tematice, târgul ofertelor educationale, activitati cultural aristice si sportive),la noi punctate cu 0,05 pe an, deci daca conteaza as mult va atasez Fisa de evaluare personal si aratati directorului ca se cere sa confirmee ceea ce ati facut.
Toate cele bune.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 128 )
Fișier atașat  FISA_DE_EVALUARE_2011.pdf
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IMYahooMSN
silver fish
Trimis: 13 Apr 2011, 11:24 PM

Utilizator activ

...este târziu si nu am fost atenta uite o fisa care are aceste cerinte.
îmi cer scuze si pentru greselile din textul anterior.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 330 )
Fișier atașat  FISA_EVALUARE_2011.pdf
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IMYahooMSN
Oancea_Mariana
Trimis: 14 Apr 2011, 10:54 AM

Utilizator
**

multumesc mult de tot,Silver fish!! biggrin.gif
Mesaj personal
Oancea_Mariana
Trimis: 15 Apr 2011, 10:47 AM

Utilizator
**

Din nou cu o intrebare.As vrea sa stiu daca am intaietate fata de alte persoane prezente la sedinta publica pentru pretransfer in conditiile in care,fiind titulara la o unitate scolara X cu 3 structuri (Z , W , Y) cineva de la Z se pretransfera shi vreau eu,de la W sa-i iau locul. Sper ca m-am facut inteleasa. Daca nu,revin cu lamuriri. Sper sa ma lamureasca shi pe me cineva care stie mai multe despre acest sistem... sanatate tuturor shi toate cele bune!!! biggrin.gif
Mesaj personal
just.me14
Trimis: 15 Apr 2011, 01:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Oancea_Mariana @ 15 Apr 2011, 10:47 AM)
Din nou cu o intrebare.As vrea sa stiu daca am intaietate fata de alte persoane prezente la sedinta publica pentru pretransfer in conditiile in care,fiind titulara la o unitate scolara X cu 3 structuri (Z , W , Y) cineva de la Z se pretransfera shi vreau eu,de la W sa-i iau locul. Sper ca m-am facut inteleasa. Daca nu,revin cu lamuriri. Sper sa ma lamureasca shi pe me cineva care stie mai multe despre acest sistem... sanatate tuturor shi toate cele bune!!! biggrin.gif

Am inteles si Da, aveti prioritate.
Mesaj personal
Alinne
Trimis: 15 Apr 2011, 03:48 PM

Utilizator avansat

Am si eu o intrebare legata de restrangere de activitate. Sunt in restrangere,intrucat mi se inchide scoala din lipsa de elevi. In anul 2008-2009 am fost detasata la o alta scoala. In cererea de restrangere am vazut ca trebuie trecute calificativele pe ultimii doi ani scolari. Intrebarea mea este urmatoarea:trebuie sa iau adeverinta si copie de pe fisa de evaluare si de la scoala unde am fost detasata sau este de ajuns numai adeverinta de la scoala unde sunt titulara,unde sunt specificate calificativele pe ultimii doi ani scolari?Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

--------------------
Traim in Romania si ne amagim ca traim!
Mesaj personal
just.me14
Trimis: 15 Apr 2011, 03:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Alinne @ 15 Apr 2011, 03:48 PM)
Am si eu o intrebare legata de restrangere de activitate. Sunt in restrangere,intrucat mi se inchide scoala din lipsa de elevi. In anul 2008-2009 am fost detasata la o alta scoala. In cererea de restrangere am vazut ca trebuie trecute calificativele pe ultimii doi ani scolari. Intrebarea mea este urmatoarea:trebuie sa iau adeverinta si copie de pe fisa de evaluare si de la scoala unde am fost detasata sau este de ajuns numai adeverinta de la scoala unde sunt titulara,unde sunt specificate calificativele pe ultimii doi ani scolari?Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Va trebuie si fisa de evaluare. Daca exista in scoala unde sunteti titulara, solicitati directorului sa va faca o copie pe care sa specifice: conform cu originalul. Probabil si dvs aveti o copie a acestei fise care este la fel de buna.
Mesaj personal
Alinne
Trimis: 15 Apr 2011, 04:12 PM

Utilizator avansat

Multumesc pentru raspunsul promt.
Da,eu am o copie a fisei de evaluare,de fapt este o copie de pe fisa de evaluare pe care am folosit-o in toamna la inscrierea pentru grad,numai ca nu se mai vede exact stampila scolii unde am fost detasata si pe care scrie "conform cu originalul" si semnatura directorului. Deci,poate fi autentificata din nou de catre directorul unde sunt titulara?

--------------------
Traim in Romania si ne amagim ca traim!
Mesaj personal
just.me14
Trimis: 15 Apr 2011, 04:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Alinne @ 15 Apr 2011, 04:12 PM)
Multumesc pentru raspunsul promt.
Da,eu am o copie a fisei de evaluare,de fapt este o copie de pe fisa de evaluare pe care am folosit-o in toamna la inscrierea pentru grad,numai ca nu se mai vede exact stampila scolii unde am fost detasata si pe care scrie "conform cu originalul" si semnatura directorului. Deci,poate fi autentificata din nou de catre directorul unde sunt titulara?

Da, pentru ca presupun ca exista si o adeverinta care atesta acest calificativ. smile.gif
Mesaj personal
VICUTA
Trimis: 18 Apr 2011, 07:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Oancea_Mariana @ 12 Apr 2011, 02:47 PM)

Pentru lectie demonstrativa la cerc sau referat adeverinta de la responsabila de cerc sau de la unitatea unde sunteti angajata dar vizata de responsabila de cerc,
pentru calificative: copii conform cu originalul dupa fisele de evaluare si adeverinta din care sa rezulte calificativele.

--------------------
vicuta
Mesaj personal
FinlandDream
Trimis: 20 Apr 2011, 07:04 PM

Utilizator activ

Buna ziua,

Este un post titularizabil la pretransfer cu 16 ore la catedra. Sunt singurul care are avizul de culte necesar accesarii postului. Un domn inspector azi mi-a zis ca nu e 100% ca ma pot transfera pe un post incomplet adica pe 16 ore...

Va rog sa ma ajutati. Este adevarat?

Mersi!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved