Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Cum se calculeaza media in clasele I-IV?
marie2
Trimis: 13 Apr 2011, 03:28 PM

Utilizator
**

Grup: Members

În medie, pentru un subiect (care va merge în catalog) se calculează de către profesor, ținând seama de progresele înregistrate de student si printr-o valoare de la 1-4 pentru fiecare calificativ (de exemplu, în cazul în care un elev are FB, FB, B, B la matematică, apoi în catalog va fi (4 +4 +3 +3) / 4 = 3,5, prin urmare, B - luând în considerare faptul că performanța elevului a coborât în timp, un B, B, FB, FB va fi, de asemenea, 3,5, dar va fi marcat ca FB, deoarece și-a îmbunătățit performanțele în timp).

Am citit asta pe Wikipedia, dar o invatatoare mi-a spus ca ultimul calificativ dicteaza media. Deci daca elevul are FB FB FB, B, va avea media B. Sa inteleg ca daca ultimul calificativ e mai mic decat penultimul, atunci nu se face rotunjirea?

FB + FB + FB + B = (4 + 4 + 4 + 3) / 4 = 3,75 => 3 ?

si

FB + FB + B + FB = (4 + 4 + 3 + 4) / 4 = 3,75 => 4 ?

Multumesc!
Mesaj personal
just.me14
Trimis: 15 Apr 2011, 02:21 PM

Utilizator avansat

QUOTE (marie2 @ 13 Apr 2011, 03:28 PM)
În medie, pentru un subiect (care va merge în catalog) se calculează de către profesor, ținând seama de progresele înregistrate de student si printr-o valoare de la 1-4 pentru fiecare calificativ (de exemplu, în cazul în care un elev are FB, FB, B, B la matematică, apoi în catalog va fi (4 +4 +3 +3) / 4 = 3,5, prin urmare, B - luând în considerare faptul că performanța elevului a coborât în timp, un B, B, FB, FB va fi, de asemenea, 3,5, dar va fi marcat ca FB, deoarece și-a îmbunătățit performanțele în timp).

Am citit asta pe Wikipedia, dar o invatatoare mi-a spus ca ultimul calificativ dicteaza media. Deci daca elevul are FB FB FB, B, va avea media B. Sa inteleg ca daca ultimul calificativ e mai mic decat penultimul, atunci nu se face rotunjirea?

FB + FB + FB + B = (4 + 4 + 4 + 3) / 4 = 3,75 => 3 ?

si

FB + FB + B + FB = (4 + 4 + 3 + 4) / 4 = 3,75 => 4 ?

Multumesc!

Calificativele nu se asociaza cu notele, deci nu e vorba de medie, ci de pondere. Media semestriala va fi calificativul cu ponderea mai mare (cel obtinut frecvent de elev), in cazul de fata Fb. Daca numarul calificativelor acordate este egal, adica au aceeasi pondere, media o dicteaza calificativul obtinut ultima data , urmarindu-se progresul sau regresul. Ex: Fb Fb B B= media B,
Fb B B Fb = Fb.
Media generala este intr-adevar dictata de calificativul obtinut in sem. al II-lea.
Mesaj personal
ankct
Trimis: 16 Apr 2011, 10:54 AM

Utilizator activ

Se ia in calcul progresul sau regresul elevului atunci cand nr de calificative este par
De ex: FB, B, B, FB atunci calificativ final este Fb
FB, B, FB, B - B
S, S, B, S - S
S, S, FB, S- tot S( pt ca este in regres)
S, S, S, FB - B ( progres)
Dar daca ai FB, FB, FB, B - calificativul este FB
Eu cam asa am inteles si asa si procedez
Mesaj personal
roset
Trimis: 16 Apr 2011, 09:42 PM

Mentor

Stimati colegi,
Cei care ati pus aceasta intrebare ,ori ati raspuns, sunteti in primul an de invatamant? Imi pun aceasta intrebare deoarece ,daca aveti mai mult timp in aceasta ,,ramura de activitate”,nu as vrea sa vad un catalog de anul scolar trecut! wink.gif Scuzati !
Nu vreau sa cred ca nu se cunoaste metodologia (Directorii pe uinde or fi - chemati cumva cu ,,treburi” pe la ISJ? biggrin.gif )
P.S Imi place cu ,, par si impar”:lol:

Calificativul semestrial
-,,se aleg doua calificative cu frecventa cea mai mare,acordate in timpul semestrului
-in cele trei saptamani de evaluare de la sf sem. in urma aplicarii probelor de evaluare sumativa,cadrul didactic va opta pentru unul din cele doua calificative”
Calificativul anual la fiecare disciplina va fi unul din calificativele semestriale ,(nu cel de pe sem II), stabilit in baza urmatoarelor criterii:
-progresul sau regresul in performanța elervului
-raportul efort-performanță realizat
-cresterea sau descresterea motivatiei:
-realizarea unor sarcini din programul suplimentar de pregatire sau din cel de recuperare stabilite de cadrul dfidacticf.
(Din :Metodologia sistemului de evaluare-august 1998)
Interventia mea era pentru cei care scriu un calificativ , in catalog, ori registru matricol ,la ,,media generala”!
Chiar ,va rog,sa studiati metodologia in vigoare inca referitoare la aceasta problema si care,probabil,este printr-un ungher al cabinetului directorului!
SARBATOAREA INVIERII CU BINE!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
just.me14
Trimis: 17 Apr 2011, 02:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 16 Apr 2011, 09:42 PM)
Stimati colegi,
Cei care ati pus aceasta intrebare ,ori ati raspuns, sunteti in primul an de invatamant? Imi pun aceasta intrebare deoarece ,daca aveti mai mult timp in aceasta ,,ramura de activitate”,nu as vrea sa vad un catalog de anul scolar trecut! wink.gif Scuzati !
Nu vreau sa cred ca nu se cunoaste metodologia (Directorii pe uinde or fi - chemati cumva cu ,,treburi” pe la ISJ? biggrin.gif )
P.S Imi place cu ,, par si impar”:lol:

Calificativul semestrial
-,,se aleg doua calificative cu frecventa cea mai mare,acordate in timpul semestrului
-in cele trei saptamani de evaluare de la sf sem. in urma aplicarii probelor de evaluare sumativa,cadrul didactic va opta pentru unul din cele doua calificative”
Calificativul anual la fiecare disciplina va fi unul din calificativele semestriale ,(nu cel de pe sem II), stabilit in baza urmatoarelor criterii:
-progresul sau regresul in performanța elervului
-raportul efort-performanță realizat
-cresterea sau descresterea motivatiei:
-realizarea unor sarcini din programul suplimentar de pregatire sau din cel de recuperare stabilite de cadrul dfidacticf.
(Din :Metodologia sistemului de evaluare-august 1998)
Interventia mea era pentru cei care scriu un calificativ , in catalog, ori registru matricol ,la ,,media generala”!
Chiar ,va rog,sa studiati metodologia in vigoare inca referitoare la aceasta problema si care,probabil,este printr-un ungher al cabinetului directorului!
SARBATOAREA INVIERII CU BINE!

Nu sunt in primul an si stiu cum se calculeaza ! Am incercat sa explic celui/celei care a intrebat pe intelesul domniei sale, imaginandu-mi ca este un parinte care nu stapaneste metodologia. Personal nu a avut la niciunul dintre controalele tematice probleme in privinta aceasta ( ca de altfel in nicio privinta).
Referitor la Media generala, conform metodologiei in vigoare, pe intelesul tuturor calificativul -medie in al II-lea semestru, "dicteaza" media generala, nu? Adica Sem. I = Fb, Sem II= B, Calif. final/media gen. = B, respectiv Sem I B, Sem II Fb, media gen = Fb. (Personal stiu ca se urmareste progresul/regresul si ca fiecare calificativ trecut in catalog urmareste evolutia pe o perioada de timp).
Mesaj personal
roset
Trimis: 17 Apr 2011, 04:06 PM

Mentor

Stimabile (ă),
La clasele I-IV nu existe nicaieri ,,media generala” ,din simplul motiv ca avem ,,calificative” semestriale si anuale! (Documentele scolare-cataloagele -n-au mai fost actualizate la aparitia eveluarii prin calificative;la fel si registrele matricole si nu-i vina scolii, daca intelegeti ce vreau sa spun,daca nu aflati ca acea comisie a ministerului este platita degeaba si nu cu bani putini biggrin.gif)
Asta-i tot!( Pur si simplu nu se poate calcula o medie a ,,calificativelor!) laugh.gif wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 17 Apr 2011, 04:08 PM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
just.me14
Trimis: 18 Apr 2011, 09:46 AM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 17 Apr 2011, 04:06 PM)
Stimabile (ă),
La clasele I-IV nu existe nicaieri ,,media generala” ,din simplul motiv ca avem ,,calificative” semestriale si anuale! (Documentele scolare-cataloagele -n-au mai fost actualizate la aparitia eveluarii prin calificative;la fel si registrele matricole si nu-i vina scolii, daca intelegeti ce vreau sa spun,daca nu aflati ca acea comisie a ministerului este platita degeaba si nu cu bani putini biggrin.gif)
Asta-i tot!( Pur si simplu nu se poate calcula o medie a ,,calificativelor!) laugh.gif wink.gif

Si eu ce-am zis in prima postare? Ca nu e vorba de medie... Desi...definitia "mediei" ne spune altceva. Repet, stimabile/ă, ca am incercat sa explic cuiva care a intrebat Cum se calculeaza media la clasele I-IV, imaginandu-mi ca e un parinte care s-a uitat in carnetul de note unde scrie Media si nu a inteles cum stau lucrurile.( Personal, in carnetele de note, dupa rubrica Purtare, nu trec nicio Medie generala pentru ca stiu ca nu exista. M-am gandit ca persoana care a intrebat se refera la Calificativele semestriale si anuale, dar una era sa completati si alta sa contraziceti. Va rog sa recitit postarea mea initiala.)
Mesaj personal
roset
Trimis: 18 Apr 2011, 04:55 PM

Mentor

,,Referitor la Media generala, conform metodologiei in vigoare, pe intelesul tuturor calificativul -medie in al II-lea semestru, "dicteaza" media generala, nu? Adica Sem. I = Fb, Sem II= B, Calif. final/media gen. = B, respectiv Sem I B, Sem II Fb, media gen = Fb. (Personal stiu ca se urmareste progresul/regresul si ca fiecare calificativ trecut in catalog urmareste evolutia pe o perioada de timp).”
Citat din postarea dv.! tongue.gif wink.gif
,,Media generala este intr-adevar dictata de calificativul obtinut in sem. al II-lea”.(acest citat este din prima interventie)Nu mai am nimic de comentat!
Sarbatori cu bine! (E saptamana patimilor,sa fim toleranti! laugh.gif )

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 18 Apr 2011, 04:58 PM

--------------------
just.me14
Trimis: 18 Apr 2011, 05:01 PM

Utilizator avansat

MÉDIE ~i f. 1) Valoare mijlocie a mai multor mărimi. ◊ În ~ luând o măsură intermediară între cantitățile sau calitățile diferitelor elemente componente. 2) Rezultat obținut prin adunarea notelor primite de un elev sau de un student și împărțirea acestora la numărul lor total. [Sil. -di-e] /<lat. medius, ~a, ~um
Sarbatori fericite!
Mesaj personal
MATA-HARI
Trimis: 18 Apr 2011, 07:56 PM

Utilizator avansat

Multumesc DUMNEZEULE, am trait sa "vad" ce/cum se calculeaza o medie pe forumul "cadrelor didactice"! confused24.gif

--------------------
"...O rugaciune catre ceruri zboara,
O rugacine catre Dumnezeu,
Ma rog acuma pentru a mea tara
Si pentru tine, sfint poporul meu."

http://www.youtube.com/watch?v=T_BPtzLym-I&feature=related
Mesaj personal
roset
Trimis: 18 Apr 2011, 08:17 PM

Mentor

,,Rezultat obținut prin adunarea notelor primite de un elev sau de un student și împărțirea acestora la numărul lor total. [Sil. -di-e] /<lat. medius, ~a, ~um ”
Ce DUMNEZEU ADUNI SI IMPARTI? Oricum,multumesc pentru dictionar( Am si eu ultima editie biggrin.gif )

--------------------
4ward
Trimis: 18 Apr 2011, 10:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (MATA-HARI @ 18 Apr 2011, 07:56 PM)
Multumesc DUMNEZEULE, am trait sa "vad" ce/cum se calculeaza o medie pe forumul "cadrelor didactice"! confused24.gif

laugh.gif
Eh,cât traiește omul învață! character40.gif

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
just.me14
Trimis: 25 Apr 2011, 03:21 PM

Utilizator avansat

[B]MÉDIE ~i f. 1) Valoare mijlocie a mai multor mărimi.
........
Mesaj personal
marie2
Trimis: 25 Apr 2011, 03:32 PM

Utilizator
**

Pana la urma exista sau nu calificative semestriale (si anuale) pentru clasele I-IV? Nu pentru o singura materie, ci pentru toate materiile.
Mesaj personal
just.me14
Trimis: 25 Apr 2011, 03:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (marie2 @ 25 Apr 2011, 03:32 PM)
Pana la urma exista sau nu calificative semestriale (si anuale) pentru clasele I-IV? Nu pentru o singura materie, ci pentru toate materiile.

Da, exista.
Mesaj personal
MATA-HARI
Trimis: 25 Apr 2011, 04:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (marie2 @ 25 Apr 2011, 02:32 PM)

ohmy.gif ohmy.gif Scuzați-ma, lucrați în învățământ? confused06.gif

--------------------

Mesaj personal
marie2
Trimis: 25 Apr 2011, 07:07 PM

Utilizator
**

QUOTE (MATA-HARI @ 25 Apr 2011, 04:41 PM)
ohmy.gif  ohmy.gif Scuzați-ma, lucrați în învățământ? confused06.gif

Asta schimba cu ceva raspunsul?
Mesaj personal
MATA-HARI
Trimis: 25 Apr 2011, 07:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (marie2 @ 25 Apr 2011, 06:07 PM)
ohmy.gif  ohmy.gif Scuzați-ma, lucrați în învățământ? confused06.gif

Asta schimba cu ceva raspunsul?

Nu, nu schimba raspunsul, dar legitimizeaza intrebarea dvs!

--------------------

Mesaj personal
just.me14
Trimis: 25 Apr 2011, 07:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ankct @ 16 Apr 2011, 10:54 AM)
Se ia in calcul progresul sau regresul elevului atunci cand nr de calificative este par
De ex: FB, B, B, FB atunci calificativ final este Fb
FB, B, FB, B - B
S, S, B, S - S
S, S, FB, S- tot S( pt ca este in regres)
S, S, S, FB - B ( progres)
Dar daca ai FB, FB, FB, B - calificativul este FB
Eu cam asa am inteles si asa si procedez

"S, S, FB, S- tot S( pt ca este in regres)
S, S, S, FB - B ( progres)"
Situatii de genul acesta nu ar trebui sa apara in catalog !
In plus, calificativul final in ambele situatii este S, presupunand ca asa ati trecut calificativele in catalog....
Mesaj personal
marie2
Trimis: 25 Apr 2011, 07:33 PM

Utilizator
**

QUOTE (MATA-HARI @ 25 Apr 2011, 07:14 PM)

Nu simt nevoia sa justitifc nimic, mai ales ca nu are nicio legatura cu intrebarea pusa, raspunsul fiind acelasi in oricare caz.

Daca nestiinta altora va aduce placeri ascunse, v-as ruga s-o cautati altundeva, eu sunt aici dupa raspunsuri.
Mesaj personal
MATA-HARI
Trimis: 25 Apr 2011, 07:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (marie2 @ 25 Apr 2011, 06:33 PM)
QUOTE (MATA-HARI @ 25 Apr 2011, 07:14 PM)

Nu simt nevoia sa justitifc nimic, mai ales ca nu are nicio legatura cu intrebarea pusa, raspunsul fiind acelasi in oricare caz.

Daca nestiinta altora va aduce placeri ascunse, v-as ruga s-o cautati altundeva, eu sunt aici dupa raspunsuri.

Nu este vorba despre justificari, credeam, in urma intrebarii dvs, ca nu aveti tangenta cu invatamantul!
M-am inselat!

Anexa la Ordinul Ministerului Educației și Cercetării nr. 4747/16.10.2001!!!(țean/al municipiului București.
Art.52. (1) În învățământul preuniversitar, evaluările se concretizează, de
regulă, prin note de la 10 la 1.
(2) În clasele din învățământul primar, aprecierea rezultatelor elevilor se face
prin calificative sau alte forme de apreciere, conform reglementărilor Ministerului
Educației și Cercetării)

Oricum, din 08/09/2005,(sau 2001, dupa caz) se presupune ca trebuia sa auziti despre notarea elevilor din ciclul primar!
http://www.edu.ro/index.php/articles/555
Ps. am impresia ca, dvs, confundati nestiinta cu ignoranta!

Acest mesaj a fost modificat de către MATA-HARI la data 25 Apr 2011, 08:02 PM

--------------------

Mesaj personal
KEANU
Trimis: 26 Apr 2011, 07:28 AM

Utilizator avansat

QUOTE (marie2 @ 25 Apr 2011, 07:33 PM)

Super tare raspuns, Marie!

Permite-mi sa te citez. biggrin.gif

--------------------
Ospătărița Natalia - admirația mea eternă pentru inovație într-ale logicii. Mă-nclin.
Mesaj personalIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
roset
Trimis: 26 Apr 2011, 02:26 PM

Mentor

Corect !marie2 nu greseste niciodata la calificative! Nici la cele anuale ,nici la cele semestriale si mai ales la cel generale
laugh.gif sign28.gif

--------------------
MATA-HARI
Trimis: 26 Apr 2011, 02:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 26 Apr 2011, 01:26 PM)
Corect !marie2 nu greseste niciodata la calificative! Nici la cele anuale ,nici la cele semestriale si mai ales la cel generale
laugh.gif  sign28.gif

Mai conteaza?
Daca, dupa 10 ani(sau6!), pui o asemenea intrebare(si "afirmi" ca esti educatoare)......sincer, ma bucur ca are o adepta in ale ignorantei! tongue.gif
Oricum 2>1!(ori nu???? confused06.gif )

Acest mesaj a fost modificat de către MATA-HARI la data 26 Apr 2011, 02:40 PM

--------------------

Mesaj personal
marie2
Trimis: 26 Apr 2011, 09:15 PM

Utilizator
**

Lasand la o parte mistourile, credeti ca as putea primi un raspuns la ultima mea intrebare? Sa stiu daca sa mai intru aici sau nu.

Intrebarea a fost pusa din curiozitate. Nu, nu sunt invatatoare si nici educatoare, mesajul la care face referire MATA-HARI de acum cativa ani fiind scris in numele altcuiva.

Asa faceti si la scoala cand un elev pune o intrebare? Incepeti cu insultele? Daca suferiti de un complex de superioritate, nu v-as sfatui sa lucrati in invatamant.

Acest mesaj a fost modificat de către marie2 la data 26 Apr 2011, 09:16 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved