Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Cum se calculeaza media in clasele I-IV?
KEANU
Trimis: 26 Apr 2011, 09:20 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (KEANU @ 26 Apr 2011, 07:28 AM)
Super ...

Eu vorbeam serios ca mi-a placut raspunsul tau demn. Nu ma inscriu in lista celor care faceau misto.

Cat despre raspuns, zicea Roset ceva de-o Metodologie, dar nu stiu care. Poate explica.

--------------------
Ospătărița Natalia - admirația mea eternă pentru inovație într-ale logicii. Mă-nclin.
Mesaj personalIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
just.me14
Trimis: 26 Apr 2011, 09:21 PM

Utilizator avansat

QUOTE (marie2 @ 26 Apr 2011, 09:15 PM)
Lasand la o parte mistourile, credeti ca as putea primi un raspuns la ultima mea intrebare? Sa stiu daca sa mai intru aici sau nu.

Intrebarea a fost pusa din curiozitate. Nu, nu sunt invatatoare si nici educatoare, mesajul la care face referire MATA-HARI de acum cativa ani fiind scris in numele altcuiva.

Asa faceti si la scoala cand un elev pune o intrebare? Incepeti cu insultele? Daca suferiti de un complex de superioritate, nu v-as sfatui sa lucrati in invatamant.

V-am raspuns eu, cu riscul de a fi luata in balon de colegii mei, ca exista calificativ semestrial si anual la fiecare disciplina.
Mesaj personal
MATA-HARI
Trimis: 26 Apr 2011, 09:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (marie2 @ 26 Apr 2011, 08:15 PM)
Lasand la o parte mistourile, credeti ca as putea primi un raspuns la ultima mea intrebare? Sa stiu daca sa mai intru aici sau nu.

Intrebarea a fost pusa din curiozitate. Nu, nu sunt invatatoare si nici educatoare, mesajul la care face referire MATA-HARI de acum cativa ani fiind scris in numele altcuiva.

Asa faceti si la scoala cand un elev pune o intrebare? Incepeti cu insultele? Daca suferiti de un complex de superioritate, nu v-as sfatui sa lucrati in invatamant.

Un elev, e un elev.....
Dvs, spuneti, ca sunteti educatoare....(DE CE???)
Ma rog, se pare ca intrebarea mea a primit raspuns! tongue.gif
Daca nu aveti tangenta cu breasla dascalilor, de ce afirmati, ca faceti parte din ea?

marie2
Statistici
Mesaje în total 8
( 0.00% din totalul mesajelor din forum )
Mesaje pe zi 0
Înregistrat 29 Jan 07
Cel mai activ în Mișcarea personalului didactic - învățământ preuniversitar
5 mesaje în acest forum
( 63% din mesajele acestui utilizator )
Ora locală a utilizatorului 26 Apr 2011, 09:19 PM
Contact
Email Personal
Integrity Messenger Nu sunt informații
Nume AIM Nu sunt informații
Număr ICQ Nu sunt informații
Identitate Yahoo Nu sunt informații
Identitate MSN Nu sunt informații
Mesaj personal Apasă aici
Informații
Site personal Nu sunt informații
Data nașterii Nu sunt informații
Locație Nu sunt informații
Interese Nu sunt informații
Ocupație educatoare
Numele marie
Rol în educație Profesor

Acest mesaj a fost modificat de către MATA-HARI la data 26 Apr 2011, 09:26 PM

--------------------
"...O rugaciune catre ceruri zboara,
O rugacine catre Dumnezeu,
Ma rog acuma pentru a mea tara
Si pentru tine, sfint poporul meu."

http://www.youtube.com/watch?v=T_BPtzLym-I&feature=related
Mesaj personal
MATA-HARI
Trimis: 26 Apr 2011, 09:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (KEANU @ 26 Apr 2011, 08:20 PM)
Super ...

Eu vorbeam serios .......

laugh.gif laugh.gif laugh.gif ...concurezi cu succes la mis modestie!
Te citezi, precum un clasic in viata! laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
"...O rugaciune catre ceruri zboara,
O rugacine catre Dumnezeu,
Ma rog acuma pentru a mea tara
Si pentru tine, sfint poporul meu."

http://www.youtube.com/watch?v=T_BPtzLym-I&feature=related
Mesaj personal
roset
Trimis: 26 Apr 2011, 10:09 PM

Mentor

Exista o metodologie, inca de la aparitia evaluarii prin calificative la clasele I-IV,care a fost transmisa ,,pe atunci” in fiecare unitate scolara (cred ca prin 98)! Cand ajung la scoala vă informez exact-adica maine!:co6:
P.S Aceasta discutie cred ca a fost si pe celalalt forum si imi amintesc de faptul ca am citat-o!
Voi reveni!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
roset
Trimis: 26 Apr 2011, 10:15 PM

Mentor

Iata aici ceva:

Calificativul semestrial
-,,se aleg doua calificative cu frecventa cea mai mare,acordate in timpul semestrului
-in cele trei saptamani de evaluare de la sf sem. in urma aplicarii probelor de evaluare sumativa,cadrul didactic va opta pentru unul din cele doua calificative”
Calificativul anual la fiecare disciplina va fi unul din calificativele semestriale ,(nu cel de pe sem II), stabilit in baza urmatoarelor criterii:
-progresul sau regresul in performanța elervului
-raportul efort-performanță realizat
-cresterea sau descresterea motivatiei:
-realizarea unor sarcini din programul suplimentar de pregatire sau din cel de recuperare stabilite de cadrul dfidacticf.
(Din :Metodologia sistemului de evaluare-august 1998)
Interventia mea era pentru cei care scriu un calificativ , in catalog, ori registru matricol ,la ,,media generala”!
Chiar ,va rog,sa studiati metodologia in vigoare inca referitoare la aceasta problema si care,probabil,este printr-un ungher al cabinetului directorului!”

Asta scriam in 18 apr.

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
marie2
Trimis: 26 Apr 2011, 10:45 PM

Utilizator
**

Eu vorbeam serios ca mi-a placut raspunsul tau demn. Nu ma inscriu in lista celor care faceau misto.

Stiu, mistoul a venit dintr-o singura directie, se stie care smile.gif

QUOTE (just.me14 @ 26 Apr 2011, 09:21 PM)
V-am raspuns eu, cu riscul de a fi luata in balon de colegii mei, ca exista calificativ semestrial si anual la fiecare disciplina.

Am inteles, dar inafara de asta nu mai este nimic? Calificative date pe fiecare semestru sau an per total (adica la toate disciplinele si nu doar o singura disciplina)? Un fel de "calificativ general" care sa reprezinte un intreg semestru, asa cum e la clasele V-XII?

QUOTE (MATA-HARI @ 26 Apr 2011, 09:25 PM)
Daca nu aveti tangenta cu breasla dascalilor, de ce afirmati, ca faceti parte din ea?

Raspunsul se afla in mesajul me anterior. Oricum, suntem pe internet, nu tot ce scrie pe un profil e neparat adevarat.
Mesaj personal
just.me14
Trimis: 27 Apr 2011, 06:52 PM

Utilizator avansat

QUOTE (marie2 @ 26 Apr 2011, 10:45 PM)

Stiu, mistoul a venit dintr-o singura directie, se stie care smile.gif

QUOTE (just.me14 @ 26 Apr 2011, 09:21 PM)

Am inteles, dar inafara de asta nu mai este nimic? Calificative date pe fiecare semestru sau an per total (adica la toate disciplinele si nu doar o singura disciplina)? Un fel de "calificativ general" care sa reprezinte un intreg semestru, asa cum e la clasele V-XII?

QUOTE (MATA-HARI @ 26 Apr 2011, 09:25 PM)

Raspunsul se afla in mesajul me anterior. Oricum, suntem pe internet, nu tot ce scrie pe un profil e neparat adevarat.

Nu exista un astfel de calificativ (pe care sa il asociati mediei generale), desi in cataloage apare aceasta rubrica, ea ramane necompletata (chiar in situatia in care elevul are acelasi calificativ anual la toate obiectele).
Mesaj personal
adichi79
Trimis: 10 May 2012, 04:23 PM

Utilizator activ

Sem. I - media FB
Sem. II - media I
Final e corect S ?

--------------------
Dacă îți iubești copilul arat-o prin educația ce i-o dai!
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 10 May 2012, 04:36 PM

Mentor

QUOTE (adichi79 @ 10 May 2012, 03:23 PM)
Sem. I - media FB
Sem. II - media I
Final e corect S ?

Nu. Ramane corigent.

Scuza-mi curiozitatea, dar la ce materie?
Mesaj personal
degetelcom
Trimis: 10 May 2012, 08:24 PM

Utilizator activ

bravo roset!astia chiar ne fac de ras
Mesaj personal
MarikaJ
Trimis: 10 May 2012, 09:33 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (adichi79 @ 10 May 2012, 04:23 PM)
Sem. I - media FB
Sem. II  - media I
Final e corect S ?

E cumva vreun caz ipotetic?
De la FB in jos, ce medie are in sem II asa este media anuala. Nu se face nici medie, nici mediana, nici dominanta, este clar ca de la FB a scazut, dar pana la I?

Chiar, la ce disciplina poate avea un asemenea REGRES? sad.gif

Acest mesaj a fost modificat de către MarikaJ la data 10 May 2012, 09:33 PM

--------------------
Maria Stefan, Curtea de Arges
Scoala Cicanesti, Judetul Arges
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
adria_m
Trimis: 10 May 2012, 09:41 PM

Mentor

QUOTE (MarikaJ @ 10 May 2012, 08:33 PM)
Sem. I - media FB
Sem. II  - media I
Final e corect S ?

De la FB in jos, ce medie are in sem II asa este media anuala. Nu se face nici medie, nici mediana, nici dominanta, este clar ca de la FB a scazut, dar pana la I?

De aceea am intrebat si eu. Mi se pare imposibila o astfel de ”performanta” confused06.gif

PS. Cred ca dascalul respectiv ar trebui sa consulte descriptorii de performanta pentru nivelul de clasa corespunzator.

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 10 May 2012, 09:46 PM
Mesaj personal
adichi79
Trimis: 11 May 2012, 08:40 AM

Utilizator activ

QUOTE (MarikaJ @ 10 May 2012, 09:33 PM)
Sem. I - media FB
Sem. II  - media I
Final e corect S ?

Cum sa aiba I? Unul care are FB pe sem I sa poata ramana Corigent? Mi se pare o prostie!
Cazul e unul deosebit. Si sincer vrem sa sanctionam mama. Copilul are grave probleme psihice. Nu se pot face orele cu el in clasa. A stricat toata clasa si ceilalti parinti vor sa se retraga. Am tras de el, i-am dat FB la PURTARE pe sem I, crezand ca se poate redresa ceva. Acum vrem sa "Scapam" de el si nu stim cum. Ne gandeam sa-i punem I la purtare pe al doilea ca sa-i iasa general S (sa inteleg ca daca i-am pune S pe al doilea ii iese tot S ? Sau cel putin sa il amenintam cu asa ceva ca poate mama va veni cu transferul. Unde gasim vreo metodologie ceva ca deja simt ca sunt depasit de astfel de calcule? parca ar fi inmultirea cu 0. Fb x I = I
Si o alta intrebare. In inv Primar la cate absente se scade nota la purtare. Ca ar putea fi ceva de genul: 10 absente: B pe sem II, B media generala la purtare. Si altul ca cel mai de sus sa distruga o scoala si sa aiba tot B sau chiar FB.

--------------------
Dacă îți iubești copilul arat-o prin educația ce i-o dai!
Mesaj personal
roset
Trimis: 11 May 2012, 09:09 AM

Mentor

Repetent ,datorită situației comportamentale,se poate declara prin hotărârea CP. wink.gif
E un caz deosebit,dar școala nu poate ,,sancționa” mama ,așa cum spuneți dumneavoastră,deoarece școala o frecventează elevul! hipri.gif Iată lipsa de psihologi, psihiatri, ,,nevoia” de reînființare a școlilor speciale, neaplicarea legii privind nr. de elevi/clase ș.c.l-toate ,,aliniate” tongue.gif la Europa, de care noi discutăm pe aceste topicuri de foarte mult timp! confused06.gif

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved