Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> edusal, 2 sau mai multe unitati pe un PC
popescu_stn
Trimis: 13 Apr 2011, 06:13 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Cum sa convingem "creatorii" programului EDUSAL sa permita intocmirea statelor pentru 2 sau mai multe unitati pe un singur PC? Cine ne doteaza pe noi cu atatea calculatoare pt. cate unitati intocmim salariile, mai ales daca suntem unitati prescolare?
Mesaj personal
scoala_vm_bz
Trimis: 13 Apr 2011, 06:37 PM

Utilizator activ

Poate va ajuta explicatiile date de SIVECO. Succes.

Acest mesaj a fost modificat de către scoala_vm_bz la data 13 Apr 2011, 06:40 PM

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
vics
Trimis: 14 Apr 2011, 09:29 AM

Utilizator
**

Utilizarea pe acelasi PC pt mai multe unitati ar trebui sa fie un lucru firesc, nu insa si pt SIVECO de prea multa vreme abonata la lucrarile ministerului.

Exista totusi "metode" pt a lucra mai multe unitati pe acelasi PC. presupun manevre cu fisierele de date, sau cu intreg folderul care contine programul si datele.
Ambele le-am testat in practica, varianta a 2-a ar fi mai la indemana

Pasii sunt urmatorii:
Instalatri programul, implicit aceasta se realizeaza pe discul C, intr-un folder C:\EduSal\
Pentru unitatea 1 intrati in program, initializati luna si inscrieti datele de identificare a scolii.
Apoi iesiti din program si copiati intregul folder intr-o alta locatie, cu nume schimbat, de exemplu C:\EduSal_1\
in continuare acolo se vor opera datele pt persoanele din unitatea 1

Reluati de la instalare, fiind deja instalat veti vedea un mesaj suplimentar de "reparare". Il acceptati si instalarea se va efectua din nou.
Acum pe folderul implicit veti avea un edusal gol, in care intrati pt unitatea 2, din nou initializati luna si inscrieti datele de identificare pentru aceasta scoala.
Iesiti si repetati manevra de la scoala 1, copiind folderul intr-unul nou, ex C:\EduSal_2\

Ulterior pt fiecare unitate puteti face cate un short-cut pe desktop la noua locatie.

Manevra functioneaza pt ca din fericire programul foloseste calea curenta. Exceptie modulul de inscriere a datelor de indentificare, unde se foloseste calea implicita de la instalare. Inca o mica balbaiala de adaugat la (o prea lunga) lista relevanta pt "profesionalismul" siveco.
Mesaj personal
popescu_stn
Trimis: 18 Apr 2011, 04:54 PM

Utilizator
**

QUOTE (vics @ 14 Apr 2011, 09:29 AM)
Utilizarea pe acelasi PC pt mai multe unitati ar trebui sa fie un lucru firesc, nu insa si pt SIVECO de prea multa vreme abonata la lucrarile ministerului.

Exista totusi "metode" pt a lucra mai multe unitati pe acelasi PC. presupun manevre cu fisierele de date, sau cu intreg folderul care contine programul si datele.

Pasii sunt urmatorii:
Instalatri programul, implicit aceasta se realizeaza pe discul C, intr-un folder C:\EduSal\
Pentru unitatea 1 intrati in program, initializati luna si inscrieti datele de identificare a scolii.
Apoi iesiti din program si copiati intregul folder intr-o alta locatie, cu nume schimbat, de exemplu C:\EduSal_1\

Reluati de la instalare, fiind deja instalat veti vedea un mesaj suplimentar de "reparare". Il acceptati si instalarea se va efectua din nou.
Acum pe folderul implicit veti avea un edusal gol, in care intrati pt unitatea 2, din nou initializati luna si inscrieti datele de identificare pentru aceasta scoala.
Iesiti si repetati manevra de la scoala 1, copiind folderul intr-unul nou, ex C:\EduSal_2\

Ulterior pt fiecare unitate puteti face cate un short-cut pe desktop la noua locatie.

Manevra functioneaza pt ca din fericire programul foloseste calea curenta. Exceptie modulul de inscriere a datelor de indentificare, unde se foloseste calea implicita de la instalare. Inca o mica balbaiala de adaugat la (o prea lunga) lista relevanta pt "profesionalismul" siveco.

PT.VICS
Multumesc de indicatii cum sa lucrez EDUSAL pt. 2 unitati pe ac. computer!
Am reusit, dar am facut o PROSTIE cat mine de mare: am instalat alt program EDUSAL, si am pierdut datele primei unitati. Se mai pot recupera sau le reintroduc ?
Mesaj personal
popescu_stn
Trimis: 19 Apr 2011, 05:40 PM

Utilizator
**

]PENTRU TOTI CEI INTERESATI DE A LUCRA "EduSal " 2 SAU MAI MULTE UNITATI PE UN SINGUR COMPUTER, atasez mai jos instructiuni pe intelesul celor ca mine(fara cunostinte vaste in IT):

PT 2 SAU MAI MULTE UNITATI PE ACELASI PC:
1. O data programul Edusal instalat pe un calculator, in My Computer, C: , se creeaza automat un folder “C:\Edusal\”. Dupa ce ai lucrat unitatea 1 in Edusal, intri in My Computer, in C:, si la folderul “Edusal” faci click dreapta cu mouse-ul si il redenumesti “Edusal1”. Pe urma, pentru unitatea 1 deschizi aplicatia Edusal numai din folderul redenumit.
2. Pt unitatea 2 – trebuie sa reinstalezi programul Edusal in aceeasi ordine ca prima data (NetFramework 3.5, SSCERuntime x 86, Report Viewer si Edusal v. 1.5). Pt fiecare in parte, daca te intreaba, alegi “Repair”. ATENTIE!!!! Acest pas se face numai dupa redenumirea descrisa mai sus!
Dupa finalizarea instalarii, te duci in My Computer si in C: o sa gasesti un nou folder “C:\Edusal\”. Faci click dreapta pe el si il redenumesti “Edusal2”. Pt unitatea 2 deschizi aplicatia numai din folderul acesta.
Tot asa pt alte unitati…..(ca la pct 2).

PT RECUPERARE DATE
Pt recuperarea datelor introduse déjà, intri in My Computer, in folderul Edusal al unitatii dorite (de exemplu C:\Edusal 1\), cauti un fisier numit “stat.sdf” si il stergi; tot aici gasesti folderul “Backup” – il deschizi cu dublu click si de acolo copiezi fisierul cel mai recent (de ex stat.sdf_04182011);
Te duci din nou in folderul C:\Edusal1\ ,dai “Paste” si pe urma faci click dreapta pe el si il redenumesti „stat.sdf” . Si gataa………

PT MUTARE DATE IN ALT CALCULATOR
In calculatorul in care ai lucrat unitatea pe care vrei sa o muti, intri in C:\Edusal\ si copiezi pe un stick fisierul stat.sdf si folderul “Backup”. Te duci cu stickul la calculatorul in care vrei sa muti datele, intri in C:\Edusal\, stergi fisierul stat.sdf si folderul “Backup” de acolo si le copiezi pe cele de pe stick. Acum daca lansezi aplicatia din folderul Edusal ar trebui sa mearga….

VA DORESC SUCCES!
EU AM REUSIT!
Mesaj personal
vics
Trimis: 20 Apr 2011, 10:21 AM

Utilizator
**

Nota!
Merge mutarea pe alt PC, insa in prealabil trebuie facuta instalarea acolo din kitul descarcat (in acest fel se instaleaza si niste programe auxliare necesare edusalului care uzual nu sunt prezente pe un calculator)

Apoi se copiaza fisierul stat.sdf si folderul backup
Mesaj personal
popescu_stn
Trimis: 26 Apr 2011, 10:29 AM

Utilizator
**

QUOTE (popescu_stn @ 18 Apr 2011, 04:54 PM)
QUOTE (vics @ 14 Apr 2011, 09:29 AM)

Pasii sunt urmatorii:

Iesiti si repetati manevra de la scoala 1, copiind folderul intr-unul nou, ex  C:\EduSal_2\

Manevra functioneaza pt ca din fericire programul foloseste calea curenta. Exceptie modulul de inscriere a datelor de indentificare, unde se foloseste calea implicita de la instalare.  Inca o mica balbaiala de adaugat la (o prea lunga) lista relevanta pt "profesionalismul" siveco.

PT.VICS
Multumesc de indicatii cum sa lucrez EDUSAL pt. 2 unitati pe ac. computer!
Am reusit, dar am facut o PROSTIE cat mine de mare: am instalat alt program EDUSAL, si am pierdut datele primei unitati. Se mai pot recupera sau le reintroduc ?

Multumesc f.f. mult pentru indicatii. Am reusit sa instalez 2 programe EduSal, dar am facut o mare greseala: nu am salvat datele unitatii 1 si nu stiu cum sa procedez (am cautat la cos, in backup, dar nimic).
Daca merg la ISJ unde le-am trimis, se pot lua pe stick? Sau trebuie sa le introduc din nou? Este permis daca deja le-am trimis?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved