Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> continuitate
natynatalianaty
Trimis: 5 May 2011, 10:47 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

cand se fac cererile pentru continuitate ? in calendar nu am gasit wub.gif

--------------------
Triumph consists not in revenge, but in the force to control the situation...
Mesaj personal
ella_09
Trimis: 5 May 2011, 05:37 PM

Utilizator avansat

Cererile pt. continuitate se depun la scoala pana pe 19 mai!
Mesaj personal
MATA-HARI
Trimis: 5 May 2011, 05:59 PM

Utilizator avansat

Metodologie....
Art. 39. (1) Cererile de înscriere la concursul pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate în unitățile de învățământ preuniversitar de stat, însoțite de copii de pe documentele solicitate, se înregistrează la secretariatul unității de învățământ sau la centrul care organizează concursul, conform Calendarului........

(5) În aceeași perioadă se înregistrează la secretariatul unității de învățământ sau la centrul care organizează concursul și dosarele cadrelor didactice care solicită continuitate pentru detașare la cerere sau suplinire și suplinire, detașare la cerere prin concurs specific, în vederea evaluării de către comisia de concurs și acordarea punctajului rezultat prin aplicarea criteriilor și punctajelor pentru evaluarea personalului didactic din învățământul preuniversitar prevăzute în anexa nr. 2

Calendar....(6)
e) înregistrarea cererilor de înscriere a candidaților la concursul de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate la secretariatul unității de învățământ/centrului care organizează concurs, inclusiv pentru absolvenții promoției 2011, pentru cadrele didactice care solicită detașare la cerere prin concurs/concurs specific, pentru candidații care solicită continuitate pentru suplinire și pentru candidații participanți la concursul național din iulie 2009 și/sau la concursul din iulie 2010, care au obținut minimum nota 7 (șapte), ale căror posturi propuse pentru continuitate au fost ocupate de către titulari, au fost vacantate pentru concurs sau au fost desființate ca urmare a modificării planului de școlarizare/planului de învățământ/reorganizării rețelei școlare, precum și pentru candidații care solicită suplinire în baza notelor la concursul național din iulie 2009 și/sau la concursul din iulie 2010;
Perioada: 14-24 iunie 2011

DE UNDE ATI LUAT 19 MAI????

--------------------
"...O rugaciune catre ceruri zboara,
O rugacine catre Dumnezeu,
Ma rog acuma pentru a mea tara
Si pentru tine, sfint poporul meu."

http://www.youtube.com/watch?v=T_BPtzLym-I&feature=related
Mesaj personal
AMY2010
Trimis: 5 May 2011, 06:27 PM

Utilizator
**

Nr. 2928 din 3.05.2011
CĂTRE
Directorii unităților de învățământ
- Referitor la suplinirea prin continuitate.

În conformitate cu O.M.E.C.T.S. nr. 5615/2010 privind Calendarul miscării personalului didactic din învățământul preuniversitar pentru anul scolar 2011 – 2012, vă reamintim că în perioada următoare are loc etapa de suplinire prin continuitate pentru cadrele didactice pentru anul școlar 2011-2012.

- Stabilirea listei finale cu posturile didactice/catedrele vacante titularizabile pentru concurs; Termen: 30 mai 2011
- Lista finală cu posturile didactice/catedrele vacante/rezervate titularizabile stabilite de către consiliul de administrație al inspectoratului școlar, afișarea acesteia la inspectoratul școlar și la centrele/unitățile de învățământ care organizează concurs. Termen: 31 mai 2011
- Comunicarea acordului/refuzului continuității cadrelor didactice pentru suplinire, în anul școlar 2011-2012, de către unitățile de învățământ la inspectoratul școlar; Perioada: 31 mai-6 iunie 2011
- Înregistrarea cererilor de înscriere a candidaților la concursul de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate la secretariatul unității de învățământ/centrului care organizează concurs, inclusiv pentru absolvenții promoției 2011 Perioada: 14-24 iunie 2011
În conformitate cu O.M.E.C.T.S. nr 5616/2010 privind Metodologie privind mișcarea personalului didactic din învățământul preuniversitar:
- Cadrele didactice calificate cu statut de suplinitor, participante la concursul de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate din iulie 2009 și/sau din iulie 2010 care au obținut minimum nota 5,00 (cinci) în specialitatea postului, au fost repartizate pe posturi didactice/catedre vacante/rezervate prin suplinire în ședință publică organizată până la data începerii cursurilor, au avizul consiliului de administrație/consiliilor de administrație al/ale unității/unităților de învățământ și au calificativul/calificativele „Foarte bine” și mai au cel puțin jumătate de normă în specialitate, pot solicita continuitatea pe post/catedră. Pentru aceasta, se adresează, în scris, conducerii/conducerilor unității/unităților de învățământ până la data de 19 mai 2011, care comunică acordul/refuzul la inspectoratul școlar în perioada prevăzută de Calendar. Dacă un post este solicitat de mai multe cadre didactice, pentru departajare se va lua în calcul nota cea mai mare de la concursul/concursurile susținute în iulie 2009 și/sau iulie 2010. La note egale se vor folosi criteriile din anexa nr. 2, parte integrantă din prezenta Metodologie. Consiliul/consiliile de administrație al unității/unităților de învățământ comunică în scris cadrelor didactice solicitante motivele acordului/refuzului continuității prin suplinire. Pentru a putea fi repartizate prin continuitate la suplinire, în baza notelor din iulie 2009 sau iulie 2010, cadrele didactice care participă și la concursul din iulie 2011 trebuie să obțină minimum nota 5,00 (cinci) la disciplina corespunzătoare postului didactic/catedrei solicitat(e) pentru continuitate. La disciplina educație tehnologică pot beneficia de continuitate numai cadrele didactice cu specializarea „educație tehnologică”.

Inspector școlar general,
prof. Dumitru MATEI

Inspector managementul resurselor umane
prof. Angela Blaga prof. Adriana Blaga

Mesaj personal
ella_09
Trimis: 10 May 2011, 05:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (MATA-HARI @ 5 May 2011, 05:59 PM)
Metodologie....
Art. 39. (1) Cererile de înscriere la concursul pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate în unitățile de învățământ preuniversitar de stat, însoțite de copii de pe documentele solicitate, se înregistrează la secretariatul unității de învățământ sau la centrul care organizează concursul, conform Calendarului........

(5) În aceeași perioadă se înregistrează la secretariatul unității de învățământ sau la centrul care organizează concursul și dosarele cadrelor didactice care solicită continuitate pentru detașare la cerere sau suplinire și suplinire, detașare la cerere prin concurs specific, în vederea evaluării de către comisia de concurs și acordarea punctajului rezultat prin aplicarea criteriilor și punctajelor pentru evaluarea personalului didactic din învățământul preuniversitar prevăzute în anexa nr. 2

Calendar....(6)
e) înregistrarea cererilor de înscriere a candidaților la concursul de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate la secretariatul unității de învățământ/centrului care organizează concurs, inclusiv pentru absolvenții promoției 2011, pentru cadrele didactice care solicită detașare la cerere prin concurs/concurs specific, pentru candidații care solicită continuitate pentru suplinire și pentru candidații participanți la concursul național din iulie 2009 și/sau la concursul din iulie 2010, care au obținut minimum nota 7 (șapte), ale căror posturi propuse pentru continuitate au fost ocupate de către titulari, au fost vacantate pentru concurs sau au fost desființate ca urmare a modificării planului de școlarizare/planului de învățământ/reorganizării rețelei școlare, precum și pentru candidații care solicită suplinire în baza notelor la concursul național din iulie 2009 și/sau la concursul din iulie 2010;
Perioada: 14-24 iunie 2011

DE UNDE ATI LUAT 19 MAI????

A raspuns AMY2010 mai jos:

""""În conformitate cu O.M.E.C.T.S. nr 5616/2010 privind Metodologie privind mișcarea personalului didactic din învățământul preuniversitar:
- Cadrele didactice calificate cu statut de suplinitor, participante la concursul de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate din iulie 2009 și/sau din iulie 2010 care au obținut minimum nota 5,00 (cinci) în specialitatea postului, au fost repartizate pe posturi didactice/catedre vacante/rezervate prin suplinire în ședință publică organizată până la data începerii cursurilor, au avizul consiliului de administrație/consiliilor de administrație al/ale unității/unităților de învățământ și au calificativul/calificativele „Foarte bine” și mai au cel puțin jumătate de normă în specialitate, pot solicita continuitatea pe post/catedră. Pentru aceasta, se adresează, în scris, conducerii/conducerilor unității/unităților de învățământ până
la data de 19 mai 2011, care comunică acordul/refuzul la inspectoratul școlar în perioada prevăzută de Calendar. Dacă un post este solicitat de mai multe cadre didactice, pentru departajare se va lua în calcul nota cea mai mare de la concursul/concursurile susținute în iulie 2009 și/sau iulie 2010. La note egale se vor folosi criteriile din anexa nr. 2, parte integrantă din prezenta Metodologie. Consiliul/consiliile de administrație al unității/unităților de învățământ comunică în scris cadrelor didactice solicitante motivele acordului/refuzului continuității prin suplinire. Pentru a putea fi repartizate prin continuitate la suplinire, în baza notelor din iulie 2009 sau iulie 2010, cadrele didactice care participă și la concursul din iulie 2011 trebuie să obțină minimum nota 5,00 (cinci) la disciplina corespunzătoare postului didactic/catedrei solicitat(e) pentru continuitate. La disciplina educație tehnologică pot beneficia de continuitate numai cadrele didactice cu specializarea „educație tehnologică”."""""
Mesaj personal
anisoara51
Trimis: 19 May 2011, 01:37 PM

Utilizator activ

Am si eu o intrebare: nota obtinuta in acest an la concursul national,evident o nota peste 5,mai are importanta in obtinerea unui post in anul scolar 2012/2013?
Mai poti obtine continuitate pe baza acestei note?
As dori un raspuns avizat
Multumesc anticipat
Mesaj personal
anisoara51
Trimis: 19 May 2011, 01:39 PM

Utilizator activ

mentionea ca in anul scolar 2011/2012 am continuitate in baza notei obtinuta la concursul national din 2009
Mesaj personal
mary71
Trimis: 19 May 2011, 02:56 PM

Utilizator activ

exista undeva o cerere tip pt continuitate ??
daca raspunsul e da ....
unde as putea gasi ??
multumesc mult !
Mesaj personal
anisoara51
Trimis: 19 May 2011, 03:01 PM

Utilizator activ

Eu nu am completat o cerere tip ci am formulat-o eu
Mesaj personal
ovi87
Trimis: 19 May 2011, 03:04 PM

Utilizator avansat

La scolile unde predau eu nu se stie nimic de continuitate; pe forumul ISJ nu a aparut nimic; nu exista cereri-tip; sunt si zvonuri care ne spun ca anul acesta nu se mai fac continuitati; sau daca se fac se fac intr-un alt mod confused24.gif
Problema mea e alta insa: am obtinut anul trecut 9,70 la concurs, fiind chiar primul la disciplina mea ( istorie) in ierarhia judeteana; nu am avut nici un post titularizabil asa ca am mers pe continuitate. In iarna nu am reusit sa ma titularizez cf articolului 253, pentru ca am avut 2 ore de cultura civica care nu au fost luate in sedinta publica.Acuma aud ca e posibil sa nu se mai faca nici continuitati pentru anul viitor.
Adica nota pe care am obtinut-o si efortul pe care l-am depus au fost in zadar? Daca mai vreau post sa invat iarasi ca un nebun toata vara si sa nu am nici o siguranta a locului de munca?
Ori sunt eu foarte ghinionist ori tara asta nu mai are nici un rost!

--------------------
"Prea des ne bucuram noi de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii" (John Fitzgerald Kennedy)
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 19 May 2011, 04:04 PM

Mentor

QUOTE (ovi87 @ 19 May 2011, 02:04 PM)
La scolile unde predau eu nu se stie nimic de continuitate; pe forumul ISJ nu a aparut nimic; nu exista cereri-tip; sunt si zvonuri care ne spun ca anul acesta nu se mai fac continuitati; sau daca se fac se fac intr-un alt mod confused24.gif
Problema mea e alta insa: am obtinut anul trecut 9,70 la concurs, fiind chiar primul la disciplina mea ( istorie) in ierarhia judeteana; nu am avut nici un post titularizabil asa ca am mers pe continuitate. In iarna nu am reusit sa ma titularizez cf articolului 253, pentru ca am avut 2 ore de cultura civica care nu au fost luate in sedinta publica.Acuma aud ca e posibil sa nu se mai faca nici continuitati pentru anul viitor.
Adica nota pe care am obtinut-o si efortul pe care l-am depus au fost in zadar? Daca mai vreau post sa invat iarasi ca un nebun toata vara si sa nu am nici o siguranta a locului de munca?

sad54.gif Respirati adanc si fiti pregatit numai pt lucruri "bune". Azi am aflat si eu de cererea de continuitate, am depus, cu mare greutate (ghici de ce) aceasta cerere; am inteles ca aceste cereri raman la scoala, pt ca pe baza lor se va completa o macheta trimisa de ISJ. In rest....nuami de bine! cool20.gif

--------------------
user posted image
Mesaj personal
ovi87
Trimis: 19 May 2011, 06:50 PM

Utilizator avansat

Numai ca eu, ca si colegii mei de altfel, nu am completat nimic (la recomandarea directorului), pt simplul fapt ca nu sunt cereri tip.
Acuma ni se poate spune clar: Nu ati depus cerere!

Acest mesaj a fost modificat de către ovi87 la data 19 May 2011, 06:51 PM

--------------------
"Prea des ne bucuram noi de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii" (John Fitzgerald Kennedy)
Mesaj personal
elena84
Trimis: 19 May 2011, 06:53 PM

Utilizator activ

Eu v-am scris intr-un mesaj ca puteti modifica anul scolar si aveati cerere tip...........
Mesaj personal
mary71
Trimis: 19 May 2011, 06:56 PM

Utilizator activ

QUOTE (elena84 @ 19 May 2011, 06:53 PM)
Eu v-am scris intr-un mesaj ca puteti modifica anul scolar si aveati cerere tip...........

unde putem gasi acest mesaj ?? sign28.gif
Mesaj personal
ovi87
Trimis: 19 May 2011, 07:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (elena84 @ 19 May 2011, 06:53 PM)

Cererea de la adresa indicata de dumneavoastra s-a depus anul trecut la dosarul de inscriere la concurs (in iunie); o depuneau doar cei care au optat pentru continuitate.
In mai (anul trecut) erau alt tip de cereri, iar documentatia necesara pt dosar era mai "subtire"
Eu mai am acasa si acum cererea tip de anul trecut (aceea care ar trebui depusa acuma).

Acest mesaj a fost modificat de către ovi87 la data 19 May 2011, 07:04 PM

--------------------
Mesaj personal
ovi87
Trimis: 19 May 2011, 07:08 PM

Utilizator avansat

unde putem gasi acest mesaj ?? sign28.gif[/QUOTE]
http://forum.portal.edu.ro/index.php?act=A...post&id=1759263

Acest mesaj a fost modificat de către ovi87 la data 19 May 2011, 07:09 PM

--------------------
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 19 May 2011, 07:18 PM

Mentor

QUOTE (ovi87 @ 19 May 2011, 05:50 PM)
Numai ca eu, ca si colegii mei de altfel, nu am completat nimic (la recomandarea directorului), pt simplul fapt ca nu sunt cereri tip.
Acuma ni se poate spune clar: Nu ati depus cerere!

Nu inteleg de ce totusi nu ati depus cerere, fie ca directorul era un pic confuz. Obligatia secretariatului era sa inregistreze acea cerere, si atunci totul era clar.

--------------------
user posted image
Mesaj personal
ovi87
Trimis: 19 May 2011, 07:28 PM

Utilizator avansat

Directorul a zis ca pana nu apare vreo notificare cu instructiuni clare nu are rost sa ne depunem cerere.

--------------------
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 19 May 2011, 07:30 PM

Mentor

QUOTE (ovi87 @ 19 May 2011, 06:28 PM)
Directorul a zis ca pana nu apare vreo notificare cu instructiuni clare nu are rost sa ne depunem cerere.

Da...dar nu v-a interzis.... unsure.gif

--------------------
user posted image
Mesaj personal
gabi2009
  Trimis: 19 May 2011, 07:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (amethyst @ 19 May 2011, 01:04 PM)
La scolile unde predau eu nu se stie nimic de continuitate; pe forumul ISJ nu a aparut nimic; nu exista cereri-tip; sunt si zvonuri care ne spun ca anul acesta nu se mai fac continuitati; sau daca se fac se fac intr-un alt mod  confused24.gif

sad54.gif Respirati adanc si fiti pregatit numai pt lucruri "bune". Azi am aflat si eu de cererea de continuitate, am depus, cu mare greutate (ghici de ce) aceasta cerere; am inteles ca aceste cereri raman la scoala, pt ca pe baza lor se va completa o macheta trimisa de ISJ. In rest....nuami de bine! cool20.gif

Hmmm...ai depus si tu o cerere? Woowww!
Anul acesta si TITULARII fac cerere pentru continuitatea ...titulaturii? laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Multe noutati mai aflu!!! biggrin.gif
happy30.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif

Acest mesaj a fost modificat de către gabi2009 la data 19 May 2011, 07:48 PM

--------------------
"La experiencia es una maestra severa porque primero te hace la prueba y te da la lección después"
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 19 May 2011, 07:51 PM

Mentor

QUOTE (gabi2009 @ 19 May 2011, 06:47 PM)
QUOTE (amethyst @ 19 May 2011, 01:04 PM)
La scolile unde predau eu nu se stie nimic de continuitate; pe forumul ISJ nu a aparut nimic; nu exista cereri-tip; sunt si zvonuri care ne spun ca anul acesta nu se mai fac continuitati; sau daca se fac se fac intr-un alt mod  confused24.gif

Hmmm...ai depus si tu o cerere? Woowww!
Anul acesta si TITULARII fac cerere pentru continuitatea ...titulaturii? laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Multe noutati mai aflu!!! biggrin.gif
happy30.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif

Mai baiete, ti-ai scuturat greierii din papuci? Te-a intrebat cineva de sanatate? Cine urla de 3 ani pe aici ca e titular la Valea Seaca, eu?! Dom' invatator, ia-ti abacul si acunde-te, ca ne-ai plictisit! N-am stiut ca te interesez asa de mult, ca iti trimiteam un CV (dar te-as face sa te simti cam prost). Ia pune-te tu de cautat, ca ai timp pana dimineata, cand iti pleaca autobuzul, unde am zis eu ca-s titulara!

--------------------
user posted image
Mesaj personal
gabi2009
Trimis: 19 May 2011, 07:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (amethyst @ 19 May 2011, 04:51 PM)

Mai baiete, ti-ai scuturat greierii din papuci? Te-a intrebat cineva de sanatate? Cine urla de 3 ani pe aici ca e titular la Valea Seaca, eu?! Dom' invatator, ia-ti abacul si acunde-te, ca ne-ai plictisit!  N-am stiut ca te interesez asa de mult, ca iti trimiteam un CV (dar te-as face sa te simti cam prost). Ia pune-te tu de cautat, ca ai timp pana dimineata, cand iti pleaca autobuzul, unde am zis eu ca-s titulara!

1. N-am zis ca sunt titular la Valea Seaca niciodata.

2. Pentru distanta dintre casa si scoala nu am nevoie de autobuz. Merg pe jos. laugh.gif

3. Pe sa ma simt prost? Pe CV-ul tau de...1 ban? laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Hai ca m-ai dat gata cu CV-ul tau!!! Esti comica rau!

4. Nu sunt invatator, ci profesor.

P.S. Nu te enerva ca faci riduri si apoi cine se mai uita la tine? laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Acest mesaj a fost modificat de către gabi2009 la data 19 May 2011, 07:59 PM

--------------------
"La experiencia es una maestra severa porque primero te hace la prueba y te da la lección después"
Mesaj personal
MATA-HARI
Trimis: 19 May 2011, 08:00 PM

Utilizator avansat

Ma lasi?
ESTI SUPLINITOARE????!!!!
nici macar etnobotanista 253!
WOOOOOW.......sunt dezamagit, profund!
Adio! sad53.gif

--------------------
"...O rugaciune catre ceruri zboara,
O rugacine catre Dumnezeu,
Ma rog acuma pentru a mea tara
Si pentru tine, sfint poporul meu."

http://www.youtube.com/watch?v=T_BPtzLym-I&feature=related
Mesaj personal
gabi2009
Trimis: 19 May 2011, 08:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (MATA-HARI @ 19 May 2011, 05:00 PM)
Ma lasi?
Adio! sad53.gif

laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 19 May 2011, 08:12 PM

Mentor

QUOTE (MATA-HARI @ 19 May 2011, 07:00 PM)
Ma lasi?
Adio! sad53.gif

Da, sunt suplinitoare. Nu inteleg care-i problema... ca n-am purtat crevata la vedere?!

--------------------
user posted image
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved