Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> pareri despre stiinte sociale, heelp me again :(
mytzzy2008
Trimis: 24 May 2011, 11:28 PM

Utilizator
**

Grup: Members

pana acum eram mai mult decat convinsa ca vreau sa merg la filologie intensiv engleza. insa niste zvonuri, pareri de la diversi elevi m`au cam facut sa ma razgandesc in privinta profilului. si as cam vrea cateva informatii despre profilul ss (stiinte sociale): cam ce materii si cate ore se fac din fiekre .. la ce se dau teze .. la ce se da bac.. chestii din astea. chiar dak difera de la liceu la liceu ..informativ macar.
Mesaj personal
Victor94
Trimis: 25 May 2011, 12:13 AM

Utilizator avansat

Stiinte sociale (specializare a profilului uman)

• pune mai mult accent pe istorie si materiile socio-umane;
• daca va este teama de latina, aceasta specializare ar punea fi alegerea mai buna decat filologie, intrucat latina nu se va mai studiaza din a XI-a si oricum nu se da teza; se mai renunta, in aceeasi clasa, si la fizica, chimie, biologie;
• se fac vreo 4h romana, 2h-3h limba straina 1 (depinde si de liceu, si daca e intensiv...), 1h latina, 2h-3h istorie, 2h geografie, 2h materia socio-umana din anul respectiv, 2h mate, 2h fizica, 1h chimie, 1h biologie si altele.

Teze:

1) materia socio-umana din anul respectiv (IX: logica / X: psihologie / XI: economie / XII: filosofie)
2) limba romana
3) istorie/geografie (la alegere)
4) prima limba straina (L1)

Despre BAC-ul la stiinte sociale nu prea pot sa-ti spun, mai ales ca tu abia vei trece in a IX-a, dar cert e ca nu se da BAC la vreo materie "de real" (mate, chimie, bio, fizica, info, care nici macar nu se face la uman). In principiu... ar cam fi materiile de teza + Competentele Digitale (TIC), probele orale...

De ce nu mai vrei filo intensiv engleza?

Acest mesaj a fost modificat de către Victor94 la data 25 May 2011, 12:25 AM
Mesaj personal
mytzzy2008
Trimis: 25 May 2011, 10:30 AM

Utilizator
**

QUOTE (Victor94 @ 25 May 2011, 12:13 AM)
De ce nu mai vrei filo intensiv engleza?

eu sunt din buzau, si cele mai bune licee sunt Hasdeu (I) si Eminescu (II), amandoua teoretice. am medie de hasdeu si as vrea sa intru acolo ..desi imi e cam frica k o sa fie prea mult de invatat. insa toti care sunt acolo ..chiar si cei de la real spun k e frumos..k desi inveti te si distrezi. si cam au dreptate. vad mereu pe facebook-urile lor poze din cluburi si d la petreceri si stau uneori si ma gandesc.. "astia cand mai invata?" si am zis hai sa incerc si eu la hasdeu. medie d admitere o sa am sigur la filo sau la ss. la mate-info ultima medie d admitere a fost 9,26 iar la mate-info bilingv engl a fost 9,86 :| deci sigur acolo n`o sa intru si oricum nu vreau real.

asadar .. la filo intensiv in hasdeu se face latina la care se da si teza. e o singura profa de latina acolo si nimeni din tot liceul nu stie latina. multi zic k e foarte repezita la predat, nu inteleg si dak iti mai pica si k dirigina.. chiar nu stii nmk. eu am facut latina in generala si ink mai fac cu o profa exigenta dar nu rea. exigenta in sensul k la ea la ora nu se auzea nici musca. si rea nu era.. nu ne omora cu invatatu. eu sincer nu prea stiu terminatiile la declinari..mai am lipsuri. nu`s as. si mi`e ca ma duc acolo si incep semestru cu 2 si 3.

asta ar fi un motiv.. in al doilea rand.. mi`e frica iar si de engleza. k nici d`aia nu stiu. in generala cred k am avut un profesor in fiecare an.. n`am putut sa invat niciodata gramatica la engleza. iar acum am dat de greu. nu stiu nimiic din gramatica. si la intensiv engl dau teza ..se da bac. la asta ma gandesc. iar intensiv franceza nu e la hasdeu. cam din cauza asta am optat pt ss.

la ss ..am si acolo niste dezavantaje: mi`e frica de logica.. unii spun k e grea k n`o pricepi ..altii spun k e usoara. se bazeaza pe istorie ..si e ft mult d tociit sad.gif(. p de alta parte aici aveam un avantaj ca se mai face mate. spre deosebire de filo unde nu se mai face pana in a10a. in rest ..profilele astea nu difera mult.

dar tot indecisa sunt. nu stiu ce sa aleg. si mi`e frica sa nu fac vreo alegere proasta si apoi sa`mi para rau sad.gif sfatuiti`ma si pe mn ce sa fac. am stat pe forumuri si pe site-uri de educatie de zile intregi.. si am cautat informatii. mi`e frica. si chiar nu stiu.
Mesaj personal
Victor94
Trimis: 25 May 2011, 10:44 AM

Utilizator avansat

BAC la engleza da toata lumea, iar teza se da la toate specializarile umanului, adica filo / stiinte sociale daca engleza este L1. Daca, totusi, iti alegi franceza ca prima limba moderna, atunci dai teza la ea la filo / stiinte sociale (intensiv sau neintensiv).

Latina se ia de la capat si se poate invata, insa e foarte grea, complexa si nu prea o sa fie nimic ce sa va motiveze a o invata. Ar putea fi un stres inutil teza la latina.

Eram tare amuzat anul trecut cum spuneau colegii: "Logica e ilogica!" Presupun ca depinde mult de profesor. Eu am inteles-o si chiar n-am avut deloc probleme, insa cei mai multi din clasa n-o pricepeau. Trebuie doar sa stai sa incerci sa le pricepi si le gasesti logica. smile.gif
Si la filo, si la stiinte sociale, se fac 2h de logica. La stiinte sociale se da si teza, dar cred ca e mai acceptabila decat la latina.
Nu-mi amintesc sa fi facut istorie la logica. De exemplu, cand am ajuns la diagramele Venn, nu ne-a spus absolut nimic despre Venn (omul). Poate sunt in manual scurte istorice, dar nu e deloc ca la istorie.

N-o sa-tie fie prea utila matematica de la uman, fie ca o studiezi pe doi ani, fie ca pe patru ani. Daca o sa vrei o facultate "pe real", iti vor trebui meditatii destul de serioase pentru a recupera.

Nu e mare diferenta intre filo si stiinte sociale.
Dar la real... nu vrei deloc?

Acest mesaj a fost modificat de către Victor94 la data 25 May 2011, 10:45 AM
Mesaj personal
mytzzy2008
Trimis: 25 May 2011, 10:55 AM

Utilizator
**

nuuuuu. k nu ma impac cu fizica absolut deloooc. o urasc. pt ca am avut o profesoara nenorocita rau in cei 4 ani de gimnaziu. knd invatam de 10 niciodata nu`mi punea 10. pt orice greseala scadea. si nu mi se intampla numai mie. la toti le facea la fel. o singura fata de la mine din clasa a avut numai 10 la fizica. in rest ..avea boala pe toata lumea. si din cauza ei media mea la fizica a fost intotdeauna media care ma tragea in jos.

chimia ..am inceput sa o prind mai bine acum ..prin sem 2. la inceput nu stiam mare lucru ..acum a inceput sa`mi intre in minte fara sa vreau.

in schimb ..la mate ma descurc. am reusit sa iau 9,60 in teza dp sem asta biggrin.gif.. am compensat`o pe cea de pe sem trecut cand am luat 7 biggrin.gif. nu pot sa spun ca nu ma descurc deloc.. ma descurc.. knd stiu sa rezolv chiar imi place, insa mai sunt si chestii pe care nu le inteleg. d`asta tot timpul eu am crezut ca logica se leaga de matematica.

in orice caz .. nu vreau real orice ar fi. prefer sa merg la filologie biggrin.gif

btw. in liceul hasdeu din buzau .sunt 2 clase de filo: 1.filo bilingv engleza si 2.filo intensiv. cei d la filo intensiv sunt considerati fraierii liceului k sa zic asa. e ceva de genul: "aia de la filo intensiv. .. aa. da` care`s aia?" . ei parca nici n`ar fi in liceul ala. si chestia asta ma cam face sa ma razgandesc biggrin.gif desi ..majoritatea prietenilor d la mine din scoala vor la filo intensiv .. mda.
Mesaj personal
Victor94
Trimis: 25 May 2011, 11:00 AM

Utilizator avansat

Eu unul iti sugerez totusi real. O sa ai mai multe avantaje, in sensul ca e mai usor sa recuperezi, pentru admitere la facultate, la materii "de uman", tu fiind la real decat sa incerci sa recuperezi mate/fizica/info/chimie daca esti la uman. Plus ca-ti ofera o alta viziune.

Nimeni nu prea stie fizica in a VIII-a. Oricum se reia materia (cu adaugiri), iar chimie nu e nici ea prea problematica. Sunt destui "realisti" care, in clasa a IX-a, abia invata cum sa ia un 6-7 in teza la mate/fizica/info, iar anul urmator pot ajunge si la 9-10. Nu pentru ca materia ar fi mai usoara, ci pentru ca s-au prins ce pretentii au profii, cum trebuie sa invete etc.
Mesaj personal
mytzzy2008
Trimis: 25 May 2011, 11:06 AM

Utilizator
**

mda.. stiu. si ai mai multe avantaje la mate-info k de acolo poti sa mergi la orice facultate vrei si etc. dar nu vreau. e clar. nu vreau sa ma chinui cu mate, fizica si chimie. mi`a ajuns 4 ani. sora si verisoara mea au terminat mate-info in eminescu. sor`mea a zis k ea nu ar fi ales mate info si aqm ii pare rau. a mers pe sfatul unui profesor din generala. iar var`mea a mers pe mate-info k nu stia c vrea sa faca mai dep. aqm spre exemplu e la asistenti medicali la brasov (facultate)

eu vreau sa merg pe uman .. si mai dep la facultate tot ceva de genul vreau. jurnalism, drept, sau altcv pe tema asta . mai am timp sa ma gandesc.
Mesaj personal
Victor94
Trimis: 25 May 2011, 11:07 AM

Utilizator avansat

OK... atunci, succes! smile.gif
Mesaj personal
mytzzy2008
Trimis: 25 May 2011, 11:19 AM

Utilizator
**

merci. sper sa reusesc sa fac o alegere buna biggrin.gif :*
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved