Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (41) « Primul ... 6 7 [8] 9 10 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Salarii v5.0
Kótai Csaba
Trimis: 17 Aug 2011, 08:15 PM

Mentor

Grup: Moderatori

QUOTE (margueriteduras Trimis: 17 Aug 2011 @ 05:58 PM)
Buna ziua!
Ma bucur ca ati mentionat si cazul legat de echivalarea doctoratului. Citisem in metodologia de echivalare ca mai dureaza destul timp de la trimiterea dosarului (care cuprinde si raportul de la inspectie) si acordarea gradului I. sa inteleg ca voi fi platita retroactiv?
Va multumesc!

Da. Cand primiti dovada acordarii gradului didactic I, pe ea scrie data acordarii = data
sustinerii inspectiei speciale. In acel moment trebuie sa vi se recalculeze salariul
si sa primiti diferente anterioare pe lunile in care nu ati primit.

QUOTE (margueriteduras Trimis: 17 Aug 2011 @ 06:03 PM)
Am inteles ca exista pe aici o matrice pentru calculul salariului, dar nu dau de ea. Ma intorc din septembrie la scoala dupa CIC si nu mai sunt la curent cu salariile. Mi-ati putea spune care ar fi salariul pentru profesor (cu norma intreaga) cu definitivat (inca, pana la echivalarea gradului I) si 9 ani vechime?
Va multumesc inca o data!

Rest de plata 800 lei fara dirigentie sau 876 cu dirigentie.
Macheta se afla aici: http://forum.portal.edu.ro/index.php?act=A...post&id=1771563

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
margueriteduras
Trimis: 18 Aug 2011, 02:07 PM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (Kótai Csaba @ 17 Aug 2011, 09:15 PM)
QUOTE (margueriteduras Trimis: 17 Aug 2011 @ 05:58 PM)
Buna ziua!
Ma bucur ca ati mentionat si cazul legat de echivalarea doctoratului. Citisem in metodologia de echivalare ca mai dureaza destul timp de la trimiterea dosarului (care cuprinde si raportul de la inspectie) si acordarea gradului I. sa inteleg ca voi fi platita retroactiv?
Va multumesc!

Da. Cand primiti dovada acordarii gradului didactic I, pe ea scrie data acordarii = data
sustinerii inspectiei speciale. In acel moment trebuie sa vi se recalculeze salariul
si sa primiti diferente anterioare pe lunile in care nu ati primit.

QUOTE (margueriteduras Trimis: 17 Aug 2011 @ 06:03 PM)
Am inteles ca exista pe aici o matrice pentru calculul salariului, dar nu dau de ea. Ma intorc din septembrie la scoala dupa CIC si nu mai sunt la curent cu salariile. Mi-ati putea spune care ar fi salariul pentru profesor (cu norma intreaga) cu definitivat (inca, pana la echivalarea gradului I) si 9 ani vechime?
Va multumesc inca o data!

Rest de plata 800 lei fara dirigentie sau 876 cu dirigentie.
Macheta se afla aici: http://forum.portal.edu.ro/index.php?act=A...post&id=1771563

O zi buna,
Prof. Kótai

Va multumesc inca o data pentru promptitudine.
sad.gif Foarte incurajator salariul.... Dar e bine ca se va plati diferenta retroactiv, mi-ati dat o veste buna! Numai sa vrea cei de la scoala, sunt cam tipicari....
Numai bine!
Mesaj personal
eva elena
Trimis: 18 Aug 2011, 08:27 PM

Utilizator
**

Buna seara Domnule Profesor Kotai!

As aprecia tare mult ajutorul dumneavoastra in calcularea salariului meu de la 1 septembrie 2011. Lucrez ca profesor suplinitor( studii de lunga durata),am 17 ani vechime, definitivatul si am o persoana in intretinere. Mentionez ca la noi la scoala nici una din cele 3 secretare nu are timp sa faca fluturase de salariu.In perioada 1 septembrie 2010- august 2011 nu am primit nici un fluturas, iar salariul a fost in fiecare altul.

Va multumesc anticipat pentru ajutor
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 18 Aug 2011, 09:22 PM

Mentor

Vedeti imaginea atasata.

Ozi buna,
Prof. Kótai

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
exasperat
Trimis: 23 Aug 2011, 12:40 PM

Utilizator avansat

Buna ziua,
dv ne puteti lamuri ce vrea noua normare a orelor de predare pentru directori(4-6) si directori-adjuncti(6-8);cum/cine stabileste cifra?va dati seama ca orice ora este pretioasa pt un alt cadru didactic.
-stabilindu-se limita,cate ore i se platesc la plata cu ora unui director/dir.adjunct?
Multumesc.
Mesaj personal
catatec
Trimis: 24 Aug 2011, 11:29 AM

Utilizator
**

Buna ziua Domnule Profesor Kotai!

Va rog sa ma ajutati si pe mine in calcularea salariului. Sunt profesor debutant, titular, cu contract de munca de la 1 Septembrie 2011, localitatea unde voi preda fiind incadrata la un spor rural de 10 %. Mentionez, de asemenea, ca as vrea sa imi iau jumatatea de catedra (maximum legal pentru profesori) in regim "plata cu ora". Cat ar fi salariul in primul caz si in cel de-al doilea? Se da spor de vechime la profesorii debutanti? Si o ultima intrebare: mai exista prima de instalare?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri. Numai bine!

Acest mesaj a fost modificat de către catatec la data 24 Aug 2011, 11:36 AM
Mesaj personal
Loredana S
Trimis: 24 Aug 2011, 01:02 PM

Utilizator activ

Buna ziua!Va rog sa imi spuneti si mie ce salariu are un profesor debutant(studii Bologna),avand 18h+8 si dirigentie.Sporul zonal este de 8%.Se mai acorda prima de instalare?Va multumesc!

Acest mesaj a fost modificat de către Loredana S la data 24 Aug 2011, 01:06 PM
Mesaj personal
chchch
Trimis: 24 Aug 2011, 01:20 PM

Utilizator avansat

D-nului Kotai

Ce salariu are un administrator patrimoniu (ultima treapta, vechime in invatamant 15 ani, in munca 37 ani, jumatate de norma, membru sindicat) ?

La fel pentru muncitor (ultima treapta, 15 ani in invatamant, 37 in munca, jumatate norma, membru sindicat)

Nu stiu alte date!

Multumec

Acest mesaj a fost modificat de către chchch la data 24 Aug 2011, 01:21 PM

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 24 Aug 2011, 08:22 PM

Mentor

QUOTE (exasperat Trimis: 23 Aug 2011 @ 01:40 PM)
Buna ziua,
dv ne puteti lamuri ce vrea noua normare a orelor de predare pentru directori(4-6) si directori-adjuncti(6-8);cum/cine stabileste cifra?va dati seama ca orice ora este pretioasa pt un alt cadru didactic.
-stabilindu-se limita,cate ore i se platesc la plata cu ora unui director/dir.adjunct?
Multumesc.

Si eu as dori sa stiu aceste lucruri. Asteptam precizari.

QUOTE (catatec Trimis: 24 Aug 2011 @ 12:29 PM)
Buna ziua Domnule Profesor Kotai!

Va rog sa ma ajutati si pe mine in calcularea salariului. Sunt profesor debutant, titular, cu contract de munca de la 1 Septembrie 2011, localitatea unde voi preda fiind incadrata la un spor rural de 10 %. Mentionez, de asemenea, ca as vrea sa imi iau jumatatea de catedra (maximum legal pentru profesori) in regim "plata cu ora". Cat ar fi salariul in primul caz si in cel de-al doilea? Se da spor de vechime la profesorii debutanti? Si o ultima intrebare: mai exista prima de instalare?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri. Numai bine!

Puteti folosi macheta pentru aceste calcule. Fara plata cu ora si dirigentie rest de
plata 789 lei, cu dirigentie 852. Cu 9 ore x 4 saptamani = 36 ore plata cu ora
si fara dirigentie, 1156 si cu dirigentie 1223.

Sporul de vechime se acorda pentru vechimea in munca. Daca inainte ati lucrat in
alt domeniu cel putin 3 ani cu contract de munca atunci aveti si 5% spor vechime.
In noua lege nu apare notiunea de prima de instalare si nici in legea salarizarii.

QUOTE (Loredana S Trimis: 24 Aug 2011 @ 02:02 PM)
Buna ziua!Va rog sa imi spuneti si mie ce salariu are un profesor debutant(studii Bologna),avand 18h+8 si dirigentie.Sporul zonal este de 8%.Se mai acorda prima de instalare?Va multumesc!

Pentru acest calcul puteti folosi macheta.
Nu ati specificat daca cele 8 ore plata cu ora este pe saptamana sau pe luna.
Daca este pe saptamana, atunci pentru 4 x 8 = 32 de ore/luna, cu dirigentie
restul de plata este 1161 lei.
In noua lege nu apare notiunea de prima de instalare si nici in legea salarizarii.

QUOTE (chchch Trimis: 24 Aug 2011 @ 02:20 PM)
D-nului Kotai

Ce salariu are un administrator patrimoniu (ultima treapta, vechime in invatamant 15 ani, in munca 37 ani, jumatate de norma, membru sindicat) ?

La fel pentru muncitor (ultima treapta, 15 ani in invatamant, 37 in munca, jumatate norma, membru sindicat)

Nu stiu alte date!

Multumec

Incadrarea pentru aceasta categorie este intre limite, suma exacta depinde de scoala
asa ca nu pot sa va calculez restul de plata. De asemenea limitele depind de studii.
Legea 63/2011:
Administrator financiar (patrimoniu) grad I****) S Minim: 709 Maxim: 1.396
Administrator financiar (patrimoniu) grad I****) SSD Minim: 629 Maxim: 1.100
Administrator financiar (patrimoniu) treapta I****) M Minim: 678 Maxim: 942

Legea 284/2010 (OG 10/2008)
Muncitor calificat I Minim: 693, Maxim 894, sume ce se diminueaza cu 25% apoi se
majoreaza cu 15% si se ajunge la Minim: 600 Maxim 772

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 24 Aug 2011, 08:56 PM

--------------------
ianina2010
Trimis: 25 Aug 2011, 09:09 AM

Utilizator
**

Domnule Kotai Csaba , va rog sa mi spune ti care sunt transele de vechime. Eu implinesc 14 ani in 1 sept asta inseamna ca trebuie sa fac cerere pentru trecere la alta transa de vechime?Sau anul viitor?
Mesaj personalTrimite email
Kótai Csaba
Trimis: 25 Aug 2011, 12:57 PM

Mentor

Transele de vechime si cele de incadrare nu coincid.

Sporul de vechime, dupa vechimea in munca, indiferent de domeniu:

0-3 ani = 0%
3- 5 ani = 5 %
5 - 10 ani = 10%
10 - 15 ani = 15%
15 - 20 ani = 20%
peste 20 ani = 25%

Transe de incadrare in functie de vechimea in invatamant

0-2, 2-6, 6-10, 10-14
14-18, 18-22, 22-25,
25-30, 30-35, 35-40
peste 40

Daca la 1 septembrie impliniti 14 ani vechime in invatamant, veti trece in transa
de incadrare 14-18 ani, dar sporul de vechime ramane 15%. Abia peste un an
va creste si sporul de vechime la 20%.
Nu trebuie sa depuneti nicio cerere, este sarcina secretarei sa va treaca automat
in alta transa. Doar daca este prevazut acest lucru in ROI (Regulamentul de
ordine interioara) a unitatii trebuie sa depuneti cerere.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 25 Aug 2011, 12:58 PM

--------------------
ianina2010
Trimis: 25 Aug 2011, 03:04 PM

Utilizator
**

Va multumesc pentru raspuns
Mesaj personalTrimite email
andi09
Trimis: 29 Aug 2011, 05:38 PM

Utilizator
**

Buna ziua .Am o nelamurire si sper ca ma puteti ajuta:sunt calificata in invatamant din 2005,iar din nov. 2009 sun in CIC;inainte de a termina facultatea am mai lucrat 1 an si 9 luni ca profesor necalificat .Intrebarea mea este daca imi afecteaza cumva CIC-ul vechimea , si la 1 sept 2011 in ce transa de vechime ma pot incadra.Mentionez ca in 2009 , inainte de a intra in CIC primeam un spor de 5 %. Va multumesc foarte mult.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 30 Aug 2011, 07:03 AM

Mentor

Conform L63/2011 CIC nu se mai considera vechime in invatamant.
Transa de incadrare va fi 2-6 ani (daca aveti def.-ul, daca nu atunci 0-2)
dar transa de vechime deja inainte de CIC trebuia sa fie la 5-10 ani
corespunzator la 10% spor vechime.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
apacareplange
Trimis: 30 Aug 2011, 02:34 PM

Utilizator avansat

Pentru domnul profesor Kotai Csaba: Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: sunt profesor cu studii universitare de lunga durata, vechime in invatamanant intre 6-10 ani, vechime in munca 20%, catedra intreaga plus 4 ore la plata cu ora pe saptamana, gradul II, gradatie de merit si deducere pentru un copil; as vrea sa stiu care este salariul meu in acest an scolar. Multumesc anticipat. O zi buna.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 30 Aug 2011, 05:28 PM

Mentor

Macheta din acest subiect se poate folosi pentru acest calcul. Vedeti imaginea atasata.

O zi buna,
Prof. Kótai

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
apacareplange
Trimis: 30 Aug 2011, 07:18 PM

Utilizator avansat

Va multumesc frumos.
Mesaj personal
Alexutza_oana
Trimis: 31 Aug 2011, 08:55 AM

Utilizator
**

Buna ziua. Sunt profesor debutant, suplinitor, si predau in 2 scoli. Prima are un spor de rural de 5 % (aici am 14 ore), iar a doua de 3% (unde am 4 ore). As dori sa stiu ce salariu voi avea. Va multumesc anticipat!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 31 Aug 2011, 09:19 AM

Mentor

Pentru calcul puteti folosi macheta atasata FractNorma_v2.4
Rest de plata 751 lei.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 31 Aug 2011, 09:21 AM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 10179 )
Fișier atașat  FractNorma_v2.4.xls

--------------------
apacareplange
Trimis: 31 Aug 2011, 01:34 PM

Utilizator avansat

Domnule profesor Kotai mai am o rugaminte la dumneavoastra: cat ar fi salariul meu in cazul urmator;profesor cu studii superioare de lunga durata, gradul II, gradatie de merit, vechime in munca 2o%, deducere pentru un copil, o catedra intreaga plus 4 ore plata cu ora pe saptamana, vechime in invatamant intre 14-18 ani cu diminuare de 15%( am avut intrerupere in invatamant, iar secretara m-a incadrat gresit intre 6-10 ani neluandu-mi in calcul anii lucrati in invatamant ca si necalificat). Si inca ceva, daca la anul implinesc 10 ani neintrerupti la catedra , secretara ar trebui sa ma incadreze la 14-18 ani fara diminuare,adica sa primesc sporul de fidelitate? Multumesc anticipat si scuze ca va tot deranjez, dar nu stiu cum sa o conving pe secretara ca mi-a gresit incadrarea.
Mesaj personal
Alexutza_oana
Trimis: 31 Aug 2011, 01:59 PM

Utilizator
**

Va multumesc mult pentru raspuns. O zi buna!
Mesaj personal
MaraDoria
Trimis: 31 Aug 2011, 06:34 PM

Utilizator avansat

buna ziua,
va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns. Vin din alt domeniu de activitate, vechime in munca de 8 ani, am luat un post de suplinitor, mediu rural, la 40 km de oras, catedra de 18 ore. La ce salariu indraznesc sa sper ? Mai posed ceritifcat de handicap, cu grad accentuat, conform legii in vigoare sunt scutita de la plata impozitului pe salariu. Ma puteti ajuta cu un calcul, rog respectuos!!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 1 Sep 2011, 10:32 AM

Mentor

QUOTE (apacareplange Trimis: 31 Aug 2011 @ 02:34 PM)
Domnule profesor Kotai mai am o rugaminte la dumneavoastra: cat ar fi salariul meu in cazul urmator;profesor cu studii superioare de lunga durata, gradul II, gradatie de merit, vechime in munca 2o%, deducere pentru un copil, o catedra intreaga plus 4 ore plata cu ora pe saptamana, vechime in invatamant intre 14-18 ani cu diminuare de 15%( am avut intrerupere in invatamant, iar secretara m-a incadrat gresit intre 6-10 ani neluandu-mi in calcul anii lucrati in invatamant ca si necalificat). Si inca ceva, daca la anul implinesc 10 ani neintrerupti la catedra , secretara ar trebui sa ma incadreze la 14-18 ani fara diminuare,adica sa primesc sporul de fidelitate? Multumesc anticipat si scuze ca va tot deranjez, dar nu stiu cum sa o conving pe secretara ca mi-a gresit incadrarea.

Atasat.

O zi buna,
Prof. Kótai

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Kótai Csaba
Trimis: 1 Sep 2011, 10:40 AM

Mentor

QUOTE (MaraDoria Trimis: 31 Aug 2011 @ 07:34 PM)
buna ziua,
va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns. Vin din alt domeniu de activitate, vechime in munca de 8 ani, am luat un post de suplinitor, mediu rural, la 40 km de oras, catedra de 18 ore. La ce salariu indraznesc sa sper ? Mai posed ceritifcat de handicap, cu grad accentuat, conform legii in vigoare sunt scutita de la plata impozitului pe salariu. Ma puteti ajuta cu un calcul, rog respectuos!!

Caclulul se poate efectua cu macheta din acest subiect.
Trebuie sa vedeti daca localitatea respectiva beneficiaza de spor rural, daca da setati in
macheta procentul respectiv. http://www.slimm.ro/noutati/HOTARARE%20nr1...0de%20rural.doc

De asemenea puteti calcula si cat va iese cu dirigentie bifand casuta respectiva.
http://forum.portal.edu.ro/index.php?act=A...post&id=1771563

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 1 Sep 2011, 10:41 AM

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
apacareplange
Trimis: 1 Sep 2011, 12:31 PM

Utilizator avansat

Multumesc frumos. O zi buna!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (41) « Primul ... 6 7 [8] 9 10 ... Ultimul » Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved