Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (41) « Primul ... 11 12 [13] 14 15 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Salarii v5.0
antonie
Trimis: 18 Sep 2011, 11:38 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna seara. Domnule Kotai va rog sa-mi calculati si mie salariul daca se poate: prof S, definitivat, vechime 7 ani, spor rural 10% + dirigentie, deducere personala pt 1 copil si 1h suplimentara.
Va multumesc.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 19 Sep 2011, 01:38 PM

Mentor

Grup: Moderatori

QUOTE (irina.c Trimis: 18 Sep 2011 @ 10:14 PM)
Domunle Kotay...va rog sa mi calculati si mie...juamate de norma la grupa de gradinita...50 ore pe luna,la plata cu ora

mentionez...15 ani vechime ,gradul 1

se pun toate sporurile sau plata cu ora este o suma fixa?

va multumesc

In macheta se alege foaia Plata cu ora. Vedeti imaginea atasata.

O zi buna,
Prof. Kótai

Edit: Nu ati specificat functia - eu am calculat ca profesor invatamant
prescolar. Daca incadrarea dvs. este Institutor sau educatoare, refaceti calculul,
modificand corespunzator functia.

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 19 Sep 2011, 09:53 PM

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Kótai Csaba
Trimis: 19 Sep 2011, 01:40 PM

Mentor

QUOTE (antonie Trimis: 18 Sep 2011 @ 11:38 PM)
Buna seara. Domnule Kotai va rog sa-mi calculati si mie salariul daca se poate: prof S, definitivat, vechime 7 ani, spor rural 10% + dirigentie, deducere personala pt 1 copil si 1h suplimentara.
Va multumesc.

Se poate folosi macheta din acest subiect pentru acest calcul. Vedeti imaginea
atasata pentru o luna cu 4 saptamani de scoala = 4 ore la plata cu ora.

O zi buna,
Prof. Kótai

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
adin
Trimis: 20 Sep 2011, 01:06 PM

Utilizator avansat

cum se calculeaza salariul pt cineva care este profesor disc economice cu norma de baza iar la PCO este administrator financiar cu jumatate de norma?
Mesaj personalTrimite email
Kótai Csaba
Trimis: 20 Sep 2011, 01:28 PM

Mentor

Daca este administrator financiar cu 1/2 norma atunci este in cumul, nu la plata cu ora.
Se calculeaza suma respectiva - rugati secretara - si introduceti in macheta la alte sume.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
alextepes
Trimis: 20 Sep 2011, 03:48 PM

Utilizator
**

QUOTE (Kótai Csaba @ 18 Sep 2011, 10:39 AM)

1. Ati uitat sporul de vechime 20%
2. Si daca nu sunteti membrui sindicat vi se opreste 0,5%
Cu aceste modificari rest de plata = 1692 lei.

O zi buna,
Prof. Kótai

Multumesc,
asa iese mai bine.
Toate cele bune!
Mesaj personal
irina.c
Trimis: 21 Sep 2011, 08:47 AM

Utilizator avansat

Domul eKotaz...unde este macheta ? blink.gif
Mesaj personal
nicleon
Trimis: 21 Sep 2011, 03:14 PM

Utilizator avansat

Domnule Kotai,
Directorul poate fi diriginte?
Vă mulțumesc!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 21 Sep 2011, 03:31 PM

Mentor

QUOTE (irina.c Trimis: 21 Sep 2011 @ 08:47 AM)
Domul eKotaz...unde este macheta ?

Pe prima pagina al acestui subiect: http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=144368

QUOTE (nicleon Trimis: 21 Sep 2011 @ 03:14 PM)
Domnule Kotai,
Directorul poate fi diriginte?
Vă mulțumesc!

http://titularizare.edu.ro/2011/docs/Metod...%20didactic.pdf
Art.1, al.24

"Conform ordinului ministrului educației naționale nr. 4409/1998, personalul didactic de
conducere, îndrumare și control nu poate efectua ore de consiliere și orientare
vocațională și nici ore de dirigenție. În mod excepțional, personalul didactic de
conducere poate îndeplini și funcția de diriginte în condițiile art. 51 alin. (4) din Legea
nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările și completările
ulterioare, numai în situația în care nu există suficiente cadre didactice calificate titulare
sau suplinitoare, cu avizul consiliului de administrație al inspectoratului școlar."

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
duras68
Trimis: 21 Sep 2011, 09:35 PM

Utilizator
**

QUOTE (Kótai Csaba @ 20 Sep 2011, 01:28 PM)
Daca este administrator financiar cu 1/2 norma atunci este in cumul, nu la plata cu ora.
Se calculeaza suma respectiva - rugati secretara - si introduceti in macheta la alte sume.

O zi buna,
Prof. Kótai

Stimate Domnule Kotai,

Am si eu o problema asemanatoare. Sunt prof. inv primar cu gradul didactic I si intre 25- 30 ani vechime. Predau la clase de limba maghiara, deci am la plata cu ora 4 ore/ saptamana. Din acest an scolar, termanand si specializarea de profesor documentarist ( studii postuniversitare) am primit la scoala noastra si ( la plata cu ora) 9 ore, adica 1/2 norma prof. documentarist. Intrebarea este Pot fi platit la plata cu ora pentru 13 ore ? Cum trebuie sa fiu incadrat pe postul de profesor documentarist , fiind personal didactic si nu auxiliar ca documentaristl, la vechimea si gradul pe care-la am ca si prof. inv. primar? Va multumesc anticipat si va urez multa sanatate si putere de munca

--------------------
Sunt momente in viata, in care oricum ti-ar sta corpul, sufletul e in genunchi...
Anonim
Mesaj personal
duras68
Trimis: 21 Sep 2011, 09:35 PM

Utilizator
**

QUOTE (Kótai Csaba @ 20 Sep 2011, 01:28 PM)

O zi buna,
Prof. Kótai

Stimate Domnule Kotai,

Am si eu o problema asemanatoare. Sunt prof. inv primar cu gradul didactic I si intre 25- 30 ani vechime. Predau la clase de limba maghiara, deci am la plata cu ora 4 ore/ saptamana. Din acest an scolar, termanand si specializarea de profesor documentarist ( studii postuniversitare) am primit la scoala noastra si ( la plata cu ora) 9 ore, adica 1/2 norma prof. documentarist. Intrebarea este Pot fi platit la plata cu ora pentru 13 ore ? Cum trebuie sa fiu incadrat pe postul de profesor documentarist , fiind personal didactic si nu auxiliar ca documentaristl, la vechimea si gradul pe care-la am ca si prof. inv. primar? Va multumesc anticipat si va urez multa sanatate si putere de munca

--------------------
Sunt momente in viata, in care oricum ti-ar sta corpul, sufletul e in genunchi...
Anonim
Mesaj personal
CHARME
Trimis: 22 Sep 2011, 04:47 PM

Utilizator avansat

Dle Csaba,
Seful de comisie metodica din scoala primeste ceva in plus la salariu?

Multumesc.

--------------------
Do you believe in love at first sight, or do I have to walk by again?
Mesaj personal
cipeli
Trimis: 22 Sep 2011, 07:20 PM

Utilizator activ

Buna seara dle Kotai,
Am incercat sa imi calculez salarul conform machetei, insa nu am reusit. Ce salar ar trebui sa primesc pentru 3 ani vechime, definitivat, dirigentie si 8 ore plata cu ora?
Va multumesc...

--------------------
...la meilleure facon d`aimer quelqu`un c`est de ne jamais oublier qu`on pourrait le perdre a tout moment...
Mesaj personal
sziszi
Trimis: 23 Sep 2011, 09:21 AM

Utilizator avansat

Daca toti profesorii sunt incadrati acum cu 18 ore, orele peste norma, plata cu ora se face pentru toti impartit la 72? Se mai calculeaza impartind la 64? Va multumesc.

Acest mesaj a fost modificat de către sziszi la data 23 Sep 2011, 09:22 AM
carmen1111
Trimis: 23 Sep 2011, 05:14 PM

Utilizator
**

Bună ziua
Dacă lucrez în două școli , și am deducere pentru copii(2) , trebuie să anunt acest lucru în ambele școli sau numai unde am cartea de muncă.
Multumesc.
Mesaj personal
cristina_bn
Trimis: 23 Sep 2011, 09:30 PM

Utilizator activ

Buna seara! Va rog sa-mi spuneti care va fi noua mea incadrare dupa obtinerea , in anul scolar anterior, a gradului didactic I, vechime - 10 ani împliniți la 1 septembrie, profesor cu universitate de 4 ani absolvita in anul 2001. Teoretic, salariul de incadrare ar trebui sa se modifice datorita obtinerii gradului I, datorita trecerii intr-o alta transa de vechime si datorita adaugarii sporului de fidelitate de 15%. Cu grila nu prea ma descurc... Nu inteleg ce e cu optiunea nemodificat, redus sau majorat cu 15%...
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 23 Sep 2011, 10:01 PM

Mentor

QUOTE (duras68 Trimis: 21 Sep 2011 @ 09:35 PM)
Stimate Domnule Kotai,

Din moment ce aveti calificarea si vorbiti de post de profesor documentarist inseamna
ca sunteti incadrata ca si personal didactic. Exista si functia didactica auxiliara de
documentarist deci nu trebuie sa confundam cele doua lucruri. Vedeti - unitatea
dvs. ce post are aprobat in statul de functii - profesor documentarist sau
documentarist (auxiliar) - intr-un fel echivalent cu bibliotecar.
De regula exista functia de profesor documentarist doar la unitatile care au CDI
(Centru de Documentare si Informare)

Daca este primul caz - Profesor documentarist - nu are obligatie de norma si din
acest motiv nu inteleg cum v-au incadrat cu plata cu ora. In mod normal ar trebui sa
ocupati 1/2 norma in cumul, ceea ce inseamna ca se calculeaza cuantumul salariului
brut a unui profesor documentarist cu datele dumneavoastra, se imparte la 2 si se
introduce in statul de plata la cumul, inainte de brut.

QUOTE (CHARME Trimis: 22 Sep 2011 @ 04:47 PM)
Dle Csaba,
Seful de comisie metodica din scoala primeste ceva in plus la salariu?

Multumesc.

Din nefericire in acest moment nu. Datorita faptului ca premiile sunt blocate prin
HG-uri, legi, OG-uri etc in ultimii 2-3 ani nici macar acest stimulent (in cuantum
destul de mic - 1% la nivel de unitate - existent inainte) care era la dispozitia
conducerii nu se mai poate acorda.

QUOTE (cipeli Trimis: 22 Sep 2011 @ 07:20 PM)
Buna seara dle Kotai,
Am incercat sa imi calculez salarul conform machetei, insa nu am reusit. Ce salar ar trebui sa primesc pentru 3 ani vechime, definitivat, dirigentie si 8 ore plata cu ora?
Va multumesc...

As fi fericit sa dati si motivul pentru care nu ati reusit - ca sa pot imbunatati macheta
ca altii sa nu mai intampine aceeasi probleme la calcul. Rest de plata 1128 lei intr-o
luna cu 4 saptamani de scoala x 8 ore = 32 ore la plata cu ora.

QUOTE (sziszi Trimis: 23 Sep 2011 @ 09:21 AM)
Daca toti profesorii sunt incadrati acum cu 18 ore, orele peste norma, plata cu ora se face pentru toti impartit la 72? Se mai calculeaza impartind la 64? Va multumesc.

Evident - la 72. In legea 63/2011 se prevede in mod expres acest lucru. Art.10, al.3

QUOTE (carmen1111 Trimis: 23 Sep 2011 @ 05:14 PM)
Bună ziua
Dacă lucrez în două școli , și am deducere pentru copii(2) , trebuie să anunt acest lucru în ambele școli sau numai unde am cartea de muncă.
Multumesc.

Doar unde aveti cartea de munca. Deducerea se aplica doar la functia de baza.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 23 Sep 2011, 10:04 PM

--------------------
tisma
Trimis: 23 Sep 2011, 10:37 PM

Utilizator
**

Buna seara. Domnule Kotai va rog sa-mi calculati si mie salariul : prof calificat 9 ore economie / jumatate de catedra , vechime 1 an invatamant +4 ani alt domeniu, deducere personala pt 1 copil, sindicat 1%.
Va multumesc.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 24 Sep 2011, 10:53 AM

Mentor

Incadrare 491, spor vechime 10% 49, total brut 540, rest de plata 430 lei.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 24 Sep 2011, 10:54 AM

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
cristina_bn
Trimis: 24 Sep 2011, 08:51 PM

Utilizator activ

Buna seara! Va rog sa-mi spuneti care va fi noua mea incadrare dupa obtinerea , in anul scolar anterior, a gradului didactic I, vechime - 10 ani împliniți la 1 septembrie, profesor cu universitate de 4 ani absolvita in anul 2001. Teoretic, salariul de incadrare ar trebui sa se modifice datorita obtinerii gradului I, datorita trecerii intr-o alta transa de vechime si datorita adaugarii sporului de fidelitate de 15%. Cu grila nu prea ma descurc... Nu inteleg ce e cu optiunea nemodificat, redus sau majorat cu 15%...
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 24 Sep 2011, 09:20 PM

Mentor

In vechile machete existau cele 3 optiuni - nemodificat, redus sau majorat.
In macheta noua nu mai exista doar nemodificat si redus.
In 99% din cazuri se lasa pe nemodificat. Se alege redus doar in cazul in care
incadrarea este peste 10 ani, dar nu se indeplineste conditia de 10 ani vechime
neintrerupta in in invatamant.

Vedeti imaginea atasata. Nu am bifat dirigentia. Daca aveti si aceasta functie, refaceti
calculul folosind macheta si setarile din imaginea atasata si in plus dirigentia bifata.

O zi buna,
Prof. Kótai

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
emma105
Trimis: 25 Sep 2011, 02:53 PM

Începător
*

Buna ziua domnule profesor Kotai. Imi cer scuze inca de la inceput ca va deranjez cu aceiasi problema abordata de majoritatea colegilor mei - cea a calcularii salariului. Insa apelez la dumneavoastra constransa de o situatie cu care nu m-am mai intalnit pana acum: in luna iunie un control de la Curtea de Conturi facut unitatii scolare in cadrul careia functionez a scos la iveala pe langa multe nereguli facute de stimata si prea inteleapta secretara si faptul ca m-a incadrat cu 8 luni mai devreme la treapta de salarizare 6-10 ani fata de 2-6 ani. Nu sunt singura persoana care a fost incadrata gresit si care trtebuie acum sa restituie acei bani, pe care secretara ii numeste necuveniti, si pe care ar trebui sa-i restituie chiar ea.
Avand in vedere cele intamplate as vrea sa stiu pentru luna septembrie ce salariu mi se cuvine avand urmatoarele date: profesor studii superioare, definitivat, vechime 7 ani, spor rural 8%, dirigentie, 2 ore la plata cu ora pe saptamana.
Va multumesc !
Mesaj personal
macmillan
Trimis: 25 Sep 2011, 03:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (guzzy @ 13 Sep 2011, 11:03 PM)
as avea si eu o intrebare daca nu va suparati...cat o sa primesc salariul pt 10 ore calificat si 8 ca necalificat...precizez ca sporul de sat este de 12%... si am si dirigentia...va multumes d-nule profesor.

Sunteti platit ca si calificat pt toate cele 18 ore.

--------------------
hear no evil, see no evil, speak no evil
Mesaj personal
lylypapiu
Trimis: 25 Sep 2011, 03:43 PM

Utilizator avansat

pt emma105

toti cei 7 ani a-ti lucrat cu norma intreaga?
Mesaj personal
CHARME
Trimis: 25 Sep 2011, 05:21 PM

Utilizator avansat

Multumesc, dle Kotai!
Cu stima,

...

--------------------
Do you believe in love at first sight, or do I have to walk by again?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (41) « Primul ... 11 12 [13] 14 15 ... Ultimul » Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved