Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Grila de salarizare
JaPoChi
Trimis: 19 Jul 2011, 02:44 PM

Începător
*

Grup: Members

Conform ultimei grile de salarizare ce salariu ar trebui sa aiba mama mea- lucreaza ca ingrijitor de 3 ani si are 15 ani vechime in alt domeniu? Multumesc anticipat pentru raspuns!
Mesaj personal
llena
Trimis: 20 Jul 2011, 06:21 AM

Utilizator avansat

aici...

Acest mesaj a fost modificat de către llena la data 20 Jul 2011, 06:22 AM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1861 )
Fișier atașat  ANEXA_Legea_63_din_2011.rar
Mesaj personal
JaPoChi
Trimis: 20 Jul 2011, 08:39 PM

Începător
*

Multumesc pentru raspuns, dar tot nu m-am lamurit. Care este salariul minim si cel maxim pentru aceasta ocupatie, pentru ca in documentul trimis nu am gasit ocupatia de ingrijitor si salariul pe care ar trebui sa il aiba.
Mesaj personal
irina55
Trimis: 21 Jul 2011, 10:01 PM

Utilizator avansat

Personalul nedidactic nu este platit cf.Legii63/2011, la ei se aplica Legea 285/2010, depinde cum este incadrat Ingrij.I. sau II. La ing.I. salariul este intre 635-max.675 lei + spor de vechime care la mama d-voastra ar fi 20% daca are 15 ani impliniti vechime in munca.
Mesaj personal
JaPoChi
Trimis: 22 Jul 2011, 01:48 PM

Începător
*

Din pacate, mama este ingrijit. II. Cat este salariul si dupa cati ani ar putea fi avansata in categoria ingrijit. I? Multumesc pentru raspuns!
Mesaj personal
irina55
Trimis: 23 Jul 2011, 09:24 PM

Utilizator avansat

Daca mama d-voastra are 3. ani ca ingrijitoare acuma este momentul sa ceara promovarea in functie adica ing.I , conform ORDINUL 4422 dat de MECTS , care a aparut acuma si se refera la promovare + transformarea postului cu examen , faceti cerere la secretariatul scolii prin care cereti promovarea mamei d-voastra in ing.I . Succes.
Mesaj personal
elena-radu
Trimis: 2 Aug 2011, 06:27 PM

Utilizator activ

Stimata doamna ILeana va rog sa-mi raspundeti si mie la urmatoarele intrebri:
1.daca un profesor asociat/pensionar a avut cumul pentru o jumatate de norma si este profesor gradul I 35-40 ani vechime in invatamant este corect ca de la 1 mai sa fie platit ,,plata cu ora si nu la cumul? adica fara spor de vechime ;
2.daca am avut gradatie de merit pana la 30decembrie 2009 mi se putea acorda acesta gradatie 25% la salariul de incadrare ;
3.am dreptul sa stiu daca aceste drepturi de care am fost prejudiciata era corect sa mi se acorde si daca e corect sa fiu profesor asociat /pensionar numai pana la 1 mai 2011 si dupa aceasta data nu si daca e corect sa nu i se acorde sporul de vechime zxi gradatia de merit din plati compensatorii cum spune articolul
,,(1) Personalul didactic și personalul didactic asociat, inclusiv cadrele didactice pensionate pentru limită de vârstă, care funcționează pe posturi didactice în sistem de plată cu ora sunt salarizate pentru activitatea depusă în funcție de condițiile pe care le îndeplinesc la încadrare. La calculul drepturilor salariale se vor avea în vedere: norma didactică de predare, salariul de încadrare prevăzut în anexele nr. 1 și 2 la lege, indemnizația de învățământ special, gradația de merit, sporul pentru titlul științific de doctor de care a beneficiat până la data de 31 decembrie 2009 și indemnizația pentru localități izolate."
daca imi spuneti care sunt adresele venite ulterior pentru neplata acestor drepturi pe care mi le confera art mai sus mentionat
Mesaj personal
victoria_margarit
Trimis: 2 Aug 2011, 08:56 PM

Utilizator activ

QUOTE (elena-radu @ 2 Aug 2011, 06:27 PM)
Stimata doamna ILeana va rog sa-mi raspundeti si mie la urmatoarele intrebri:
1.daca un profesor asociat/pensionar a avut cumul pentru o jumatate de norma si este profesor gradul I 35-40 ani vechime in invatamant este corect ca de la 1 mai sa fie platit ,,plata cu ora si nu la cumul? adica fara spor de vechime ;
2.daca am avut gradatie de merit pana la 30decembrie 2009 mi se putea acorda acesta gradatie 25% la salariul de incadrare ;
3.am dreptul sa stiu daca aceste drepturi de care am fost prejudiciata era corect sa mi se acorde si daca e corect sa fiu profesor asociat /pensionar numai pana la 1 mai 2011 si dupa aceasta data nu si daca e corect sa nu i se acorde sporul de vechime zxi gradatia de merit din plati compensatorii cum spune articolul
,,(1) Personalul didactic și personalul didactic asociat, inclusiv cadrele didactice pensionate pentru limită de vârstă, care funcționează pe posturi didactice în sistem de plată cu ora sunt salarizate pentru activitatea depusă în funcție de condițiile pe care le îndeplinesc la încadrare. La calculul drepturilor salariale se vor avea în vedere: norma didactică de predare, salariul de încadrare prevăzut în anexele nr. 1 și 2 la lege, indemnizația de învățământ special, gradația de merit, sporul pentru titlul științific de doctor de care a beneficiat până la data de 31 decembrie 2009 și indemnizația pentru localități izolate."
daca imi spuneti care sunt adresele venite ulterior pentru neplata acestor drepturi pe care mi le confera art mai sus mentionat

Buna seara!
Nu stiu daca pot sa va raspund eu la ceea ce spuneti dumneavoastra insa.... incerc sa va lamuresc cumva:
Conform art.10 din Metodologia de aplicare a Legii 63/2011 va da dreptul sa beneficiati in continuare de gradatia de merit pe care ati avut-o la 31.12.2009. Nu exista alte reglementari care sa va anuleze ceea ce ati spus dumneavoastra .

Art. 10. — (1) Personalul didactic si personalul didactic asociat, inclusiv cadrele didactice pensionate pentru limita de varsta, care functioneaza pe posturi didactice in sistem de plata cu ora sunt salarizate pentru activitatea depusa in functie de conditiile pe care le indeplinesc la incadrare. La calculul drepturilor salariale se vor avea in vedere:
norma didactica de predare, salariul de incadrare prevazut in anexele nr. 1 si 2 la lege, indemnizatia de invatamant special, gradatia de merit, sporul pentru titlul stiintific de doctor de care a beneficiat pana la data de 31 decembrie 2009 si indemnizatia pentru localitati izolate.
(2) Tarifele orare din invatamantul preuniversitar se calculeaza prin raportarea la sumele prevazute la alin. (1), astfel:
a) 1/72 pentru norma didactica de 18 ore pe saptamana;
cool.gif 1/64 pentru norma didactica de 16 ore pe saptamana in invatamantul special;
c) 1/96 pentru norma didactica de 24 de ore pe saptamana pentru maistri instructori;
d) 1/80 pentru norma didactica de 20 de ore pe saptamana pentru maistri instructori din invatamantul special;
e) 1/80 pentru profesori, invatatori, institutori invatamant primar;
f) 1/100 pentru profesori, educatoare, institutori invatamant prescolar.
(3) Personalul didactic din invatamantul preuniversitar cu o vechime efectiva in invatamant de peste 25 de ani, cu gradul didactic I, beneficiaza de reducerea normei didactice cu doua ore saptamanal, fara diminuarea salariului. Acest personal didactic poate fi salarizat in sistem de plata cu ora cu tariful orar stabilit in functie de norma didactica redusa, pentru orele didactice ce depasesc aceasta norma. In aceasta situatie, tarifele orare se calculeaza prin raportarea sumelor prevazute la alin. (1), astfel:
a) 1/64 pentru norma didactica de 16 ore pe saptamana;
cool.gif 1/56 pentru norma didactica de 14 ore pe saptamana in invatamantul special;
c) 1/88 pentru norma didactica de 22 de ore pe saptamana pentru maistri instructori;
d) 1/72 pentru norma didactica de 18 ore pe saptamana pentru maistri instructori din invatamantul special;
e) 1/72 pentru profesori, invatatori, institutori invatamant primar;
f) 1/92 pentru profesori, educatoare, institutori invatamant prescolar.Prevederile prezentului alineat se aplica pana la data de 31 august 2011.
(
Mesaj personalIntegrity Messenger IMYahoo
llena
Trimis: 3 Aug 2011, 12:11 PM

Utilizator avansat

Nu poti avea gradatie de merit in timp ce esti pensionar. rolleyes.gif
Mesaj personal
elena-radu
Trimis: 3 Aug 2011, 12:26 PM

Utilizator activ

si tunci care e rolul articolului mai sus mentionat
daca nu se calculeaza veniturile conform articolului respectiv
Si sporul de vechime de ce nu se acorda atunci?
va rog sa-mi indicati precizarile care au fost ulterioare acestor articole de lege
Mi s-ar parea normal sa existe ceva pe care dumneavostra stimata doamna sa-l aveti
Ce inseamna pensionar si ce profesor asociat atunci? dumneavostra nu ati pus si reglementarile pe care probabil le-ati primit ulterior ,nu?Rog sa-mi trimiteti si mie precizarile ulterioare la articolul de lege privind plata pensionarilor /asociati .Sunt judete in care nu sunt cunoscute aceste precizari privitor la art .10
Mesaj personal
victoria_margarit
Trimis: 3 Aug 2011, 12:30 PM

Utilizator activ

QUOTE (llena @ 3 Aug 2011, 12:11 PM)
Nu poti avea gradatie de merit in timp ce esti pensionar. rolleyes.gif

Daca perioada pentru care a fost aprobata nu a expirat poate sa beneficieze. Practic salariatului pensionar i s-a modificat locul de munca si beneficiaza de prevederile alin 3 art. 2 din Metodologia de acordare a gradatiilor de merit.
(3) În situația în care personalului didactic, didactic auxiliar și cel de conducere,
inclusiv celui din cluburile sportive școlare și din palatele copiilor și elevilor/Palatul Național al Copiilor i se modifică locul de muncă, la nivelul aceluiași județ/al municipiului București, acesta își păstrează gradația de merit.

Asa interpretez eu.... poate gresesc!
elena-radu
Trimis: 3 Aug 2011, 12:55 PM

Utilizator activ

situatia este asa cum o precizeaza Victoria_margarit ,adica perioada nu a expirat.
De ce totusi la cimul din luna mai nu se acorda spor de vechime ? paa in luna mai am avut spor de vechime si mi s-a spus ca au venit precizari de la minister si inspectorat sa nu se acorde spor de vechime chir daca profesorul are cumul .
Care este adevarul iar de gradatie de merit nici nu discut ptr ca eu nu inteleg daca au venit si alte precizari la legea 63 articolul 10
Mesaj personal
victoria_margarit
Trimis: 3 Aug 2011, 02:19 PM

Utilizator activ

QUOTE (elena-radu @ 3 Aug 2011, 12:55 PM)
situatia este asa cum o precizeaza Victoria_margarit ,adica perioada nu a expirat.
De ce totusi la cimul din luna mai nu se acorda spor de vechime ? paa in luna mai am avut spor de vechime si mi s-a spus ca au venit precizari de la minister si inspectorat sa nu se acorde spor de vechime chir daca profesorul are cumul .
Care este adevarul iar de gradatie de merit nici nu discut ptr ca eu nu inteleg daca au venit si alte precizari la legea 63 articolul 10

Stimata doamna!
Pana la data de 13 mai 2011 cand a intrat in vigoare Legea 63/2011 incadrarea prin cumul si plata cu ora erau reglementate de Ordinul Ministrului 1350/20.06.2007 care in Anexa I la art.11 spune:
"Art. 11. - (1) ActivitãÑile efectuate prin cumul în baza unor contracte
individuale de muncã de personalul didactic si de personalul didactic asociat, inclusiv
cadrele didactice pensionate pentru limitã de vârstã, care funcÑioneazã pe posturi
didactice de predare, sunt salarizate pentru aceastã activitate, în funcÑie de condiÑiile
pe care le îndeplinesc pentru încadrarea în una din situaÑiile prezentate la art. 3 lit. A si cu sporurile si indemnizaÑiile prevãzute de art. 49 alin. (2), art. 49 alin. (3), art. 50 alin. (3), art. 50 alin. (7) si art. 50 alin. (10) în conformitate cu prevederile art. 51 alin. (8) din Legea nr. 128/1997, cu modificãrile si completãrile ulterioare.
(2) Persoanele care efectueazã activitãÑi prin cumul, în baza unor contracte
individuale de muncã pe perioadã determinatã, beneficiazã si de sporul de vechime
în muncã, înconformitate cu prevederile art. 35 din Legea nr. 53/2003 - Codul
muncii.''

DUPA ACEASTA DATA( 13 MAI 2011) ACEST LUCRU ESTE REGLEMENTAT DE ACEST ARTICOL 10.

O zi buna!
danielahraniciuc@yahoo.com
Trimis: 4 Aug 2011, 08:43 AM

Utilizator avansat

ACEST ART.10 SE REFERĂ LA SISTEM PLATA CU ORA IAR CEI CU CONTRACT DE MUNCĂ BENEFICIAZĂ ȘI DE SPOR VECHIME
Mesaj personal
elena-radu
Trimis: 4 Aug 2011, 12:16 PM

Utilizator activ

Stimate domane,
Va multumesc ptr raspunsuri.Am contract de munca ptr periada determinata( 1sept2010-sept 2011)in care se precizeaza numarul de ore sapatamanale .Nu stiu ce sa mai cred si nici ce sa fac in situatia mea .Discutiile cu secretara care se ocupa cu resursele umane in scoala si contabila sefa au dus la o stare conflictuala din cauza sporului de vechime oprit din luna mai iar gradatia de merit refuza sa o ia in calcul din urmatoarele motive :a venit precizarea de la ISJ -serviciu audit _sa nu se dea la pensioanarii care au cumul .Am pierdut in in fiecare luna apropae 3 00 de lei .Nici nu vor sa auda .replica lor a fost :,,Doaman va luati dupa toti prostii dumneavostra nu aveti dreptul la spor de vechime dupa legea 63 si articolul 10 au veni precizari la ISJ sa nu dam pensionarilor .Ce as putea face totusi ? chir nu stiu ce sa fac.Sunt cu cumul ,cu contract semnat si mi s-a calculat totul ca la plata cu ore .Am peste 35 de ani vechime ,gradul I si contract semnat si cu toate astea ?
Ce ma invatati sa fac?
Mesaj personal
victoria_margarit
Trimis: 4 Aug 2011, 06:42 PM

Utilizator activ

Inainte de toate va sfatuiesc sa va adresati in scris conducerii scolii in care sa solicitati acest lucru. Asteptati un raspuns scris. Dupa aceea actionati in instanta. Aveti nevoie de acest raspuns, de copiea contractului de munca , de buletin si o adeverinta de la scoala in care sa precizeze incadrarea dumneavoastra ( profesor gradul I... etc norma , drepturile salariale primite in fiecare luna ). Sunt sigura ca veti castiga.
VICUTA
Trimis: 4 Aug 2011, 09:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (elena-radu @ 4 Aug 2011, 12:16 PM)
Stimate domane,
Va multumesc ptr raspunsuri.Am contract de munca ptr periada determinata( 1sept2010-sept 2011)in care se precizeaza numarul de ore sapatamanale .Nu stiu ce sa mai cred si nici ce sa fac in situatia mea .Discutiile cu secretara care se ocupa cu resursele umane in scoala si contabila sefa au dus la o stare conflictuala din cauza sporului de vechime oprit din luna mai iar gradatia de merit refuza sa o ia in calcul din urmatoarele motive :a venit precizarea de la ISJ -serviciu audit _sa nu se dea la pensioanarii care au cumul .Am pierdut in in fiecare luna apropae 3 00 de lei .Nici nu vor sa auda .replica lor a fost :,,Doaman va luati dupa toti prostii dumneavostra nu aveti dreptul la spor de vechime dupa legea 63 si articolul 10 au veni precizari la ISJ sa nu dam pensionarilor .Ce as putea face totusi ? chir nu stiu ce sa fac.Sunt cu cumul ,cu contract semnat si mi s-a calculat totul ca la plata cu ore .Am peste 35 de ani vechime ,gradul I si contract semnat si cu toate astea ?
Ce ma invatati sa fac?

CHIAR DACA PARE GREU DE ACCEPTAT ACEASTA SITUATIE ASA ESTE. SECRETARA DIN SCOALA DVS ARE DREPTATE: CONF. LEGII 63 NU SE MAI PLATESTE CUMUL NI S-A SPUS CLAR LA SEDINTA SCRIE SI IN LEGE. iN PLUS IN PROGRAMUL ACELA VESTIT DE LA SIVECO NICI NU MAI EXISTA RUBRICA PENTRU CUMUL...
SI EU LA MINE LA SCOALA TOT CE ERA PLATIT LA CUMUL AM TRANSFORMAT IN PLATA CU ORA, SI ESTE ADEVART FARA SPORUL DE VECHIME DOAR CU CEL DE IZOLARE.
UN PROCES SI CE ATI MAI SPUS DVS AR INSEMNA O PIERDERE DE TIMP DIN PARTEA DVS. PENTRU CA SCOALA NU ARE NICIO VINA, EI DOAR AU PUS IN APLICARE O LEGE.
O SEARA BUNA

--------------------
vicuta
Mesaj personal
llena
Trimis: 5 Aug 2011, 07:33 AM

Utilizator avansat

Atat secretata cat si contabila au dreptate.VICUTA - a spus tot si nu are rost sa repet si eu.Dreapta sau nu ,asta-i legea.Pensionarii ,fara vechime si gradatie de merit(care au avut).
Mesaj personal
elena-radu
Trimis: 5 Aug 2011, 12:08 PM

Utilizator activ

Doamelor si domnilor care e adevarul ptr ca ma induceti in eroare .Articolul 10.spune un lucru ,codul muncii ptr persoanele cu contract pe perida determinata spune ceva si totusi instructajul facut cu cei de la minister vi s-a facut altfel .Totusi ar trebui sa existe o metodlogie a aplicarii acestui art 10.Banuiesc eu ca orice decizie luata la nivel national sau nu prin cei care va prelucreaza modul in care se aplica o lege sau un articol trebui sa va dea si ceva scris .Vornbele sunt vorbe dar o metodologie sau o ordonata sau o notificare ar fi necesara .O sa va dau un exemplu ,,vechime in invatamant" ptr anumite judete sau luat in calcul in baza unor adrese ale inspectoratelor (serviciu resurse umane" si anii in care omul nu a avut studii superioare dar a fost lucrator comercial intr-o unitate comerciala ,si tehnician laborant I la un agent economic .Studiile si le-a terminat in 1992 la FF. Legea invatamantului si Statutul spunea clar ,,ani lucrati in invatamant "O adresa de la orice ISJ -serviciul resurse umane "bate articolele de lege .S-a mers pe ideea vechime in aceesai meserie dar ptr functia ocupata de dinsa in invatamant se priciza clr ,,studii superioare".Rezultatul: domnia sa e platita la 32 ani vechime in invatamnt .Avenit in sistem in 1994 .Ce sa inteleg din cum se aplica legea la noi .Ani de zile oamenii veniti in sistem dup ani de munca in afara sistemului sunt platiti diferit in functie de ce? de prelucrari sau de lege ,cu articolele ei.totusi cei care au avut sporul de doctorat pana la nou alege li se plateste acest spor din plati compensatorii iar cei care l-au luat anul trecut nu? .Vreau sa stiu un adevar ca sa nu intru in conflict cu nimenin .E lege sau sunt instruiri.daca l-a instruirile care s-au facut cu contabilii si inspectorii resurse umane s-a spus sa nu se plateasca ar treb sa fie si o precizare scrisa venita .Oare in toata tara la toate inspectorate le se aplica la fel fara spor de vechime ,fara palati compensatorii ptr gradatie,etc .
Stimata doamna Ileana atunci la plata cu ora nu se opreau CAS,CASS, ci numai impozit .Instruirile dumneavaostra au facut acste precizari sa nu se opreasca retineruile ca ptr cumul? ptr ca la plata cu ora nu se opresc (nu se opreau).
Mesaj personal
lylypapiu
Trimis: 8 Aug 2011, 04:33 PM

Utilizator avansat

METODOLOGIA ȘI CRITERIILE DE ACORDARE A GRADAȚIEI DE MERIT ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR

Art. 4.
(2) Personalul didactic pensionat nu mai beneficiază de gradație de merit, de la eliberarea din învățământ, în vederea pensionării.

Referitor la cumul sau plata cu ora din 13 mai 2011 parerea mea este ca aplicam

Ordinul MECTS nr. 3.753/2011 privind aprobarea unor masuri tranzitorii in sistemul national de invatamant care spune:

Art. 1. — Pana la elaborarea metodologiilor pentru punerea in aplicare a Legii educatiei nationale nr. 1/2011, in invatamantul preuniversitar se aplica dispozitiile privind organizarea, functionarea sistemului de invatamant si desfasurarea procesului de invatamant aflate sau intrate in vigoare la inceputul si pe parcursul anului scolar 2010—2011.

Concluzie:
Cel care este incadrat prin cumul (are decizie de la ISJ deci un contract de munca) este platit cu spor de vechime pana la 31.08.2011

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved