Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> incheiere situatie scolara, elev absent semestrul II
mate2009
Trimis: 22 Aug 2011, 09:31 AM

Utilizator activ

Grup: Members

buna ziua. as avea o intrebare. avem un elev de clasa a VI a la scoala care in semestrul II a plecat cu parintii in strainatate. acolo nu a urmat nici un curs la vreo scoala. acum s-a intors in tara si doreste sa isi incheie situatia scolara. mentionez faptul ca pe semestrul II nu are nici o nota la nici o materie. care e perioda in care trebuie facuta incheierea situatie si cum se procedeaza? eu trebuie sa sustin zilele acestea examen de grad si cei de la scoala ma solicita pt aceasta situatie. va rog frumos ajutati-ma si cu legi exacte
Mesaj personalTrimite email
chewbacca
Trimis: 22 Aug 2011, 09:42 AM

Utilizator avansat

QUOTE (mate2009 @ 22 Aug 2011, 10:31 AM)
buna ziua. as avea o intrebare. avem un elev de clasa a VI a la scoala care in semestrul II a plecat cu parintii in strainatate. acolo nu a urmat nici un curs la vreo scoala. acum s-a intors in tara si doreste sa isi incheie situatia scolara. mentionez faptul ca pe semestrul II nu are nici o nota la nici o materie. care e perioda in care trebuie facuta incheierea situatie si cum se procedeaza? eu trebuie sa sustin zilele acestea examen de grad si cei de la scoala ma solicita pt aceasta situatie. va rog frumos ajutati-ma si cu legi exacte

ca să-l treceți?

--------------------
"It's not wise to upset a Wookiee"
Mesaj personal
chewbacca
Trimis: 22 Aug 2011, 09:43 AM

Utilizator avansat

ROFPREU http://www.edu.ro/index.php/articles/555

Art.64. Sunt declarați amânați, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se poate definitiva situația școlară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
a) au absentat, motivat sau nemotivat, la cel puțin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele respective. Consiliul clasei, cu acordul profesorului care predă disciplina respectivă, poate decide încheierea situației școlare a elevilor care absentează motivat, din cauza unor afecțiuni grave, menționate ca atare în documente medicale, sau din alte cauze, pe care consiliul clasei le apreciază ca fiind justificate, cu condiția ca, după revenirea la școală, aceștia să participe regulat la cursuri și să poată fi evaluați. Deciziile luate în aceste cazuri se menționează într-un proces-verbal, care rămâne la dosarul care conține anexele proceselor-verbale ale consiliului profesoral;
cool.gif au fost scutiți de frecvență de către directorul unității de învățământ, în urma unor solicitări oficiale, pentru perioada participării la festivaluri și concursuri profesionale, cultural-artistice și sportive, cantonamente și pregătire specializată, interne și internaționale;
c) au beneficiat de bursă de studiu, în străinătate, recunoscută de Ministerul Educației și Cercetării;
d) au urmat studiile, pentru o perioadă determinată de timp, în alte țări.

Acest mesaj a fost modificat de către chewbacca la data 22 Aug 2011, 09:46 AM

--------------------
Mesaj personal
mate2009
Trimis: 22 Aug 2011, 09:44 AM

Utilizator activ

nu e vorba sa-l trec sau nu. eu ii sunt diriginta si sincer nu am mai avut asemenea situatii. stiu ca are dreptul sa fie evaluat ca sa poata absolvi clasa a VI a dar nu stiu care e perioada legala si in ce constau probele. repet el nu a fost delco al scoala in semestrul II.
chewbacca
Trimis: 22 Aug 2011, 09:48 AM

Utilizator avansat

Dacă nu l-ați lăsat repetent pe motivul notei la purtare și declarat în Consiliul profesoral la sfârșitul anului școlar, acum are dreptul să susțină examen ptr încheierea situației școlare.

--------------------
Mesaj personal
chewbacca
Trimis: 22 Aug 2011, 09:51 AM

Utilizator avansat

Ați parcurs și etapele acestea?

Art.71. (1) Consiliile profesorale din unitățile de învățământ de stat sau particular validează situația școlară a elevilor, pe clase, în ședința de încheiere a cursurilor semestriale și anuale, iar secretarul consiliului o consemnează, în procesul-verbal, menționându-se numele celor promovați, corigenți, repetenți, amânați, exmatriculați, precum și numele elevilor cu note la purtare mai mici de 7,00.
(2) Situația școlară a elevilor corigenți, amânați sau repetenți se comunică, în scris, părinților/ tutorilor legali, de către diriginte/învățător, în cel mult 10 zile de la încheierea fiecărui semestru/an școlar.
(3) Pentru elevii amânați sau corigenți, învățătorul/dirigintele comunică părinților/tutorilor legali, în scris, programul de desfășurare a examenelor de corigență și perioada de încheiere a situației școlare.
(4) Situația școlară anuală a tuturor elevilor, cu specificarea mediei generale, se afișează la avizierul unității de învățământ, în termen de 3 zile de la încheierea cursurilor.
(5) În alte situații decât cele prevăzute în prezentul regulament, nici un document școlar nu poate fi făcut public fără acordul elevului/absolventului, dacă este major, sau al părintelui/tutorelui legal, cu respectarea art. 83 din Legea 272/2004, privind protecția și promovarea drepturilor copilului.

Dacă nu și află, sunteți bună de dat cu subsemnatul așa că nu vă rămâne decât să îl ajutați SĂ SE PREZINTE la toate examenele de încheiere și să se spele cu el pe cap profesorii de la respectivele discipline.

--------------------
Mesaj personal
chewbacca
Trimis: 22 Aug 2011, 09:55 AM

Utilizator avansat

perioada legală e sesiunea de rezolvare a situațiilor neîncheiate și a corigențelor. Școala face comisie la fiecare disciplină și examinează. Se consemnează în cataloage speciale ptr aceste cazuri (de regulă foi care se îndosariază)

--------------------
Mesaj personal
chewbacca
Trimis: 22 Aug 2011, 09:58 AM

Utilizator avansat

--------------------
Mesaj personal
mate2009
Trimis: 22 Aug 2011, 10:02 AM

Utilizator activ

elevul a fost declarat cu situatie scolara neincheiata la final de an scolar.
chewbacca
Trimis: 22 Aug 2011, 10:12 AM

Utilizator avansat

Atunci se face comisie și tot tacâmul conform ROFREU, aveți link mai sus și vedeți dacă faceți "trafic de influență" la profesori să-l treacă sau dacă nu trece rămâne REPETENT. Dacă directorul vă sugerează să vă puneți la bătaie influența sugerații că elevul nu e "neam" cu dvs și n-are decât să-l rezolve el. Însă vă repet că dacă nu ați parcurs etapele de la art 71 și cu dovadă că a fost anunțat sunteți cam "mâncată" și trebuie să vă luptați dvs ptr el, altfel direcțiunea va spune că nu v-ați făcut treaba de dirig.

Acest mesaj a fost modificat de către chewbacca la data 22 Aug 2011, 10:16 AM

--------------------
Mesaj personal
macmillan
Trimis: 22 Aug 2011, 03:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (chewbacca @ 22 Aug 2011, 10:58 AM)
PERIOADELE PENTRU CORIGENȚE ȘI SITUAȚII NEÎNCHEIATE

Trimiterea face referire la elevii clasei a VIII-a, deci nu ii este de ajutor colegei noastre.
Metodologia este asemanatoare cu cea a examenului de corigenta iar incheierea situației școlare a elevilor amânați pe semestrul al doilea (sau amânați anual) se face într-o perioadă stabilită de conducerea unității de învățământ, înaintea sesiunii de corigențe astfel incat cei care nu promovează sa se poata prezenta la sesiunea de corigențe[B]

--------------------
hear no evil, see no evil, speak no evil
Mesaj personal
chewbacca
Trimis: 22 Aug 2011, 03:13 PM

Utilizator avansat

QUOTE (macmillan @ 22 Aug 2011, 04:00 PM)
QUOTE (chewbacca @ 22 Aug 2011, 10:58 AM)
PERIOADELE PENTRU CORIGENȚE ȘI SITUAȚII NEÎNCHEIATE

Trimiterea face referire la elevii clasei a VIII-a, deci nu ii este de ajutor colegei noastre.
Metodologia este asemanatoare cu cea a examenului de corigenta iar incheierea situației școlare a elevilor amânați pe semestrul al doilea (sau amânați anual) se face într-o perioadă stabilită de conducerea unității de învățământ, înaintea sesiunii de corigențe astfel incat cei care nu promovează sa se poata prezenta la sesiunea de corigențe[b]

poate linia numărului curent 3 din tabel nu ați mai avut răbdare să o citiți ptr că doar așa se explică răspunsul dvs. Accept anticipat scuzele dvs referitoare la contrazicere.

By the way nu își stabilește cine și când vrea susținerea corigențelor. Poate că sunteți debutant sau la dvs la școală e o brambureală sad.gif legală blink.gif

DE BINE!!!

Acest mesaj a fost modificat de către chewbacca la data 22 Aug 2011, 03:16 PM

--------------------
Mesaj personal
Ariadna.m
Trimis: 22 Aug 2011, 03:25 PM

Utilizator
**

Incheierea situatiei scolare pt elevii cu situatia scolara neincheiata are loc anul acesta in perioada 25-29 august.
Mesaj personal
chewbacca
Trimis: 22 Aug 2011, 03:55 PM

Utilizator avansat

CER SCUZE LUI MACMILLAN, la mine la școală e o brambureală ptr că se dau corigențele în același timp cu Încheierile de situații nerezolvate. Conform ROFPREU, și macmillan și ariadna.m AU DREPTATE.
Art.65. (2) Încheierea situației școlare a elevilor amânați pe semestrul al doilea sau amânați anual se face într-o perioadă stabilită de conducerea unității de învățământ, înaintea sesiunii de corigențe. Elevii amânați, care nu promovează la una sau două discipline de studiu, în sesiunea de încheiere a situației școlare, se pot prezenta la sesiunea de corigențe.

Să mă bucur deci doar de o săptămână în plus de vacanță (ptr că eu le voi încheia deabia săptămâna viitoare)

Acest mesaj a fost modificat de către chewbacca la data 22 Aug 2011, 04:05 PM

--------------------
Mesaj personal
mate2009
Trimis: 22 Aug 2011, 04:30 PM

Utilizator activ

se pare ca secretara nu a reusit sa anunte toti colegii de aceasta situatie astfel nu imi explic de ce nu a revenit cu un telefon. eu sunt in plin stres cauzat de examenul de grad. oare nu pot fi inlocuita la materia mea?
chewbacca
Trimis: 22 Aug 2011, 04:58 PM

Utilizator avansat

BINEÎNȚELES!!

ROFPREU
Art.77. (1) La toate examenele, evaluarea elevilor se face de către doi profesori/învățători de aceeași specialitate sau de specialități înrudite.
(2) Pentru examinarea elevilor corigenți, unul dintre profesori/ învățători este cel care a predat elevului disciplina de învățământ în timpul anului școlar. În absența temeinic motivată a acestuia, examinarea se face de către un alt profesor de specialitate/învățător din școală, numit de directorul unității de învățământ, sau de către un profesor/învățător de la o altă unitate de învățământ, numit de inspectorul școlar general, la solicitarea întemeiată a directorului unității de învățământ. Dacă directorul unității de învățământ apreciază că între elev și profesor există un conflict care ar putea vicia rezultatul evaluării, examinarea poate fi făcută de o comisie stabilita de director si avizata de inspectorul de specialitate.

--------------------
Mesaj personal
mate2009
Trimis: 22 Aug 2011, 05:54 PM

Utilizator activ

multumesc. ramane de vazut ce varianta vor alege cei de la scoala mea
macmillan
Trimis: 23 Aug 2011, 06:25 AM

Utilizator avansat

[QUOTE=chewbacca,22 Aug 2011, 04:55 PM] CER SCUZE LUI MACMILLAN, la mine la școală e o brambureală ptr că se dau corigențele în același timp cu Încheierile de situații nerezolvate. Conform ROFPREU, și macmillan și ariadna.m AU DREPTATE.
Art.65. (2) Încheierea situației școlare a elevilor amânați pe semestrul al doilea sau amânați anual se face într-o perioadă stabilită de conducerea unității de învățământ, înaintea sesiunii de corigențe. Elevii amânați, care nu promovează la una sau două discipline de studiu, în sesiunea de încheiere a situației școlare, se pot prezenta la sesiunea de corigențe.

Scuzele sunt primite...insa, din convingere ca majoritatea utilizatorilor intervin doar in cunostinta de cauza, iti recomand sa-ti temperezi putin atitudinea fata de acestia.

Acest mesaj a fost modificat de către macmillan la data 23 Aug 2011, 06:26 AM

--------------------
Mesaj personal
mate2009
Trimis: 31 Aug 2011, 02:42 PM

Utilizator activ

revin cu intrebari. care ar fi titlul pt lucrarea elevului: examen pt incheierea situatiei scolare la materia..... sau proba scrisa in vederea incheierii situatie scolare? aveti vreunt model de catalog pentru asa ceva?
macmillan
Trimis: 31 Aug 2011, 05:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mate2009 @ 31 Aug 2011, 03:42 PM)
revin cu intrebari. care ar fi titlul pt lucrarea elevului: examen pt incheierea situatiei scolare la materia..... sau proba scrisa in vederea incheierii situatie scolare? aveti vreunt model de catalog pentru asa ceva?

La toate examenele se sustin de obicei doua probe: proba scrisa si proba orala, iar documentele aferente fiecarui examen (de corigenta, diferenta, incheierea situatiei scolare) se pastreaza in dosare distincte. Astfel, in cazul examenului de încheiere a situației școlare, pentru elevii declarați amânați pe semestrul al doilea sau anual, e suficient ca sa apara mentionat pe foaia elevului ”proba scrisa la.....”, respectiv ”bilet nr....” in cazul probelor orale. Notele obtinute le vei trece intr-un catalog ca cel de aici. Asa procedam noi.

--------------------
Mesaj personal
mate2009
Trimis: 31 Aug 2011, 07:46 PM

Utilizator activ

pentru corigenta stiam dar pt incheierea situatie sa faci la atatea materii catalog? si in plus nu cred ca pt incheierea situatiei nu cred ca e nevoie de doi examinatori
sonia06
Trimis: 1 Sep 2011, 06:26 AM

Utilizator avansat

QUOTE (macmillan @ 31 Aug 2011, 06:18 PM)
QUOTE (mate2009 @ 31 Aug 2011, 03:42 PM)

La toate examenele se sustin de obicei doua probe: proba scrisa si proba orala, iar documentele aferente fiecarui examen (de corigenta, diferenta, incheierea situatiei scolare) se pastreaza in dosare distincte. Astfel, in cazul examenului de încheiere a situației școlare, pentru elevii declarați amânați pe semestrul al doilea sau anual, e suficient ca sa apara mentionat pe foaia elevului ”proba scrisa la.....”, respectiv ”bilet nr....” in cazul probelor orale. Notele obtinute le vei trece intr-un catalog ca cel de aici. Asa procedam noi.

Corect!
Art.96.
(1) Toate examenele se desfășoară după aceeași metodologie.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved