Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (12) « Primul ... 5 6 [7] 8 9 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> planificari calendaristice 2011-2012
ella_09
Trimis: 7 Sep 2011, 08:44 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

La consiliere si orientare, cls VIII am obs. ca planificarea pe semestrul I are 18 saptamani... ohmy.gif

Cand semestrul I are "doar" 15 saptamani. confused06.gif (eu asa stiu wink.gif )
Mesaj personal
Stressopedia
Trimis: 7 Sep 2011, 08:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Sentry @ 7 Sep 2011, 04:47 PM)
QUOTE (lucianmarian @ 6 Sep 2011, 12:38 PM)
La engleza, observ ca nu sunt planificari dupa unele manuale alternative. De ex., English Factfile cls. 6. Va aparea sau nu mai apare ? Ce facem in acest caz ?

cititi programa scolara.

*planificarile nu se realizeaza dupa manualul scolar. manualul este doar un mijloc didactic, nu-i asa?

Nu stiu cum e la alte materii, dar la engleza, pentru ca metodica lor e cu vreo 30 de ani inaintea "intelighentiilor" psihopedagogice de la noi, manualele au fiecare continutul defalcat in functie de competentele de limbaj, de universul tematic s.a.m.d., deci nu mai trebuie decat sa aranjam datele si sa alocam numarul de ore. De ce m-as obosi (riscand chiar sa fac greseli) sa fac eu una dupa ureche, conform programei scolare? confused06.gif

--------------------
Fii tu insuti schimbarea pe care doresti s-o vezi in lume. (Mahatma Gandhi)
Mesaj personal
roset
Trimis: 7 Sep 2011, 08:57 PM

Mentor

Înseamna ca atâtea sunt(saptamâni) biggrin.gif Aveti ,,tupeul ” să contraziceti ministerul ,,care vrea sa ne ajute? laugh.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
ella_09
Trimis: 7 Sep 2011, 09:01 PM

Utilizator avansat

Oare ei citesc ce "prostioare" sesizam noi in materialele ajutatoare ale lor confused06.gif confused06.gif confused06.gif
Mesaj personal
4ward
Trimis: 7 Sep 2011, 09:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ella_09 @ 7 Sep 2011, 08:44 PM)
La consiliere si orientare, cls VIII am obs. ca planificarea pe semestrul I are 18 saptamani... ohmy.gif

Asa este.Ce se poate spune?Pestele de la cap se strica.Pestele find sistemul de invatamant din Romania.Cu asemenea pro(fesioni)sti,treaba va merge ca pe roate.

Acest mesaj a fost modificat de către Deeanna la data 7 Sep 2011, 09:11 PM

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
monstrete
Trimis: 7 Sep 2011, 09:52 PM

Utilizator activ

Au fost postate planificari pentru consiliere si orientare pentru liceu?
Mesaj personal
hotmama
Trimis: 7 Sep 2011, 11:25 PM

Utilizator
**

QUOTE (Stressopedia @ 7 Sep 2011, 08:54 PM)
QUOTE (Sentry @ 7 Sep 2011, 04:47 PM)
QUOTE (lucianmarian @ 6 Sep 2011, 12:38 PM)
La engleza, observ ca nu sunt planificari dupa unele manuale alternative. De ex., English Factfile cls. 6. Va aparea sau nu mai apare ? Ce facem in acest caz ?

cititi programa scolara.

*planificarile nu se realizeaza dupa manualul scolar. manualul este doar un mijloc didactic, nu-i asa?

Nu stiu cum e la alte materii, dar la engleza, pentru ca metodica lor e cu vreo 30 de ani inaintea "intelighentiilor" psihopedagogice de la noi, manualele au fiecare continutul defalcat in functie de competentele de limbaj, de universul tematic s.a.m.d., deci nu mai trebuie decat sa aranjam datele si sa alocam numarul de ore. De ce m-as obosi (riscand chiar sa fac greseli) sa fac eu una dupa ureche, conform programei scolare? confused06.gif

Daca ai norocul sa predai engleza din manuale englezesti de dupa 2005, nu din cele facute de romani din 1995 -1997, atunci totul este inclus in cuprinsul manualului. Tu intr-adevar trebuie doar sa aloci numarul de ore.

Nici eu nu am inteles niciodata de ce mai este nevoie sa scriu toata planificarea la calculator, sa o scot in cel putin 2 exemplare in fiecare an, mai ales ca exista schimbari la inceputul fiecarui an scolar.

Ce sa mai spunem de faptul ca manualele mai vechi nu prea "se mai potrivesc" cu
schimbarile legate de competente care de vreo doi ani au inceput sa "bantuie" pe la toate materiile.
Si ce sa mai spunem ca de 4 ani ministerul nu ne-a trmis niciun manual. nici macar din cele editate in Romania. Si multe, multe altele ...
Mesaj personal
hotmama
Trimis: 7 Sep 2011, 11:29 PM

Utilizator
**

Mesaj personal
voxanimae
Trimis: 7 Sep 2011, 11:52 PM

Utilizator avansat

QUOTE (hotmama @ 7 Sep 2011, 11:29 PM)
O noutate de la minister http://isj.hd.edu.ro/forum/viewtopic.php?f=142&t=6893

Am citit tot de vreo 3 ori. Credeam că înțeleg un text scris în lb. română, dar a trebuit să aprofundez limbajul ministerial. Documentul respectiv îmi permite redactarea planificării DUPĂ aplicarea testelor inițiale, dar asta cândva pe la sfârșitul lunii septembrie. Dar astăzi directoarea ne-a cerut planificările până pe 15. În fine.
În această foaie de parcurs, se precizează că evaluarea inițială se aplică, pe partea de limbă străină, de la clasa a V-a până în clasă a VIII-a, dar atenție, clasele a V-a și a VI-a pentru L1 și clasele a VII-a și a VIII-a pentru "Limba modernă". Deci nu și la clasa a IV-a L1, anul 2 de studiu.
Astăzi, la încadrări, am primit clase începând cu a 5-a și terminând cu a 8-a. Limba 2. Bun, la a 5-a nu aplic teste inițiale că ei abia încep studiul, dar la a 6-a această foaie de parcurs nu mă obligă, iar la a 7-a și a 8-a se dă o singură testare inițială la o singură limbă străină pentru că formularea "Limba modernă" îmi sugerează singularul.
Partea de lectură/citit este deja circumscrisă perspectivei comunicative valabile în predarea englezei. Este redundant și ridicol să afirmi că predarea englezei trebuie să cuprindă DIN ACEST AN și partea de lectură/citit și îmbunătățirea abilităților aferente.
Cum comentați metodologiile pentru evaluarea națională la clasele a IV-a și a VI-a valabile anul acesta, 2011-2012, mai ales partea de limbi străine?
Dincolo de faptul că planificările pe engleză de pe edu ne-au fost livrate în batjocură, necorespunzând decât 25% cu programa și deloc cu structura anului școlar, birocrații din minister au găsit că salariile lor sunt justificate prin faptul că ne inundă cu hârtii și "indicații prețioase".
Acest heirupism va provoca haos la nivelul inspectoratelor, care nu vor înțelege mare lucru, dar și la nivelul școlilor care trebuie să aplice "sfaturi" contradictorii sau absurde.
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 8 Sep 2011, 06:49 AM

Utilizator avansat

In plus, mai scrie (prezentand acest lucru, ca pe o noutate) faptul ca din 2011 gradatia de merit se va acorda pe baza unui proiect realizat in 4 ani...., ori, ordinul cu proiectul si-a inceput efectul din 2010.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
ella_09
Trimis: 8 Sep 2011, 07:44 AM

Utilizator avansat

Ceee? 2 saptamani de recapitulare? ohmy.gif

Asta inseamna sa dam testele initiale la sfarsitul lunii septembrie? confused06.gif
Deci planificarile vor fi gata tot atunci...s-a zis cu termenul limita dat de director. blink.gif
Mesaj personal
bubuletzz
Trimis: 8 Sep 2011, 04:58 PM

Utilizator avansat

Are cineva programa pentru cultura si civilizatie britanica cls a XI-a si a XII-a bilingv)? Eu am tot cautat pe edu si nu am gasit.
Multumesc frumos.
Mesaj personal
bubuletzz
Trimis: 8 Sep 2011, 04:58 PM

Utilizator avansat

Are cineva programa pentru cultura si civilizatie britanica cls a XI-a si a XII-a bilingv)? Eu am tot cautat pe edu si nu am gasit.
Multumesc frumos.
Mesaj personal
brian2005
Trimis: 8 Sep 2011, 07:40 PM

Utilizator
**

eu nu am putut gasi programele pentru TIC clasa 11 si 12 a, pentru liceele de arta.La clasele a 11 si a 12 a, la liceele de arta au si TIC si procesare computerizata a imaginii.ma poate ajuta cineva cu o informatie?
Mesaj personal
massy
Trimis: 8 Sep 2011, 09:26 PM

Mentor

QUOTE (adria_m @ 1 Sep 2011, 04:43 PM)
QUOTE (Sentry @ 1 Sep 2011, 04:29 PM)
anyway... planificarile nu se realizeaza dupa manual, ci dupa programa scolara.
acum cativa ani... ma amuza si acum cand imi amintesc... am vazut o planificare facuta dupa....  laugh.gif  cuprinsul manualului!

...am dat exemplul cu manualul, deoarece la clasele mici difera denumirile unitatilor de invatare in functie de autorul/autorii manualului. In functie de acestea, iti dai seama ce manual si ce autor este! wink.gif

Este logic ca planificarea se face dupa programa scolara!!! ...manualul este un auxiliar utilizat la ora. Iti poti alege alt text-suport, daca tu consideri ca cel dat de manual nu este adecvat nivelului de dezvoltare psihointelectuala a elevilor.

Asta cu ,,programa e de baza, manualul e auxiliar" am auzit-o de sdemii de ori. De-aia unul face Topirceanu (cu î sau cu â confused06.gif ??), altul face Cosbuc si la examen le da Arghezi?? laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Acest mesaj a fost modificat de către massy la data 8 Sep 2011, 09:28 PM

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
massy
Trimis: 8 Sep 2011, 09:26 PM

Mentor

Postare multipla! smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către massy la data 8 Sep 2011, 09:27 PM

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 8 Sep 2011, 09:39 PM

Mentor

QUOTE (massy @ 8 Sep 2011, 09:26 PM)
QUOTE (adria_m @ 1 Sep 2011, 04:43 PM)
QUOTE (Sentry @ 1 Sep 2011, 04:29 PM)
anyway... planificarile nu se realizeaza dupa manual, ci dupa programa scolara.
acum cativa ani... ma amuza si acum cand imi amintesc... am vazut o planificare facuta dupa....  laugh.gif  cuprinsul manualului!

...am dat exemplul cu manualul, deoarece la clasele mici difera denumirile unitatilor de invatare in functie de autorul/autorii manualului. In functie de acestea, iti dai seama ce manual si ce autor este! wink.gif

Este logic ca planificarea se face dupa programa scolara!!! ...manualul este un auxiliar utilizat la ora. Iti poti alege alt text-suport, daca tu consideri ca cel dat de manual nu este adecvat nivelului de dezvoltare psihointelectuala a elevilor.

Asta cu ,,programa e de baza, manualul e auxiliar" am auzit-o de sdemii de ori. De-aia unul face Topirceanu (cu î sau cu â confused06.gif ??), altul face Cosbuc si la examen le da Arghezi?? laugh.gif laugh.gif laugh.gif

La mine postezi tot dublu biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Mi-e dor de voi!!! sign28.gif
...dar m-am gandit sa postez mai rar, sa nu zica lumea ca ma laud biggrin.gif
Mesaj personal
sopon.loredana
Trimis: 10 Sep 2011, 08:52 AM

La prima intervenție

Sunt afișate pe site-ul acesta niște planificări standard? Unde se găsesc? Le-am căutat și nu dau de ele!... Acestea se folosesc întocmai sau sunt doar un model pentru personalizarea planificărilor fiecărui cadru didactic în parte?
Mesaj personal
chchch
Trimis: 10 Sep 2011, 08:53 AM

Utilizator avansat

http://www.edu.ro/index.php/articles/c975/

Orientative/model . Important este sa respectati programa si cerintele inspectorului de specialitate, el este cel care ne controleaza !!!!

Acest mesaj a fost modificat de către chchch la data 10 Sep 2011, 08:57 AM

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
sopon.loredana
Trimis: 10 Sep 2011, 08:56 AM

La prima intervenție

Multumesc!
Mesaj personal
Cristynel
Trimis: 10 Sep 2011, 09:25 AM

Utilizator activ

QUOTE (ella_09 @ 7 Sep 2011, 08:44 PM)

Cand semestrul I are "doar" 15 saptamani. confused06.gif (eu asa stiu wink.gif )

Pai si la celelalte clase tot 17-18 saptamani are semestrul I...or fi socotit cei care le-au intocmit ca vom merge si in vacanta de iarna sa mai facem cate o ora de dirigentie biggrin.gif
Mesaj personal
roflorin
Trimis: 10 Sep 2011, 10:46 AM

Utilizator activ

Atentie in foaia de parcurs 2011-2012 http://isjolt.ot.edu.ro/date/06.09.2011/ME...202011-2012.pdf
este trecut ca este musai ca in primele 2 saptamani sa fie facuta recapitulare apoi teste initiale. In Planificarile Calendaristice care sunt afisate, acest lucru nu este prevazut. In prima saptamana se face cunostinta cu programa scolara, cu manualul si se face recapitulare si apoi test initial.
Tind sa cred ca este necesar sa faceti modificarile de rigoare pentru ca planificarile au fost date inainte de foaia de aprcurs. practic s-a modificat modificarea.
Cine a fost la consfatuiri a discutat despre asta?
Mesaj personal
Sentry
Trimis: 10 Sep 2011, 10:47 AM

Utilizator avansat

QUOTE (roflorin @ 10 Sep 2011, 10:46 AM)
Atentie in foaia de parcurs 2011-2012 http://isjolt.ot.edu.ro/date/06.09.2011/ME...202011-2012.pdf
este trecut ca este musai ca in primele 2 saptamani sa fie facuta recapitulare apoi teste initiale. In Planificarile Calendaristice care sunt afisate, acest lucru nu este prevazut. In prima saptamana se face cunostinta cu programa scolara, cu manualul si se face recapitulare si apoi test initial.
Tind sa cred ca este necesar sa faceti modificarile de rigoare pentru ca planificarile au fost date inainte de foaia de aprcurs. practic s-a modificat modificarea.
Cine a fost la consfatuiri a discutat despre asta?

planificarile postate pe edu[punct]ro sunt orientative!
Mesaj personal
roflorin
Trimis: 10 Sep 2011, 10:53 AM

Utilizator activ

Ne orienteaza pe o directie gresita.
Adica iar s-au cheltuit vreo doi lei asa...
Mesaj personal
cerasela bela
Trimis: 10 Sep 2011, 11:17 AM

Utilizator
**

QUOTE (Deeanna @ 5 Sep 2011, 09:39 PM)
Potrivit ordinului ministerului "săptămâna 2-6 aprilie 2012 va fi dedicată activităților educative extracurriculare și extrașcolare, în cadrul programului numit ”Școala altfel”. În această săptămână nu se organizează cursuri conform orarului obișnuit al unității de învățământ, iar programul ”Școala altfel” se va desfășura în conformitate cu un orar special." Ori in planificarea la engleza este prinsa si saptamana respectiva.

Intr-adevar, saptamana 27 (cf. Planificarilor de la minister, nu respecta asa-zisa " Scoala altfel" deoarece apare o tema distincta de predat (unitate de invatare) la toate specialitatile......Deci, din nou nu stie "dreapta" ce face...."stanga"....adica una scrie in Planificari si alta in Structura calendaristica a anului scolar 2011-2012...
Deci, ce facem ?...Taiem, contopim, adaptam,...bramburim....???
Va fi o saptamana cu "orar specific"(?) al activitatilor extracurriculare si axtrascolare.....facut probabil de responsabilul acestei comisii sau de diriginti.....
Va rog sa-mi spuneti cum ati procedat la Planificari cu saptamana 27, mai ales ca nu am vazut nicaieri ore la dispozitia profesorului, doar la rubrica Observatii: "modificari de intentie ale profesorului".....adica pot sa fac ORICE!!!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (12) « Primul ... 5 6 [7] 8 9 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved