Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (12) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> planificari calendaristice 2011-2012
adria_m
Trimis: 1 Sep 2011, 04:46 PM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (outside4 @ 1 Sep 2011, 04:39 PM)
QUOTE (adria_m @ 1 Sep 2011, 02:21 PM)

biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif S-o crezi tu ca sunt doar orientative!!!

Vor veni in inspectii si te vor lua la intrebari de ce in acea saptamana nu esti la tema respectiva, conform planificarii date de minister? Si te vor sanctiona!!!

Luat dintr-o planificare:

NOTĂ:
PLANIFICAREA CALENDARISTICĂ este un instrument de interpretare personalizată a programei, care asigură un demers didactic concordant cu situația concretă din clasă (conform precizărilor din Ghidul metodologic care însoțește programa).
Planificarea oferită reprezintă un model realizat prin raportare doar la programă.

Multumesc pentru precizare. Pe cele descarcate de mine, nu scria!

Ar trebui sa se mentioneze pe pagina de website ca aceste planificari calendarictice sunt orientative!

--------------------
------------------------------------------------------------------------
***”GHIOZDANUL INVATATORULUI”***
Mesaj personal
verona
Trimis: 1 Sep 2011, 04:49 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Din curiozitate, m-am uitat si eu. Sa nu critic pana nu verific.

Prima observatie: sunt zipate niste fisiere .docx. Stiu ca la Mnistere sunt angajati tineri entuziasti, putin snobi, amatori de ultima versiune a programelor.
Fiserele nu se deschid pe versiuni vechi ale Word-ului (da ce conteaza, profii au bani, ca si scolile, ca sa isi cumpere mereu ultima versiune a programelor, si sunt si foarte obisnuiti sa lucreze pe calc, mai ales cei de la discipline umaniste...)

A doua: Nu stiu cate manuale sunt la clasa a VI-a, sau cat sunt de diferite. Inclin sa cred ca Adria_m are dreptate. Cine, cum, dupa ce manuale a facut aceasta planificare? Si pe ce bani? (ca parca nu erau bani pt lucruri utile din invatamant...)

A treia: Nu am mai facut de mult nimic legat de metodica, dar parca imi aduc aminte ca planificarile sunt personale, tinand de nivelul clasei la care predai (cum iarasi sublinia adria_m). Ma intreb a mia oara daca cei de la Min au predat vreodata, din moment ce eu tin minte (dupa doar 2 ani de predare) mai multe amanunte despre procesul de predare decat stiu ei...

Programa era importanta. Ea trebuia modificata pe acolo pe unde era nevoie. Iar Min putea afla ce nu e in regula la programa, daca avea un minim de curiozitate, de la profesori si elevi.
Intrebarea e: Ii pasa?
Mesaj personal
verona
Trimis: 1 Sep 2011, 04:51 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (adria_m @ 1 Sep 2011, 04:46 PM)
Ar trebui sa se mentioneze pe pagina de website ca aceste planificari calendarictice sunt orientative!

Da, pt ca altfel vor exista inspectori sau directori sau sefi de catedra care vor ramane intepeniti ca Astea sunt! si gata!

Pe cat ca asa vor interpreta unii?
Mesaj personal
Sentry
Trimis: 1 Sep 2011, 05:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (verona @ 1 Sep 2011, 04:49 PM)
Din curiozitate, m-am uitat si eu. Sa nu critic pana nu verific.

Prima observatie: sunt zipate niste fisiere .docx. Stiu ca la Mnistere sunt angajati tineri entuziasti, putin snobi, amatori de ultima versiune a programelor.
Fiserele nu se deschid pe versiuni vechi ale Word-ului (da ce conteaza, profii au bani, ca si scolile, ca sa isi cumpere mereu ultima versiune a programelor, si sunt si foarte obisnuiti sa lucreze pe calc, mai ales cei de la discipline umaniste...)

A doua: Nu stiu cate manuale sunt la clasa a VI-a, sau cat sunt de diferite. Inclin sa cred ca Adria_m are dreptate. Cine, cum, dupa ce manuale a facut aceasta planificare? Si pe ce bani? (ca parca nu erau bani pt lucruri utile din invatamant...)

A treia: Nu am mai facut de mult nimic legat de metodica, dar parca imi aduc aminte ca planificarile sunt personale, tinand de nivelul clasei la care predai (cum iarasi sublinia adria_m). Ma intreb a mia oara daca cei de la Min au predat vreodata, din moment ce eu tin minte (dupa doar 2 ani de predare) mai multe amanunte despre procesul de predare decat stiu ei...

Programa era importanta. Ea trebuia modificata pe acolo pe unde era nevoie. Iar Min putea afla ce nu e in regula la programa, daca avea un minim de curiozitate, de la profesori si elevi.
Intrebarea e: Ii pasa?

cateva sunt docx. daca aveti officexp sau office2003, trebuie sa va instalati Microsoft Office Compatibility Pack sau convertiti fisierele online.

planificarile nu se realizeaza pe baza de manual, ci se raporteaza la programa scolara. Adriana a amintit de manuale datorita unor situatii punctuale.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 1 Sep 2011, 05:05 PM

Mentor

QUOTE (verona @ 1 Sep 2011, 04:51 PM)
QUOTE (adria_m @ 1 Sep 2011, 04:46 PM)

Da, pt ca altfel vor exista inspectori sau directori sau sefi de catedra care vor ramane intepeniti ca Astea sunt! si gata!

Pe cat ca asa vor interpreta unii?

Corect!!! Sunt multi care fac confuzii si la metodologii!!! Nu fac diferenta intre PROIECT DE METODOLOGIE si cele aprobate de minister.

Va multumesc mult pentru sustinere.
... pentru mine conteaza foarte mult cum imi elaborez planificarile calendaristice!

--------------------
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 1 Sep 2011, 05:15 PM

Mentor

QUOTE (Sentry @ 1 Sep 2011, 05:01 PM)

cateva sunt docx. daca aveti officexp sau office2003, trebuie sa va instalati Microsoft Office Compatibility Pack sau convertiti fisierele online.

planificarile nu se realizeaza pe baza de manual, ci se raporteaza la programa scolara. Adriana a amintit de manuale datorita unor situatii punctuale.

Doamna cred ca a inteles de ce m-am referit la manual.

Chiar daca nu sunt mentionati autorii manualului, daca te uiti la unitatile de invatare (si nu ai cum sa nu le vezi biggrin.gif ) iti dai seama imediat despre ce manual este vorba!!! Mie imi pare a fi un fel de ...reclama mascata!

Daca un politician are trei plase de culori diferite, fara vreun insemn pe ele, iar mie mi-o daruieste pe cea portocalie, imi dau seama imediat din ce partid face parte!!!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif Voi nu?

--------------------
Mesaj personal
IMEON
Trimis: 1 Sep 2011, 05:18 PM

Utilizator avansat

iata si motivarea ..

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1365 )
Fișier atașat  Nota_planificari_calendaristice_1_.pdf

--------------------
,,Nu e destul să știi,
TREBUIE SĂ ȘI APLICI,
nu e destul să vrei,
TREBUIE SĂ ȘI FACI"

J.W.Goethe
Mesaj personalTrimite email
adria_m
Trimis: 1 Sep 2011, 05:24 PM

Mentor

QUOTE (IMEON @ 1 Sep 2011, 05:18 PM)
iata si motivarea ..

Wowwwwwwww biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Cheltuieli mariiiiiii, nu gluma!!!! cool20.gif

--------------------
Mesaj personal
Sentry
  Trimis: 1 Sep 2011, 05:29 PM

Utilizator avansat

iata si motivarea ..

QUOTE (nota...)
Esenta acestei masuri este, dincolo de orice analiza, pasul spre debirocratizarea muncii didactice. Economisim timp si energie, in favoarea muncii directe cu elevii nostri.

(...)
eu raman la ideea ca sunt doar modele. binevenite pentru cei care au intrat in sistem in 2011 sau pentru cei care nu sunt in stare sa-si realizeze planificarile.

anyway... cuvantul <<debirocratizare>> mi se pare ca e in plus. planificarile sunt indispensabile, cu sau fara publicarea acestor modele. iar vis a vis de munca directa cu elevii... idem. realizarea planificarilor are loc inainte de a lucra cu elevii la clasa. nu-i asa?

Acest mesaj a fost modificat de către Sentry la data 1 Sep 2011, 05:34 PM
Mesaj personal
miriam_1
Trimis: 1 Sep 2011, 05:30 PM

Utilizator avansat

Este clar acum.Le folosim pe acestea particularizand fiecare cum considera, in functie de clasa.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 1 Sep 2011, 05:31 PM

Mentor

QUOTE (Sentry @ 1 Sep 2011, 02:52 PM)

si din cate am observat - vis a vis de disciplina mea - sunt construite in baza planurilor cadru realizate de ISE in '99.
Asadar, nu respecta planul cadru actual in cazul obiectului de studiu care ma priveste.

dar... parca le-am mai vazut undeva... confused06.gif

Vezi ca nu le stii wink.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif ...ca cica au fost avizate de comisiile nationale de specialitate pe discipline, si de atatea cadre didactice, si de inspectori de specialitate din minister!!!!

--------------------
Mesaj personal
Sentry
Trimis: 1 Sep 2011, 05:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 1 Sep 2011, 05:31 PM)
QUOTE (Sentry @ 1 Sep 2011, 02:52 PM)

si din cate am observat - vis a vis de disciplina mea - sunt construite in baza planurilor cadru realizate de ISE in '99.
Asadar, nu respecta planul cadru actual in cazul obiectului de studiu care ma priveste.

dar... parca le-am mai vazut undeva...  confused06.gif

Vezi ca nu le stii wink.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif ...ca cica au fost avizate de comisiile nationale de specialitate pe discipline, si de atatea cadre didactice, si de inspectori de specialitate din minister!!!!

biggrin.gif
sunt absolut sigur ca le-am mai vazut.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 1 Sep 2011, 05:41 PM

Mentor

QUOTE (miriam_1 @ 1 Sep 2011, 05:30 PM)
Este clar acum.Le folosim pe acestea particularizand fiecare cum considera, in functie de clasa.

Sa aveti grija la unitatile de invatare si la continuturi!

Ar fi culmea sa aveti planificarea calendaristica care utilizeaza ca suport un anumit manual, iar voi la clasa sa folositi un alt manual! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Cea mai corecta rubrica, pe care o putem folosi cu totii, este cea de Observatii cool20.gif

--------------------
Mesaj personal
camomille
Trimis: 1 Sep 2011, 06:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 1 Sep 2011, 02:20 PM)
super tare... dar sunt numai pt gimnaziu deocamdata.
Sper sa apara si la liceu tehnologic ceva.
(dar nu prea am mare incredere ca vor aparea si la "module")

De cativa ani ma gandeam de ce ministerul nu face si planificarea atasata la curriculum? Mii de profesori se chinuie in fiecare an sa incropeasca planificarile.

LICEE inclusiv cele tehnologice dar NICIDECUM la toate modulele

Acest mesaj a fost modificat de către camomille la data 1 Sep 2011, 06:28 PM
Mesaj personal
maria_oniga
Trimis: 1 Sep 2011, 06:23 PM

Utilizator avansat

Rar mi-a fost dat sa vad atata incoerenta, stupiditate, superficialitate. In doar cateva secunde te izbeste nu doar de estetica acestor planificari, ci si lucruri extrem de grave de genul: nr de saptamani diferit de la o planificare la alta, nr de ore 30/sem I chimie VII-VIII(?), nerespectarea programei, nerespectarea rubricatiei sau pur si simplu inexistenta unei planificari calendaristice (asa cum ii spune titlul) ci doar a uneia anuale cu nr de ore defalcat pe capitole. In afara antetului pompos (si inutil) planificarile de chimie si fizica lasa mult de dorit. Oare asa se vrea invatamant de calitate? Si-apoi... sunt planificari calendaristice sau ale unitatilor de invatare (ex.chimie)? Era normal sa fie trecuti si autorii. Sau nu?
P.S. Se pun si puncte la dosarul de gradatie de merit pentru acestea? Nu e nevoie sa-mi raspunda nimeni.

--------------------
Școala are nevoie, nu de profesori geniali, ci de dascăli înflăcărați. Nu de lumini care orbesc, ci de făclii care conduc.
Mesaj personal
Sentry
Trimis: 1 Sep 2011, 06:27 PM

Utilizator avansat

smile.gif
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 1 Sep 2011, 06:36 PM

Mentor

QUOTE (adria_m @ 1 Sep 2011, 05:24 PM)
iata si motivarea ..

...din ciclul ”Plesneala neuronului inteligent”
...promit ca o voi asculta pana la miezul noptii!!! ...poate reusesc sa-mi amortesc toti neuronii si sa inteleg rostul unor cheltuieli atat de mari!!!

--------------------
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 1 Sep 2011, 07:20 PM

Mentor

Au uitat sa stearga numele unitatii de unde provine planificarea calendaristica!

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

UNITATEA ȘCOLARĂ: Grupul Școlar „Jozef Gregor Tajovskę” Nădlac
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura slovacă
CLASA: a V-a
TIMP ALOCAT: 3 ore/săptămână
AN ȘCOLAR: 2010-2011

Oare ei stiu??? wink.gif

--------------------
Mesaj personal
maria_oniga
Trimis: 1 Sep 2011, 07:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 1 Sep 2011, 06:36 PM)
iata si motivarea ..

...promit ca o voi asculta pana la miezul noptii!!! ...poate reusesc sa-mi amortesc toti neuronii si sa inteleg rostul unor cheltuieli atat de mari!!!

Cine a spus ca s-a cheltuit vreun leu pentru aceste planificari? Nota de la minister spune doar ca au muncit la ele peste 2500 profesori si 120 inspectori. Doar ca par... foarte individuale dupa nr de ore diferit, nr de saptamani diferit, grafica diferita, rubricatie diferita etc.
Si-apoi de ce sa fi dat ministerul vreun ban cand sunt planificari destule si pe didactic.ro. Si mai bune si gratis!
Observatiile mele se refera doar la chimie si fizica, nu sunt generalizate.

--------------------
Școala are nevoie, nu de profesori geniali, ci de dascăli înflăcărați. Nu de lumini care orbesc, ci de făclii care conduc.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 1 Sep 2011, 07:36 PM

Mentor

QUOTE (maria_oniga @ 1 Sep 2011, 07:25 PM)
iata si motivarea ..

Cine a spus ca s-a cheltuit vreun leu pentru aceste planificari? Nota de la minister spune doar ca au muncit la ele peste 2500 profesori si 120 inspectori. Doar ca par... foarte individuale dupa nr de ore diferit, nr de saptamani diferit, grafica diferita, rubricatie diferita etc.
Si-apoi de ce sa fi dat ministerul vreun ban cand sunt planificari destule si pe didactic.ro. Si mai bune si gratis!

Pentru ca sunt alocate sume enorme pentru reforma din invatamant!!!
Oare ce buget a fost alocat pentru aceasta facilitate oferita de minister? confused06.gif

Offff...de-as face si eu parte dintr-o astfel de echipa de lucru ...mai ales acum cand am ramas fara bani! sad.gif ...si pana la plata din octombrie mi se pare o vesnicieeeeeeeeeee

--------------------
Mesaj personal
Sentry
Trimis: 1 Sep 2011, 08:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 1 Sep 2011, 07:36 PM)
iata si motivarea ..

Oare ce buget a fost alocat pentru aceasta facilitate oferita de minister? confused06.gif

Offff...de-as face si eu parte dintr-o astfel de echipa de lucru ...mai ales acum cand am ramas fara bani! sad.gif ...si pana la plata din octombrie mi se pare o vesnicieeeeeeeeeee

hmmm... adica ai primit salarul pe august? dry.gif
Mesaj personal
atomic
Trimis: 1 Sep 2011, 08:49 PM

Utilizator avansat

planificarile ... cu oricata "grija" ar fi intocmite nu pot fi "parcurse" exact cum si-a propus fiecare profesor la inceput de an
1. exista posibilitatea de a avea "clase noi" si nu se cunoaste "nivelul" elevilor
2. din motive obiective se pot "pierde" ore in care inlocuirea cadrului didactic respectiv nu se poate face cu un "calificat"
3. obiectivele(competentele) pentru fiecare continut pot fi "indeplinite" intr-un timp mai lung sau mai scurt decat cel propus initial

pentru toate acestea "planificarea" trebuie actualizata pe parcursul anului scolar

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."

Albert-Einstein

Lectia de istorie - Radu Pietreanu
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 1 Sep 2011, 08:51 PM

Mentor

QUOTE (Sentry @ 1 Sep 2011, 08:41 PM)

... noi am primit in iulie banii de concediu
... mi-am mai achitat taxele, ca din leafa pe care o luam acum, nu putem achita integral gazul (restante din iarna), curentul, ratele etc.... si ...de restul incerc sa traiesc pana in octombrie...

Asa ca, nenea ministru, va rog... chemati-ma si pe mine intr-o echipa de lucru! ...mai pe la iarna, ca sa fac si eu economie la gaz...

... desteapta sunt!!! ...promit ca voi fi si cuminte!!! love30.gif love30.gif love30.gif

--------------------
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 1 Sep 2011, 09:19 PM

Mentor

QUOTE (Sentry @ 1 Sep 2011, 08:41 PM)

Dar tu, cum stai cu banii? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

--------------------
Mesaj personal
maria_oniga
Trimis: 1 Sep 2011, 09:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 1 Sep 2011, 07:36 PM)
iata si motivarea ..

Nu disperati. Poate se platesc si forumistii. biggrin.gif

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (12) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved