Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) « Primul ... 3 4 [5]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Incadrare
elenavrabie
Trimis: 26 Oct 2011, 12:06 AM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (petrisorvalix @ 17 Oct 2011, 09:48 PM)
Am luat legatura cu departamentul de salarizare din cadrul ministerului si mi s-a spus ca nu mai exista notiunea de maistru instructor ci profesor de instruire practica, iar salarizarea trebuie facuta pentru profesor cu S.

Mai am o rugaminte, a intrat in vigoare Metodologia privind echivalarea pe baza de ECTS a invatamantului de scurta durata si ce numar are?.

A aparut in monitorul din 19 octombrie -nr.733 si face referire si la maistrii instructori
Mesaj personal
valiciuca
Trimis: 26 Oct 2011, 12:18 PM

Utilizator activ

Este echivalat si CUI?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 26 Oct 2011, 12:20 PM

Mentor

CUI și IP3

--------------------
Mesaj personal
petrisorvalix
Trimis: 26 Oct 2011, 08:37 PM

Utilizator activ

Am listat MO 733 din 19.10.2011
Astept raspunsul de la minister si va scriu dupa aceea.
Ce ma intreb eu este care este diferenta intre noi care am absolvit IP3 si cei care termina acum ciclul I Bologna?
De ce, pentru ca m-am uitat intr-o foaie matricola a unui tanar absolvent in 2011 ciclul 3 ani si am observat ca numarul de examene este acelasi ca la noi la IP 3 numai ca in plus mai e si rubrica credite, notiune care inainte de 1989 nu exista.
Mesaj personal
institutor1156
Trimis: 27 Oct 2011, 08:34 AM

Utilizator activ

Am venit si eu cu aceste precizari pe forum ,dar nimeni n-a comentat atunci -acum e prea tarziu ,cred.Ce sa mai spunem de acei abs care au si creditele pe foaia matricola ,cum sunt eu si alti colegi care au terminat CUI=180 cts,desi forma de inv era de scurta durata ,3 ani.Sa ne tineti la curent cu raspunsul MECTS.La sindicat ati pus aceasta problema?
Mesaj personal
elenavrabie
Trimis: 27 Oct 2011, 03:24 PM

Utilizator activ

Maistrii -instructori pot fi incadrati pe functia de profesor de instruire practica atat prin echivarea studiilor de scurta durata cu Ciclul I Bologna -studii superioare ,cat si in conformitate cu Metodologiei din 29 sept. privind recunoasterea si echivalarea competentelor profesionale dobandite formal,nonformal sau informal de catre maistrii-instructori,in vederea ocuparii functiei de profesor de instruire practica-publicata in Monitorul Oficial ,nr 735 din 19 0ct.Ord.5484,incadrandu-se in acest sistem,maistrii-instructori calificati,absolventi cu diploma ai unei scoli de maistrii sau a unei scoli postliceale care indeplinesc cumulativ conditiile;
-titulari sau suplinitori la data solicitarii
-finalizarea liceului cu diploma de bacalaureat
-atestat psihopedagogic
-nu au fost sanctionati si au obt.calif.F.B. in ultimii 2 ani
-au definitivatul
detin avizele sau atestatele necesare ocuparii postului
-au participat la perfectionari-ultimii 5 ani.
Trebuie sa acumuleze 100 de credite si sa sustina o proba practica .
Mesaj personal
petrisorvalix
Trimis: 27 Oct 2011, 06:58 PM

Utilizator activ

Dvs sustineti ca maistrii instructori cu studii liceale pot fi incadrati ca profesori de instruire practica si platiti cu studii superioare? Cine sa faca o astfel de echivalare, adica a liceului cu facultatea?
Poate doar acei maistri ci IP 3 sau colegii tehnice.
Mesaj personal
petrisorvalix
Trimis: 27 Oct 2011, 07:23 PM

Utilizator activ

Am citit MO 735, este vorba despre echivalarea competentelor profesionale, eu am intrebat de echivalarea studiilor si de remuneratie.
Cel putin eu asa vad corect, daca prin Legea 330/2009 absolventii ciclului I de studii de licenta sunt platiti la profesor S, atunci trebuia sa echivaleze si CUI si IP3 tot la S.
Acum eu sunt si licentiat, dar in alta specializare decat mecanica.
Cu sindicatul nu am ce lamuri pentru ca nici ei nu stiu si nu sunt membru de sindicat deoarece de cate ori am cerut sprijinul lor ba nu au inteles ce cer, ba nu au vrut sa deranjeze ISJ-ul.
Mesaj personal
elenavrabie
Trimis: 27 Oct 2011, 11:30 PM

Utilizator activ

In metodologie se specifica clar ,ocuparea functie de profesor de pregatire practica ,atat MO 733 cat si MO 735 ,nu apare termenul de renumeratie in cele doua situatii.diferenta constand in faptul ca in MO733 se echivaleaza studiile iar in MO 735 se recunosc si se echivaleaza competentele profesionale.
Personal consider ca maistrul - instructor care a dobandit competente profesionale,cunostinte ,deprinderi,motivatii si atitudini in domeniul specialitatii,pedagogiei si psihologiei educatiei,didacticii,tehnicii de informare este indreptatit sa fie incadrat ca prof.de pregatire practica.
De fapt in orele de instruire practica se aplica teoria ,ceea ce demonstreaza ca un maistru instructor detine atat partea de teorie cat si cea practica -formarea deprinderilor,cunoasterea utilajelor-deservire ,reglare ,intretinere,situatii complexe si neprevazute,creativitate,artificiile meseriei,etc-in concluzie ,,teoria ca teoria ,dar practica te omoara".
Apreciezi colegii care au avut puterea de a face studii de scurta durata sau chiar superioare in specialitatea postului de maistru instructor ,fiind indreptatiti sa li se echivaleze studiile ,insa eu sunt licentiata si in prezent in anul II la master, in alt domeniu de cat cel al postului pe care sunt titulara ,drept urmare sunt incadrata ca institutor I.
Sunt derutata in legatura cu inaintarea dosarului pentru recunoasterea si echivalarea competentelor ,deoarece nu stiu cum voi fi salarizata.
Mesaj personal
petrisorvalix
Trimis: 28 Oct 2011, 07:33 PM

Utilizator activ

La acest moment si eu sunt platit tot institutor I, de aceea am si scris la minister pentru a raspunde daca mai e nevoie de echivalare a studiilor sau doar trebuia facuta reincadrarea la profesor S asa cum au procedat si la invatatori. Conditiile pentru echivalare le indeplinesc singura problema ar fi perioada cat ar dura pana cei de la ISJ vor transmite actele si pana ce universitatile vor echivala.
Raman la parerea mea ca pentru cei cu IP 3, grad didactic I, vechime peste 10 ani, nu ar mai fi trebuit nici o echivalare ci salarizarea corespunzatoare.
Dar un inginer mecanic poate fi incadrat pe instruire practica? Singur ca da. Ce facem cu abilitatile practice? Vedeti asa ministerul nu a mai pus problema. Nu spun ca nu sunt multi ingineri capabili, dar mai sunt si colegi ingineri care fug de aparatul de sudura, de masina da gaurit etc.
Culmea ca diferenta salariala e cam de 250-300 lei.
Mesaj personal
institutor1156
Trimis: 28 Oct 2011, 07:51 PM

Utilizator activ

Nu cred ca se grabesc isj-urile ,iar universitatile nici atat-dupa parerea mea cred ca va dura cam 1an.
Mesaj personal
petrisorvalix
Trimis: 28 Oct 2011, 08:12 PM

Utilizator activ

Asa cred si eu.
Singura solutie de a grabi situatia va fi sa fac o actiune in instanta de discriminare avand in vedere ca pentru profesor invatator se poate face echivalarea conform actelor si plata salariala ca profesor S iar pentru cei cu IP3 si CUI doar cu echivalari si etc.
Dar imi trebuie un raspuns scris de la minister si apoi un refuz de la ISJ.
Mesaj personal
institutor1156
Trimis: 29 Oct 2011, 06:50 AM

Utilizator activ

Salarizarea se va face tot in functie de studii-ati inteles gresit ,se schimba doar incadrarea.Si la invatatori se cer 100 de credite ,numai ca acestea se acumuleaza mai usor, doar din vechime si grade ,la unii dintre ei.
La cei cu IP3,CUI,se zice ca echivalarea ar rezolva si salarizarea ,la fel cu cei bolonia1-ceea ce trebuia si pana acum .Oricum nu cred in nimic-daca colegii care au o specializare diferita de invatamant au putut sa fie incadrati pe post de prof. si noi nu ,atunci numai un proces lung si greu mai poate face dreptate.Sindicatele sunt devina, nu le-a interesat ca sunt abs de studii superioare carora nu li se respecta legea dupa care au absolvit o facultate.De fapt l.1/2011 actioneaza retroactiv asupra unor cadre care au prins alta organizre a invatamantului si carora dupa 4 ani nu li se va mai recunoaste diploma-aici e caz de judecata.
Intrebarea mea este ,daca un invatator +CUI poate sa devina prof prin echivalarea metodologiei lor?
Mesaj personal
ioanaalexia2007
Trimis: 31 Oct 2011, 04:13 PM

Utilizator
**

buna ziua! am si eu o intrebare: am fost in concediu de cresterea copilului in anul 2007- 2008 ,mai beneficiez de sporul de fidelitate? sau numai cei care revin la catedra pe perioada aplicarii legii 63 (10 mai - 31 decembrie ) pierd acest drept? multumesc mult!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 31 Oct 2011, 05:04 PM

Mentor

Legea nr. 63/2011 afectează doar cadrele didactice care trec la altă tranșă de vechime în învățământ în perioada 13 mai-31 decembrie.

--------------------
Mesaj personal
ioanaalexia2007
Trimis: 31 Oct 2011, 06:22 PM

Utilizator
**

multumesc pentru raspuns d-l costi_52! va rog mult sa-mi spuneti conform carui articol din legea 63 sunt afectate doar cadrele care schimba transa de vechime in perioada 10 mai - 31 dec.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 31 Oct 2011, 08:31 PM

Mentor

Art. 3 din Anexa Nr. 5

--------------------
Mesaj personal
ioanaalexia2007
Trimis: 31 Oct 2011, 08:56 PM

Utilizator
**

. art 3 Anexa 5
Perioadele in care personalul didactic s-a aflat in concediu fara plata acordat in conformitate cu prevederile legale in vigoare sau in concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, precum si perioada in care personalul didactic a efectuat stagiul militar, dupa care s-a reintors la catedra, respectiv perioadele in care personalul didactic a avut catedra rezervata in invatamant, nu intrerup vechimea in invatamant. Aceste perioade nu constituie vechime efectiva in invatamant pentru acordarea sporului de stabilitate
confused24.gif
Mesaj personal
ioanaalexia2007
Trimis: 31 Oct 2011, 09:00 PM

Utilizator
**

DACA ACESTE PERIOADE NU CONSTITUIE VECHIME EFECTIVA IN INVATAMANT SE MAI ACORDA FIDELITATEA?
LAMURITI-MA VA ROG CA IMI SCAPA CEVA!
multumesc d-l costi_52 pentru raspunsurile dumneavoastra!

Mesaj personal
costi_52
Trimis: 31 Oct 2011, 09:00 PM

Mentor

Ați sărit peste ce vă interesa. Citiți Art. 3, litera A, punctul c).

Fidelitatea nu se acordă, că nici nu există așa ceva în învățământ. Este vorba despre sporul de stabilitate. Cadrele didactice care nu îndeplinesc condiția celor 10 ani vechime efectivă neîntreruptă nu beneficiază de sporul de stabilitate. Asta doar în cazul trecerii la o nouă tranșă de vechime în învățământ în perioada de aplicabilitate a Legii nr. 63/2011. Celelalte cadre didactice, chiar dacă au beneficiat de CCIC, nu sunt afectate.

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 31 Oct 2011, 09:06 PM

--------------------
Mesaj personal
ioanaalexia2007
Trimis: 31 Oct 2011, 10:53 PM

Utilizator
**

art.3, lit.A ,punctul ©-c) pentru personalul didactic incadrat la transele de vechime in invatamant de peste 10 ani, care nu indeplineste conditia de vechime efectiva neintrerupta in invatamant de peste 10 ani, salariile de incadrare se vor imparti la 1,15 si se vor rotunji la intreg. Daca, ulterior intrarii in vigoare a prezentei legi, prin impartirea la 1,15 personalului didactic de predare trecut la o transa de vechime recunoscuta in invatamant de peste 10 ani nu i se poate asigura salariul de incadrare avut, acesta va fi mentinut cu acelasi salariu de incadrare in noua transa pana cand i se poate asigura o crestere a salariului de incadrare.

CREDETI DUMNEAVOASTRA CA DOMNUL DIRECTOR O SA INTELEGA DE AICI CA TREBUIE SA-MI DEA IN CONTINUARE SPORUL DE STABILITATE ?DOMNIA SA NU CITESTE NICIO LEGE SI EL VEDE CU CHIU CU VAI DECAT DACA E SCRIS CU LITERE DE-O SCHIOAPA SI FOARTE EXPLICIT sign67.gif
Mesaj personal
bdlgeorgiana
Trimis: 11 Nov 2011, 07:41 PM

Utilizator
**

Dle Costi,
Ce stiti despre ord 5484/29.09.2011 publicat in M.O 735/19.10.2011 privind echivalarea competentelor profesionale? E vreo sansa sa fie aplicat? Colegele aflate in aceeasi situatie cu mine au aflat " pe surse" ca totul depinde de decizia ISJ-urilor care doresc... sau nu sa fie adusa la cunostinta cadrelor vizate de acest ordin.
Va fi un concurs de dosare, gen gradatie de merit? sau doar se ia in considerare nr de 100 credite dobandit pt a fi echivalat?
Multumesc frumos!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Nov 2011, 07:49 PM

Mentor

De ce să nu fie aplicat? Inspectoratul școlar nu are în atribuții aducerea la cunoștință a prevederilor legale. Cei interesați trebuie să cunoască legislația. Da, dosarul este asemănătoe celui actual pentru gradația de merit. Diferența constă în faptul că nu este vorba despre un concurs. Toate cadrele didactice care îndeplinesc condițiile minimale și au dobândit minimum 100 de credite, vor primi recunoașterea și acretitarea competențelor profesionale în vederea încadrării pe noile funcții didactice.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) « Primul ... 3 4 [5]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved