Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> VECHIME IN INVATAMANT, ptr d-nul Kotai
cld
Trimis: 9 Sep 2011, 05:23 PM

Utilizator activ

Grup: Members

As dori sa stiu daca concediul pentru cresterea copilului este considerata vechime in invatamant sau doar vechime in munca?
Azi o d-na secretara mi-a pus ca cei doi ani de concediu sunt vechime in invatamant si ca ar tb sa fiu platita cf transei 6-10 ani si nu 2-6 ca pana acum; daca este asa as dori un articol de lege cu care sa ma duc la scoala ca sa imi calculeze corect salariu.
Si as mai dori sa stiu, in cazul ca este vechime in invatamant si timp de un an am fost platita pe o alta transa daca pot cere legal recalcularea salariului?
Va multumesc
Mesaj personal
dmd
Trimis: 9 Sep 2011, 07:19 PM

Utilizator avansat

Tot despre vechime, dar despre cea in munca am si eu o intrebare: daca am implinit 15 ani vechime in munca la data de 4 ianuarie este corect sa mi se acorde procentul de 20% incepand cu statul lunii martie?
Multumesc
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 9 Sep 2011, 09:08 PM

Mentor

Grup: Moderatori

QUOTE (cld Trimis: 9 Sep 2011 @ 05:23 PM)
As dori sa stiu daca concediul pentru cresterea copilului este considerata vechime in invatamant sau doar vechime in munca?
Azi o d-na secretara mi-a pus ca cei doi ani de concediu sunt vechime in invatamant si ca ar tb sa fiu platita cf transei 6-10 ani si nu 2-6 ca pana acum; daca este asa as dori un articol de lege cu care sa ma duc la scoala ca sa imi calculeze corect salariu.
Si as mai dori sa stiu, in cazul ca este vechime in invatamant si timp de un an am fost platita pe o alta transa daca pot cere legal recalcularea salariului?
Va multumesc

Pana la intrarea in vigoare a legii nr.63/2011 (13 mai 2011) a fost considerata vechime
in invatamant. De atunci nu.
Daca ati fost in CIC inainte, trebuie sa fiti incadrata cum a zis d-na secretara, deoarece
noua lege se refera doar la situatiile din mai incoace.
Puteti solicita recalcularea salariului si diferente retroactiv pe maxim 3 ani.

QUOTE (dmd Trimis: 9 Sep 2011 @ 07:19 PM)
Tot despre vechime, dar despre cea in munca am si eu o intrebare: daca am implinit 15 ani vechime in munca la data de 4 ianuarie este corect sa mi se acorde procentul de 20% incepand cu statul lunii martie?
Multumesc

Trebuia sa beneficiati de 20% incepand cu 1 februarie.
Solicitati recalcularea drepturilor din luna februarie cu noul spor si achitarea diferentei
rezultate pe statul de plata din luna septembrie.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 9 Sep 2011, 09:43 PM

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
ceaolin
Trimis: 10 Sep 2011, 07:37 AM

Utilizator activ

Domnule profesor Kotai, citind aceasta discutie mi-am dat seama ca ma aflu intr-o situatie asemanatoare. Pe data de 25 februarie am implinit 2 ani de vechime in munca. Ar fi trebuit sa beneficiez de un anumit spor? Eu anul scolar trecut am fost detasat la o alta scoala, iar acum m-am intors la scoala la care sunt titular. In cazul in care trebuia sa fi fost incadrat in alta transa de vechime, trebuie sa ma adresez scolii unde am fost detasat? As mai avea vreo sansa sa primesc o diferenta de bani? Ma aflu la inceputul celui de-al treilea an in invatamant, ar trebui sa primesc vreun spor de vechime? Eu am mai lucrat doua luni intr-o vacanta si angajatorul de atunci mi-a spus ca imi va face carte de munca, insa mi-a dat doar o adeverinta de vechime pentru perioada respectiva. Adeverinta insa s-a pierdut la unul din fostii angajatori si vechimea nu imi apare trecuta in cartea de munca. Am insa fisa fiscala din acea perioada si fisa postului. Mi-ar fi utile cele doua luni lucrate in vreun fel? Daca da, cum as putea face sa imi fie luate in considerare?
Va multumesc!
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 10 Sep 2011, 07:47 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ceaolin @ 10 Sep 2011, 07:37 AM)
Domnule profesor Kotai, citind aceasta discutie mi-am dat seama ca ma aflu intr-o situatie asemanatoare. Pe data de 25 februarie am implinit 2 ani de vechime in munca. Ar fi trebuit sa beneficiez de un anumit spor? Eu anul scolar trecut am fost detasat la o alta scoala, iar acum m-am intors la scoala la care sunt titular. In cazul in care trebuia sa fi fost incadrat in alta transa de vechime, trebuie sa ma adresez scolii unde am fost detasat? As mai avea vreo sansa sa primesc o diferenta de bani? Ma aflu la inceputul celui de-al treilea an in invatamant, ar trebui sa primesc vreun spor de vechime? Eu am mai lucrat doua luni intr-o vacanta si angajatorul de atunci mi-a spus ca imi va face carte de munca, insa mi-a dat doar o adeverinta de vechime pentru perioada respectiva. Adeverinta insa s-a pierdut la unul din fostii angajatori si vechimea nu imi apare trecuta in cartea de munca. Am insa fisa fiscala din acea perioada si fisa postului. Mi-ar fi utile cele doua luni lucrate in vreun fel? Daca da, cum as putea face sa imi fie luate in considerare?
Va multumesc!

Daca ati lucrat in invatamant cei 2 ani trebuia sa fiti incadrata in transa 2-6 ani atunci cand ati implinit 2 ani (cu conditia sa fi dat definitivatul, daca nu, veti trece in transa 2-6 ani abia dupa ce luati definitivatul), spor de vechime primiti cand aveti 3 ani vechime in munca.
Mesaj personal
bbyancka
Trimis: 10 Sep 2011, 11:05 AM

Utilizator avansat

Buna ziua!

As vrea sa stiu care ar trebui sa fie incadrarea unui cadru didactic in conditiile urmatoare:
- 3 ani de concediu de studii
- un an de concediu fara plata
- 7 ani de lucru efectiv la catedra
- absolvent al liceului pedagogic(profil invatator-educatoare) + facultate in profil (sunt incadrata prof inv primar)
- gradul II
La salarizare se va tine cont de cei 3 ani de concediu de studii si voi fi incadrata la vechime in munca de la 10 la 15 ani cu 15% ? De la scoala mi s-a spus ca anii de concediu de studii conteaza la pensie si in niciun caz la sporul de vechime de acum!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 10 Sep 2011, 11:18 AM

Mentor

QUOTE (ceaolin Trimis: 10 Sep 2011 @ 07:37 AM)
omnule profesor Kotai, citind aceasta discutie mi-am dat seama ca ma aflu intr-o situatie asemanatoare. Pe data de 25 februarie am implinit 2 ani de vechime in munca. Ar fi trebuit sa beneficiez de un anumit spor? Eu anul scolar trecut am fost detasat la o alta scoala, iar acum m-am intors la scoala la care sunt titular. In cazul in care trebuia sa fi fost incadrat in alta transa de vechime, trebuie sa ma adresez scolii unde am fost detasat? As mai avea vreo sansa sa primesc o diferenta de bani? Ma aflu la inceputul celui de-al treilea an in invatamant, ar trebui sa primesc vreun spor de vechime? Eu am mai lucrat doua luni intr-o vacanta si angajatorul de atunci mi-a spus ca imi va face carte de munca, insa mi-a dat doar o adeverinta de vechime pentru perioada respectiva. Adeverinta insa s-a pierdut la unul din fostii angajatori si vechimea nu imi apare trecuta in cartea de munca. Am insa fisa fiscala din acea perioada si fisa postului. Mi-ar fi utile cele doua luni lucrate in vreun fel? Daca da, cum as putea face sa imi fie luate in considerare?
Va multumesc!

Mai sus era vorba de 20 de ani vechime in munca.
Sporul de vechime se acorda doar dupa 3 ani vechime in munca:
0-3 ani = 0%
3-5 ani = 5%
5-10 ani = 10%
...

QUOTE (bbyancka Trimis: 10 Sep 2011 @ 11:05 AM)
Buna ziua!

As vrea sa stiu care ar trebui sa fie incadrarea unui cadru didactic in conditiile urmatoare:
- absolvent al liceului pedagogic(profil invatator-educatoare) + facultate in profil (sunt incadrata prof inv primar)
- gradul II
La salarizare se va tine cont de cei 3 ani de concediu de studii si voi fi incadrata la vechime in munca de la 10 la 15 ani cu 15% ? De la scoala mi s-a spus ca anii de concediu de studii conteaza la pensie si in niciun caz la sporul de vechime de acum!

Daca ati avut concediu de studii conform Art.102 al.1 din L.128/1997 atunci conform
Art.102 al.3 se considera vechime la catedra, deci si vechime in invatamant.
Vedeti ce scrie in cartea de munca.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
esteban
Trimis: 10 Sep 2011, 01:58 PM

Utilizator avansat

In timpul studentiei (anul 3) am acumulat 7 luni in invatamant ca profesor suplinitor fara pregatire profesionala, dupa care timp de un an nu am lucrat (anul 4 de facultate). Dupa terminarea facultatii lucrez ca profesor de 9 ani acesta fiind al zecelea.
Intrebarea este daca sporul de vechime de 15% trebuie sa primesc din martie 2012 sau numai din septembrie 2012?

--------------------
LA GUNOI CU LEGEA FUNEBRU !!!
LA 2 METRI SUB PAMANT CU TOTI PDL-ISTII SI UDMR-ISTII!!!
Kótai Csaba
Trimis: 10 Sep 2011, 05:45 PM

Mentor

Daca cele 7 luni apar in cartea de munca atunci se calculeaza ca si vechime in invatamant.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
esteban
Trimis: 10 Sep 2011, 08:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Kótai Csaba @ 10 Sep 2011, 05:45 PM)
Daca cele 7 luni apar in cartea de munca atunci se calculeaza ca si vechime in invatamant.

O zi buna,
Prof. Kótai

Multumesc!

--------------------
LA GUNOI CU LEGEA FUNEBRU !!!
LA 2 METRI SUB PAMANT CU TOTI PDL-ISTII SI UDMR-ISTII!!!
maria.mirabela
Trimis: 10 Sep 2011, 08:30 PM

Utilizator avansat

Eu iarasi sunt in ceatza, desi crezusem ca sunt lamurita, va rog mult sa ma ajutati:
- eu am intrat in invatamant in 2001
- am fost in CIC din iunie 2009 pana in martie 2011.
- legea asta s-a dat in mai 2011, se aplica doar de la cele care intra in CIC din mai 2011 incolo sau si la cele care au fost inainte?
La noi la scoala secretara a zis ca "pica" vechimea la toate mamele, si la cele care au fost in CIC in 2003, de ex!
Pana la urma eu cata vechime in invatamant am in momentul actual si la ce transa ar trebui sa fiu, respectiv ce spor sa primesc?
Mesaj personalTrimite email
costi_52
Trimis: 10 Sep 2011, 08:58 PM

Mentor

Sunt afectate doar cadrele didactice care, în perioada 13 mai-31 decembrie, ar trebui să treacă la altă tranșă de vechime în învățământ. Este și cazul dumneavoastră. La 1 septembrie ar fi trebuit să treceți la tranșa 10-14 ani vechime în învățământ, dar, conform Legii nr. 63/2011, veți rămâne la tranșa 6-10 ani.

--------------------
Mesaj personal
maria.mirabela
Trimis: 10 Sep 2011, 09:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 10 Sep 2011, 08:58 PM)
Sunt afectate doar cadrele didactice care, în perioada 13 mai-31 decembrie, ar trebui să treacă la altă tranșă de vechime în învățământ. Este și cazul dumneavoastră. La 1 septembrie ar fi trebuit să treceți la tranșa 10-14 ani vechime în învățământ, dar, conform Legii nr. 63/2011, veți rămâne la tranșa 6-10 ani.

Multumesc pentru raspuns.
Faina lege! Asa ne trebuie daca noi, niste amarate de profesoare, ne mai permitem si sa crestem copii, inseamna ca avem bani destui, ia sa ne mai taie din avant!
Mesaj personalTrimite email
IPM77
Trimis: 11 Sep 2011, 11:19 AM

Utilizator avansat

Buna ziua, imi poate spune cineva cum e considerata perioada de somaj in privinta vechimii?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Sep 2011, 12:20 PM

Mentor

Șomajul a constituit vechime în muncă în perioada 1991-2002. În prezent, șomajul constituie stagiu de cotizare, necesar stabilirii drepturilor de pensie.

--------------------
Mesaj personal
IPM77
Trimis: 11 Sep 2011, 09:23 PM

Utilizator avansat

Multumesc pentru raspuns!Un an scolar frumos va doresc!
Mesaj personal
lucre
Trimis: 14 Sep 2011, 07:18 PM

Utilizator
**

In aceasi situatie sunt si eu. Am fost in CIC in 2007-2009. In 2010 am facut 10 ani in munca si invatamant (fiind angajata in 2000). dar secretara nu vrea sa ma treaca la transa 10-14. Conform carei legi sa fac cerere? vreau ceva concret.Tot in acest an mi-am dat si gradul II.
Mesaj personal
bbyancka
Trimis: 15 Sep 2011, 08:21 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Kótai Csaba @ 10 Sep 2011, 11:18 AM)
QUOTE (ceaolin Trimis: 10 Sep 2011 @ 07:37 AM)
omnule profesor Kotai, citind aceasta discutie mi-am dat seama ca ma aflu intr-o situatie asemanatoare. Pe data de 25 februarie am implinit 2 ani de vechime in munca. Ar fi trebuit sa beneficiez de un anumit spor? Eu anul scolar trecut am fost detasat la o alta scoala, iar acum m-am intors la scoala la care sunt titular. In cazul in care trebuia sa fi fost incadrat in alta transa de vechime, trebuie sa ma adresez scolii unde am fost detasat? As mai avea vreo sansa sa primesc o diferenta de bani? Ma aflu la inceputul celui de-al treilea an in invatamant, ar trebui sa primesc vreun spor de vechime? Eu am mai lucrat doua luni intr-o vacanta si angajatorul de atunci mi-a spus ca imi va face carte de munca, insa mi-a dat doar o adeverinta de vechime pentru perioada respectiva. Adeverinta insa s-a pierdut la unul din fostii angajatori si vechimea nu imi apare trecuta in cartea de munca. Am insa fisa fiscala din acea perioada si fisa postului. Mi-ar fi utile cele doua luni lucrate in vreun fel? Daca da, cum as putea face sa imi fie luate in considerare?
Va multumesc!

Mai sus era vorba de 20 de ani vechime in munca.
Sporul de vechime se acorda doar dupa 3 ani vechime in munca:
0-3 ani = 0%
3-5 ani = 5%
5-10 ani = 10%
...

Buna ziua!

- gradul II

Daca ati avut concediu de studii conform Art.102 al.1 din L.128/1997 atunci conform

O zi buna,
Prof. Kótai

Multumesc pentru raspuns.
Numai bine!
Mesaj personal
bbyancka
Trimis: 15 Sep 2011, 09:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Kótai Csaba @ 10 Sep 2011, 11:18 AM)

Buna ziua!

- gradul II

O zi buna,
Prof. Kótai

Nu mai inteleg nimic. sad.gif Imediat ce v-am raspuns am gasit o afirmatie a domnului costi_52 care spune ca legea 128/1997 s-a abrogat.
Conform noii legi de salarizare 63/10 mai 2011 concediul de studii are statut incert ... cel putin asa mi se pare mie.
Mai jos este un fragment din aceasta lege:
"4. Perioadele în care personalul didactic s-a aflat în concediu fără plată acordat în conformitate cu prevederile legale în vigoare sau în concediul pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, precum și perioada în care personalul didactic a efectuat stagiul militar, după care s-a reîntors la catedră, respectiv perioadele în care personalul didactic a avut catedră rezervată în învățământ, nu întrerup vechimea în învățământ. Aceste perioade nu constituie vechime efectivă în învățământ pentru acordarea sporului de stabilitate.
5. Vechimea efectivă în învățământ reprezintă perioada în care persoana angajată cu contract individual de muncă a desfășurat activitate efectivă de predare la catedră în cadrul unei unități sau instituții de învățământ. Constituie vechime efectivă în învățământ și perioada în care personalul didactic de conducere, îndrumare și control, precum și personalul didactic auxiliar desfășoară activitate în cadrul unei unități/instituții de învățământ sau unui inspectorat școlar.
6. Vechimea recunoscută în învățământ reprezintă perioada în care persoana angajată în învățământ, provenită din alte sectoare de activitate, face dovada că a profesat în specialitatea înscrisă pe diploma de studii, în cazul în care această persoană ocupă un post didactic în aceeași specialitate. Această vechime este luată în calcul numai pentru stabilirea drepturilor salariale. Pentru persoanele care beneficiază de vechime recunoscută în învățământ, stabilirea salariului de încadrare al funcției didactice se va face potrivit pct. 1 lit. c).
7. Vechimea în învățământ este formată din vechimea efectivă în învățământ și vechimea recunoscută în învățământ, după caz."
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 15 Sep 2011, 09:34 PM

Mentor

Orice lege produce efecte pentru viitor. Astfel prevederile legii nr.63 nu pot produce
diminuarea salariului dar intr-adevar pot intarzia aplicarea unor majorari viitoare.
Astfel, in acest moment perioadele de rezervare a catedrei nu se considera vechime
efectiva in invatamant.
Totul depinde de data cand persoana respectiva trece in alta transa.
Daca acest moment a fost inainte de mai 2011 atunci asa ramane, cu perioadele de
rezervare dar nu se vor face majorari doar in momentul cand se atinge urmatoarea
transa fara perioadele de rezervare.
Daca este dupa, atunci nu se mai iau in calcul perioadele de rezervare si trecerea va fi
peste cativa ani.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 15 Sep 2011, 09:37 PM

--------------------
ana_runa
Trimis: 15 Sep 2011, 09:52 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Kótai Csaba @ 10 Sep 2011, 05:45 PM)

O zi buna,
Prof. Kótai

Unde se regaseste sporul de fidelitate?E inclus in salariul de incadrare sau el trebuie acordat separat?

--------------------
,,Toată viața și toată societatea, laolaltă cu cultura, sunt o chestie de comunicare;dar sunt totodata și una de cuminecare..." (C.Noica)
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 15 Sep 2011, 09:55 PM

Mentor

Este inclus în salariul de încadrare. Dar se numește de stabilitate, nu de fidelitate.

--------------------
Mesaj personal
ana_runa
Trimis: 16 Sep 2011, 08:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 15 Sep 2011, 09:55 PM)
Este inclus în salariul de încadrare. Dar se numește de stabilitate, nu de fidelitate.

Cred ca aveti dreptate.M-a mirat insa un lucru:am vazut zilele trecute un fluturas de salariu al unei doamne contabile de la scoala mea, care avea trecut sporul asta de fidelitate separat.Pe fluturasele de salariu ale profilor nu mai exista separat acest spor...

--------------------
,,Toată viața și toată societatea, laolaltă cu cultura, sunt o chestie de comunicare;dar sunt totodata și una de cuminecare..." (C.Noica)
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 16 Sep 2011, 08:51 PM

Mentor

Asa si este. La personalul didactic acest spor s-a inclus in grila din 2004.
La personalul didactic auxiliar nu s-a inclus, apare si acum distinct pe fluturas.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
instructore
Trimis: 17 Sep 2011, 04:39 PM

Utilizator
**

QUOTE (Kótai Csaba @ 16 Sep 2011, 08:51 PM)
Asa si este. La personalul didactic acest spor s-a inclus in grila din 2004.
La personalul didactic auxiliar nu s-a inclus, apare si acum distinct pe fluturas.

O zi buna,
Prof. Kótai

buna ziua, o colega va intreba:absolvire in iunie 1997, licenta in februarie 1998, cand trece la urmatoarea trepta de vechime?multumesc
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved