Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> DIRECTOR ADJUNCT- SCOALA GENERALA, PROFESOR INVATAMANT PRIMAR, CU ,,SPIRU HARET'' ?, Un invatator, in prezent licentiat in Psihologie, ,,Spiru'',- 2009-poate ocupa functia de director adjunct?
olivialex
Trimis: 18 Sep 2011, 12:36 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Pregatirea pentru anul scolar in curs nu-mi permite sa studiez , LEGEA INVATAMANTULUI , cu toate amanuntele- deocamdata- (am parcurs-o dar nu am citit cu atentie unele alineate, care nu m-au interesat direct) si de aceea rog pe cineva care a studiat -o si la capitolul : directori , sa ma lamureasca ; E LEGAL ca postul de DIRECTOR ADJUNCT , intr-o scoala generala, sa fie ocupat de un invatator, acum profesor pentru invatamant primar, licentiat la Spiru, in 2009, specialitatea Psihologie ?
Legea este explicita sau da ocazie la interpretare? Intelegeti ce vreau sa aflu!
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
olivialex
Trimis: 18 Sep 2011, 12:44 AM

Utilizator activ

Doreste sa ramana in acelasi timp cu directoratul si invatator la clasa pe care a condus-o anul trecut.
Functia de director adjunct in scoala este incompatibila cu ,,responsabil''al unui Cerc pedagogic?
Roman Gheorghe
Trimis: 18 Sep 2011, 03:25 PM

Utilizator activ

Este perfect legal (LEN) ca un prof. pentru înv. primar să fie director adj. și să aibă clasa, iar cf. metodologiei din 16 aug.2011 nu poate fi degrevat de ore, primește doar indemnizație.
Mesaj personal
roset
Trimis: 18 Sep 2011, 07:04 PM

Mentor

Metodologia nu se refera special la învățători,doar educatoarele director,nu au derogare ! (Dupa legea 1/2011 directorii se aleg de CA din corpul national de experți,care nu prea este,asa ca mergem pe ,,delegari”! biggrin.gif)

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 18 Sep 2011, 07:06 PM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
ambrozia
Trimis: 18 Sep 2011, 07:54 PM

Utilizator activ

Si eu cred ca este perfect legal, daca nu ar fi fost nu cred ca se hazarda cineva sa ia o asemenea hotarare stiind ca poate fi contestata.
Mesaj personal
gabi218
Trimis: 18 Sep 2011, 10:15 PM

Utilizator activ

QUOTE (Roman Gheorghe @ 18 Sep 2011, 03:25 PM)
Este perfect legal (LEN) ca un prof. pentru înv. primar să fie director adj. și să aibă clasa, iar cf. metodologiei din 16 aug.2011 nu poate fi degrevat de ore, primește doar indemnizație.

Atunci poate primi doua indemnizatii, de diriginte(ca inv) si de director? Sau renunta la una din ele ?Un director nu poate avea dirigentie.
Mesaj personal
rodicatita
Trimis: 18 Sep 2011, 10:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (olivialex @ 18 Sep 2011, 12:36 AM)
Pregatirea pentru anul scolar in curs nu-mi permite sa studiez , LEGEA INVATAMANTULUI , cu toate amanuntele- deocamdata- (am parcurs-o dar nu am citit cu atentie unele alineate, care nu m-au interesat direct) si de aceea rog pe cineva care a studiat -o si la capitolul : directori , sa ma lamureasca ; E LEGAL ca postul de DIRECTOR ADJUNCT , intr-o scoala generala, sa fie ocupat de un invatator, acum profesor pentru invatamant primar, licentiat la Spiru, in 2009, specialitatea Psihologie ?
Legea este explicita sau da ocazie la interpretare? Intelegeti ce vreau sa aflu!

Ce vreti sa spuneti cu licentiat Spiru Haret ?
Mesaj personal
olivialex
Trimis: 19 Sep 2011, 12:21 AM

Utilizator activ

QUOTE (rodicatita @ 18 Sep 2011, 10:43 PM)
QUOTE (olivialex @ 18 Sep 2011, 12:36 AM)
Pregatirea pentru anul scolar in curs nu-mi permite sa studiez , LEGEA INVATAMANTULUI , cu toate amanuntele- deocamdata- (am parcurs-o dar nu am citit cu atentie unele alineate,  care nu m-au interesat direct) si de aceea rog pe cineva care a studiat -o si la capitolul : directori , sa ma lamureasca ; E LEGAL ca postul de DIRECTOR ADJUNCT , intr-o scoala generala,  sa fie ocupat de  un invatator, acum profesor pentru invatamant primar, licentiat la Spiru, in 2009, specialitatea Psihologie ?

Ce vreti sa spuneti cu licentiat Spiru Haret ?

A urmat cursurile Universitatii ,,Spiru Haret'', Facultatea de Sociologie- Psihologie Bucuresti, I.D., ( in provincie si nu la ZI), si a sustinut licenta la specializarea Psihologie in 2009, urmand si modulul de Pedagogie.

Ce mai este valabil din ce se spunea despre absolventii ,,Spiru'' care au terminat in 2008 si 2009 ?

Dar ce parere aveti de pastrarea responsabilitatii unui Cerc pedagogic? E moral ?

Am inteles ca a renuntat la sporul de dirigentie.

Acest mesaj a fost modificat de către olivialex la data 19 Sep 2011, 12:23 AM
iulyad
Trimis: 19 Sep 2011, 06:43 AM

Utilizator
**

1. Daca a terminat fac in 2009 nu are dubla specializare. Deci a terminat ori Sociologie, ori Psihologie.
Ultimul an cu dubla specializare a fost 2008, cei care au facut 4 anu.
2. Cred ca aveti niste frustrari, imi cer scuze
Mesaj personal
rodicatita
Trimis: 19 Sep 2011, 07:20 AM

Utilizator avansat

QUOTE (iulyad @ 19 Sep 2011, 06:43 AM)
Cred ca aveti niste frustrari, imi cer scuze

Exact la asta ma gandeam si eu. Sa iesim cu pietre si sa-i dam afara din invatamant pe toti cei care au absolvit la Spiru Haret, nu ? Si apoi sa le luam noi locul. Desigur, pentru binele elevilor. Cam ca in anii '50...
Mesaj personal
ina080369
Trimis: 19 Sep 2011, 03:33 PM

Utilizator
**

Pentru cei care au terminat la Spiru in anii 2008, 2009 la care se face referire, sunt eliberate diplome care sunt si sub egida Ministerului Educatiei,Cercetării și Tineretului. Asa ca toata lumea este in legalitate si spor la treaba.
Mesaj personal
roset
Trimis: 19 Sep 2011, 07:01 PM

Mentor

Era vorba despre directori! Ce treaba au diplomele?Se folosesc doar la salarizare si încadrare/post,catedră. Ca director îți trebuie si alte calitati!
P.S.Cine contesta hotărârea de a candida la funcția de director,atâta timp cât îi este recunoscută (la nivel național) calitatea de expert?

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
olivialex
Trimis: 20 Sep 2011, 12:03 AM

Utilizator activ

Multumesc tuturor celor care mi-au impartasit parerile si sunt de acord cu dumneavoastra. Si eu sunt absolvent de ,,Spiru''si v-am consultat in aceasta problema pentru ca eu deocamdata nu am timpul necesar sa studiez legislatia si ce stiu multi , nu stie unul...
gabiec
Trimis: 22 Sep 2011, 09:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (iulyad @ 19 Sep 2011, 06:43 AM)
1. Daca a terminat fac in 2009 nu are dubla specializare. Deci a terminat ori Sociologie, ori Psihologie.
Ultimul an cu dubla specializare a fost 2008, cei care au facut 4 anu.

N-a zis nimeni ca are dubla specializare.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved