Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Schita de lectie
MidoriJo
Trimis: 26 Sep 2011, 07:36 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Probabil s-a mai abordat problema si anterior. Acum , cei in primii 3 ani de invatamant intocmesc schite de lectie si nu proiecte de lectie.
Intrebarea mea este urmatoarea: cat de lipsita de detalii fata de proiectul de lectie este schita de lectie?
In schita de lectie se mai trec etapele lectiei? Ce anume omit fata de proiectul de lectie? Atasez competentelor si obiectivelor strict schema tablei? Sau?
Astept sa ma luminati ca nu-mi dau seama cum doreste schita asta de lectie sa fie!
Mesaj personal
Amaliaa
Trimis: 26 Sep 2011, 07:41 PM

Utilizator activ

QUOTE (MidoriJo @ 26 Sep 2011, 07:36 PM)
Probabil s-a mai abordat problema si anterior. Acum , cei in primii 3 ani de invatamant intocmesc schite de lectie si nu proiecte de lectie.
Intrebarea mea este urmatoarea: cat de lipsita de detalii fata de proiectul de lectie este schita de lectie?
In schita de lectie se mai trec etapele lectiei? Ce anume omit fata de proiectul de lectie? Atasez competentelor si obiectivelor strict schema tablei? Sau?
Astept sa ma luminati ca nu-mi dau seama cum doreste schita asta de lectie sa fie!

Si eu, avand abia 2 ani vechime, mi-am pus acelesi probleme legate de aceasta schita de lectie cum ar trebui sa arate ca sa fie corecta. Ar fi bine daca ar veni cineva mai cu experienta ceu ceva lamuriri pe tema aceasta; nu ar strica.
Mesaj personal
ValiVas
Trimis: 26 Sep 2011, 09:18 PM

Utilizator activ

Ar fi bine sa ii intrebati pe sefii de catedra cat de minutioasa trebuie sa fie acea schita. In fond, ei sunt cei care va controleaza si care va pot comenta asupra schitei. Cred ca difera de la disciplina la disciplina, dar mai mult de la sef la sef....
Mesaj personal
GhitaB
Trimis: 26 Sep 2011, 09:35 PM

Utilizator avansat

Schiță? unsure.gif Tocmai începusem și eu să fac regulat planuri de lecții... Sunt în al treilea an... wub.gif

--------------------
GhitaB :: Gând bun :: Desene gratuite de publicat
First the doctor told me the good news: I was going to have a disease named after me. :))
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
maria_oniga
Trimis: 26 Sep 2011, 09:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ValiVas @ 26 Sep 2011, 09:18 PM)
Ar fi bine sa ii intrebati pe sefii de catedra cat de minutioasa trebuie sa fie acea schita. In fond, ei sunt cei care va controleaza si care va pot comenta asupra schitei. Cred ca difera de la disciplina la disciplina, dar mai mult de la sef la sef....

Este un raspuns cat se poate de eronat, chiar daca nu rauvoitor. NU faceti schita, planul, proiectul sau oricum l-ati numi pentru vreun sef, ci PENTRU DUMNEAVOASTRA. Asta e prima capcana in care cade un incepator. Cat de detaliat? Atat cat sa va fie de ajutor in pregatirea si sustinerea lectiei. Asa cum exista stiluri de invatare, exista si stiluri de pregatire pentru a-i invata pe altii. Ideea este sa va pregatiti fiecare lectie in stilul propriu. Veti vedea in curand diferenta dintre o lectie pregatita si una nepregatita. Iar elevii, ei vor remarca asta chiar inaintea dumneavoastra! Succes!

--------------------
Orice profesor cauta sa transforme intunericul in lumina. Unii reusesc chiar mai mult: sa transforme lumina in flacara.
Mesaj personal
liviu.olarean
Trimis: 26 Sep 2011, 10:13 PM

Utilizator avansat

QUOTE (maria_oniga @ 26 Sep 2011, 09:49 PM)
NU faceti schita, planul, proiectul sau oricum l-ati numi pentru vreun sef, ci PENTRU DUMNEAVOASTRA.

cool20.gif

--------------------
Remus Pricopie: Ne gandim la un sistem de retinere in scoala a absolventilor care nu iau Bacalaureatul, sub forma unor cursuri de pregatire, in vederea sustinerii acestui examen...............
Mesaj personal
GhitaB
Trimis: 27 Sep 2011, 07:18 AM

Utilizator avansat

Ideea este sa va pregatiti fiecare lectie in stilul propriu. Veti vedea in curand diferenta dintre o lectie pregatita si una nepregatita.

E drept.

--------------------
GhitaB :: Gând bun :: Desene gratuite de publicat
First the doctor told me the good news: I was going to have a disease named after me. :))
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
MaraDoria
Trimis: 27 Sep 2011, 08:05 AM

Utilizator avansat

fiind incepatoare, m-am obisnuit saptamanile acestea cu planul de lectii. Cand nu-l reusesc sa-l fac, nu numai ca ma simt cu musca pe caciula, dar ma simt nesigura. Schita, plan, ce vreti dvs sunt foarte utile in primii ani de studiu.
Mesaj personal
i_gica75
Trimis: 27 Sep 2011, 02:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (GhitaB @ 27 Sep 2011, 07:18 AM)
Ideea este sa va pregatiti fiecare lectie in stilul propriu. Veti vedea in curand diferenta dintre o lectie pregatita si una nepregatita.

E drept.

Nu intotdeauna. Poti sa faci si lectii "spontane" mai bune decat altele pregatite in cele mai mici detalii.
Mesaj personal
ALINA CATALINA
Trimis: 27 Sep 2011, 02:31 PM

Utilizator avansat

E o porcarie, un motov de a te freca directorul. Oricine are constiinta se uita sigur pe ceva inainte de a intra la ora. Parerea mea:timp pierdut.
Mesaj personal
MidoriJo
Trimis: 27 Sep 2011, 02:31 PM

Utilizator avansat

Sunt mai mult decat de acord ca sunt utile. Eu vreau sa stiu cu ce sa realizez diferentiat schita fata de planurile cu care m-am obisnuit.
Mesaj personal
maria_oniga
Trimis: 27 Sep 2011, 05:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ALINA CATALINA @ 27 Sep 2011, 02:31 PM)

E o porcarie, un motov de a te freca directorul. Oricine are constiinta se uita sigur pe ceva inainte de a intra la ora. Parerea mea:timp pierdut.

Timp pierdut? Depinde ce predati. Inchipuiti-va un profesor de fizica deschizand in ora o culegere, cautand capitolul, apoi citind 2-3 probleme (ca nu toate se potrivesc lectiei, clasei etc.), apoi alegand una din ele pe care are surpriza sa o greseasca! Sau sa constate ca problema cere sa se determine si o necunoscuta pe care inca n-a predat-o! Sau ca isi selecteaza in timpul orei materialul didactic necesar pentru un experiment. Apoi, se suna...
Iar directorul... Un director adevarat nu "te freaca", nici macar nu impune. Sugereaza.

--------------------
Orice profesor cauta sa transforme intunericul in lumina. Unii reusesc chiar mai mult: sa transforme lumina in flacara.
Mesaj personal
adriana bon
Trimis: 27 Sep 2011, 05:41 PM

Utilizator avansat

Eu o schita o vad usor diferita de un proiect de lectie, in niciun caz nu o vad tabelata, in niciun caz nu o vad cu mentionarea obiectivelor/competentelor, forme de organizare a lectiei, tipuri de evaluare, bibliografii si alte stereotipuri. Nu, eu prin schita inteleg o schematizare, o prezentare succinta a ideilor importante pe care vreau sa la explic in ziua respectiva, cam ce vreau sa le spun, cam ce vreau sa pun pe tabla, ce vreau sa apara in caietele copiilor..
Sunt esentiale schitele de lectii in primii ani de predare. Cine spune ca schitele de lectie la debutanti sunt simple hartogarii greseste amarnic. De fapt, fara ele nu se poate preda sau te duci cu lectia nepregatita in fata elevilor. In primii mei ani de predare (primii doi ca sa fiu mai exacta) schitele mi-au fost vitale. Sa nu intelegeti ca fara ele nu as fi stiut ce sa le povestesc elevilor, dar aveam atatea informatii in cap referitoare la o tema ca era foarte posibil sa gresesc ordinea in care le prezentam. Este foarte important sa stii dinainte de a intra la clasa ce sa le spui si ce sa nu le spui, ce e potrivit penru varsta lor si ce nu. Ca daca intram la clasa a V-a si la lectia "Fotosinteza" ma lovea inspiratia sa le povestesc si sa le scriu la tabla ciclul Krebs sau sa le amintesc de acidul piruvic si alte de'astea ... am pierdut copii. Plecau saracutii plangand de la ora.
Mesaj personalIntegrity Messenger IMYahoo
gabiec
Trimis: 28 Sep 2011, 06:05 PM

Utilizator avansat

Este un raspuns cat se poate de eronat, chiar daca nu rauvoitor. NU faceti schita, planul, proiectul sau oricum l-ati numi pentru vreun sef, ci PENTRU DUMNEAVOASTRA.

O fi, dar seful IL CONTROLEAZA. cool.gif

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
liviu.olarean
Trimis: 28 Sep 2011, 08:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (gabiec @ 28 Sep 2011, 06:05 PM)
Este un raspuns cat se poate de eronat, chiar daca nu rauvoitor. NU faceti schita, planul, proiectul sau oricum l-ati numi pentru vreun sef, ci PENTRU DUMNEAVOASTRA.

Aveti dreptate.
Totusi am vazut ca la definitivat s-a dat un proiect de lectie si multi colegi nu au fost in stare sa-l elaboreze.
Daca faceau macar cateva singuri si nu dadeau doar COPY si PASTE cred ca mai multi reuseau sa obtina un 6 salvator.

--------------------
Remus Pricopie: Ne gandim la un sistem de retinere in scoala a absolventilor care nu iau Bacalaureatul, sub forma unor cursuri de pregatire, in vederea sustinerii acestui examen...............
Mesaj personal
maria_oniga
Trimis: 28 Sep 2011, 08:57 PM

Utilizator avansat

Fals, iarasi. De vigilenta sefilor tot mai scapi, de-a elevilor, nu!

--------------------
Mesaj personal
adriana bon
Trimis: 28 Sep 2011, 09:09 PM

Utilizator avansat

Toata viata o voi avea drept exemplu pe colega de facultate care, in fata elevilor, la lectia de predare (in timpul practicii pedagogice care se face/facea in facultate), s/a asezat frumusel la catedra, a deschis cartea, le-a dictat toata lectia din carte copiilor si mai avea vreo 20 de minute din ora si nu a mai stiut ce sa faca... Norocul elevilor (si al ei) a fost mentorul (profesorul clasei respective) care a salvat situatia cum a putut. Le-a spus copiilor ca domnisoara e la prima ei lectie, ca le mai explica ea lectia data viitoare ca etc etc etc. este de-a dreptul rusinos sa patesti asa ceva si este extrem de probabil sa ti se intample daca nu-ti pregatesti lectiile de acasa. Asta nu inseamna ca orice lectie va fi stas, exact cum ai planificat=o asa sa si mearga, intotdeauna intervine si neprevazutul, dar asta cred ca e partea cea mai interesanta a profesiei noastre, altfel ar interveni plictiseala.
Chiar daca proiectele, planurile de lectii, schitele etc vor ajunge la vreun sef, important e sa le faci pt tine nu pt sef.
Mesaj personalIntegrity Messenger IMYahoo
i_gica75
Trimis: 28 Sep 2011, 09:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (maria_oniga @ 28 Sep 2011, 08:57 PM)

Fals, iarasi. De vigilenta sefilor tot mai scapi, de-a elevilor, nu!

Faaaaaaassssss....
Mesaj personal
i_gica75
Trimis: 28 Sep 2011, 09:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adriana bon @ 28 Sep 2011, 09:09 PM)
Toata viata o voi avea drept exemplu pe colega de facultate care, in fata elevilor, la lectia de predare (in timpul practicii pedagogice care se face/facea in facultate), s/a asezat frumusel la catedra, a deschis cartea, le-a dictat toata lectia din carte copiilor si mai avea vreo 20 de minute din ora si nu a mai stiut ce sa faca... Norocul elevilor (si al ei) a fost mentorul (profesorul clasei respective) care a salvat situatia cum a putut. Le-a spus copiilor ca domnisoara e la prima ei lectie, ca le mai explica ea lectia data viitoare ca etc etc etc. este de-a dreptul rusinos sa patesti asa ceva si este extrem de probabil sa ti se intample daca nu-ti pregatesti lectiile de acasa. Asta nu inseamna ca orice lectie va fi stas, exact cum ai planificat=o asa sa si mearga, intotdeauna intervine si neprevazutul, dar asta cred ca e partea cea mai interesanta a profesiei noastre, altfel ar interveni plictiseala.
Chiar daca proiectele, planurile de lectii, schitele etc vor ajunge la vreun sef, important e sa le faci pt tine nu pt sef.

Trebuia sa le mai dicteze o lectie. laugh.gif
Asta se poate intampla unui incepator, insa dupa ceva ani nu mai poate fi chiar asa.
Mesaj personal
Stressopedia
Trimis: 28 Sep 2011, 11:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adriana bon @ 28 Sep 2011, 09:09 PM)

Unii patesc precum colega dumneavostra nu neaparat pentru ca nu si-au pregatit lectia, deoarece timpul se poate umple cu tot felul de prostii si lectia tot sa nu fie predata cum trebuie, ci pentru ca nu se pun si in locul celui care asculta. Asta e principala problema a celui care preda. Sa se intrebe; ma intelege cel caruia ii explic?
Indiferent cate schite si planuri faci, asta nu inseamna ca mesajul a ajuns cu bine la elevi.

In ce ma priveste, singurele planuri pe care le-am facut vreodata au fost cele de la practica in facultate si cele de la inspectia pentru definitivat. In rest, nu am simtit nevoia si am avut si sefi, de asemenea, care sa nu ma bata la cap pentru tot felul de hartoage. Desigur, poate ca eu am si norocul ca imi stapanesc domeniul extrem de bine, mult mai bine decat majoritatea colegilor. Iar elevii mei, cu toate ca sunt foarte vigilenti, nu au avut ocazia sa ma prinda pana acum pe picior gresit.

Acest mesaj a fost modificat de către Stressopedia la data 28 Sep 2011, 11:04 PM

--------------------
Fii tu insuti schimbarea pe care doresti s-o vezi in lume. (Mahatma Gandhi)
Mesaj personal
oana72
Trimis: 14 Sep 2013, 08:07 PM

Utilizator
**

Ma puteti ajuta si pe mine cu un model de schita de proiect de lectie la fizica?
sunt debutanta si nu am de unde sa stiu
multumesc frumos
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 14 Sep 2013, 08:17 PM

Utilizator avansat

Cautati pe http://www.didactic.ro/resurse-educational...imnazial/fizica

Acest mesaj a fost modificat de către Narcisa_prof la data 14 Sep 2013, 08:19 PM
Mesaj personal
cristina_vasile91
Trimis: 15 Sep 2013, 09:20 PM

Utilizator activ

Tot debutanta sunt si eu, insa, credeam ca trebuie sa fac proiecte de lectii pentru toate..lectiile. Sincer, m-am bucurat sa citesc ca trebuie sa fac doar niste schite ale lectiilor (foarte necesare, dupa parerea mea pt incepatori). Totusi, este bine sa avem doar aceste scheme la dosar, si nu "marile" proiecte?

--------------------
"O școală în care profesorul nu învață și el, e o absurditate".C.Noica

My body is here, but my heart is at the beach. <3

http://crisstinavasile.blogspot.ro/
Mesaj personal
Mugurel Stefan
Trimis: 15 Sep 2013, 09:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cristina_vasile91 @ 15 Sep 2013, 10:20 PM)
Tot debutanta sunt si eu, insa, credeam ca trebuie sa fac proiecte de lectii pentru toate..lectiile. Sincer, m-am bucurat sa citesc ca trebuie sa fac doar niste schite ale lectiilor (foarte necesare, dupa parerea mea pt incepatori). Totusi, este bine sa avem doar aceste scheme la dosar, si nu "marile" proiecte?

schemele sunt pentru dvs. cum se mai spunea pe aici. dosarul e pentru controlori.in "dosar" puneti tot ce puteti.

apropo de schemele de lectie....esential e sa va propuneti sa faceti tot ce ati putea/sti/dori intr-o ora.DESIGUR NU VETI REUSI LA TOATE CLASELE.

ba chiar vor fi ore la care nu veti trece de primul punct propus.mergeti incet de-a lungului planului propus si finalizati doar cat poate cuprinde elevul in ziua/ora/momentul ala de timp.

daca simtiti ca e ceva neclar mai stati nitel la subiectul respectiv daca nu mergeti mai departe cu planul.cam asta ar fi secretul unei ore bine realizate....

p.s. dupa un timp veti vedea ca lucrurile vin in mod natural la ore si nu mai e nevoie de plan de lectie....

Acest mesaj a fost modificat de către Mugurel Stefan la data 15 Sep 2013, 09:32 PM

--------------------
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.
Mesaj personal
liviu.olarean
Trimis: 15 Sep 2013, 09:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cristina_vasile91 @ 15 Sep 2013, 10:20 PM)

Cred ca trebuie sa faceti proiect ......................... pentru toate lectiile.

Sa speram ca totusi aveti un director/directoare care sa fie intelegatori si sa faceti doar cateva pe luna sau 2-3 pe saptamana.

Va dau un sfat!
Nu dati Copy - Paste la diferite proiecte de lectie, deoarece la vreun examen s-ar putea sa va dea un proiect de lectie si atunci nu mai aveti posibilitatea sa copiati aceste modele.

Succes!

Este bine sa aveti aceste schite de lectii. In cel mai rau caz, aceste schite s-ar putea sa va salveze la o inspectie inopinata din partea directorului sau a inspectorului.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved