Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> sarcini contabil sef intr-o scoala generala, nedumerire raport secretar-contabil sef...
Mariana2011
Trimis: 4 Oct 2011, 04:54 PM

Începător
*

Grup: Members

Buna ziua. Sunt nou inregistrata pe forumul educational SEI, cu toate ca va urmaresc discutiile de mult timp si-mi sunt foarte folositoare. Va multumesc pentru aceasta.
As avea o intrebare. Imi cer scuze de la inceput colegilor contabili.Dupa cum stiti ,prin desfiintarea centrelor bugetare s-au infiintat in fiecare scoala PJ cate o fractiune de norma contabil sef. La noi, s-a infiintat 0.50 norma. Deoarece nu s-a prezentat nimeni la concurs si NU S-A PUTUT DA IN COMPLETARE SECRETARULUI din unitate pe motiv de incompatibilitate, chiar daca secretarul (0.50 norma)a facut si mare parte din munca contabilului lipsa, sarcinile prevazute in fisa postului contabil sef sunt mai mult teoretice, tinand cont ca nu avem venituri si nici cheltuieli mari, in afata de chelt.de personal si niste facturi de curent si telefon ,care sunt lunare. In afara de CFP, niste viramente si plati de facturi anuntate mai sus, cam someaza... INTREBARE!
Nu s-ar putea redistribui niste sarcini de la secretar la contabil, sa-si umple si el cel putin o parte din cele 4 ore zilnice? si ne-ar mai decongestiona si pe noi, secretarii, mai concret intocmirea statelor de plata si EDUSAL-ul? Nota: la alte institutii in afara de invatamant, acestea se intocmesc de catre serviciul contabilitate-salarizare nu secretariat.
Va multumesc pentru rabdare si va rog opinii obiective... Va multumesc. confused06.gif
Mesaj personal
adriiana
Trimis: 4 Oct 2011, 09:06 PM

Utilizator avansat

daca legile sunt facute de contabili cum credeti ca ar putea sa isi treaca si sarcini in fisa postului
ei au doar drepturi
Mesaj personal
Mariana2011
Trimis: 4 Oct 2011, 10:56 PM

Începător
*

Multumesc pentru raspuns, dar as dori unul mai concret, si daca se poate mai documentat. Consiliul de administratie al scolii respective, nu are autoritatea sa actualizeze fisa postului in functie de situatia concreta din scoala? sad.gif
Mesaj personal
ioanag2010
Trimis: 5 Oct 2011, 10:26 AM

Utilizator avansat

Directorul unitatii prin decizie interna poate atribui alte sarcini (daca nu sunt incompatibile cu functia de contabil).
Mesaj personal
marusca
Trimis: 5 Oct 2011, 04:27 PM

Utilizator avansat

Daca contabilul pune viza de CFP nu poate intocmi statele de plata. Daca e om de inteles poate va mai ajuta la ceva prin secretariat. Ma intreb daca era invers d-vs ati fi preluat din fisa postului unele sarcini ?
Mesaj personalIntegrity Messenger IM
Mariana2011
Trimis: 5 Oct 2011, 08:43 PM

Începător
*

Multumesc pentru opiniile transmise. Pentru Marusca : binenteles ca as fi preluat, ca dovada ca am facut multe lucrari la secretariat, care nu sunt specificate in fisa postului si care s-au facut ani la randul din lipsa de personal. Si sunt secretara de peste 15 ani. Am vrut sa aud si alte opinii la nedumerirea mea, si nu numai a mea, dar nu vreau sa "ma plang" ci pur si simplu este o parere personala , ca nu este obiectivitate si corectitudine in repartizarea sarcinilor .Fisa postului trebuie sa aiba acoperire in munca concreta nu sa fie numai o insiruire de atributii teoretice. Iar viza CFP nu cred ca poate tine loc de munca. Va doresc tuturor secretarelor , spor la munca.
Mesaj personal
11KATY
Trimis: 5 Oct 2011, 10:38 PM

Utilizator
**

La noi e invers. Contabilul face statele de plată și secretara pune viza. Ce ziceți, e corect?
Mesaj personal
Mariana2011
Trimis: 5 Oct 2011, 11:30 PM

Începător
*

Caty draga, imi cer scuze ca am tulburat ape... ce spui tu cred ca e o ironie ieftina... ca face statele contabilul, n-ar fi bai, dar ca pune secretara viza, ma indoiesc, poate sigiliul scolii.Oricum toate datele de incadrare vin de la secretariat, iar programele actuale de salarii sunt atat de usoare, ca nu merita polemica creata. era vorba de cu totul altceva. O noapte linistita.
Mesaj personal
11KATY
Trimis: 6 Oct 2011, 11:19 AM

Utilizator
**

Doamna Mariana,
Știu ce spun când afirm acest lucru. Soțul meu este contabil iar viza o pune secretara. Când ne-am interesat și am spus că nu este corect așa, inspectoratul nu s-a pronunțat iar directorul a spus că nu el i-a dat viza deci nu i-o poate lua.
Poate ne ajutați dumneavoastră cu o bază legală.
Mulțumesc frumos.
Mesaj personal
marusca
Trimis: 6 Oct 2011, 04:24 PM

Utilizator avansat

Nu este legal sa puna secretara viza CFp. Aceasta viza necesita studii economice. Iar dupa noua lege contabilii trebuie sa aiba studii economice. Numai in invatamant mai sunt contabili sefi fara studii universitare!

"Conditiile necesare a fi indeplinite de persoanele ce se numesc in activitatea de control financiar preventiv propriu si principiile care stau la baza exercitarii acestei activitati

3. Pot fi numite, in vederea exercitarii controlului financiar preventiv propriu, persoanele care sunt angajate ale entitatii publice sau, dupa caz, au capacitatea legala de a incheia un contract pentru indeplinirea acestei atributii si care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au numai cetatenie romana si domiciliul in Romania;
cool.gif cunosc limba romana, scris si vorbit;
c) au capacitate deplina de exercitiu;
d) au o stare de sanatate corespunzatoare, atestata pe baza de examen medical de specialitate;
e) au studii superioare economice sau juridice. Prin exceptie, cand nu exista persoane cu pregatire superioara care sa indeplineasca prezentele conditii, pot fi numite pentru exercitarea controlului financiar preventiv propriu si persoane cu studii medii de specialitate economica;
f) au o vechime efectiva in domeniul finantelor publice de minimum 3 ani, in cazul institutiilor publice, si de minimum 3 ani in domeniul financiar-contabil, in cazul celorlalte entitati publice;
g) nu au fost condamnate pentru savarsirea unei infractiuni care le-ar face incompatibile cu exercitarea acestei activitati;
h) prezinta minimum doua scrisori de recomandare.

Acest mesaj a fost modificat de către marusca la data 6 Oct 2011, 04:32 PM
Mesaj personalIntegrity Messenger IM
11KATY
Trimis: 6 Oct 2011, 05:50 PM

Utilizator
**

Secretara noastră are studii juridice și are viza, chiar dacă contabilul are studii superioare economice. confused24.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved