Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Nr ore suplimentare pentru director, Cate ore poate avea peste norma un director ?
dldd
Trimis: 1 Nov 2011, 07:17 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Un director poate avea mai mult de 6 ore peste norma pe care o are stabilita prin lege ?
Mesaj personal
ALINA CATALINA
Trimis: 1 Nov 2011, 07:51 AM

Utilizator avansat

Da, pot lua la plata cu ora.
Mesaj personal
dldd
Trimis: 1 Nov 2011, 04:39 PM

Utilizator activ

Oricate ore la plata cu ora ?
Adica 10-12 ? 14-16 ? 20-24 ?
Cat este maxim admis de lege ?
Mesaj personal
loveluca
Trimis: 1 Nov 2011, 06:34 PM

Utilizator activ

la noi in judet max 2, iar cei de romana si matematica max 4 (pt ca se fa 4 ore pe saptamana la clasa)
Mesaj personal
dorally
Trimis: 1 Nov 2011, 07:59 PM

Utilizator avansat

nr de ore suplimentare e de maxim 8 , astfel directorul plin poate avea in orar maxim 14 ore(obligatoriu 6+cele 8 suplimentare), iar adjunctul 16
Mesaj personal
dldd
Trimis: 1 Nov 2011, 08:46 PM

Utilizator activ

Eu am gasit asta:

ART. 46 (LEGEA 128 modificata de punctul 15 ART 1 din LEGEA 349/2004)
(1) Personalul de indrumare si control si directorii unitatilor de invatamant sunt degrevati, total sau partial, de norma didactica de predare.
(2) Directorii adjuncti au obligatia de a preda efectiv intre 2 si 6 ore saptamanal.
(3) Personalul didactic prevazut la alin. (1) si (2) nu poate desfasura activitati didactice in regim de cumul sau plata cu ora.
-------------
Art. 46 a fost modificat de LEGEA nr. 349 din 14 iulie 2004 publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 683 din 29 iulie 2004.

asta
http://liviumarianpop.blogspot.com/2010/11...i-plata-cu.html

Art 15 din Anexa HG 224/2005 de numire si salarizare directori
care spune ca nu poate preda cumul sau plata cu ora.

stiu ca in LEGEA 128 initial se prevedea ca se pot plati maxim 6 ore la plata cu ora pentru directori.
Acum nu stiu ce se aplica. Am vazut ca depinde de la scoala la scoala si de la judet la judet.
Dar nu stiu care este ultima prevedere care se aplica.

Normal ar fi sa fie degrevare pentru a putea sa isi indeplineasca sarcinile. Deci sa nu poata exista plata cu ora (altfel degrevarile ar fi incorect calculate).
Dar probabil ca daca nu mai exista salariu de merit si nici 2 % prin plata cu ora s-ar putea recompensa serviciile directorilor smile.gif .
Totusi cum este legal ?!?!?!
Mesaj personal
emiliaeu2008
Trimis: 2 Nov 2011, 08:21 AM

Utilizator
**

QUOTE (dldd @ 1 Nov 2011, 04:39 PM)
Oricate ore la plata cu ora ?
Adica 10-12 ? 14-16 ? 20-24 ?
Cat este maxim admis de lege ?

Buna dimineata ,
Haideti sa va spun eu cate ore are directorul nostru la pco in octombrie . 52! Pe langa cele 24 ! Profesor pentru invatamantul primar , care ,in acest an, preda limba si literatura romana .
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 2 Nov 2011, 09:07 AM

Mentor

Grup: Moderatori

QUOTE (dldd Trimis: 1 Nov 2011 @ 08:46 PM)

Pana in luna august 2011 in judetele pilot (9 la numar) directorii erau degrevati total si
nu puteau avea ore suplimentare. In celelalte judete se aplica vechea forma a
statutului. (ilegal dupa parerea mea din ianuarie 2008)
Din septembrie 2011, dupa aparitia http://www.edu.ro/index.php/articles/searc...tle%5D=1&q=4865
practic nu exista prevedere legala pentru limitarea orelor suplimentare a directorilor.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 2 Nov 2011, 09:55 AM

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
chchch
Trimis: 2 Nov 2011, 08:12 PM

Utilizator avansat

Ce putei sa ne spuneti despre indemnizatia directorilor?

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 2 Nov 2011, 08:46 PM

Mentor

Nimic nou. De regula in luna octombrie ISJ trimitea cate o adresa cu indemnizatiile -
dar am fost judet pilot. Dupa intrarea in vigoare a L63/2011 s-au emis decizii cu noile
indemnizatii. Nu stiu daca ele trebuiesc sau nu revizuite anual.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
dldd
Trimis: 4 Nov 2011, 02:38 PM

Utilizator activ

QUOTE (Kótai Csaba @ 2 Nov 2011, 09:07 AM)
QUOTE (dldd Trimis: 1 Nov 2011 @ 08:46 PM)

Pana in luna august 2011 in judetele pilot (9 la numar) directorii erau degrevati total si
nu puteau avea ore suplimentare. In celelalte judete se aplica vechea forma a
statutului. (ilegal dupa parerea mea din ianuarie 2008)
Din septembrie 2011, dupa aparitia http://www.edu.ro/index.php/articles/searc...tle%5D=1&q=4865
practic nu exista prevedere legala pentru limitarea orelor suplimentare a directorilor.

O zi buna,
Prof. Kótai

Totusi nu inteleg de unde ORDINUL nr.4865/16.08.2011 privind aprobarea Normelor metodologice pentru stabilirea obligației didactice de predare a personalului de conducere din inspectoratele școlare, unitățile de învățământ, unitățile conexe, precum și a personalului de îndrumare și control din inspectoratele școlare și a personalului didactic din casele corpului didactic anuleaza LEGEA 128.
Eu am vazut doar ca stabileste norma de predare si nu specifica nimic de numarul de ore peste norma. In mintea mea ramane valabila LEGEA 128 (cu modificarile de rigoare) care specifica acest lucru. Daca vine un control ce se intampla ? Ce legislatie se aplica ?
Ma puteti lamuri va rog ?
Mesaj personal
ciki
Trimis: 4 Nov 2011, 08:29 PM

Utilizator avansat

Directorul ca si toate celelalte cadre didactice nu are voie sa depaseasca doua norme de predare, adica 36 de ore. Conform noi legi a educatiei votata anul acesta.
Legea 128/1997 s-a aborogat fiind inlocuita de prevderile legii nr.1 / 2011 (pachetul de legi ale educatiei). In cazul normarilor abrogarea si-a produs efectul de la 1 septembrie, adica de la data inceperii noului an universitar.

Acest mesaj a fost modificat de către ciki la data 4 Nov 2011, 08:31 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 4 Nov 2011, 08:58 PM

Mentor

Cred ca trebuie sa mai cititi-(ce se aplica,adica ce articole au metodologii de aplicare ,si ce NU)!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Andrya
Trimis: 4 Nov 2011, 11:33 PM

Utilizator avansat

Eu stiu ca directorul are dreptul la maximum 6 ore la plata cu ora, atat si nu mai mult...eu sunt adjunct si am 8 in norma si 6 la plata cu ora.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 5 Nov 2011, 10:35 AM

Mentor

QUOTE (dldd Trimis: 4 Nov 2011 @ 02:38 PM)
Totusi nu inteleg de unde ORDINUL nr.4865/16.08.2011 privind aprobarea Normelor metodologice pentru stabilirea obligației didactice de predare a personalului de conducere din inspectoratele școlare, unitățile de învățământ, unitățile conexe, precum și a personalului de îndrumare și control din inspectoratele școlare și a personalului didactic din casele corpului didactic anuleaza LEGEA 128.
Eu am vazut doar ca stabileste norma de predare si nu specifica nimic de numarul de ore peste norma. In mintea mea ramane valabila LEGEA 128 (cu modificarile de rigoare) care specifica acest lucru. Daca vine un control ce se intampla ? Ce legislatie se aplica ?
Ma puteti lamuri va rog ?

Daca vine vorba de vreun control, Legea 128/1997 nu s-a aplicat coorect incepand cu
ianuarie 2008 in niciun judet exceptand cele 9 judete pilot. Asa ca nu-mi pun problema
unui control.
Legat de limitarea numarului de ore suplimentare consider ca nu trebuie sa apara
metodologie separata, din moment ce este limitat oricum in caz general pentru cadrele
didactice.
Mentionez ca este doar o parere personala!

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Asher
Trimis: 7 Nov 2011, 07:02 PM

Utilizator avansat

o fi bine sa tot ia directorii ore in timp ce unii nu au sa-si completeze norma?mie mi s-au luat 4 ore de director. desi inspectoratul mi-a dat 22,directorul mi-a oferit 18!...si cate cazuri n-or fi...in ziua de azi am ramas cu mult mai putine!salariul nici la jumatate!luati dragi directori!

Acest mesaj a fost modificat de către Asher la data 7 Nov 2011, 07:05 PM
Mesaj personal
chchch
Trimis: 7 Nov 2011, 07:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Asher @ 7 Nov 2011, 07:02 PM)
o fi bine sa tot ia directorii ore in timp ce unii nu au sa-si completeze norma?mie mi s-au luat 4 ore de director. desi inspectoratul mi-a dat 22,directorul mi-a oferit 18!...si cate cazuri n-or fi...in ziua de azi am ramas cu mult mai putine!salariul nici la jumatate!luati dragi directori!

Consider ca trebuia sa mergeti cu decizia la director-isj/jurist si sa va apararti drepturile. Directorii nu pot face chiar ce doresc!Daca ati primit norma intreaga , cu decizie, directorul este OBLIGAT sa respecte incadrarea dv cu ce scrie pe decizie.

Daca nu ati facut-o si ati acceptat situatia, este numai vina dumneavoastra .
Pe forum nu se rezolva aceste probleme.

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
mara_mara_13@yahoo.com
Trimis: 7 Nov 2011, 07:19 PM

Utilizator activ

CONTROL..ok...ISJ-ul vizeaza Fisa de incadrare, Stat de functii..Stat de personal si mai nou incepand din acest an incepand de la 4 ore ISJ-ul elibereaza decizie semnata de Inspector Scolar General...NU ma doare capul deloc ...sa vina cine doreste SUNT acoperita...si apoi directorul raspunde de incadrare, decizia de incadrare wink.gif unde e problema? smile.gif la o scoala cu 300 de elevi o directoare si-a tras in consiliu de adinistratie 40% indemnizatie conducere....scoli cu 18 clase au 2 directori...am dat afara femeia de serviciu, paznicul, am trunchiat norma secretarei, ...dar avem directori care stau si ii intereseaza doar fluturasul la sfarsit de luna.
Mesaj personalTrimite email
roset
Trimis: 7 Nov 2011, 07:54 PM

Mentor

Inspectoratul v-a ,,trimis” pe catedra,nicidecum pe 21, 22, 24,ori mai stiu eu cate ore! Încadrarea o face directorul! wink.gif ,desigur,respectând legea! character40.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
chchch
Trimis: 7 Nov 2011, 08:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Kótai Csaba @ 2 Nov 2011, 08:46 PM)
Nimic nou. De regula in luna octombrie ISJ trimitea cate o adresa cu indemnizatiile -
dar am fost judet pilot. Dupa intrarea in vigoare a L63/2011 s-au emis decizii cu noile
indemnizatii. Nu stiu daca ele trebuiesc sau nu revizuite anual.

O zi buna,
Prof. Kótai

Doream sa stiu daca indemnizatia este TOT in functie de numarul de clase ?
Cum se stabilesc indemnizatiile din acest an scolar, intr-o scoala "normala" nu pilot?
La noi ISJ nu a emis niciodata decizii privind indemnizatia directorilor.

--------------------
Mesaj personal
bujordemunte30
Trimis: 7 Nov 2011, 10:33 PM

Utilizator
**

La ce articol in Legea 1/2011 se spune ca profesorii pot avea pana la 36 ore???????

Rog raspuns.

Multumesc!
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 9 Nov 2011, 11:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (bujordemunte30 @ 7 Nov 2011, 10:33 PM)
La ce articol in Legea 1/2011 se spune ca profesorii pot avea pana la 36 ore???????

Rog raspuns.

Multumesc!

18 ore + 9 plata cu ora, cu aprobarea ISJ se pot da mai mult de 9 ore la plata cu ora, in cazuri exceptionale, daca acele ore nu se pot ocupa de catre cadre didactice calificate, doar invatatorii pot avea 2 norme.
Mesaj personal
mara_mara_13@yahoo.com
Trimis: 10 Nov 2011, 07:23 AM

Utilizator activ

Da pentru ei se poate...de ce va mirati? nu sunt de-ai lor?
Mesaj personalTrimite email
irena_sv
Trimis: 10 Nov 2011, 08:17 PM

Utilizator activ

Va rog sa-mi spuneti daca se poate (mai bine zis...daca e legal) ca o invatatoare sa suplineasca si norma unei colege si sa aiba inca 16 ore pe luna(lucreaza cu un copil cu CES la domiciliul acestuia, 4 ore pe saptamana).Multumesc.
Mesaj personal
roset
Trimis: 10 Nov 2011, 08:19 PM

Mentor

Ce înseamnă ,,nu sunt de-ai lor”? ohmy.gif confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 10 Nov 2011, 08:20 PM

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved