Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (41) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Scoala altfel!!!!!!!!!!!!!!
sandaion16
Trimis: 3 Nov 2011, 06:34 PM

Utilizator
**

Grup: Members

A inceput stabilirea programului pentru saptamana scoala altfel?
Ce teme ati propus ?
Mesaj personal
roset
Trimis: 3 Nov 2011, 06:56 PM

Mentor

De ce să inceapă? Si mai ales ,,CE SA ÎNCEAPĂ”? wink.gif Ce lege ( din România )vă cere aceasta? wink.gif
Ceea ce ,,cere directorul ” nu are la baza niciun temei legal! (Daca este, care-i acela?) ph34r.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
liviu.olarean
Trimis: 3 Nov 2011, 07:20 PM

Utilizator avansat

Vad ca s-au trantit o gramada sa faca excursii in cadrul programului scoala altfel.
Tare mi se pare ca se vor urca la stele costurile pentru o excursie, daca toti vor vrea sa faca excursii in aceeasi saptamana.
Dupa mine as lasa la atitudinea scolilor sa aleaga saptamana pentru Scoala altfel.
Eu as vrea pe la inceputul lui iunie.
As organiza o minitabara la mare.
Sau acum. As merge cu elevii sa descoperim culorile toamnei (si poate ceva ghebe sau pipinci).

--------------------
Remus Pricopie: Ne gandim la un sistem de retinere in scoala a absolventilor care nu iau Bacalaureatul, sub forma unor cursuri de pregatire, in vederea sustinerii acestui examen...............
Mesaj personal
cristeav
Trimis: 3 Nov 2011, 07:35 PM

Utilizator activ

QUOTE (sandaion16 @ 3 Nov 2011, 06:34 PM)
A inceput stabilirea programului pentru saptamana scoala altfel?
Ce teme ati propus ?

Nu a inceput nimic. Mai sunt 5 luni, chiar n-aveti ocupatie la voi in scoala, scuza-ma ca-ti spun??

Acest mesaj a fost modificat de către cristeav la data 3 Nov 2011, 07:37 PM
Mesaj personal
4ward
Trimis: 3 Nov 2011, 08:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liviu.olarean @ 3 Nov 2011, 07:20 PM)
Vad ca s-au trantit o gramada sa faca excursii in cadrul programului scoala altfel.
Tare mi se pare ca se vor urca la stele costurile pentru o excursie, daca toti vor vrea sa faca excursii in aceeasi saptamana.
Dupa mine as lasa la atitudinea scolilor sa aleaga saptamana pentru Scoala altfel.

In saptamana 2-6 aprilie 2012 se organizează fazele naționale ale olimpiadelor școlare,de aceea s-a luat decizia introducerii programului "Scoala altfel".

Acest mesaj a fost modificat de către Deeanna la data 3 Nov 2011, 08:25 PM

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
roset
Trimis: 3 Nov 2011, 08:29 PM

Mentor

Parere personala! wink.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
GhitaB
Trimis: 3 Nov 2011, 08:54 PM

Utilizator avansat

Dacă ar fi după mine aș organiza totul la școală... și va fi cu atât mai altfel cu cât alte școli organizează mai multe excursii și ieșiri. unsure.gif

--------------------
GhitaB :: Gând bun :: Desene gratuite de publicat
First the doctor told me the good news: I was going to have a disease named after me. :))
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
outside4
Trimis: 3 Nov 2011, 08:58 PM

Utilizator avansat

Scuze, fara sa atac pe nimeni, dar... i-as bate in cap cu telul pe toti cu excursiile in saptamana altfel. Atat au fost in stare sa scorneasca, nu mai stiu sa faca si altceva, sau lenea e prea mare si e mai simplu sa se plimbe putin pe banii copiilor (da, am fost rea, dar asta gandesc!)? As interzice excursiile in saptamana aia, sa faca pe bune toti "scoala altfel", nu "plimbareala altfel".

P.S. Mie nu-mi ajunge timpul sa termin materia din cauza tampeniilor introduse la inceput de an, eu as face chiar o saptamana altfel cu elevii mei - altfel fata de colegi: ore normale. Aia da inovatie!

Acest mesaj a fost modificat de către outside4 la data 3 Nov 2011, 09:00 PM

--------------------
It's nothing personal. It's just business.
My degree of sarcasm depends on your degree of stupidity.
There is a place, like no place on Earth. Some say, to survive it, you need to be as mad as a hatter. Which, luckily, I am.

"The problem is not the problem. The problem is your attitude about the problem. Do you understand?"
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say."
"Everyone is in favor of free speech. Hardly a day passes without its being extolled, but some people's idea of it is that they are free to say what they like, but if anyone else says anything back, that is an outrage."
Mesaj personal
GhitaB
Trimis: 3 Nov 2011, 09:02 PM

Utilizator avansat

Ar fi interesant pentru câteva clase să se folosească din plin laboratoarele AEL în săptămâna asta...

--------------------
First the doctor told me the good news: I was going to have a disease named after me. :))
roset
Trimis: 3 Nov 2011, 09:10 PM

Mentor

Eu ,in ,,prostia” mea, înteleg faptul ca, fiecare îsi face programul!Doamne,ce greu este sa faci altceva decat faci zi de zi! wink.gif
Pentru cei multi: ,,ESTE CEVA NOU- PENTRU ALTII SAPTAMÂNA VA TRECE!” laugh.gif

--------------------
liviu.olarean
Trimis: 3 Nov 2011, 09:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (outside4 @ 3 Nov 2011, 08:58 PM)
Scuze, fara sa atac pe nimeni, dar... i-as bate in cap cu telul pe toti cu excursiile in saptamana altfel. Atat au fost in stare sa scorneasca, nu mai stiu sa faca si altceva, sau lenea e prea mare si e mai simplu sa se plimbe putin pe banii copiilor (da, am fost rea, dar asta gandesc!)? As interzice excursiile in saptamana aia, sa faca pe bune toti "scoala altfel", nu "plimbareala altfel".

P.S. Mie nu-mi ajunge timpul sa termin materia din cauza tampeniilor introduse la inceput de an, eu as face chiar o saptamana altfel cu elevii mei - altfel fata de colegi: ore normale. Aia da inovatie!

Bravo!
Am incercat sa propun un concurs de matematica, dar cica nu merge.
Eu as face pregatire la mate' si la romana pentru clasa a VIII-a toata saptamana aia altfel.

--------------------
Remus Pricopie: Ne gandim la un sistem de retinere in scoala a absolventilor care nu iau Bacalaureatul, sub forma unor cursuri de pregatire, in vederea sustinerii acestui examen...............
Mesaj personal
liviu.olarean
Trimis: 3 Nov 2011, 09:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Deeanna @ 3 Nov 2011, 08:25 PM)
QUOTE (liviu.olarean @ 3 Nov 2011, 07:20 PM)

In saptamana 2-6 aprilie 2012 se organizează fazele naționale ale olimpiadelor școlare,de aceea s-a luat decizia introducerii programului "Scoala altfel".

Dar cati olimpici sunt?
Anul trecut scolar au gasit ,,gaselnita" sa ne dea a 3-a zi de Paste libera pentru ca erau prea obositi olimpicii laugh.gif .
Nu au avut curajul sa recunoasca ca s-a venit la scoala de Boboteaza si acum trebuia sa se vina si de Paste.
Astia intai fac ceva si dupa, gandesc daca este bine.
De ce nu mai fac niste scoli pilot sau judete pilot pentru tampeniile pe care le promoveaza?
Macar si-ar da seama ca nu sunt valabile si ar suferi numai 5-10 % di elevi si profesori si nu toata lumea.

Acest mesaj a fost modificat de către liviu.olarean la data 3 Nov 2011, 09:28 PM

--------------------
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 3 Nov 2011, 09:31 PM

Mentor

Detalii aici.
Mesaj personal
roset
Trimis: 3 Nov 2011, 09:34 PM

Mentor

Care laboratoare AeL? Pe unde mai sunt? Nu stiati ca SIVECO” a facut ,,treaba ” doar pentru 2 -3 ani,iar dupa aceea ,,de la capat”? biggrin.gif Afacerea s-a terminat,urmeaza alta firma!

--------------------
GhitaB
Trimis: 3 Nov 2011, 09:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 3 Nov 2011, 09:34 PM)
Care laboratoare AeL? Pe unde mai sunt? Nu stiati ca SIVECO” a facut ,,treaba ” doar pentru 2 -3 ani,iar dupa aceea ,,de la capat”? biggrin.gif Afacerea s-a terminat,urmeaza alta firma!

Mă gândeam că dacă se investește în ceva special pentru săptămâna altfel merită investit în refacerea laboratoarelor. Predau la 3 școli gimnaziale... În toate 3 a fost cândva AEL, dar nu mai funcționează.

Îmi doresc să fac ce depinde de mine pentru a avea din nou AEL... însă sunt depășit de situație. smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către GhitaB la data 3 Nov 2011, 09:49 PM

--------------------
FrantzElla
Trimis: 29 Nov 2011, 06:20 PM

Utilizator
**

Cadrele didactice asociate calificate(pensionari) în săptămâna " Școala altfel" sunt retribuite? Directorul școlii spune DA, secretarul școlii spune NU, pentru că este vacanță, susține acesta din urmă. Eu sunt profesor de matematică într-un sat(naveta nedecontată) și.... dacă acea săptămână ar fi plătită, aș face MATEMATICA ALTFEL cu elevii clasei a VIII-a, dar dacă mă duc doar de dragul matematicii și al elevilor.... Cine are dreptate?
Mesaj personal
liviu.olarean
Trimis: 29 Nov 2011, 06:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (FrantzElla @ 29 Nov 2011, 06:20 PM)
Cadrele didactice asociate calificate(pensionari) în săptămâna " Școala altfel" sunt retribuite? Directorul școlii spune DA, secretarul școlii spune NU, pentru că este vacanță, susține acesta din urmă. Eu sunt profesor de matematică într-un sat(naveta nedecontată) și.... dacă acea săptămână ar fi plătită, aș face MATEMATICA ALTFEL cu elevii clasei a VIII-a, dar dacă mă duc doar de dragul matematicii și al elevilor.... Cine are dreptate?

Directorul.
Vacanta este dupa saptamana in care se face Scoala altfel.
Va faceti un proiect pentru zilele respective sau va asociati cu dirigintii de la clasele la care aveti ore.

--------------------
Mesaj personal
macmillan
Trimis: 29 Nov 2011, 08:02 PM

Utilizator avansat

MECTS a incheiat un protocol de colaborare cu Organizația Națională "Cercetașii României" care a propus o serie de activitati (in natura si/sau in aer liber), pe cicluri de invatamant. Aceste activitati se vor desfasura cel putin in una din zilele Saptamanii Altfel.

--------------------
hear no evil, see no evil, speak no evil
Mesaj personal
chchch
Trimis: 29 Nov 2011, 08:05 PM

Utilizator avansat

Am inceput !

5. Pentru elaborarea programului de activități, în timpul primului semestru, se vor solicita propuneri elevilor, la orele de dirigenție și cadrelor didactice, în cadrul ședințelor comisiilor metodice. După colectarea propunerilor, se vor desfășura dezbateri în colectivele de elevi, în consiliul elevilor, în consiliul profesoral și în comitetul reprezentativ al părinților, în vederea adoptării programului agreat de majoritatea elevilor și a cadrelor didactice.

Acest mesaj a fost modificat de către chchch la data 29 Nov 2011, 08:06 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 925 )
Fișier atașat  anexa_la_ordinul_cu_structura_anului_scolar_final.pdf

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
i_gica75
Trimis: 29 Nov 2011, 08:19 PM

Utilizator avansat

Se numeste "SCOALA altfel", deci ar trebui ca aceste activitati sa se desfasoare in scoala.
Mesaj personal
alfreda
Trimis: 29 Nov 2011, 09:13 PM

Utilizator avansat

Cred că se poate face orice disciplina "ALTFEL". De exemplu, la matematică poți să îi inveti să gestioneze un buget de familie ca să îi ajungă banii pe o luna... La fizică, poți "citi" și interpreta diferitele informații despre aparatele electrocasnice și electronice. La română, eu aș analiza exprimările celor care apar la TV (persoane importante) și aș învăța elevii cum este corect. La chimie, aș citi diferite etichete de produse alimentare și i-aș învăța pe elevi să identifice produșii toxici. Dacă toții profesorii se duc in excursii, oare cine mai rămâne cu elevii săraci?
Vom ajunge să facem orice altceva (hârtii, excursii etc) și școală cât mai puțină. Un popor mai puțin educat este mai ușor de manevrat dar nouă cine ne va plăti pensiile?

Acest mesaj a fost modificat de către alfreda la data 29 Nov 2011, 09:16 PM
Mesaj personal
i_gica75
Trimis: 29 Nov 2011, 09:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alfreda @ 29 Nov 2011, 09:13 PM)
Cred că se poate face orice disciplina "ALTFEL". De exemplu, la matematică poți să îi inveti să gestioneze un buget de familie ca să îi ajungă banii pe o luna... La fizică, poți "citi" și interpreta diferitele informații despre aparatele electrocasnice și electronice. La română, eu aș analiza exprimările celor care apar la TV (persoane importante) și aș învăța elevii cum este corect. La chimie, aș citi diferite etichete de produse alimentare. Dacă toții profesorii se duc in excursii, oare cine mai rămâne cu elevii săraci?
Vom ajunge să facem orice altceva (hârtii, excursii etc) și școală cât mai puțină. Un popor mai puțin educat este mai ușor de manevrat dar nouă cine ne va plăti pensiile?

cool20.gif
Asa ma gandeam si eu!
E scoala "altfel", dar tot scoala, nu excursii, plimbari sau aiureli cu cercetasi (la ce puteai sa te astepti de la oana badea?!)
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 30 Nov 2011, 09:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (i_gica75 @ 29 Nov 2011, 09:16 PM)
E scoala "altfel", dar tot scoala, nu excursii, plimbari sau aiureli cu cercetasi

Totusi, in fișa de autoevaluare, pentru acordarea calificativului anual, sunt menționate și activitățile extrașcolare, inlusiv excursii...Deci...au valoare și ele.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
i_gica75
Trimis: 30 Nov 2011, 10:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (gabiec @ 30 Nov 2011, 09:30 PM)
QUOTE (i_gica75 @ 29 Nov 2011, 09:16 PM)
E scoala "altfel", dar tot scoala, nu excursii, plimbari sau aiureli cu cercetasi

Totusi, in fișa de autoevaluare, pentru acordarea calificativului anual, sunt menționate și activitățile extrașcolare, inlusiv excursii...Deci...au valoare și ele.

Asa este, dar eu sunt de parere ca activitatea profesorului ar trebui sa se desfasoare strict in scoala.
Mesaj personal
gabi74
Trimis: 1 Dec 2011, 01:25 AM

La prima intervenție

QUOTE (i_gica75 @ 29 Nov 2011, 08:19 PM)
Se numeste "SCOALA altfel", deci ar trebui ca aceste activitati sa se desfasoare in scoala.

Eu,una,nu cred ca se refera strict la cladirea scolii! wink.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (41) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved