Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> norme metodologice de acordare a creditelor transferabile, credite
iuliana popa
Trimis: 3 Nov 2011, 10:42 PM

Utilizator
**

Grup: Members

stie cineva unde gasesc aceste norme? nu stiu cum se transforma in credite un curs de management educational 120 ore, urmat in perioada cand nu se introdusese aceasta notiune de "credite". Multumesc!
Mesaj personal
alenig
Trimis: 4 Nov 2011, 03:57 PM

Utilizator avansat

In Monitorul Oficial 0785 din 4 noiembrie 2011 a aparut Ordinul si Metodologia privind sistemul de acumulare, recunoastere si echivalare a creditelor profesionale transferabile. Eu nu am citit inca metodologia ...

Acest mesaj a fost modificat de către alenig la data 4 Nov 2011, 03:57 PM

--------------------
"Învățătura îți dă lumină dar nu te înalți decât prin caracter." ~(Ov.Denusianu)~
Mesaj personal
John270566
Trimis: 6 Nov 2011, 08:42 AM

Mentor

Are cineva respectivul document?

--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IM
pattricia
Trimis: 6 Nov 2011, 10:28 AM

Utilizator avansat

QUOTE (alenig @ 4 Nov 2011, 03:57 PM)
In Monitorul Oficial 0785 din 4 noiembrie 2011 a aparut Ordinul si Metodologia privind sistemul de acumulare, recunoastere si echivalare a creditelor profesionale transferabile. Eu nu am citit inca metodologia ...

Este numai ordinul, metodologia, nu!

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
John270566
Trimis: 7 Nov 2011, 08:35 PM

Mentor

ORDIN nr. 5.562 din 7 octombrie 2011
pentru aprobarea Metodologiei privind sistemul de acumulare, recunoaștere și
echivalare a creditelor profesionale transferabile

Acest mesaj a fost modificat de către Sorin Borodi la data 7 Nov 2011, 08:36 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1711 )
Fișier atașat  ORDIN_5562_2011.pdf

--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
ALINA CATALINA
Trimis: 7 Nov 2011, 09:03 PM

Utilizator avansat

Titularii detasati mai pot primi continuitate ca pana acum?
Mesaj personal
John270566
Trimis: 7 Nov 2011, 11:52 PM

Mentor

--------------------
elenavrabie
Trimis: 9 Nov 2011, 12:26 AM

Utilizator activ

Ordinul nr.6319 din 19.12.2008-privind echivalarea in credite profesionale transferabile a unor activitati de perfectionare/formare continua a cadrelor didactice mai este in vigoare?
Conform procedurii acestui ordin ,comisia de echivalare,constituita la nivelul CCD ,se intruneste in intervalul 1-15 sept.a fiecarui an pentru analizarea dosarelor, in aceasta situatie cei care intrunesc conditiile de echivalare a studiilor sau a competentelor profesionale(mai putin nr.de credite,insa detin certificate si adeverinte cu un numar de ore) trebuie sa astepte pana la anul sau pot obtine o derogare?
Mesaj personal
georgescu.
Trimis: 9 Nov 2011, 08:50 PM

Utilizator
**

Tinand cont ca ordinul a aparut in octombrie, la fel ca si celelalte ordine de echivalare, normal ar fi sa se poata aplica mai repede, nu numai in septembrie anul viitor.
Totodata, este adevarat ca nu exista inca o precizare in ceea ce priveste transformarea orelor de la cursuri in credite transferabile. Acest lucru ar fi necesar, deoarece colegii care doresc sa li se recunoasca competentele profesionale dobandite nonformal si informal trebuie sa acumuleze cele 100 credite. Multi au participat la diverse cursuri nepurtatoare de credite transferabile, ci doar cu un anumit numar de ore. Daca ar exista aceasta conversie a orelor in credite, ar fi mult mai usor. Sa speram ca cei de la minister vor face ceva in acest sens.
Mesaj personal
gloriamundi
Trimis: 10 Nov 2011, 08:22 AM

Utilizator
**

QUOTE (Sorin Borodi @ 7 Nov 2011, 08:35 PM)
ORDIN nr. 5.562 din 7 octombrie 2011
pentru aprobarea Metodologiei privind sistemul de acumulare, recunoaștere și
echivalare a creditelor profesionale transferabile

E interesant- vreau sa aflu si eu daca absolventilor de Lic Ped- formula veche- 5 ani -dubla spec. + facult de Litere (Engl -Fr) -atentie NU facult de Filologie( deci nu am facut modulul psihopeda in timpul facult) - li se recunosc orele de psiho si peda din liceu la nivel de studiu de univ. Am trimis email-uri Min Ed- astept raspuns. E cam ambiguu ceea ce am citit- lasa loc interpretarilor- sper sa imi raspunda repede cei din Min. Nu locuiesc in Romania dar am nevoie sa stiu daca se echivaleaza cu credite pt obtinerea autorizatiei de intrat in invatamant aici unde locuiesc.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved