Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> decizie Edusal, model decizie desemnare persoana
dany2005
Trimis: 11 Nov 2011, 11:39 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Se poate sa ma " luminati " cu un model de decizie pentru desemnare persoana care transmite EDUSAL conf. Ordinului 4576/2011 ?
Mesaj personal
dany2005
Trimis: 11 Nov 2011, 11:45 AM

Utilizator activ

Rectific: Ordinul Nr.2445 din 15.09.2011
ohmy.gif
Mesaj personal
scoala waldorf
Trimis: 22 Nov 2011, 02:37 PM

Utilizator activ

Dupa parerea mea, decizia ar trebui sa cuprinda 2 responsabili: secretarul - cu partea sa de resurse umane si contabilul sef pe partea financiar contabila.
Nu? Ce parere aveti?
Mesaj personal
contavio63
Trimis: 22 Nov 2011, 06:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (scoala waldorf @ 22 Nov 2011, 02:37 PM)
Dupa parerea mea, decizia ar trebui sa cuprinda 2 responsabili: secretarul - cu partea sa de resurse umane si contabilul sef pe partea financiar contabila.
Nu? Ce parere aveti?

ca va este frica de raspundere
Mesaj personal
scoala waldorf
Trimis: 23 Nov 2011, 10:36 AM

Utilizator activ

Nici pe departe, nu ne e frica de raspundere, dar vi se pare corect ca secretarul sa intocmeasca si OP-uri?
Mesaj personal
contavio63
Trimis: 26 Nov 2011, 04:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (scoala waldorf @ 23 Nov 2011, 10:36 AM)
Nici pe departe, nu ne e frica de raspundere, dar vi se pare corect ca secretarul sa intocmeasca si OP-uri?

nu, secretarul prin fisa postului raspunde de incadrarea si salarizarea personalului,el intocmeste statul de personal si cel de plata,programul genereaza ordinele de plata din datele introduse in statele de plata
Mesaj personal
irimie1
Trimis: 27 Nov 2011, 10:19 AM

Utilizator avansat

E legal ca scoala sa angajeze persoanele care pana acum se ocupau de programele vechi de salarizare, inainte de a ni se impune REVISAL? confused06.gif Cineva sugera NEOFICIAL acest lucru, pe forumul dedicat suportului tehnic EDUSAL.

Acest mesaj a fost modificat de către irimie1 la data 27 Nov 2011, 10:21 AM
Mesaj personal
vioricai
Trimis: 27 Nov 2011, 05:12 PM

Utilizator activ

QUOTE (contavio63 @ 26 Nov 2011, 04:15 PM)
QUOTE (scoala waldorf @ 23 Nov 2011, 10:36 AM)

nu, secretarul prin fisa postului raspunde de incadrarea si salarizarea personalului,el intocmeste statul de personal si cel de plata,programul genereaza ordinele de plata din datele introduse in statele de plata

A raspuns corect "contavio63". Atunci cand un program genereaza anumite documente absolut necesare, sau atunci cand permite transferul anumitor date (exemplu - pentru Declaratia 112) pentru a nu mai sta cineva sa butoneze si sa in troduca date manual, inseamna ca acel program e intr-adevar realizat "cu cap" si multumim echipei care s-a straduit sa fie cat mai util, bineinteles cu anumite completari necesare, descoperite doar lucrand si lovindu-ne de probleme practice, specifice. Oricum, multumim echipei creatoare a EDUSAL!
Mesaj personal
dany2005
Trimis: 27 Nov 2011, 07:43 PM

Utilizator activ

Adevarat, multumesc si eu echipei care a creat EDUSAL! desi a mai dat erori inca...
Decizia cuprinde o singura persoana, desemnata de directorul unitatii ... deci ... ne asumam raspunderea, daca suntem nominalizati, nu ?

Mesaj personal
faurei
Trimis: 28 Nov 2011, 09:02 AM

Utilizator activ

Si la un centru bugetar tot secretarul ? sau contabilul sef !!
Mesaj personal
scm
Trimis: 28 Nov 2011, 11:29 AM

Utilizator avansat

QUOTE (irimie1 @ 27 Nov 2011, 09:19 AM)
E legal ca scoala sa angajeze persoanele care pana acum se ocupau de programele vechi de salarizare, inainte de a ni se impune REVISAL? confused06.gif Cineva sugera NEOFICIAL acest lucru, pe forumul dedicat suportului tehnic EDUSAL.

ce treaba are REVISAL cu EDUSAL???

Mesaj personalTrimite emailYahoo
rizescu
Trimis: 28 Nov 2011, 12:33 PM

Utilizator avansat

daca treaba s-ar termina cu incheierea statului de plata, atunci e corect sa raspunda doar secretara.
celelalte centralizatoare, OP-uri, declaratii... intra in responsabilitatea contabilului.
sa stea el sa butoneze.
secreatara de ce are timp sa butoneze?
luna nu se poate inchide fara centralizatoare si toata bucataria contabilitatii. asa ca e corect sa fie si contabilul pe decizie.
Mesaj personal
contavio63
Trimis: 28 Nov 2011, 12:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (rizescu @ 28 Nov 2011, 12:33 PM)
daca treaba s-ar termina cu incheierea statului de plata, atunci e corect sa raspunda doar secretara.
celelalte centralizatoare, OP-uri, declaratii... intra in responsabilitatea contabilului.
sa stea el sa butoneze.
secreatara de ce are timp sa butoneze?
luna nu se poate inchide fara centralizatoare si toata bucataria contabilitatii. asa ca e corect sa fie si contabilul pe decizie.

daca nu a-ti observat la semnaturi apare conducatorul unitatii si contabilul,unde o fi secretarul?
Mesaj personal
rizescu
Trimis: 28 Nov 2011, 02:17 PM

Utilizator avansat

ma faceti sa rad...
contabilul nostru nu vrea sa semneze ceea ce face secretara si invers.
mi se pare normal, atata timp cat nu intra in atributiile ambilor angajati sa introduca date in Edusal.
pana la ultima versiune si contabilul a trebuit sa reglementeze niste probleme in program. nu se genereaza automat si corect toate situatiile.
eu, una, nu mai zic nimic. sunt informatician si ajut la instalare, documentare si explicarea programului.
ceea ce mi se pare aberant e sa mai fie o decizie speciala pt. edusal atata timp cat in fisa postului sunt trasate sarcini care acopera si acest program.
in fine, unde-i ordin cu placere...
Mesaj personal
danielahraniciuc@yahoo.com
Trimis: 28 Nov 2011, 04:43 PM

Utilizator avansat

Are cineva model de decizie -operator BDNE și cine răspunde de această baze de date , secretarul sau informaticianul confused24.gif
Mesaj personal
irimie1
Trimis: 28 Nov 2011, 04:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (scm @ 28 Nov 2011, 11:29 AM)
QUOTE (irimie1 @ 27 Nov 2011, 09:19 AM)
E legal ca scoala sa angajeze persoanele care pana acum se ocupau de programele  vechi de salarizare, inainte de a ni se impune REVISAL? confused06.gif Cineva sugera NEOFICIAL acest lucru, pe forumul dedicat suportului tehnic EDUSAL.

ce treaba are REVISAL cu EDUSAL???

Cu putina ingaduinta, v-ati fi dat seama ca e o greseala (titlul subiectului+fraza ce suede eroarea etc), dar ati preferat reactia pe care ati avut-o. Oare la fel de exigent(a)/vigilent(a) sunteti si cu propria persoana?! Retific: E legal ca scoala sa angajeze persoanele care pana acum se ocupau de programele vechi de salarizare, inainte de a ni se impune EDUSAL? Cineva sugera NEOFICIAL acest lucru, pe forumul dedicat suportului tehnic EDUSAL.

Acest mesaj a fost modificat de către irimie1 la data 28 Nov 2011, 04:57 PM
Mesaj personal
scm
Trimis: 28 Nov 2011, 05:06 PM

Utilizator avansat

nu inteleg ce inseamna ca scoala sa angajeze persoanele ....!
adica plata efectiva a altcuiva decat personalul scolii??

iar cu exigenta - cred ca da sunt si cu propria persoana - in schimb nu ma hotarasc ce sanctiuni sa-mi aplic, atunci cand gresesc! smile.gif
tiger_ro2000
Trimis: 28 Nov 2011, 05:08 PM

Utilizator activ

imi puteti da si mie un model pentru decizie EDUSAL???
Mesaj personal
llena
Trimis: 29 Nov 2011, 07:46 AM

Utilizator avansat

Eu consider ca secretarii fac o mare prostie dand salariile la contabilitate.Un secretar din invatamant,daca nu are salariile si cartile de munca(revisalul),nu-si justifica eficienta postului.Poate... asta se urmareste. confused24.gif Daca contabilul colaboreaza la realizarea statului de plata,nu vad de ce sa tin neaparat sa-i predau salariile...prin decizie.
Mesaj personal
macmillan
Trimis: 29 Nov 2011, 05:27 PM

Utilizator avansat

QUOTE (scm @ 28 Nov 2011, 05:06 PM)
nu inteleg ce inseamna ca scoala sa angajeze persoanele ....!
adica plata efectiva a altcuiva decat personalul scolii??

iar cu exigenta - cred ca da sunt si cu propria persoana - in schimb nu ma hotarasc ce sanctiuni sa-mi aplic, atunci cand gresesc! smile.gif

Hai ca te ajut eu sa intelegi (il inteleg perfect pe irimie de ce nu o face el...).
La un moment dat, pe forumul dedicat suportului tehnic EDUSAL, mai exact aici, un domn director departament SIVECO, si-a expus parerea personala ”care nu angajează nici firma SIVECO și cu atât mai puțin MECTS”, privind acest aspect. Redau mai jos interventia de la acel moment:
”Presupunând că EDUSAL va deveni programul standard prin care toate școlile vor plăti salariile, ce-ar fi să le cereți firmelor cu care aveți contracte să vă asiste la operarea EDUSAL? Chiar pe acest forum sunt foarte multe probleme pe care simpla prezență a unui informatician la școală, alături de secretară/contabil, le-ar fi rezolvat extrem de rapid.”
Ei bine, referitor la aceasta sugestie solicita irimie detalii.

--------------------
hear no evil, see no evil, speak no evil
Mesaj personal
scm
Trimis: 29 Nov 2011, 11:19 PM

Utilizator avansat

nu inteleg de ce nu o face "irimie" dar daca m-ai ajutat tu multumesc!

nu cred ca este o problema in a plati pe cineva sa utilizeze edusal, in toate problemele care le-a creat

ce nu inteleg este ca, intr-o scoala utilizarea unui calculator nu mai este o problema, nu cred ca edusal este o aplicatie chiar asa greu de utilizat, doar ca a creat probleme, pentru ca este noua si sunt foarte multe particularitati care tin de fiecare scoala in parte

ce au sugerat cei de la siveco - sau cel putin asa am inteles eu - firma care a beneficiat pana acum de bani destul de frumosi de la scoli , sa faca un gest frumos si sa ajute

rizescu
Trimis: 30 Nov 2011, 01:29 PM

Utilizator avansat

problema vine din faptul ca sunt f. putine precizari pentru lucrul cu edusal. daca unii dintre noi stim de suportul tehnic si putem lua informatii de acolo, marea majoritate a celor care lucreaza cu edusal nu stiu de unde pot lua informatii.
cel putin in B nu sunt date prea multe explicatii pe hartie, toate se fac din auzite sau, in cel mai fericit caz, din acest suport tehnic.
Mesaj personal
irina55
Trimis: 13 Dec 2011, 12:13 AM

Utilizator avansat

VA rog frumos un model de decizie pt.comisia de EDUSAL, cine a intocmit , trebuie facut in Consiliul de Administratie. Multumesc frumos pt.raspuns.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved