Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> muncitor calificat, cod COR - exista??
scm
Trimis: 14 Nov 2011, 11:40 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

ce cod are muncitorul din scoala - pt ca in COR am gasit doar femeie de servici
913201 - femeie de servici
Mesaj personalTrimite emailYahoo
ioanag2010
Trimis: 14 Nov 2011, 11:52 AM

Utilizator avansat

muncitor=ingrijitor cladiri
Mesaj personal
vasyf
Trimis: 15 Nov 2011, 10:06 PM

Utilizator activ

La mine pe "noul fluturaș" scrie : Muncitor III G. Pe cel din luna septembrie, scria : Muncitor Calificat III. Pe luna septembrie am avut salar de incadrare 792 lei plus 20% spor de vechime (total 950 lei) iar pe noul fluturaș, am 820 lei salar de bază, dar a dispărut sporul de vechime. Nu știu dacă este corect...[precizez ca am 14 ani vechime fara intrerupere in aceeasi unitate de invatamânt, cu calificativul fb. in fiecare an. (vechime totala 18 ani)] confused24.gif

--------------------
Cel care stă la umbră astăzi, o face pentru că a plantat un copac cu mult timp în urmă. - Warren Buffett
Mesaj personalYahoo
scm
Trimis: 16 Nov 2011, 09:14 AM

Utilizator avansat

pentru cadre didactice se calculeaza salatriul cf lg 63 (toate sporurile apar distinct)
la nedidactic a ramas valabila legea cealalata in care toate sporurile sunt incluse in salariul de baza
important este sa lauti net aceeasi bani
iar ca si incadrare asa este trecut - munitor G (dar totusi de atatia ani tot muncitor III)
este liber la promovare anul asta!
lylypapiu
Trimis: 16 Nov 2011, 10:28 PM

Utilizator avansat

pentru cadre didactice se calculeaza salatriul cf lg 63 (toate sporurile apar distinct)
la nedidactic a ramas valabila legea cealalata in care toate sporurile sunt incluse in salariul de baza
important este sa lauti net aceeasi bani
iar ca si incadrare asa este trecut - munitor G (dar totusi de atatia ani tot muncitor III)
este liber la promovare anul asta!

cu conditia aprobarii Primariei si avizul Inspectoratului Scolar.
Mesaj personal
vasyf
Trimis: 16 Nov 2011, 11:35 PM

Utilizator activ

Mulțumesc scm, și lylypapiu pentru clarificări...dar știți ce m-i se pare interesant...că așa cum apare codul acela din COR pentru muncitor calificat, se vede treaba că aceia care au nascocit acest program de salarizare, nu știu ce face un muncitor calificat într-o unitate de învățământ. De exemplu eu în grupul școlar în care îmi desfășor activitatea, sunt : tâmplar, lăcătuș-mecanic, electrician, fochist, instalator, tăietor de lemne cu ferăstrăul mecanic, sudor, și multe, multe altele...or, în COR nu există codul pentru așa fel de muncitori calificați...și pentru toate astea iau 605 lei în mână.

--------------------
Cel care stă la umbră astăzi, o face pentru că a plantat un copac cu mult timp în urmă. - Warren Buffett
Mesaj personalYahoo
lylypapiu
Trimis: 17 Nov 2011, 09:09 AM

Utilizator avansat

Si noi avem muncitor calificat pentru intretinere.In Revisal am introdus COR pentru calificarea pe care o are persoana (chiar daca acesta face si alte lucruri).
Daca vasyf are calificarea de mecanic atunci selecteaza COR de la lacatus mecanic.
In COR nu exista functiile specifice din invatamant.
Mesaj personal
scm
Trimis: 17 Nov 2011, 09:33 AM

Utilizator avansat

QUOTE (lylypapiu @ 17 Nov 2011, 08:09 AM)
Si noi avem muncitor calificat pentru intretinere.In Revisal am introdus COR pentru calificarea pe care o are persoana (chiar daca acesta face si alte lucruri).
Daca vasyf are calificarea de mecanic atunci selecteaza COR de la lacatus mecanic.
In COR nu exista functiile specifice din invatamant.

am intrebat la itm si am propus ca solutie - incadrarea ce are specific pe diploma muncitorul
nu au fost de acord - trebuie trecut ce scrie in contractul de munca
dar muncitor calificat nu exista ca si ocupatie in Romania si atunci - asa este ingrijitor cladiri este cel mai aproape de ce scrie in contractul de munca ........................
vasyf
Trimis: 17 Nov 2011, 07:53 PM

Utilizator activ

IV.9.1. SUBGRUPA MAJORĂ 91
Muncitori necalificați, în servicii și vânzări
Muncitorii necalificați, în servicii și vânzări, realizează vânzarea mărfurilor pe stradă și în alte locuri publice sau la domiciliu; furnizează servicii diverse pe stradă; asigură curățarea, spălarea, măturarea și colectarea gunoaielor; asigură servicii de pază și supraveghere a imobilelor, spălarea geamurilor și vitrinelor, livrarea mărfurilor, citirea contoarelor, încasarea banilor și transportarea bagajelor.
Grupe minore componente :
911 Vânzători ambulanți și asimilați
912 Lustragii și alți prestatori de mici servicii pentru populație
913 Personal casnic, spălătorese și asimilați
914 Îngrijitori de clădiri, spălători de vehicule, vitrine și geamuri

După cum reiese de aici, cod. 914-ingrijitori de clădiri, din subgrupa majoră 91-Muncitori necalificați....nu cred că se chiar potrivește cu muncitorii calificați din instituțiile de învățământ.

--------------------
Mesaj personalYahoo
MIRCEA ELIADE
Trimis: 18 Nov 2011, 01:59 PM

Utilizator activ

SI EU VREAU UN RASPUNS
Mesaj personal
scm
Trimis: 18 Nov 2011, 03:41 PM

Utilizator avansat

si eu si multi altii
dar cum muncitor calificat - nu este in COR, facem ficare cum ne taie capul
oricum nu o sa se modifice COR, chiar daca ne enervam noi
dm60
Trimis: 18 Nov 2011, 04:17 PM

Utilizator
**

Daca sut muncitori calificati pe diploma lor exista scrisa o calificare. Vedeti care este calificarea si il incadrati acolo.
Mesaj personal
scm
Trimis: 18 Nov 2011, 04:27 PM

Utilizator avansat

Incadrarea se face cf contractului de munca nr X

daca (exagerez) el este electronist pe diploma ????

dar daca edusal care a fost facut pentru invatamant nu prea reuseste sa acopere toate problemele noastre - cu atat mai putin revisal

0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved