Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Consortiile scolare
ella2005
Trimis: 23 Nov 2011, 02:38 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Stie cineva ce presupune acest consortiu? Ce demersuri se fac? Eu inteleg ca doar luna decembrie mai permite incheierea acestor "parteneriate" intre institutii, ulterior fiind necesar acordul ministerului.
Mesaj personal
Mitzz
Trimis: 23 Nov 2011, 07:21 PM

Utilizator activ

Consultati Ordinul 5488/29.09.2011, privind aprobarea Regulamentului-cadru pentru organizarea si functionarea consortiilor scolare, publicat in MO Nr. 733/19.10.2011.
Nu vreau sa va influentez opinia, insa mie nu mi se pare a fi o idee luminata.
Mesaj personal
docx
Trimis: 23 Nov 2011, 10:38 PM

Mentor

QUOTE (Mitzz @ 23 Nov 2011, 06:21 PM)
Consultati Ordinul 5488/29.09.2011, privind aprobarea Regulamentului-cadru pentru organizarea si functionarea consortiilor scolare, publicat in MO Nr. 733/19.10.2011.

Daca esti de cultura generala si se reduc drastic orele la liceu, o sa-ti convina sa predai la scoala generala din consortiu, la clasa a IX-a.
Si invers, pentru cei de generala care n-au spatiu locativ pentru proaspetii elevi de-a IX-a, va fi o salvare sa foloseasca salile din liceul vecin de consortiu.
Poate ca ideile nu-s proaste in totalitate.
Mesaj personal
i_gica75
Trimis: 23 Nov 2011, 11:27 PM

Utilizator avansat

QUOTE (docx @ 23 Nov 2011, 10:38 PM)

Daca esti de cultura generala si se reduc drastic orele la liceu, o sa-ti convina sa predai la scoala generala din consortiu, la clasa a IX-a.
Si invers, pentru cei de generala care n-au spatiu locativ pentru proaspetii elevi de-a IX-a, va fi o salvare sa foloseasca salile din liceul vecin de consortiu.

Ideea nu proasta, ci foarte proasta, e cu mutarea clasei a -9-a la gimnaziu. Aceste consortii vin ca un fel de carpire, numai ca e o mica problema. Scolile si cu liceul trebuie sa mai cada si de acord.
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 25 Nov 2011, 12:26 AM

Mentor

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
gabiec
Trimis: 25 Nov 2011, 07:09 PM

Utilizator avansat

Daca esti in consortiu si ti se reduc orele la liceu, poti preda la orice clasa din consortiu, nu doar la clasa a IX-a.
Spatiu pt clasele de a IX-a vor exista. Vor utiliza fix aceleasi spatii pe care le-au utilizat in clasa a IX-a. Problema spatiului apare la planul de scolarizare, cand se va reduce nr. claselor care vor intra in consortiu, de exemplu clasa a V-a, daca acel consortiu e format din clase de gimnaziu si de liceu.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
docx
Trimis: 25 Nov 2011, 08:25 PM

Mentor

QUOTE (gabiec @ 25 Nov 2011, 06:09 PM)
Daca esti in consortiu si ti se reduc orele la liceu, poti preda la orice clasa din consortiu, nu doar la clasa a IX-a.

Evident; dar am plecat de la ipoteza cea mai rea, ca reducerea la o disciplina ii afecteaza pe toti profesorii respectivi de la toate liceele din consortiu. Ore care se muta la generala.
Oricum, nu plec cautand din principiu doar dezavantajele sau partea rea a lucrurilor. Oricum, nu se poate inventa un sistem perfect si care sa-i multumeasca pe toti; si e firesc.
Mesaj personal
i_gica75
Trimis: 25 Nov 2011, 08:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (docx @ 25 Nov 2011, 08:25 PM)

Evident; dar am plecat de la ipoteza cea mai rea, ca reducerea la o disciplina ii afecteaza pe toti profesorii respectivi de la toate liceele din consortiu. Ore care se muta la generala.
Oricum, nu plec cautand din principiu doar dezavantajele sau partea rea a lucrurilor. Oricum, nu se poate inventa un sistem perfect si care sa-i multumeasca pe toti; si e firesc.

Mai firesc ar fi fost sa lase clasa a-9-a la locul ei, la liceu.
Mesaj personal
Mitzz
Trimis: 25 Nov 2011, 10:09 PM

Utilizator activ

Nu generalizati. Eu predau numai la clasa a 9-a si la clasa a 12-a, filiera teoretica, pentru ca altfel nu am voie. Daca ar fi cum ziceti dumneavoastra, iar liceul la care predau s-ar afilia cu o scoala generala, poate ca nu ar fi nicio problema. Numai ca, liceul la care sunt, doreste sa intre in consortiu cu alte licee si nu cu scoli generale. Prin urmare, unde este avantajul? Mai mult, ganditi-va ca aceste consortii vor avea un singur secretariat. Si acest lucru vi se pare avantajos?
Mesaj personal
atomic
Trimis: 25 Nov 2011, 10:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (i_gica75 @ 25 Nov 2011, 08:53 PM)

din punctul meu de vedere "liceul" nu trebuie sa fie obligatoriu! asadar clasele a IX-a si a X-a ar trebui sa fie in ciclul gimnazial
Mesaj personal
docx
Trimis: 25 Nov 2011, 10:31 PM

Mentor

In general nu generalizez. Dadusem exemplul unui avantaj, n-am zis ca-i avantajeaza pe toti. S-ar putea ca si liceul tau, in perspectiva reducerilor de norme, sa caute si scoli generale pentru consortiu. Si scolile generale, prin prisma cresterii numarului de elevi, sa caute licee pentru spatiu locativ. Sau liceele care vor sa-si infiinteze clase de gimnaziu...
Chestia cu secretariatul comun mi-a scapat, dar sincer ma indoiesc ca un grup de 10 scoli raspandite in tot Bucurestiul sau in 10 comune de printr-un judet de munte or functiona cu unul singur si ar plimba elevul dupa o adeverinta la 20 km distanta.
Probabil ca fiecare scoala va avea un secretariat - sucursala care contabilizeaza actele de studii ale propriilor elevi, iar secretariatul general... are vreun rol de decizie care ne afecteaza activitatea?
Mesaj personal
i_gica75
Trimis: 25 Nov 2011, 10:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 25 Nov 2011, 10:28 PM)
QUOTE (i_gica75 @ 25 Nov 2011, 08:53 PM)

din punctul meu de vedere "liceul" nu trebuie sa fie obligatoriu! asadar clasele a IX-a si a X-a ar trebui sa fie in ciclul gimnazial

Pai da, liceul nu ar trebui sa fie obligatoriu, nici clasele a-9-a si a-10-a cum e acum.
Iar aceste clase sa fie la liceu. N-o sa tii elevul 6 ani in gimnaziu sa-l tot inveti cultura generala. Ce rost are sa-l mai tii inca 2 ani, daca el nu vrea sa continue mai departe?
Mesaj personal
i_gica75
Trimis: 25 Nov 2011, 10:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (docx @ 25 Nov 2011, 10:31 PM)
In general nu generalizez. Dadusem exemplul unui avantaj, n-am zis ca-i avantajeaza pe toti. S-ar putea ca si liceul tau, in perspectiva reducerilor de norme, sa caute si scoli generale pentru consortiu. Si scolile generale, prin prisma cresterii numarului de elevi, sa caute licee pentru spatiu locativ. Sau liceele care vor sa-si infiinteze clase de gimnaziu...
Chestia cu secretariatul comun mi-a scapat, dar sincer ma indoiesc ca un grup de 10 scoli raspandite in tot Bucurestiul sau in 10 comune de printr-un judet de munte or functiona cu unul singur si ar plimba elevul dupa o adeverinta la 20 km distanta.
Probabil ca fiecare scoala va avea un secretariat - sucursala care contabilizeaza actele de studii ale propriilor elevi, iar secretariatul general... are vreun rol de decizie care ne afecteaza activitatea?

Din cate am vazut eu, scolile/liceele nu prea agreaza ideea de a se asocia in consortii.
La cateva licee mai bunicele din orasul meu solutiile avute in vedere sunt:marirea numarului de clase pe nivel sau infiintarea de clase de a-5-a, incepand cu anul viitor. De consortii nici nu vor sa auda.

Acest mesaj a fost modificat de către i_gica75 la data 25 Nov 2011, 10:44 PM
Mesaj personal
indru
Trimis: 26 Nov 2011, 06:16 PM

Mentor

Intr-adevar, cea mai proasta idee a LEN, care desfiinteaza chiar esenta legii, este desfiintarea ciclurilor firesti de 4 ani. De aceea, cum foarte bine s-a observat aici (@i_gica75), consortiile scolare sunt doar o incercare nereusita de a drege busuiocul.

Haideti sa vedem, la o prima si nu foarte atenta citire:
Art. 8. - Unitățile de învățământ preuniversitar care doresc să constituie un consorțiu școlar solicită avizul de oportunitate al inspectoratului școlar și acceptul de înființare al autorităților administrației locale din raza teritorială unde funcționează fiecare unitate de învățământ.

Art. 10. - Unitățile de învățământ preuniversitar care încheie un contract de parteneriat în vederea constituirii unui consorțiu școlar trebuie să funcționeze pe teritoriul aceluiași județ/municipiului București sau în județe limitrofe. La constituirea consorțiului școlar, unitățile de învățământ preuniversitar vor avea în vedere posibilitatea de a derula activități comune ale elevilor și cadrelor didactice. În acest sens vor fi analizate condițiile de acces între unitățile de învățământ preuniversitar, distanța dintre unitățile de învățământ, căile de acces, existența mijloacelor de transport în comun și a transportului școlar etc.

Putem presupune ca doua scoli din localitati/sectoare ale Capitalei diferite doresc sa faca un consortiu.
Atunci:
Art. 17. - Consorțiul școlar are următoarele atribuții:
[...]

e) stabilește, la sfârșitul fiecărui an calendaristic, proiectele comune de investiții și dezvoltare pentru anul școlar următor;
f) stabilește bugetul proiectelor comune;
g) identifică și atrage surse de finanțare pentru proiecte comune;

Adica totul, pana la bani. Incerc sa inteleg cum se vor derula investitiile comune pentru scoli din localitati/sectoare ale Capitalei diferite, nu numai daca primarii acelora sunt de la partide diferite, dar chiar in cadrul aceluiasi partid.
Se va spune ca asta nu e o problema, ca in consortii vor intra doar scoli invecinate, din aceeasi structura adminstrativa. Poate, dar atunci se incalca regulamentul si, mai ales, se creaza premisele unei discriminari reale: cu totii stim ca exista scoli paria (doar citim chiar aici, pe acest forum, despre ele). Acelea din ce consortii ar putea face parte? Si ma refer aici la asocieri viabile, care sa ofere si elevilor de acolo sanse egale pentru viitor... Nu cumva, pe baza investitiilor comune, liceele si scolile mai rasarite se vor feri de asemenea asocieri?
[...]
- utilizarea în comun a resurselor materiale și umane de care dispun unitățile de învățământ preuniversitar din cadrul consorțiului școlar, inclusiv mobilitatea personalului între unitățile membre ale consorțiului școlar;

Art. 13. - În vederea optimizării gestionării resurselor umane, cu acordul părților, se poate realiza mobilitatea personalului didactic între unitățile de învățământ membre ale consorțiului, cu acordul expres al angajatului implicat în mobilitate, cu respectarea metodologiei privind mișcarea personalului didactic, aprobată anual prin ordin al ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului.

Adica cum? Exista libertatea de miscare, pentru care, teoretic, au fost infiintate consortiile, in perspectiva catastrofei de personal si de spatii induse de LEN sau intram iar in malaxorul miscarii de personal, cu dosare si sedinte de repartizare?
Art. 15. - Conducerea consorțiului școlar este asigurată de consiliile de administrație ale unităților de învățământ membre ale acestuia.
Art. 16. - Conducerea consorțiului școlar se întrunește trimestrial sau ori de câte ori este necesar, la solicitarea a două treimi din membri. Cvorumul se consideră întrunit dacă sunt îndeplinite cumulativ condițiile: este reprezentată fiecare unitate de învățământ preuniversitar membră și sunt prezenți cel puțin două treimi din membrii fiecărui consiliu de administrație al unităților școlare membre ale consorțiului școlar.

Aproape hilar daca ne gandim ca, in conformitate cu LEN, nici macar la nivelul unei unitati de invatamant nu se poate constitui cvorumul intr-un CA. De curiozitate, la cate sedinte de CA au participat reprezentatii primariei, ai consiliului local si ai parintilor la un loc? Nu cumva sedintele CA adopta, azi, in cea mai mare parte, hotarari oarecum ilegal?
a) elaborează și adoptă regulamentul intern de organizare și funcționare a consorțiului școlar, cu respectarea prezentului regulament;
cool.gif elaborează și adoptă la începutul fiecărui an școlar planul de acțiune al consorțiului școlar (P.A.C.). P.A.C. stabilește obiectivele strategice pe termen mediu (3-5 ani), precum și planurile anuale de măsuri și acțiuni necesare îndeplinirii obiectivelor asumate. În elaborarea P.A.C. conducerea consorțiului școlar se va informa din documentele strategice ale unităților de învățământ membre ale consorțiului școlar (planul de dezvoltare instituțională, planul de acțiune al școlii) și documentele strategice de la nivel județean și regional specifice învățământului (planul regional de acțiune pentru învățământ, planul local de acțiune pentru învățământ).

Alte hartii, tovarasi?
Art. 21. - Unitățile de învățământ preuniversitar parte în consorții școlare au următoarele obligații:
[...]

e) să sprijine celelalte unități de învățământ preuniversitar din cadrul consorțiului școlar, atunci când acestea le solicită aportul;
f) să participe prin alocări financiare la proiectele comune;

Da... Ma intorc la discriminarea avuta in vedere ceva mai sus...

Este ceea ce am gasit la o citire nu foarte atenta.

Acest mesaj a fost modificat de către indru la data 26 Nov 2011, 06:18 PM

--------------------
Voi, grecilor, sunteti vesnic copii

Carthaginem esse delendam (in traducere aproximativa, LEN trebuie abrogata)
Mesaj personal
berevoescul
Trimis: 3 Jan 2012, 02:24 PM

Utilizator activ

Care sunt avantajele si care sunt dejavantajele unei scoli din mediul rural ?
Mesaj personal
tyta
Trimis: 3 Jan 2012, 06:52 PM

Mentor

QUOTE (i_gica75 @ 25 Nov 2011, 10:37 PM)

Mai firesc ar fi fost sa lase clasa a-9-a la locul ei, la liceu. [/QUOTE]
din punctul meu de vedere "liceul" nu trebuie sa fie obligatoriu! asadar clasele a IX-a si a X-a ar trebui sa fie in ciclul gimnazial [/QUOTE]
Pai da, liceul nu ar trebui sa fie obligatoriu, nici clasele a-9-a si a-10-a cum e acum.
Iar aceste clase sa fie la liceu. N-o sa tii elevul 6 ani in gimnaziu sa-l tot inveti cultura generala. Ce rost are sa-l mai tii inca 2 ani, daca el nu vrea sa continue mai departe?

Daca se merge pe modelul occidental, nu uitai ca acolo ciclul primar cu prinde clasele I-VI, cel secundar inferior/gimnaziul continua cu clasele VI-IX si abia apoi secundar superior/liceu, cu clasele X-XII sau chiar X-XIII. "firescul" nostru, al est europenilor cu scoala organizata pe modelul sovietic, e altceva decat "firescul" occidental.

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
crass
Trimis: 3 Jan 2012, 07:31 PM

Utilizator avansat

Din ceea ce discutati aici am inteles ca e de bine realizarea unui consortiu intre scoli generale si licee. Dupa cate am inteles eu, avantajul este pentru profesorii de la liceu, in ideea ca, in cazul in care nu mai sunt ore, acestia pot preda la gimnaziu.
Bun!
Dar care e avantajul scolilor generale ?
Si mai am o intrebare.
Liceul meu a facut consortiu cu alt liceu situat la vreo 20 Km in alt oras.
Aici eu nu vad niciun avataj.
Poate ma lumureste cineva din staful managerial cum functioneaza acest mecanism al consortiilor.
Mesaj personal
chewbacca
Trimis: 3 Jan 2012, 08:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (crass @ 3 Jan 2012, 07:31 PM)
Din ceea ce discutati aici am inteles ca e de bine realizarea unui consortiu intre scoli generale si licee. Dupa cate am inteles eu, avantajul este pentru profesorii de la liceu, in ideea ca, in cazul in care nu mai sunt ore, acestia pot preda la gimnaziu.
Bun!
Dar care e avantajul scolilor generale ?

Profesorii de gimnaziu vor avea mai mulți elevi la meditații biggrin.gif pentru că nu-i așa, toți absolvenții de gimnaziu vor trebui măcar să știe să citească, să scrie și să socotească.

--------------------
"It's not wise to upset a Wookiee"
Mesaj personal
i_gica75
Trimis: 3 Jan 2012, 09:57 PM

Utilizator avansat

[QUOTE=tyta,3 Jan 2012, 05:52 PM] [QUOTE=i_gica75,25 Nov 2011, 10:37 PM]
Mai firesc ar fi fost sa lase clasa a-9-a la locul ei, la liceu. [/QUOTE]
din punctul meu de vedere "liceul" nu trebuie sa fie obligatoriu! asadar clasele a IX-a si a X-a ar trebui sa fie in ciclul gimnazial [/QUOTE]
Iar aceste clase sa fie la liceu. N-o sa tii elevul 6 ani in gimnaziu sa-l tot inveti cultura generala. Ce rost are sa-l mai tii inca 2 ani, daca el nu vrea sa continue mai departe? [/QUOTE]
Daca se merge pe modelul occidental, nu uitai ca acolo ciclul primar cu prinde clasele I-VI, cel secundar inferior/gimnaziul continua cu clasele VI-IX si abia apoi secundar superior/liceu, cu clasele X-XII sau chiar X-XIII. "firescul" nostru, al est europenilor cu scoala organizata pe modelul sovietic, e altceva decat "firescul" occidental. [/QUOTE]
Mai exact, ce vreti sa spuneti??
Eu stiu ca mutarea clasei a-9-a la gimnaziu convine de minune profesorilor din scolile generale, care au deja niste probleme, gen numarul tot mai mic de elevi, sau "bau-bau"-ul care se tot vehiculeaza cu noul plan cadru care e obligat sa reduca nr de ore pana la 25.
Pai si liceele ce fac?

A, iar asta cu modelul occidental pe care ar trebui sa-l preluam, e de tot rasul.
Configuratia ciclurilor e ultimul lucru pe care ar trebui sa-l preluam. Inainte avem: programele scolare, finantarea atat a profesorilor cat si a scolilor, etc. Astea sunt lucrurile care conteaza, nu aspectele de forma, cum ar fi apartenenta unei clase intr-un ciclu sau altul.
Vad ca multi admira sistemul finlandez si ar dori sa fie si la noi asa. da, da...vise frumoase.
In primul rad acolo e, din cate se pare, o cu totul alta societate, nu se bazeaza toti doar pe furat, inselat si prostit pe altul. Nu cred ca se prezinta la TV si in ziare "modele" ca la noi. Acolo scoala chiar conteaza si face diferenta, nu e ca lanoi, unde un becali ajunge mare bogatas fara scoala.
Si, un aspect "neglijabil" pentru unii: pentru fiecare elev, pe parcursul claselor 1-12, statul finlandez aloca, daca va vine sa credeti, o suma de...200.000 de euro(!). Iar profesorul finalndez pleaca de la un salariu de 5000 de euro.
Comparati cu Romania. 17 milioane de elev/an *12 ani de scoala=aprox 20.000 RON, adica 5000 de euro.
Se compara 5000 cu 200.000?? Sau salariul profesorului acolo de 5000 de euro cu cel de 200 de euro de la noi?
Si unii gurnanti viseaza la invatamant finlandez. Singura lor solutie cand le prezinti diferentele financiare e: profesore, daca nu-ti convine, pleaca din invatamant sau du-te in Finlanda. Ce am mai putea comenta? Desigur ca nu vrea nimeni salariu de 5000 de euro in Romania, ca evident economia nu merge ca-n finlanda, dar nici sa tii profesorul pe 7 milioane si sa-i ceri din zi in zi tot mai multe prostii de facut care nu au legatura reala cu educatia elevului.
Si ce sa cerem de la un stat care aloca circa 2500-3000 RON LUNAR unui infractor dintr-o puscarie(!), insa plateste profesorul cu 7 milioane pe luna iar pentru un elev aloca 17 milioane pe AN?!

Acest mesaj a fost modificat de către i_gica75 la data 3 Jan 2012, 10:07 PM
Mesaj personal
crass
Trimis: 4 Jan 2012, 02:15 PM

Utilizator avansat

Este corect ce a spus i_gica.
As face o paralela haioasa intre discutia dinainte si o intamplare.
O cunostinta de-a mea a cumparat niste vaci de la o ferma din Tg Mures, despre care aflase ea ca, citez: "mananca romaneste (adica fân) dar dau lapte nemteste (adica 20 litri/zi)". Dupa o saptamna a constat ca: " mananca nemteste (adica numai furaje speciale) si dau lapte romaneste (adica mai nimic).
Ca sa revenim la oile noastre, cu actualii guvernanti, chiar daca s-ar alocat atatea bani cat in sistemul finladez, tot invatamant romanesc ar iesi.

Acest mesaj a fost modificat de către crass la data 4 Jan 2012, 02:16 PM
Mesaj personal
tyta
Trimis: 4 Jan 2012, 08:51 PM

Mentor

QUOTE (i_gica75 @ 3 Jan 2012, 09:57 PM)

A, iar asta cu modelul occidental pe care ar trebui sa-l preluam, e de tot rasul.

O fi cum zici mata, dar nu inteleg de ce te zburlesti la mine, care n-am facut decat niste precizari la ceea ce pentru unii reprezinta un "firesc". Nu eu zic ca trebuie sa preluam nu's ce model, ci...Ne place sau nu, putin conteaza, mai devreme sau mai tarziu tot acolo se ajunge. A, ca preluam modele perimate, ca toti avem de carcotit pe forum, dar nimeni nu face nimic ca sa atenuam/amelioram/amendam tot soiul de lucruri...trasnite pe care le fac mai marii din minister, ca suntem mari cu cei mici...astia suntem noi, in general, si degeaba va'mburicati la mine.
Ca in altte parti scoala chiar conteaza? Aveti perfecta dreptate. Uitati un singur lucru: scoala conteaza pentru ca oamenii conteaza, si oamenii conteaza pentru ca, nu cu foarte multa vreme in urma, au stiut ce si cum sa ceara. Ceea ce la noi...vise, taica! Ca a ajuns becali unde a ajuns?! Perfect adevarat. Dar nu uitati ca a ajuns acolo pe spinarea fraierilor. Sunt multe a se spune, dar nu e nici locul si nici modul cel mai util, sa zicem.
Cat despre Finlanda, debutantii in sistem sunt salarizati cu 3000-3200 euro.

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
si inca ceva
Mesaj personal
tyta
Trimis: 4 Jan 2012, 08:53 PM

Mentor

QUOTE (crass @ 4 Jan 2012, 02:15 PM)

Ca sa revenim la oile noastre, cu actualii guvernanti, chiar daca s-ar alocat atatea bani cat in sistemul finladez, tot invatamant romanesc ar iesi.

...pentru ca, nu-i asa, "fie painea cat de rea, tot ti-o fura cineva"

--------------------
si inca ceva
Mesaj personal
docx
Trimis: 4 Jan 2012, 09:02 PM

Mentor

QUOTE (tyta @ 4 Jan 2012, 07:51 PM)
Cat despre Finlanda, debutantii in sistem sunt salarizati cu 3000-3200 euro.

Si la noi e tot atat. Cu o mica diferenta, gen radio Erevan - pe an, nu pe luna.
Mesaj personal
kristinutza1991
Trimis: 4 Jan 2012, 09:50 PM

Utilizator avansat

si la anul care... a venit, o sa ne fie si mai bine confused24.gif
cititi hotararea cu finantarea per elev, coeficientii de ierarhizare la finantare pentru cheltuieli materiale, cheltuieli de personal!! oare cate dintre scolile noastre au suficienti bani pentru anul in curs?
Mesaj personal
manuela1206
Trimis: 12 Jan 2012, 03:08 PM

Utilizator avansat

Ce inseamna aceasta mobilitate a cadrelor didactice intre scolile unui consortiu? poti sa te muti ca si titular de la o scoala la alta a cestuia? la o restrangere participa toate cadrele consortiului la sedinta de dosare? Cine stie misterele acestui articol?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved